Garden Blog

Jak i kiedy sadzić marchew zimą: czego potrzebujesz do dobrych zbiorów?

Na pytanie, czy można sadzić marchew na zimę, początkujący ogrodnicy prawdopodobnie odpowiedzą ze zdziwieniem: przecież marchew sadzi się wiosną, prawda? Tak, tradycyjnie sadzenie odbywa się wiosną, a plony dojrzewają jesienią, ale jeśli posadzisz marchew w październiku lub listopadzie, możesz uzyskać witaminy w przyszłym roku znacznie wcześniej. Jest to główny powód, dla którego osoby znające się na ogrodnictwie preferują sadzenie jesienią.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak siać marchew zimą i jakie są korzyści z sadzenia marchwi na zimę w Polsce, to trafiłeś na właściwą stronę sklepu Garden Number One, której potrzebujesz. W tym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić, jak sadzić marchew na zimę: przygotowanie terenu, faktyczne sadzenie i dalsze procedury. To będzie interesujące, więc przewiń w dół.
Jak prawidłowo sadzić marchew jesienią?

Sąsiedztwo ogrodu warzywnego zawsze odgrywa dużą rolę w uprawie tej czy innej rośliny. Należy pamiętać, że ogórki, cebula, pomidory i cukinie są tymi, po których można siać marchew na zimę i oczekiwać dobrych wyników. Jeśli zastosowałeś już kompost lub humus podczas uprawy powyższych roślin, to super. Nie zaleca się jednak siewu marchwi po fasoli lub pietruszce. Priorytetem jest część ogrodu warzywnego, w której nie ma wiatru i jest dużo słońca. Jak przygotować grządkę pod uprawę marchwi? Glebę należy przekopać (na około 2-4 tygodnie przed sadzeniem, w ilości wystarczającej na bagnet szpadla), a następnie spulchnić. Postaraj się zrobić równe bruzdy (o głębokości 3-5 cm i odstępach 20-25 cm). Do czasu siewu dno zagłębień będzie lekko zagęszczone. Kolejne popularne pytanie dotyczące marchwi na wstążce: czy takie nasiona można sadzić zimą? Mimo to preferowane są zwykłe świeże nasiona. Oddzielnie, w stosunkowo ciepłym pomieszczeniu, przechowywana jest sucha gleba, którą należy wypełnić bruzdy. Co umieścić w otworze z marchewką? Gleba jest często mieszana z humusem dla lepszego odżywiania.

Optymalnym okresem siewu jest czas, gdy gleba jest całkowicie chłodna, a nawet lekko zmarznięta, ale jeszcze nie zamarznięta, tj. temperatura powinna wynosić +/- około 0°C, ale nawet sadzenie nasion w ziemi pokrytej jesiennym śniegiem nie będzie krytyczne. Przygotowanie materiału sadzeniowego polega na namoczeniu go w roztworze manganu, a następnie wysuszeniu. Podczas siewu należy liczyć na około 1 gram nasion na 1 metr bruzdy, które powinny być wysiane równomiernie. Nasiona przykrywa się ziemią (tak, tą samą ziemią, którą przechowuje się w suchym, ciepłym pomieszczeniu). Następnym krokiem jest procedura ściółkowania. Kiedy pierwsze opady śniegu są zauważalne, zrób kopiec wzdłuż bruzd nasiennych.

Wysiew marchwi na zimę: jakie odmiany wybrać?

Przed siewem marchwi na zimę należy zapoznać się z listą najlepszych przedstawicieli tej odmiany. Wymagania dotyczące siewu marchwi na zimę są praktycznie takie same jak w przypadku siewu wiosennego: wysokiej jakości materiał do sadzenia, dobre kiełkowanie i zdrowe, soczyste owoce. To tak w ogólnym zarysie. Odpowiadając na pytanie, jaką odmianę marchwi posadzić jesienią na zimę, nie sposób nie pomyśleć o marchwi Nantes - jednej z najpopularniejszych odmian o średnim okresie dojrzewania. Okres wegetacji trwa około 3-4 miesięcy.

Te marchewki są idealne dla tych, którzy chcą wczesnych pęczków, które można wykorzystać do gotowania. Inną popularną odmianą jest odmiana Winter, która słynie z bogatych w witaminy, lekko słodkawych owoców, które w dobrych warunkach dorastają do 18-20 cm długości. Są one bardzo bogate w keratynę, a zatem niezaprzeczalnie korzystne dla organizmu, gdy są spożywane na surowo. W porównaniu z Nantes marchew jest większa i cięższa. Pierwszy okres dojrzewania (od dnia wysiewu nasion) wynosi około 3,5 miesiąca. Marchew charakteryzuje się tradycyjnym pomarańczowo-czerwonym kolorem. Przy odpowiedniej pielęgnacji i sprzyjającej pogodzie gwarantowane są wysokie plony. Najczęściej te marchewki sadzi się jesienią, aby jak najszybciej w następnym roku można było uzyskać smaczne warzywa korzeniowe do wyciskania soków i gotowania.

Sadzenie jesienią: wady i zalety?

Oczywiście są sceptycy, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się sianiu marchwi jesienią. Całkowicie słusznie argumentują swoje stanowisko zbyt wysokim ryzykiem: wykiełkuje czy nie wykiełkuje, zamarznie czy nie zamarznie. Tak, rzeczywiście, główną wadą sadzenia zimą jest zwiększona zależność od warunków pogodowych. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, zawsze istnieje niewielki procent szczęścia, który jest z tobą lub przeciwko tobie. I jest jeszcze jeden minus - słaby okres przydatności do spożycia. Z drugiej strony, przez pół roku zimnej pogody gromadzi się silny głód witaminowy, a wczesne marchewki dobrze się przechowują w 100% objętości. Zasadniczo nie ma potrzeby ich długiego przechowywania. Oczywistymi zaletami jest to, że można szybciej uzyskać świeże rośliny okopowe, zaoszczędzić cenny czas na wiosnę i można sadzić inne rośliny na działce, na której uprawiano marchew na jesień (istotne w przypadku małych działek).

Jakie są szczególne cechy sadzenia marchwi zimą?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy marchew sadzona na zimę może być przechowywana, ale nie tak długo, jak ta sadzona wiosną. Innym popularnym pytaniem jest: czy trzeba przykrywać marchew sadzoną na zimę? Jeśli planujesz uzyskać wysokiej jakości wczesne zbiory, warto pomyśleć o przykryciu na wiosnę. Standardowe rozwiązanie: zainstaluj specjalne łuki nad grządką, które służą jako rama. Na nich naciąga się folię (można wybrać alternatywne materiały), którą mocuje się na krawędziach. Najczęstszym problemem jest to, że marchew posadzona jesienią wypuszcza pędy na wiosnę. Dzieje się tak z kilku powodów: użycie złego materiału do sadzenia (kupionego od pozbawionych skrupułów sprzedawców) lub nadmierny stres (niekorzystna zimowa pogoda). Jeśli chodzi o choroby i szkodniki, wszystko jest standardowe, jak w przypadku sadzenia wiosennego. Na szczęście z pomocą przychodzą odżywki do buraków i marchwi lub inne podobne środki.

Jak dbać o posadzoną jesienią marchew?

Jesień (po sadzeniu) i zima to okres odpoczynku dla ogrodnika. Pierwsze porządki rozpoczynają się wiosną, kiedy kiełkują marchewki posadzone na zimę. Najczęściej ma to miejsce w marcu i zbiega się z większymi pracami w ogrodzie. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest utrzymanie porządku na grządce, czyli usunięcie wszelkich drobnych chwastów. Ważne jest, aby mieć oko na poziom wilgotności gleby. To naprawdę zależy od wiosennej pogody. Jeśli jest zbyt sucho, należy delikatnie podlewać co 1,5 do 2 tygodni. Bardzo młode pędy będą wymagały selektywnego wyrywania. Później, gdy sadzonki urosną do 4 liści, zostaną przerzedzone zgodnie z planem. Czy mogę umieścić popiół pod marchewką? Jest to dobrze znana metoda ludowa, która promuje produkcję dużych owoców. Jej skuteczność jest potwierdzona w praktyce, ponieważ popiół zawiera wiele ważnych mikroelementów dla rozwoju marchwi. Nawiasem mówiąc, nawożenie jest ważną częścią procesu pielęgnacji.

Jaki rodzaj nawozu lubi marchew?

Jak wspomniano wcześniej, materię organiczną można stosować już podczas sadzenia. Jeśli na działce uprawiano wcześniej rośliny i nawożono je kompostem lub humusem, stary ładunek wystarczy jesienią i zimą. Główne nawozy powinny być stosowane już wiosną. Należy zwrócić większą uwagę na stężenie potasu w glebie. Mniejsze zapotrzebowanie jest na fosfor. Dobrze reagują na sód i magnez. Optymalnym rozwiązaniem jest sklepowy nawóz dla roślin okopowych, który zawiera wszystkie niezbędne minerały. Zasadniczo należy upewnić się, że zawartość azotu nie jest zbyt wysoka, w przeciwnym razie rośliny okopowe będą się niepotrzebnie rozgałęziać i w rezultacie nie tylko pod względem estetycznym, ale także smakowym. Uprawa ta wykazuje dość dużą wrażliwość na skład gleby, dlatego zaleca się stosowanie nawozu w postaci płynnej, delikatnie posypując między rzędami. Wystarczą dwie do trzech aplikacji w sezonie.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023