Garden Blog

Nasiona ogórków: jak wybrać odmiany i mieszańce, zalety i cechy

Ogórki uprawia większość ogrodników, ale nie każdy może pochwalić się dużymi zbiorami. Jak wybrać najlepsze nasiona ogórka do warunków uprawy.

Współczesny ogrodnik ma dziś dostęp do selekcji nasion ogórka, o jakiej nie śniły się nasze babcie i mamy. Minusem szerokiego wyboru nasion jest konieczność dobrego poruszania się w tej odmianie. Ważne jest, aby odmiana lub hybryda dokładnie odpowiadała twoim warunkom wzrostu. Tu nie ma „dobrych” ani „złych”. Konieczne jest wzięcie pod uwagę następujących głównych cech:

  • Uprawa w szklarni lub na łóżku ogrodowym.
  • Czy możliwe jest ciągłe otwieranie i zamykanie szklarni w celu zapylania przez pszczoły.
  • Czy planujesz uprawiać tylko ogórki w szklarni, czy będziesz łączyć je z innymi warzywami.
  • Jaki priorytet ma maksymalny plon z jednostki powierzchni sadzenia lub miejsca pozwala przyjmować ilościowo - sadzić rabaty o dużej powierzchni.
  • Cechy gleby na łóżkach - bogate w wilgoć lub suche.
  • Miejsce uprawy: otwarte, słoneczne, wietrzne lub przytulne, bez przeciągów, z lokalnym mikroklimatem.

Wiele nieporozumień w ocenie ogrodników nasion ogórka wynika z faktu, że każdy ma inne oczekiwania i warunki uprawy, które zwykle nie są brane pod uwagę w dyskusjach i recenzjach na temat nasion. Na przykład ktoś jest zadowolony, jeśli w miesiącach letnich jest wystarczająco dużo ogórków dla przynajmniej małych dzieci na sałatki. Ktoś rośnie w rozkładzie, ktoś na kratce. Ktoś chce mieć ogórki od maja do października. Dla innych zadaniem jest zapewnienie całej rodzinie ogórków zarówno do jedzenia, jak i do solenia i marynowania na zimę.

Dlatego z reguły zalecenia i opinie na temat każdej odmiany ogórków mają charakter dość ogólny. Przy setkach mieszańców i odmian dostępnych w każdym centrum ogrodniczym do wyboru, podjęcie decyzji o zakupie nasion jest trudne nie tylko dla początkujących, ale także dla doświadczonych ogrodników. A ogórki to dość kapryśne rośliny, dlatego ważny jest właściwy i optymalny wybór odmiany lub hybrydy. Ponadto nadal będziesz potrzebować swojego doświadczenia w uprawie ogórków, aby wybrać dla siebie najlepsze odmiany, ale możesz i powinieneś zmniejszyć to pole doświadczalne.

Jakie odmiany ogórków wybrać: ogórki gruntowe lub ogórek szklarniowy

Jak sadzić ogórki w ogrodzie

Odmiany i ogórki hybrydowe, które zostały stworzone przez hodowców do uprawy w szklarni, różnią się zwartym pokrojem, czyli rodzajem wzrostu krzewu. W szklarni jest mało miejsca, ogórki wysiewa się w minimalnej odległości. Odmiany o dużej sile wzrostu i dużych liściach będą zbyt gęste, co niekorzystnie wpłynie zarówno na zapylanie, jak i zawiązywanie owoców. I to też jest bezpośrednią drogą do rozwoju chorób grzybiczych i bakteryjnych.

W przeciwieństwie do uprawy szklarniowej, ogórki uprawia się na grządkach w ogrodzie na dwa sposoby: na kratach oraz w rozsypywaniu, czyli bez podpór, gdy pędy swobodnie rosną na powierzchni gleby. Ogórki źle znoszą suszę, zarówno w glebie, jak i w powietrzu. Biorąc pod uwagę tę cechę, sensowne jest wybieranie odmian i mieszańców o dużej sile wzrostu i dobrze rozwiniętych liściach na otwarte rabaty. Takie rośliny będą w stanie zacieniać zarówno owoce, jak i ziemię, dzięki czemu ogórki będą soczyste, bez goryczy, a system korzeniowy nie przegrzeje się. Jeśli masz suche, piaszczyste gleby, a nie możesz codziennie podlewać ogórków - wybierz te odmiany i mieszańce, które mają mocniejszy system korzeniowy, który może wnikać w głębsze i bardziej wilgotne warstwy gleby. Roślina ogórka ma powierzchowny system korzeniowy, więc podlewanie jest bardzo ważne. Jeśli ogórki są uprawiane na nawadnianiu kroplowym, cechy systemu korzeniowego odmian są dla ciebie nieistotnym kryterium wyboru.

Ogórki: co wybrać odmiany lub hybrydy?

Asortyment nowoczesnych nasion ogórka wyraźnie przesunął się w kierunku hybryd. Dlaczego? Ponieważ mieszańce ogórków są bardziej produktywne, odporne na choroby, dobrze przystosowane do różnych warunków uprawy. Istnieje opinia, że ​​​​odmiany są smaczniejsze niż hybrydy. To nie jest prawdą. Najłatwiej przekonać się o tym w praktyce. Najważniejsze jest, aby wybrać ogórki tego samego rodzaju do porównania, tj. porównaj korniszony z korniszonami, korniszony sałatkowe z korniszonami sałatkowymi, odmiany bezkolcowe o gładkiej skórce z tymi samymi mieszańcami. Mieszańce są mniej podatne na gorycz, a są F1, które genetycznie nie mają goryczy, to znaczy nawet przy braku podlewania nie stają się gorzkie. I są odmiany i hybrydy: do szklarni i na otwartym terenie, uniwersalne, wczesne, późne, średnio dojrzewające, różnych odmian (korniszony, sałata, gładka itp.) Odmiany i hybrydy nie różnią się różnorodnością odmian, rosnących warunki, okresy dojrzewania.

Przy wyborze odpowiednich nasion ogórka jednym z najważniejszych kryteriów jest metoda zapylania.

 

Ogórki zapylane przez pszczoły

Odmiany ogórków zapylanych przez pszczoły różnią się od innych tym, że roślina ma 2 rodzaje kwiatów: męski i żeński. Kwiaty męskie mają pręciki pokryte pyłkiem. Na zewnątrz wyróżniają się cienką, długą szypułką, w życiu codziennym nazywane są pustymi kwiatami. W kwiatach żeńskich szypułka wygląda jak mały ogórek (słupek) na poziomie pąka. Aby zaczął rosnąć, owady muszą przenieść pyłek z kwiatu męskiego na kwiat żeński. Najlepsze są te odmiany i mieszańce, które mają znacznie więcej kwiatów żeńskich niż męskich. Do najtańszych należą odmiany ogórków zapylane przez pszczoły. Jeśli masz dużo miejsca w łóżkach, możesz uzyskać dobre zbiory - biorąc ilość, a nasiona będą cię kosztować bardzo tanio. Będziesz mógł zbierać nasiona z rośliny odmianowej. Plonowanie / zawiązywanie owoców ogórków zapylanych przez pszczoły w największym stopniu zależy od owadów i warunków pogodowych. Takie nasiona nie są najlepszym wyborem do szklarni. Będziesz musiał cały czas otwierać szklarnię, aby owady miały do ​​niej dostęp, a to nie sprzyja mikroklimatowi.

 

Ogórki samopylne: ​​mieszańce i odmiany

Nasiona ogórka oznaczone jako samopylne to jedna z największych grup asortymentowych. Większość z nich to mieszańce (F1). Nie należy ich mylić z hybrydami partenokarpicznymi. W ogórkach tego typu kwiat układa się tak, że pręciki i słupek (przyszły ogórek) znajdują się w jednym kwiecie. Nie oznacza to, że samozapylone ogórki nie mają tzw. męskich kwiatów, które nie owocują. Jakość samozapylającej się hybrydy decyduje o tym, ile kwiatów zostanie na niej położonych, co da jajnik. Takie nasiona ogórka są droższe niż te zapylane przez pszczoły. Jednak ich produktywność jest również wyższa. Nadają się do uprawy zarówno w szklarniach, jak i na łóżkach. Należy zauważyć, że na otwartym terenie powstaje więcej jaj niż w szklarni, ponieważ dodatkowe zapylanie przez owady zwiększa plon.

Mieszańce partenokarpiczne ogórków

To specjalny rodzaj nasion ogórka hybrydowego (F1). Nie ma odmian tego typu, są tylko mieszańce. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są samopłodne. Nie potrzebują zapylenia do zawiązania owoców, chociaż często są błędnie nazywane samozapylającymi. Są to wysoce produktywne nasiona ogórka. Jest idealnym wyborem do szklarni. Jednak istnieje wiele mieszańców na otwarty teren, więc wybierz nasiona zgodnie z warunkami wzrostu. Nasiona w owocach ogórków partenokarpicznych są bardzo małe i nie dojrzewają. Dlatego zielone ogórki są mniej podatne na przerost i starzenie się niż inne rodzaje ogórków. Nasiona partenokarpiczne są najdroższe, ale także najbardziej produktywne. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu maksymalnego plonu z minimalnej powierzchni uprawy, najlepszym wyborem będą partenokarpiczne odmiany holenderskie. Takie hybrydy ogórków, z należytą starannością, dają bukiet jajników, czyli kilka zieleni w każdym kącie.

Przetworzone glazurowane i kandyzowane nasiona ogórka

Dodatkowo przetworzone powlekane i inkrustowane nasiona ogórka są najlepsze w swojej kategorii. Przed przykryciem nasion specjalną warstwą (kombinacją odżywek i fungicydów) nasiona są kalibrowane i wybierane te najlepsze. Przed wysiewem takie nasiona nie są moczone, a przed wschodami podlewane nieco obficie niż nie zaprawiane, ponieważ potrzebuje więcej wilgoci, aby rozpuścić specjalną otoczkę. Przeczytaj więcej o cechach przetworzonych nasion w naszym artykule.


Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023