Garden Blog

Arbuz i melon z sadzonek: eksperci dzielą się najlepszymi sposobami ich uprawy

Głównymi zaletami uprawy melonów i arbuzów metodą rozsadową jest ich wczesna dojrzałość i wysoka odporność. Nasiona i młode sadzonki mają zapewnione optymalne warunki, w wyniku czego rośliny rosną silne, odporne na wirusy i choroby, szybko rosną i przynoszą doskonałe owoce. W tym artykule wyjaśniono, jak sadzić sadzonki arbuza i wszystkie etapy uprawy, w tym długo oczekiwany proces zbioru letnich przysmaków.

Jak sadzić arbuza: przygotowanie stanowiska

Uprawa w pomieszczeniu to skuteczny sposób na wczesne i obfite zbiory. Szklarnia powinna mieć około 2 m wysokości, z minimalna wysokość 1,7 m. Łodygi powinny mieć możliwość swobodnego biegania wzdłuż kratki. Lepiej jest sadzić oddzielnie od warzyw, aby zapewnić optymalną temperaturę (+25 ° C) i wilgotność (do 50-60%). Ogórki, papryka i bakłażany mogą być partnerami w szklarni, jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca.

Szklarnię przygotowuje się od końca marca, usuwając nadmiar, eliminując pęknięcia, rozciągając folię i zasilając glebę. Ponieważ te rośliny lubią ciepło, nie należy ich sadzić w pośpiechu. Miejsce nie powinno być puste, więc siej zieleninę, daikon lub rzodkiewki. Dojrzeją i zrobią miejsce dla arbuza i melona.

Wskazówka: Sadzonki ciepłolubne potrzebują dodatkowej osłony na wypadek niespodziewanych chłodów, dlatego w szklarni należy przechowywać folię lub papier.

Wybór nasion arbuza na sadzonki

Idea szybkich i obfitych zbiorów jest łatwa do osiągnięcia dzięki nasionam wysokiej jakości. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na zdolność adaptacji do określonego regionu, szybki czas dojrzewania, mały lub średni rozmiar owocu, świeżość nasion. Gigantyczne tykwy dojrzewają w ciepłym klimacie, podczas gdy odmiany o mniejszych rozmiarach są bardziej odpowiednie dla regionów północnych. Nie ma to wpływu na smak i soczystość miąższu.

 

Kiedy sadzić wybrane sadzonki

Od momentu wysiania sadzonek melona i arbuza do ich przesadzenia powinno upłynąć 26-35 dni. Rośliny będą silne i zdrowe, jeśli przestrzegana będzie technika uprawy. Kiedy więc sadzić arbuza i melona w Polsce  - daty sadzenia zależą od regionu, odmiany i warunków pogodowych. Zgodnie z miesięcznym kalendarzem nasiona melonów są sadzone w określone dni, dokładny kalendarz z podziałem na daty jest aktualizowany co miesiąc. Odmiany szklarniowe należy wysiewać w marcu, a odmiany warzywne w kwietniu. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do rozsadników od połowy maja do końca czerwca.

Jak prawidłowo kiełkować arbuzy?

Podłoże do sadzonek melona można przygotować samodzielnie. Jedna część podłoża, jedna trzecia próchnicy, po jednej dużej łyżce nawozu azotowego i potasowego, trzy łyżki kompozycji z fosforem będą potrzebne na wiadro mieszanki gleby. Można dodać gotowy nawóz.

Nasiona moczy się w lekko ciepłej wodzie (+25°C) lub roztworze immunostymulującym, wtedy kiełkowanie będzie przyjazne i szybkie. Dyniowate mają delikatny system korzeniowy, dlatego zaleca się sadzenie w pojedynczych pojemnikach (kubkach, ale lepiej w doniczkach torfowych). Nasiona umieszcza się na boku, przykrywa dwoma do trzech centymetrów mieszanki ziemi i przykrywa folią, aż pojawią się pierwsze pędy. Optymalna temperatura do kiełkowania wynosi +22-25°C.

Jakie sadzonki arbuza będą rosły przy optymalnej pielęgnacji?

Sadzonki arbuza rosną energicznie i są prawdziwą przyjemnością dla oka. Specjaliści zalecają utrzymywanie doniczek w odstępach od siebie i przesuwanie ich w odpowiednim czasie, aby uniknąć konkurencji między roślinami o przestrzeń i światło.

Istnieją dwie metody nawożenia. Dobrze sprawdza się metoda podkorzeniowa z wodnym roztworem złożonych minerałów. Rośliny potrzebują długiego okresu światła dziennego (12-14 godzin). W razie potrzeby należy dodać sztuczne światło.

Ostrzeżenie! Korzenie są słabe i wrażliwe w pierwszym tygodniu, więc nie należy ich nawozić do dziesiątego dnia po posadzeniu.

 

Можно размножить самшит с помощью черенковJak sadzić sadzonki arbuza na polu i w szklarni

Arbuzy nie lubią zimna, więc przesadzanie ich od połowy maja jest możliwe tylko w szklarni z opcją ogrzewania. W innych przypadkach lepiej jest opóźnić sadzenie. Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić +20-25°C, a w nocy do +5°C.

Przygotuj glebę z wyprzedzeniem. Usuń wierzchnią warstwę, wypełnij dno sianem i próchnicą. Dodaj nawóz zawierający azot i zalej gorącą wodą.  Wypełnij górną warstwę ziemią. Dla lepszego ocieplenia można dodatkowo przykryć grządki czarnym materiałem.

Odległość sadzenia zależy od odmiany, najczęściej sadzonka arbuza lub melona będzie potrzebować rozstawu 70 cm x 50 cm. Doniczki torfowe umieszcza się w dołku. Korzeń z ziemią wyjmuje się z plastikowych kubków i ostrożnie przesadza tak, aby grudka ziemi wystawała na 1-2 cm, wtedy kolano podliścieniowe nie zgnije.

Na marginesie! Czasami można posadzić dwie rośliny w tym samym dołku, a rośliny będą rosły w przeciwnych kierunkach.

Pielęgnacja w szklarni

Pielęgnacja tykwy polega na podlewaniu, karmieniu, przycinaniu i podwiązaniu, wentylacji i zapylaniu. Glebę należy zwilżyć ciepłą wodą, nie dopuszczając do dostania się jej na zieleninę. Potrzebę kolejnego nawadniania można łatwo rozpoznać po zwiędłych liściach. Należy unikać nadmiernej wilgoci, ponieważ może ona powodować choroby grzybowe i pękanie owoców. Nawozić co tydzień, dodając azot i azotan amonu do wody. Miąższ będzie słodszy po dodaniu popiołu drzewnego.

Przycinać jak w przypadku ogórków, usuwając punkt wzrostu na początku formowania piątego liścia. Gdy jajniki osiągną rozmiar śliwki, pozostaw najlepiej ukształtowane owoce na łodydze, a resztę usuń.
Podwiązanie rozpoczyna się dziesiątego dnia po posadzeniu. W miarę wzrostu owoce umieszcza się w siatce i przywiązuje sznurkiem do kraty.

Jeśli temperatura wzrośnie powyżej +25-30°C, zaleca się wietrzenie szklarni poprzez otwarcie otworów wentylacyjnych na dłuższy czas lub podniesienie pokrywy foliowej. Sztuczne zapylanie będzie konieczne, jeśli szklarnia nie zostanie otwarta w celu wentylacji. Należy zidentyfikować kwiaty męskie (te większe), zerwać je, oderwać płatki i dotknąć pylnikami znamiona kwiatów żeńskich. Procedurę należy powtórzyć kilka razy rano, gdy tylko pączek rozkwitnie (może to trwać kilka godzin).

Ważne: Należy zaprzestać nawożenia, dopóki kwiaty nie dojrzeją, aby owoce były ekologiczne i wolne od azotanów.

Uprawa zdrowych sadzonek arbuza i melona na zewnątrz

Sadzonki można uprawiać w pomieszczeniach i przesadzać do rozsadników w połowie czerwca. Trawy wieloletnie, pszenica i kukurydza są uważane za najlepszych poprzedników. Gleba jest przygotowywana od wiosny poprzez nawożenie i podlewanie. Sadzonki zaczynają twardnieć półtora tygodnia przed przesadzeniem. Wzór sadzenia wynosi 140 na 70 cm lub dwa otwory na metr kwadratowy. Nie należy pogłębiać szyjki korzeniowej.

Pielęgnacja obejmuje usuwanie chwastów, spulchnianie. Ale podlewanie i karmienie są rzadkie, ponieważ nie są ekonomiczne na dużym obszarze.

Interesujące! Jeśli nie ma miejsca, możesz trzymać arbuza lub melona w wiadrze, uprawiając roślinę na podwórku, na balkonie lub w mieszkaniu. Plony nie będą obfite, ale pozwolą cieszyć się pysznym miąższem.

Kiedy zbierać plony

Arbuzy dojrzewają w 70-85 dniu. Gdy przyjrzysz się owocom, zauważysz, że wzór odmianowy stał się jasny, a gdy go dotkniesz, usłyszysz stukot. Dlaczego ważne jest zbieranie dojrzałych owoców? Oprócz wysokich walorów smakowych są one trwalsze i lepiej przechowywane.

Dojrzały melon jest jeszcze łatwiejszy do rozpoznania - ma pęknięty ogonek, a miąższ wydziela niezwykle przyjemny aromat przez skórkę. Owoce zbiera się, gdy są suche. Melon należy przechowywać w otwartych pudełkach kartonowych.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023