Garden Blog

Dlaczego czosnek gnije: znalezienie przyczyn i rozwiązań

Uprawa czosnku nie jest trudna. W Polsce sadzi się go często i w dużych ilościach - zarówno na sprzedaż, jak i na własne potrzeby. Jednak niezależnie od skali sadzenia, problemy w trakcie uprawy są w przybliżeniu takie same. Nie chodzi tylko o nieplanowane żółknięcie piór, ale także o psucie się główek czosnku. Dość często czosnek ma zgniłe dno lub zepsute pojedyncze ząbki. Co robić w takim przypadku? I co najważniejsze - dlaczego tak się dzieje?

Niekorzystna pogoda

Możliwe, że przyczyną gnicia główek czosnku w ziemi jest niekorzystna dla tej uprawy pogoda. Największym wrogiem czosnku jest deszcz, który pojawia się często i w nadmiernych ilościach, powodując nadmierne nawodnienie gleby. Nadmiar wilgoci w ziemi wywołuje procesy gnilne na późnym etapie uprawy czosnku, kiedy główki są już uformowane i zaczynają dojrzewać.

  • Co robić? Wydaje się jasne, dlaczego czosnek gnije na łóżku, ale znalezienie lekarstwa na deszczową pogodę nie jest w mocy człowieka. Jeśli to możliwe, można zbudować tymczasowe schronienie foliowe, aby świeże powietrze normalnie docierało do łóżka, ale deszcz nie dostawał się do środka. Jeśli opady były tak duże, że na łóżku utworzyły się kałuże, należy wykonać wąskie rowki, aby umożliwić odpływ wody.

Złe miejsce dla czosnku

Złe warunki uprawy są jednym z głównych powodów, dla których główki czosnku gniją, zanim jeszcze dojrzeją. Pożywna i jednocześnie lekka gleba jest preferowana dla tej uprawy. Występowanie gliny jest wysoce niepożądane. W takich warunkach czosnek nie rozwija się dobrze, nadmiar wilgoci może zostać zatrzymany, a główki czosnku gniją.

Może to również obejmować niezgodność z płodozmianem. Nie można uprawiać tej samej rośliny w tym samym miejscu rok po roku. Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości zbiory czosnku, posadź go po ziemniakach lub ogórkach.

Ważne jest, aby grządka znajdowała się w nasłonecznionym miejscu, bez wysokich wód gruntowych, w przeciwnym razie nie uniknie się problemów z uprawą.

  • Co robić? Jeśli miejsce zostało początkowo wybrane bezskutecznie, to w środku sezonu zastanawiać się, dlaczego czosnek zaczyna gnić w ziemi - nie ma sensu. Ale można uniknąć błędów w następnym sezonie. Gliniastą glebę należy rozcieńczyć torfem. Jeśli kwasowość gleby jest zbyt wysoka, można dodać kredy. Jeśli masz ograniczoną powierzchnię działki i wszędzie jest wysoki poziom wód gruntowych, wyjściem z sytuacji jest zrobienie skrzynki z drewna, wypełnienie jej wysokiej jakości ziemią, aby stworzyć wysokie łóżko. Czosnek na pewno nie zgnije w takich warunkach.

Niewłaściwa uprawa

Początkujący ogrodnicy warzywni w taki czy inny sposób popełniają błędy w pielęgnacji. Na przykład, źle przygotowują działkę i nie usuwają całkowicie resztek roślin, które rosły w ogrodzie warzywnym w zeszłym roku. Nie zwracają należytej uwagi na eliminację chwastów. Ignorują spulchnianie ziemi po podlewaniu lub deszczach. Pozostawiają strzałki czosnku, które powstają na późnym etapie uprawy. Wszystko to są drobiazgi, które w kompleksie są powodem, dla którego czosnek żółknie i gnije w czerwcu.

  • Co robić? Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy przestrzegać 7 podstawowych zasad uprawy. Pamiętaj, aby odchwaszczać miejsce na etapie, gdy chwasty są jeszcze dość małe. Grządka powinna być czysta. W żadnym wypadku nie należy doprowadzać do tworzenia się twardej skorupy na ziemi, w przeciwnym razie gleba nie będzie dobrze oddychać i będzie to przyczyną gnicia czosnku w czerwcu. Kwitnące strzały należy nie tylko odciąć, ale także usunąć z łóżka, aby nie pozostały tam i nie gniły.

Niewłaściwe nawożenie

Warunki uprawy czosnku ozimego i wiosennego są nieco inne, ale w każdym przypadku nieprawidłowe nawożenie, nadmierne nawożenie lub jego brak może powodować gnicie główek czosnku. Najczęstszym błędem jest niepotrzebne wprowadzanie nawozów azotowych. Owszem, są one potrzebne, ale tylko na początku sezonu. Jeśli przesadzisz, z czasem powstaną nadmiary azotu i na pewno pomyślisz, dlaczego czosnek gnije na grządce w ziemi, pomimo prawidłowej pielęgnacji.

  • Co robić? Na późnych etapach uprawy należy ograniczyć stosowanie azotu do zera. Pamiętaj, aby wykluczyć nadmiernie sfermentowany obornik, jeśli go używasz. Wysokiej jakości kompost lub próchnica są uważane za optymalną opcję dla nawozów startowych. W trakcie sezonu nie ma potrzeby wprowadzania azotu.

Choroby czosnku

Niestety, czosnek jest dość często atakowany przez pospolite grzyby. Wiodącą chorobą jest Fusarium, która powoduje utratę pigmentu liści na wczesnym etapie uprawy. Szybko rozwija się w wysokich temperaturach powietrza, w wyniku czego pióra czosnku więdną, a część podziemna zaczyna gnić prawie nieodwracalnie. Czosnek nabiera nadmiernej wodnistości. Zdarza się, że ząbki nie mają nawet czasu na pełne uformowanie.

Nie mniej niebezpieczne są biała i bakteryjna zgnilizna. Występują w deszczową pogodę, mogą wpływać na roślinę nawet w niskich temperaturach i są powodem, dla którego czosnek gnije zimą w ziemi. Najpierw na czosnku tworzy się nieatrakcyjna płytka, następnie główki stają się nienaturalnie miękkie, a później, gdy przychodzi do zbioru, zamiast ząbków pozostaje tylko śluz.

Fałszywy mączniak prawdziwy to kolejny powód, dla którego czosnek zimowy gnije w grządce. Najpierw jego górna część ulega deformacji, a następnie procesy gnicia rozpoczynają się pod ziemią.

  • Co robić? Nawet w momencie sadzenia czosnek można traktować fitosporyną, który ma działanie dezynfekujące, jako środek zapobiegawczy. W przypadku wykrycia którejkolwiek z powyższych chorób konieczne jest natychmiastowe działanie. Jedynym wyjątkiem jest fusarium, które jest niezwykle trudne do usunięcia. Twoim zadaniem jest usunięcie wszystkich zgniłych główek tak bardzo, jak to możliwe, aby uratować plon, który jest nadal niezainfekowany.

Szkodniki czosnku

Podobnie jak w przypadku zgnilizny cebuli, nie można wykluczyć szkodników, w szczególności tej samej muszki cebulowej, która najpierw atakuje nadziemną część rośliny, a następnie niszczy same cebulki. Wrogiem ogrodników warzywnych jest również nicień czosnkowy. Powoduje on zmiękczenie główek czosnku, a następnie ich gnicie. Nie można być w 100% ubezpieczonym przed pojawieniem się roztoczy korzeniowych - mikroskopijnych pasożytów, które mają destrukcyjny wpływ na skorupę główek czosnku, w wyniku czego ulegają one zepsuciu. Takie szkodniki są dość częstym powodem żółknięcia i gnicia czosnku.

  • Co robić? O metodach zwalczania muszki cebulowej szczegółowo piszemy w osobnym artykule. Tam z pewnością znajdziesz wyjście. Jeśli chodzi o nicienia, niezwykle trudno jest się go pozbyć, dlatego ważne jest, aby mieć oko na grządkę, odpowiednio ją pielęgnować itp. w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa pojawienia się szkodnika.
  • Wśród środków ludowych można wyróżnić stosowanie pyłu tytoniowego - rozpyla się go nad grządką lub na jego bazie sporządza roztwory, którymi podlewa się rośliny. Wyżej wymienione szkodniki można również wyeliminować za pomocą fagotu. Na wiadro wody potrzeba 2-3 kg jej kwiatostanów. Należy je gotować bezpośrednio w wodzie, doprowadzając do wrzenia. Po schłodzeniu i odcedzeniu można spryskać czosnek tym wywarem.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023