Garden Blog

Jak uprawiać szparagi: opis podstaw procesu

Szparagi nie są nową rośliną uprawną. Uprawia się je od setek, a nawet tysięcy lat, ale dla wielu osób wciąż pozostają tajemnicą. Zarówno pod względem właściwości smakowych, jak i praktyk rolniczych. Ponieważ popyt na szparagi w Polsce rośnie z każdym rokiem, uważamy, że ważne jest, aby porozmawiać o tej uprawie i odpowiedzieć na główne pytanie: czy można uprawiać szparagi bez profesjonalnych umiejętności i doświadczenia? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są szparagi, jak sadzić je w otwartym polu i jak je uprawiać, aby uzyskać dobre zbiory.

Czym są szparagi?

Na początek trochę teorii. Aby uniknąć nieporozumień, warto powiedzieć, że szparagi i fasolka szparagowa to zupełnie różne rzeczy. Nie należy ich mylić! Spośród setek gatunków szparagów, które istnieją na świecie, tylko kilka jest jadalnych, a większość jest uprawiana w celach ozdobnych. Dziś porozmawiamy przede wszystkim o zwykłych szparagach, które można zobaczyć na półkach supermarketów lub spróbować wyhodować samodzielnie.

Szparagi mogą być białe, zielone i fioletowe - wszystkie są jagodami z tego samego pola, ale istnieją różnice, które bezpośrednio wpływają na wartość produktu i jego cenę w sprzedaży. Na przykład białe szparagi mają łagodniejszy smak niż te same fioletowe szparagi, ale fioletowe szparagi mają swoje zalety. Co więcej, ich kolor zmienia się podczas obróbki cieplnej - pojawia się bardziej wyraźny zielony odcień. Możesz wybrać, którą odmianę wolisz i eksperymentować w trakcie uprawy, która będzie długa i żmudna. Nie będziemy ukrywać - uprawa szparagów wymaga pracy i nie ma pewności, że rezultat w 100% spełni oczekiwania.

Jak uprawiać szparagi w domu z nasion?

Przejdźmy do praktyki i zacznijmy od metody uprawy z nasion. Jest ona daleka od ideału, ponieważ nasiona szparagów słabo kiełkują w otwartym terenie. I to jest pierwszy problem letniego mieszkańca, ogrodnika lub rolnika, który zdecydował się rozpocząć uprawę szparagów.

Nasiona szparagów mogą prawidłowo kiełkować tylko w wysokich temperaturach gleby i powietrza, co oznacza, że należy je wysiewać tylko latem lub pod koniec maja. Aby uzyskać lepsze kiełkowanie, materiał do sadzenia jest moczony lub kiełkowany. W pierwszym przypadku sadzonki można zobaczyć w ciągu półtora do dwóch tygodni, a w drugim przypadku - w ciągu tygodnia. Do kiełkowania używa się gazy, w której namoczone nasiona są przechowywane przez 5-7 dni. Ważne jest, aby w pomieszczeniu było ciepło.

Kiedy pojawią się pierwsze kiełki, można rozpocząć sadzenie. Należy wcześniej przygotować grządkę. Powinno znajdować się w słonecznym miejscu. Gleba powinna być żyzna, luźna, wzbogacona próchnicą lub kompostem (około 5-10 litrów nawozu na metr kwadratowy).

Przed sadzeniem należy najpierw przekopać teren. Nasiona sadzi się na głębokości kilku centymetrów, w odstępach od 5 do 10 cm.

Jeśli pogoda nagle się zmieni i zrobi się zimno w pierwszym tygodniu po posadzeniu, zaleca się przykrycie grządki materiałem ochronnym. Po pojawieniu się w pełni wyrośniętych sadzonek, przerzedza się je, usuwając najsłabsze i najmniejsze okazy.

Wczesnym latem nie zaszkodzi nawożenie mineralne. Można użyć saletry amonowej lub mocznika. Alternatywnie można użyć naparu z dziewanny. Szparagi będą rosły przez cały nadchodzący sezon, a przed zimowaniem należy je przyciąć, pozostawiając 10 cm pędy.Schronienie dla niego jest koniecznością! Wystarczy torf, świerkowe gałęzie lub zwykła ziemia. Jeśli nie zrobisz schronienia, szparagi umrą zimą.

 

Jak uprawiać szparagi za pomocą sadzonek i metod wegetatywnych?

Istnieje kilka sposobów uprawy szparagów w domu. Wegetatywny jest najłatwiejszy. Polega na podzieleniu już dojrzałego krzewu szparagów i przesadzeniu poszczególnych części. Podczas dzielenia należy upewnić się, że każda część ma co najmniej jeden zdrowy pęd. Głębokość sadzenia powinna wynosić 8-10 cm.

W żadnym wypadku nie należy nadmiernie wystawiać podzielonych szparagów na otwarte powietrze, w przeciwnym razie wyschną. Aby zapewnić dobre przetrwanie, należy sadzić je dosłownie natychmiast. Ta metoda jest odpowiednia dla tych, którzy mają już bazę w postaci sadzonek szparagów.

Metoda uprawy sadzonek jest najbardziej skuteczna i odpowiednia dla początkujących. Umożliwia uzyskanie pełnowartościowych roślin w trybie przyspieszonym (szybciej niż w przypadku nasion). Na pierwszym etapie wszystko musi być zrobione w ten sam sposób: moczenie, kiełkowanie, sadzenie w ziemi. Ale tutaj używamy doniczek torfowych. Odpowiednie są również specjalne kasety lub zwykłe plastikowe kubki.

Zaletą metody rozsadowej jest to, że nasiona wysiewa się znacznie wcześniej - wczesną lub w połowie wiosny. Możesz wziąć gotowe podłoże wysokiej jakości lub samodzielnie przygotować mieszankę gleby: torf jest podstawą, dodaj zwykłą ziemię, trochę próchnicy i piasku. Nasiona sadzi się na głębokości 1-2 cm. Pierwsze kiełki powinny pojawić się w ciągu półtora tygodnia od momentu posadzenia w pojemniku.

Pielęgnacja sadzonek jest dość dokładna: należy od czasu do czasu obracać rośliny, aby stopniowo odżywiały się energią słoneczną, ostrożnie je podlewać, utrzymując umiarkowaną wilgotność podłoża i lekko poluzować glebę. Później przeprowadzane są procedury utwardzania. Ma to miejsce przed uprawą szparagów w otwartym polu, tj. około maja-czerwca.

Co lubią szparagi: jak uprawiać w ogrodzie?

Zacząłeś więc uprawę z nasion lub sadzonek. Powstaje logiczne pytanie: jaki rodzaj pielęgnacji lubią szparagi? Jak uprawiać je na wsi lub w ogrodzie bez popełniania błędów? Prawidłowe podlewanie jest pierwszym ważnym punktem. Należy utrzymywać lekką wilgotność gleby. Jeśli tego nie zrobisz, to w warunkach niekorzystnej suchości szparagi będą gorzkie i włókniste. Taki produkt nie będzie sprzedawany i nie jest zbyt przyjemny do jedzenia.

Należy okresowo spulchniać glebę. Zajmuje to sporo czasu, ponieważ należy uważać, aby nie pracować w pobliżu dość wrażliwych korzeni rośliny, aby ich nie uszkodzić.

Szparagi są roślinami ciepłolubnymi, więc powinny być sadzone na otwartej przestrzeni z dużą ilością światła słonecznego. Jest to roślina wieloletnia, więc należy zachować ostrożność przy wyborze lokalizacji. Po pierwsze, sprawdź kwasowość gleby, powinna być neutralna. Po drugie, same grządki powinny być wysokie, aby nie dochodziło do stagnacji wody, ponieważ roślina ta nie toleruje podlewania.

Podczas całej uprawy będziesz musiał poświęcić czas, wysiłek i pieniądze na nawozy do szparagów. Mają one bezpośredni wpływ na plon. Wspomnieliśmy już, co należy stosować podczas sadzenia, a nieco później stosuje się ptasie odchody (latem). Bliżej jesieni stosuje się złożone kompozycje mineralne. Następnie należy wybrać nawozy w zależności od skali sadzenia, jakości gleby itp. Ostatnie nawożenie minerałami przeprowadza się w pierwszej połowie jesieni.

Przed sadzeniem i uprawą szparagów należy wziąć pod uwagę fakt, że przez cały okres uprawy będziemy borykać się z problemem chorób i szkodników (szara pleśń i larwy chrząszczy, szpeciele, mszyce). Najgroźniejsze są stonka ziemniaczana i muchówki. Chrząszcz liściowy jest mniej niebezpieczny. Ale mucha... Trudno z nią walczyć. Jeśli występuje na roślinach w dużych ilościach, prawdopodobnie będziesz musiał rozstać się ze szparagami. Szkodliwe są larwy, które wgryzają się w środek pędów i przemieszczają wzdłuż łodygi.

Sporo kłopotów sprawia również niebosiężny urząd. Najbardziej niekorzystnym okresem jest wiosna. Przy gwałtownych skokach temperatury szparagi często przemarzają. Wymagane są odpowiednie środki.

Jeśli chodzi o zbiory, to nie od razu. Pierwsze zbiory będą miały miejsce w trzecim roku uprawy. Oznacza to, że musisz pracować przez 2 lata bez gwarancji, że będziesz w stanie zebrać dobre plony. Podsumowując: czy uprawa szparagów w Polsce jest możliwa? Tak, oczywiście, że tak! Czy jest to łatwe? Decyzja należy do Ciebie.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One