Garden Blog

Co sadzić w marcu na rozsadę

Wszyscy wiedzą, że letni i jesienny zbiór warzyw w dużej mierze zależy od tego, jakie sadzonki posadzić w marcu. Jak mówią, co siejesz, to zbierasz! To samo dotyczy kwiatów ozdobnych, które można, a nawet należy sadzić w marcu na sadzonki w domu lub na wsi. Decydujący jest pierwszy miesiąc wiosny. Jeśli nie zajmowałeś się wcześniej ogrodnictwem lub chcesz poszerzyć swoje horyzonty w zakresie upraw kwiatowych, przyda ci się nasz artykuł, w którym przypominamy, co sadzimy w marcu. Dla wygody czytelników hurtownia ogrodnicza Garden Number One stworzyła specjalny ranking i podzieliła go na dwa bloki, z których dowiesz się, które sadzonki można sadzić w marcu: warzywa i kwiaty.


Regiony Polski różnią się nieznacznie warunkami klimatycznymi, więc daty sadzenia mogą się nieznacznie różnić, w zależności od tego, w której części kraju mieszkasz i kiedy planujesz przeszczepić na otwarty teren. Jednak ogólnie nasza ocena obejmuje rośliny uniwersalne i bardzo popularne – rzeczy, które każdy może siać na sadzonki w marcu. W szklarni, na parapecie lub w innych warunkach. Zobaczmy!


Jakie warzywa sadzić w marcu

Papryka

Okres pełnego dojrzewania tej kultury to około 4-4,5 miesiąca. Ci, którzy chcą zbierać plony w drugiej połowie lata, uważają, że sadzenie papryki na sadzonki w marcu jest słuszne! Wielkość owoców zależy od wybranej odmiany, ale w każdym przypadku papryka jest źródłem cennych witamin i ma wysoką zawartość kwasu askorbinowego. Należy pamiętać, że nasiona kiełkują stosunkowo długo, dlatego priorytetem jest wstępne kiełkowanie. Oprócz tego, istnieje ozdobny pieprz. Również bardzo ciekawa roślina, ale trochę z innej opery. Jest sadzony bardziej dla ozdabiania działek.

Pomidory

Wielu ogrodników chce sadzić pomidory na sadzonki w marcu, ponieważ siew pomidorów na rozsadę jest jedną z najpopularniejszych upraw w Polsce. Istnieją wczesne, średnie i późne pomidory. Oznacza to, że okres ich pełnego dojrzewania od dnia sadzenia sadzonek może wynosić od 40-50 dni do 70-80. Na jednym z etapów wzrostu możesz napotkać choroby i szkodniki, przed którymi warzywa trzeba ratować. Jeśli sadzisz pomidory na sadzonki w marcu i postępujesz zgodnie z 20 krokami do doskonałych sadzonek w domu, możesz liczyć na wspaniałe zbiory. Owoce mają wszechstronne zastosowanie: idealnie nadają się do sałatek, twistów, soków itd.

Kapusta głowiasta

W katalogu warzyw można zobaczyć różne rodzaje kapusty. Najbardziej popularna jest biała, która z kolei występuje w różnych odmianach i odpowiednio różnych okresach dojrzewania. Ta kultura jest czymś, co należy sadzić w marcu na sadzonki, jeśli chcesz uzyskać zbiory w najbliższej przyszłości. Siew odbywa się zwykle w drugiej połowie marca. Jeśli odmiany są wczesne, to za 2 miesiące będziesz mógł cieszyć się pierwszymi kolbami. Są podstawą sałatek witaminowych. Do przetwórstwa trafiają odmiany średnio dojrzałe i późne. Robią aromatyczne ogórki. W razie potrzeby owoce można przechowywać do początku następnego sezonu.

Bakłażan

Ta roślina warzywna charakteryzuje się dość długim sezonem wegetacyjnym, więc jeśli masz niezbędne warunki, wolny czas i chęć, możesz sadzić nasiona na sadzonki w marcu. Weź pod uwagę, że pierwsze kiełki są nakłuwane po około 14-16 dniach. Niezwykle ważne jest, aby uchwycić moment, w którym trzeba przenieść sadzonki na otwarty teren. Nie da się tego znieść. Zwykle sadzi się je po około 2 miesiącach i po tym samym czasie pojawiają się pierwsze owoce. Technologia rolnicza uprawy bakłażanów wcale nie jest trudna. Zwłaszcza jeśli wykonasz 12 kroków opisanych na naszym blogu.

Brokuły

Wielu ogrodników praktykuje sadzenie nasion brokułów bezpośrednio w otwartym terenie, gdy robi się ciepło (koniec maja lub początek czerwca). Jednak ci, którzy chcą jak najszybciej zebrać plony, przeprowadzają wczesny siew w domu. Brokuły to zdecydowanie coś do sadzenia pod koniec marca. Gdy tylko pojawią się pierwsze pędy, doniczki z roślinami przenosi się do chłodnego miejsca, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu rozciąganiu. Sama kapusta jest uważana za jedną z najbardziej użytecznych. Jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, a liczba modnych dań na bazie tego warzywa jest po prostu nie do pobicia.

Bazylia

Zostało Ci trochę wolnego miejsca i nadal szukasz sadzonek do posadzenia w marcu? Próbowałeś bazylii? Tak, jest bardzo ciepłolubna i potrzebuje stabilnej temperatury powietrza w fazie kiełkowania - co najmniej 20°C. Dlatego sadzonki można uprawiać w domu, a pod koniec wiosny miniaturowe krzewy można przesadzić do ogrodu. Eksperci zalecają wstępne kiełkowanie nasion. Dobre oświetlenie jest również ważnym czynnikiem w uprawie sadzonek. Od pierwszych sadzonek do pełnego dojrzewania mija około 100 dni. W swoim ogrodzie uzyskasz śródziemnomorski smak.

Jakie kwiaty sadzić w marcu

Jeśli mniej więcej rozgryzłeś temat ogrodu, teraz możesz połączyć pożyteczne z przyjemnym i zastanowić się, jakie sadzonki kwiatów posadzić w marcu. Liczba opcji jest trudna do policzenia i oczywiście nie wszystkie zmieściłyby się na naszej liście. Nacisk kładziony jest na najlepsze rośliny - kwiaty o długim okresie wegetacji i luksusowych właściwościach dekoracyjnych. Wybierzmy razem!

Aster

Jak w większości przypadków istnieją dwie opcje sadzenia: na stałe miejsce lub na sadzonki. Sadząc natychmiast w otwartym terenie, musisz skupić się na późniejszych terminach, ale jeśli posadzisz astry na sadzonki w marcu, możesz zyskać na czasie i osiągnąć wczesne kwitnienie. Aster to luksusowa roślina o kwiatostanach koszowych w różnych kolorach. Zawsze są odpowiednie w kwietniku lub w ogrodzie. Ich wysokość zależy od wybranej odmiany - w większości przypadków około metra lub więcej. Różnią się nagością dolnej części łodyg, dzięki czemu można je sadzić obok niższych roślin ozdobnych. Na przykład z chryzantemami lub dzwoneczkami.

Bratek

Jeśli posadzisz bratek ogrodowy na sadzonki w marcu, to już na początku lata ta miniaturowa roślina jest gotowa do dekoracji pięknego klombu lub skrzynki balkonowej. Od momentu pojawienia się pędów do początku kwitnienia mijają około 3 miesiące, czasem 2-3 tygodnie dłużej. Nasiona bratków nie wymagają wstępnego namaczania i są od razu gotowe do sadzenia. Najważniejsze jest przygotowanie pożywnego podłoża i wygodnych doniczek. Mimo dobrej odporności na zimno można ją uprawiać na zewnątrz nie wcześniej niż w maju. Sama roślina jest bardzo zwarta, jej wysokość w szczycie dekoracyjności wynosi średnio 15-20 cm.

Aksamitka

Roślina ta od dawna uważana jest za symbol lojalności, a różne narody poświęcili jej wiersze, piosenki i inne utwory – luksusowe nagietki nie tracą popularności w klombach. Pozostają w sercach ogrodników, którzy chcą posadzić nagietki na sadzonki w marcu lub pierwszej połowie kwietnia. Kiedy młode rośliny trochę rosną, mniej więcej na etapie pojawienia się 2 pełnoprawnych liści, są one zanurzane w osobnych pojemnikach lub specjalnych skrzynkach, po czym rozpoczyna się linia mety do tradycyjnego kwitnienia. Istnieje 5 prostych sekretów, jak osiągnąć maksymalną dekoracyjność.

Dalie

Co sadzić w marcu na sadzonki? Kwiaty zwane daliami to świetna opcja! Jeśli zapewnisz wysianym nasionom dobre warunki (podłoże, wilgotność, oświetlenie), to wykiełkują wystarczająco szybko – w 10-15 dni. A za półtora miesiąca możesz przenieść sadzonki dalii na otwarty teren. Więcej o uprawie dalii z nasion przeczytasz w osobnym artykule. Teraz warto po prostu powiedzieć, że jest to kultura wysoce dekoracyjna, której kwitnienie słynie z blasku, czasu trwania i koloru. Wysokość rośliny wynosi około 1 metra, a średnica pełnych kwiatostanów często przekracza 10 cm, zwłaszcza w odmianach kulistych.

Płomyk

Jeśli zastanawiasz się – co posadzić na sadzonki na początku marca, sadzenie płomyków będzie całkiem dobrą decyzją, ponieważ młode rośliny można sadzić w otwartym terenie stosunkowo wcześnie (około końca maja). Floks wiechowaty, zwany ognistym kwiatem lata (płomykiem), charakteryzuje się zwiększoną dekoracyjnością. Różnorodność kolorów jest niesamowita! Wysokość roślin zależy od odmiany, najczęściej od 1 do 1,5 metra. Kwiatostany mogą być kuliste, piramidalne lub stożkowe. Jednak w każdym razie są bardzo bujne i składają się z dziesiątek małych pojedynczych kwiatów, które tworzą ogromne wiechy.

Jeżówka

Nasiona jeżówki można wysiewać od razu w osobnych pojemnikach (odpowiednie są szklanki) lub we wspólnych skrzynkach. Obowiązkowe otwory do odprowadzania nadmiaru wody po podlaniu. Najlepsze sadzonki wychodzą po stratyfikacji nasion. Sadzonki, które już się uformowały, można przenieść na otwarty teren, gdy pogoda się ustabilizuje i minie zagrożenie nawet minimalnymi mrozami. Ogólne informacje na temat sadzenia i pielęgnacji echinacei, która jest odporna na ciepło, cieszy się urokiem i dość długim kwitnieniem - około 50-60 dni, pomogą ci w jej uprawie. Roślina ta to wyjątkowe połączenie dekoracyjności i użyteczności.Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik
 
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023