Garden Blog

Jak prawidłowo uprawiać brokuły: wszystkie niuanse sadzenia

Niektórzy twierdzą, że technologia uprawy brokułów jest dość skomplikowana, podczas gdy inni twierdzą, że nie ma tam nic nadprzyrodzonego. Czy zdecydowałeś się dowiedzieć, jak jest naprawdę? Świetnie! Rzeczywiście, w tym artykule analizujemy, jak brokuły rosną etapami - od momentu sadzenia sadzonek i aż do uformowania się główek.

Za dość egzotyczną nazwą „brokuł” kryje się najbliższy krewny kalafiora. I tutaj dobra wiadomość jest natychmiastowa: jeśli weźmiemy pod uwagę całą rodzinę uprawianych roślin krzyżowych, to brokuły są uważane za najmniej kapryśne. Uprawa w ogrodzie odbywa się w atmosferze swobody, jeśli zastosujesz się do wszystkich niuansów, o których porozmawiamy później. Oczywiście nie jest to pozbawione pułapek. Gdzie bez nich? Skupiamy się więc na brokułach: tajemnicach uprawy w Polsce.

Jak uprawiać brokuły w ogródku?

Zawsze powinieneś zacząć od zakupu wysokiej jakości nasion od zaufanego sprzedawcy. Są przetwarzane przez specjalistów i nie wymagają wstępnego przygotowania do sadzenia. Jeśli zebrałeś własny materiał do sadzenia, będziesz musiał zadać sobie trochę trudu. Najpierw należy go namoczyć w ciepłej wodzie (15-20 minut). W ten sposób zwiększa się kiełkowanie. Następnie etap moczenia w roztworze nadmanganianu potasu rozpoczyna się na 7-8 godzin. Sensowne jest również stosowanie stymulatorów wzrostu w celu aktywacji kiełkowania. Następna kolej na lodówkę - nasiona powinny być tam przechowywane przez cały dzień. Następnie należy je wysuszyć na serwetce. Możemy założyć, że materiał do sadzenia jest gotowy do nowego życia.

Jak i kiedy siać brokuły na sadzonki?

Aby zrozumieć, kiedy siać brokuły, należy pamiętać, że sadzonki rosną przez około półtora miesiąca. Sadzi się go w otwartym terenie w Polsce nie wcześniej niż w pierwszej połowie maja. Oznacza to, że można siać już w połowie marca. Do sadzenia potrzebne będzie pudełko lub inny pojemnik z niskimi bokami. Mieszanka gleby powinna być idealnie oparta na torfie z dodatkiem równych części ziemi darniowej i piasku. Możesz sam to ugotować. Warto również pamiętać o znaczeniu dezynfekcji ziemi. Jeśli nie chcesz tracić czasu i wysiłku, wybierz między specjalnym podłożem do sadzonek a opcją uniwersalną. Nasiona zanurza się w glebie na głębokość nie większą niż 1 cm, w tym przypadku ważne jest przestrzeganie odstępów - 2,5-3,5 cm każdy.

Kiedy sadzić brokuł oraz jak sadzić brokuł

Nowo posadzoną roślinę należy natychmiast obficie spryskać butelką z rozpylaczem. W żadnym wypadku nie wlewaj wody, w przeciwnym razie powstanie skorupa, która zapobiegnie kiełkowaniu. Pojemnik z wysianymi nasionami należy przykryć folią i pozostawić w spokoju na około tydzień. Pożądane jest, aby temperatura w pomieszczeniu była temperaturą pokojową lub nieco wyższą. Jeśli będzie znacznie niższą, będą problemy. Jednak kiedy życie wykluło się z podłoża, temperaturę powietrza należy obniżyć do +10 ºC ... + 15ºC. Upewnij się, że gleba jest lekko wilgotna (nie sucha, ale też nie podmokła). To, ile brokułów rośnie na etapie formowania siewek, zależy po części od wilgotności powietrza. Powinien być lekko podwyższony.

Kiedy sadzić brokuł w ogrodzie?

Po około dwóch tygodniach przeprowadza się planowy zbiór sadzonek. Jest to procedura, w której każda sadzonka jest przenoszona do osobnego pojemnika. Dla własnej wygody możesz zastosować praktyczne donice torfowe. Są wygodne, ponieważ rośliny można przesadzać bezpośrednio do nich na otwarty teren. Około 10-15 dni wcześniej warto brokuły powoli temperować, czyli wystawić na chwilę na zewnątrz. Zwiększy to odporność sadzonek na stres i ich zdolność do tolerowania zmian temperatury. Jeśli sadzonki osiągnęły pełnoprawne 5 lub 6 liści, jest to pewny znak, że są gotowe do przesadzenia na stałe miejsce. Jak powiedzieliśmy, dzieje się to na początku lub w połowie maja. Ale! Weź pod uwagę czynnik pogodowy - jeśli wiosna okazała się zimna i istnieje możliwość powtarzających się przymrozków, nie powinieneś się spieszyć.

Kiedy siać brokuł

Wielu początkujących ogrodników popełnia błąd na etapie sadzenia. Polega na złym wyborze miejsca. Zdecydowanie nie zaleca się sadzenia brokułów w miejscu, gdzie w zeszłym sezonie rosła jakakolwiek kapusta. Również złe zbiory mogą wystąpić po rzodkiewce, pomidorach i burakach. Jednak przedstawiciele roślin strączkowych, marchwi i ogórków są uważani za optymalnych poprzedników. Jakość gleby odgrywa ważną rolę. Wskazane jest przygotowanie go jesienią - wykopanie i nawożenie kompostem. Brokuły to dość kochająca słońce kapusta. Nie trzeba go zacieniać na etapie dojrzewania (chyba że ciepło jest zbyt silne), ale lepiej sadzić w dzień, w którym nie ma aktywności słonecznej lub wieczorem. Na miejscu należy wykonać płytkie otwory (odstępy wynoszą 40-60 cm). Przed zanurzeniem sadzonek w dołkach dobrze jest podlać i najlepiej dodać nawóz: istnieją specjalne opcje dla sadzonek i ogrodu.

Jak uprawiać brokuły po posadzeniu w otwartym terenie?

Pozostaje potrzeba opatrunku wierzchniego. Od czasu do czasu należy dokarmiać kapustę. Podlewanie jest obowiązkowe (częstotliwość zależy od warunków pogodowych). Nawiasem mówiąc, nadmierna suchość ziemi jest jednym z powodów, dla których brokuły nabierają koloru. Takie coś się czasem zdarza. Wydaje się, że główka jest jeszcze dość miniaturowa, ale już obserwuje się otwieranie poszczególnych kwiatów. Większą uwagę na podlewanie należy zwrócić właśnie w okresie wiązania głów. Do podstawowych zabiegów w ogrodzie należy również spulchnianie ziemi i usuwanie chwastów, aby nie hamowały wzrostu brokułów. Około 3 tygodnie po posadzeniu w otwartym terenie kapusta potrzebuje lekkiego hillingu. Najwygodniej jest poluzować ziemię i zająć się hillingiem po lekkim deszczu lub planowanym podlewaniu. W takich warunkach wygodnie jest usuwać małe chwasty.

Jakie choroby brokuła i szkodniki są niebezpieczne dla brokułów?

Najczęstszym i najgroźniejszym szkodnikiem jest mszyca, którą można wyeliminować na kilka sposobów. Tak, w większości przypadków nie można obejść się bez wyposażenia ochronnego. W mniejszym stopniu, ale także dość powszechnymi szkodnikami są pchły krzyżowe, szufelki i muchy. Jeśli chodzi o pchły, ludzie używają proszku z glistnika. Wielu twierdzi, że to pomaga. Wśród chorób najbardziej przerażającą można bezpiecznie nazwać czarną nogą, która dotyka przede wszystkim młode rośliny. Jeśli widzisz, że łodyga ciemnieje i staje się miękka - to jest to! Na szczęście istnieje bogaty wybór środków zarówno na czarną nóżkę, jak i na zgniliznę korzeni, która w większym stopniu jest spowodowana zalewaniem stanowiska. Kolejną chorobą, o której należy wspomnieć jest Alternaria. Jedną z wad brokułów (podobnie jak każdej kapusty) jest nadmierna bolesność. Czy można uprawiać brokuły na wsi lub w ogrodzie? Oczywiście, ale dość trudno jest przejść przez sezon bez kłopotów i częściowych strat w plonach.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023