Garden Blog

Nie przegap! Jak karmić bakłażany na świeżym powietrzu, aby uzyskać obfite zbiory

Czy lubisz dobrze pojeść? W takim razie bakłażany przypadną Ci do gustu, ponieważ przedstawicieli tej kultury są bardzo apetytne. Bardzo dobrze reagują na nawożenie, a prawidłowe stosowanie nawozów jest kluczem do obfitych zbiorów. Jest to ważny temat dla każdego hodowcy warzyw, który chce mieć duże, błyszczące, soczyste bakłażany jesienią. Ale nie wszyscy miłośnicy roślin domowych - zwłaszcza początkujący - wiedzą, jak i kiedy karmić bakłażany.

Specjalnie dla Ciebie powstał ten materiał. W dalszej części artykułu porozmawiamy o tym, jak prawidłowo stosować nawozy, ile nawozów potrzebujesz i na co one wpływają. Dowiesz się o podstawowych funkcjach odżywiania bakłażanów, takich jak czas i okresowość nawożenia, priorytety i tak dalej. Podkreślimy 4 główne kroki i poświęcimy trochę uwagi środkom ludowym. Zaczynamy?

Pierwsze zastosowanie nawozu

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie w Polsce odbywa się późną wiosną lub wczesnym latem, w zależności od warunków pogodowych. Nasuwa się zatem logiczne pytanie: czym nawozić bakłażany w maju lub czerwcu? Jest to debiutanckie karmienie już w pełni rozwiniętych roślin, co oznacza, że powinno być podstawą i bodźcem do dalszego wzrostu. Nawóz powinien być stosowany po ukorzenieniu się sadzonek w otwartym terenie. Jak to sprawdzić? Jeśli uformował się nowy liść, wszystko jest w porządku! Należy zastosować kompleks mineralny. Ponieważ rośliny potrzebują substancji, które będą stymulować rozwój zielonej masy na tym wczesnym etapie, powinien on być oparty na azocie. Można zastosować saletrę amonową, mocznik lub superfosfat - odpowiednio 25, 30 lub 40 gramów produktu na wiadro wody. Przy tej i wszystkich kolejnych okazjach nawożenie należy przeprowadzać po podlaniu i najlepiej wieczorem, aby uniknąć ewentualnych oparzeń słonecznych.

Doskonałą alternatywą dla nawozów mineralnych są kurze odchody - przy pierwszym zastosowaniu wystarczy około 1 kg na wiadro wody. Dodatkowo można użyć szklanki popiołu na wiadro. Całość należy dobrze wymieszać, aby uzyskać jednolitą konsystencję.

Przy rozpoczynaniu uprawy bakłażanów dobre rezultaty daje napar ziołowy. Jest to najbardziej przyjazny dla środowiska i naturalny nawóz. Weź zwykłe ścinki trawy (najlepiej lekko posiekane) i zaparzaj je w wodzie przez 5-7 dni. Na wiadro 2/3 wody i 1/3 trawy. Po zaparzeniu należy odcedzić napar i dodatkowo rozcieńczyć go w wodzie w proporcji 1 litr naparu na 5 litrów wody. W ten sposób należy karmić bakłażany w maju i czerwcu.

Drugie zastosowanie nawozu

Jeśli bakłażany nie rosną dobrze, nawożenie lub jego brak nie jest jedynym czynnikiem. Należy wziąć pod uwagę pogodę, a także powszechne choroby. W każdym razie nie należy lekceważyć znaczenia drugiego nawożenia i należy je wykonać mniej więcej w czasie, gdy zaczynają tworzyć się pąki.

Czym można nawozić? Azot jest mniej ważny na tym etapie. Należy polegać na większej ilości siarczanu potasu. Wystarczy 1-2 łyżki stołowe na wiadro wody. Dobrze wymieszać, aby wszystko się rozpuściło i delikatnie podlać. Po takim karmieniu wskazane jest lekkie poluzowanie gleby w pobliżu krzewów i natychmiastowe wykonanie dodatkowej procedury - zastosowanie granulek superfosfatu. Wystarczy pół łyżeczki na 1 krzak.

A jeśli pogoda jest dobra, nie ma szkodników ani chorób, ale bakłażany nie rosną dobrze, co robić? W takim przypadku należy ponownie zastosować azotan amonu. W tym samym roztworze siarczanu potasu, o którym pisaliśmy powyżej, wystarczy dodać kolejne 1-1,5 łyżeczki azotanu.

Jeśli masz dobre, rosnące bakłażany - jak je karmisz? W takim przypadku ogranicz się do siarczanu potasu i superfosfatu. Nawóz organiczny nie jest również potrzebny na etapie pączkowania. Nawozy organiczne powinny być stosowane w tym okresie tylko wtedy, gdy rośliny rozwijają się powoli i niechętnie kwitną. Wtedy tak - nawóz organiczny zawierający azot nie zaszkodzi - wręcz przeciwnie, pomoże zmniejszyć karłowatość i zbliży rośliny do normalnego stanu.

To, co na pewno nie zaszkodzi, to popiół. Około 500 ml popiołu na wiadro gorącej wody (lub przynajmniej letniej wody). Mieszaj i zaparzaj przez kilka dni. Po odcedzeniu podlać krzaki bakłażana - 1 litr na krzak.

Trzecie zastosowanie nawozu

Jak karmić bakłażany wiosną po posadzeniu - wiemy. Jak nawozić bakłażany w okresie kwitnienia - o tym już mówiliśmy. Ale czym nawozić bakłażany, które już zaczęły owocować? Jest to trzeci etap nawożenia. Oznacza to 100% odrzucenie azotu w jakiejkolwiek formie i niezależnie od stanu krzewów. Bardzo często w tym okresie liście bakłażana żółkną. Ogrodnicy natychmiast myślą: co nawozić? W końcu azot sprzyja wzrostowi zielonej masy? Ale, po pierwsze, zielona masa nie jest już ważna, gdy powstają owoce. Po drugie, nie będzie to niedobór składników odżywczych, ale, powiedzmy, fitoftoroza. Dlatego też wymagane jest podejście holistyczne, oparte na ogólnych zasadach uzyskiwania dużych plonów.

Na etapie owocowania będziemy potrzebować siarczanu potasu i superfosfatu na wiadro wody (odpowiednio 10 g i 20 g). Podlewamy 1 litrem roztworu na krzak. Ściśle do korzenia!

A co można wykorzystać z produktów organicznych? Czym podlewać bakłażany - środki ludowe, czym one są? Kiedy są już owoce, to znowu nie powinieneś oddawać się organice. Wszelkiego rodzaju obornik, odchody, komposty w żadnym wypadku nie są używane, w przeciwnym razie bakłażany będą małe.

Możesz użyć bananów! Tak, tak, twój wzrok jest prawidłowy - banany. A dokładniej ich skórki. Weź skórki z 7-9 bananów na wiadro wody. Wpływaj na nią przez 2-3 dni. Pod koniec tego okresu odcedź, aby pozostała tylko skoncentrowana ciecz. Podlać 1 l wody pod każdy krzak. Faktem jest, że skórki bananów zawierają dużo potasu i są zasadniczo substytutem kupowanych w sklepach środków na bazie potasu.

Czwarte zastosowanie nawozu

Zbliżamy się więc do mety! Omówiliśmy, jak karmić bakłażany na etapie formowania owoców. Ale jakie nawozy należy stosować, gdy te właśnie owoce mają zostać zebrane i czy w ogóle jest to konieczne? Doświadczeni ogrodnicy praktykują nawożenie 2-3 tygodnie (jakkolwiek paradoksalnie to brzmi) przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Czas ten jest oczywiście bardzo przybliżony. Ale czwarte karmienie może przyczynić się do dodatkowej mięsistości bakłażanów, ich soczystości i bardziej wyrazistego smaku. Potrzebna jest bardzo niewielka ilość minerałów. Stężenie superfosfatu wynosi 4%. Oznacza to, że stosunek do wody powinien wynosić 1:25 lub 40 g na wiadro. Obfite podlewanie nie jest konieczne - dosłownie filiżanka pod krzakiem, nie więcej.

Praktykowane jest również karmienie bakłażanów środkami ludowymi na etapie aktywnego owocowania. Miłośnicy eksperymentów używają najczęstszych drożdży, również rozcieńczają je w wodzie, ale jest sekretny składnik - cukier (wystarczą 3-4 łyżki stołowe na wiadro wody). Nalegać kilka godzin w ciepłej wodzie i w ciepłym miejscu. Woda 1 szklanka na krzak. Brzmi to jak przepis na jakieś danie, ale niektórzy ogrodnicy pozytywnie wypowiadają się o tak ciekawej metodzie karmienia i mówią, że owoce okazują się duże i soczyste.

Podaliśmy wiele różnych sposobów karmienia posadzonych bakłażanów, od nawozów mineralnych po eksperymentalne metody ludowe. Ale czym podlewać bakłażany - w każdym razie decyzja należy do Ciebie. Najważniejsze jest, aby wybierać tylko najlepsze odmiany, a jeśli kupujesz nawozy, kupuj tylko na zaufanej stronie internetowej. A potem trzymaj się instrukcji i dbaj o własne bezpieczeństwo, pamiętając o zachowaniu środków ostrożności podczas nawożenia.

Zdjęcia: Depositphotos
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023