Garden Blog

20 kroków do doskonałej rozsady pomidorów w domu: terminy siewu, warunki uprawy, metody sadzenia

Nie sposób wyobrazić sobie ogrodu bez smacznych, pachnących, skąpanych w słońcu, słodkich pomidorów. Większość pomidorów uprawia się przez sadzonki. Jak uprawiać sadzonki pomidorów w domu i uzyskać doskonały wynik - porady doświadczonych ludzi!

Uważa się, że najlepsze sadzonki są uprawiane w szklarniach, a sadzonki w mieszkaniach nie są tak dobre. Nie jest to prawdą! Możesz hodować doskonałe sadzonki pomidorów w domu. W tym celu musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych niuansów i nadal będziesz pytany „skąd masz tak doskonałe sadzonki?”.

Istnieje wiele sposobów na hodowanie sadzonek, różne metody, jest ich wiele w Internecie. Oczywiście, że możesz  używać kalendarza księżycowego, metodę chińską i innych tajemnych metod. Ale w tym artykule znajdziesz praktyczne i proste wskazówki, które pomogą Ci nie tylko uzyskać doskonałe sadzonki pomidorów, ale także zrozumieć, dlaczego okazują się tak dobre. Oznacza to, że zawsze będziesz mógł powtórzyć udane doświadczenie.

Optymalne warunki do uprawy domowych sadzonek pomidorów

Zacznijmy więc od przygotowania do siewu. Na początek zdecydujmy, kiedy siać pomidory na sadzonki. 

Terminy siewu nasion pomidora w celu uzyskania sadzonek

Zwykłe terminy, w których rośliny są gotowe do przesadzania, to 60-70 dni od pojawienia się sadzonek. Aby obliczyć czas siewu, należy wziąć pod uwagę kilka punktów:

 • sadzonki będą sadzone w glebie otwartej lub chronionej (szklarnia);
 • ogrzewana szklarnia lub nieogrzewana;
 • warunki pogodowe – prognoza wiosenna, temperatura powietrza i gleby.

Wybór terminu siewu to najczęściej kwestia optymistycznych prognoz. Były lata, kiedy ogrodnicy już sadzili sadzonki w otwartym terenie w ostatnich dniach kwietnia. A były lata, kiedy nawet w połowie maja sadzenie pomidorów bez schronienia było ryzykowne, spodziewano się przymrozków, a temperatura na zewnątrz nawet w ciągu dnia nie przekraczała +10°С.

Jak przygotować nasiona pomidorów do siewu:

 • kiedy temperatury w nocy nie spadają poniżej +10°С;
 • temperatura gleby nie niższa niż +10°C - +12°C.

Dlatego warunki siewu nasion pomidora dla sadzonek określa się w przybliżeniu w następujący sposób:

 • jeśli przewidywana jest wczesna i niezbyt długa wiosna, a chcesz jak najszybciej skosztować pierwszego pomidora - możesz siać nasiona od 20 lutego;
 •  jeśli planujesz sadzenie roślin w glebie chronionej, szklarni foliowej, która nie jest ogrzewana, możesz rozpocząć siew nawet kilka tygodni wcześniej, od połowy lutego;
 • aby sadzonki nie zarosły lub niewygodne było przenoszenie dość dużych roślin do kraju - można siać zarówno w pierwszej, jak i drugiej dekadzie marca.

Ważne: okres początku owocowania pomidorów wynosi od 90 dni od sadzonek (dla odmian ultra wczesnych i mieszańców) do 180 dni (dla odmian późnych). Więc policz. W większości przypadków roślina powinna rosnąć przez trzy miesiące przed pierwszym zbiorem. Hodując sadzonki, uzyskamy zbiory znacznie wcześniej niż podczas siewu pomidorów z nasion w otwartym terenie bez sadzonek.

Jedną z głównych kwestii przy uprawie sadzonek jest gleba, jakie podłoże wybrać do siewu nasion pomidora.

Gleba do pomidorów

Można znaleźć wiele różnych przepisów i przydatnych wskazówek na wykonanie podłoży pod sadzonki. Zgubienie się tutaj nie zajmuje dużo czasu. Dlatego weź pod uwagę kilka ważnych punktów.

Główne właściwości dla uprawy pomidorów:

 • Podłoże powinno być lekkie - przepuszczające powietrze i wilgoć.
 • Kwasowość gleby - pH 5,5-6,5.
 • Pod względem właściwości mechanicznych gleba powinna być luźna i krucha.

Najwygodniej jest kupić gotowe podłoże „do uprawy sadzonek” w specjalistycznym sklepie. Większość z nich oparta jest na torfie.

Ważne: w żadnym wypadku nie bierz ciężkich czarnoziemów i gęstych glin. Muszą być mieszane z piaskiem, darnią, torfem i innymi materiałami, które sprawią, że ziemia będzie lżejsza. Inaczej nie da się uniknąć problemów.

Przygotowanie gleby dla siewu pomidorów na rozsadę

Podłoże przygotowane do siewu powinno być umiarkowanie wilgotne. Jeśli wymaga wysuszenia, przelej ją do miski lub innego płaskiego, otwartego pojemnika, aby nadmiar wilgoci odparował.

Dezynfekcja gleby jest ważnym punktem, jeśli chcesz uniknąć czarnej nogi i innych chorób sadzonek. Możesz wystawiać podłoże na działanie mrozu przez kilka dni, ale bardziej niezawodne jest stosowanie specjalnych leków (fungicydów). Podlewaj glebę roztworem kilka dni przed siewem.

Jeśli dezynfekowałeś glebę przez zamrażanie - przed siewem pozwól jej ogrzać się w ciepłym pomieszczeniu. Powinien mieć temperaturę pokojową. Na zimno - nie można kategorycznie siać.

W czym sadzić sadzonki: pojemniki, kasety, tabletki torfowe i kubki - czy jest różnica?

Wybór pojemnika do siewu zależy od wielu czynników.

 •  uprawa pomidorów ze zrywaniem.

Jeśli hodujesz sadzonki do stadium 1-2 prawdziwych liści, a następnie przesadzasz je (doniczkowe) do dużych pojemników, możesz je wysiać w małych, płytkich pojemnikach - jest to podobne do wysiewu roślin w rzędach na klombie. A potem będziesz musiał sadzić rośliny w kasetach, kubkach torfowych lub pojemnikach.

 • uprawa pomidorów bez zbierania.

Dzięki tej metodzie możesz używać kaset lub pojemników, bardzo wygodnie jest uprawiać pomidory w jednorazowych kubkach. Natychmiast zasiej w nich 1-2 nasiona.

Nie ma szczególnej potrzeby stosowania tabletek torfowych podczas uprawy sadzonek pomidorów, w przeciwieństwie do delikatnych ogórków, pomidorów - rośliny są silne i dobrze znoszą przesadzanie, nawet jeśli system korzeniowy jest zaburzony. Następnie porozmawiamy o metodzie uprawy - w plastikowych kubkach bez pikowania.

Zalety plastikowych kubków do uprawy sadzonek w domu:

 • Szklanka o pojemności 200 ml - mieści taką objętość ziemi, jaka wystarczy do posadzenia rośliny w glebie.
 • Można go używać wielokrotnie, nawet do 5-6 sezonów. Są kompaktowo przechowywane do następnego razu.
 • Ściany przezroczystego szkła przepuszczają światło, co jest ważne w domowej metodzie uprawy, o której porozmawiamy poniżej.
 • Można je umieścić w pudełkach o dogodnym dla Ciebie rozmiarze (według wielkości parapetu lub półek z oświetleniem).
 • Każdy kubek można podpisać - będziesz mógł dokładnie wiedzieć, jak radzą sobie sadzonki różnych odmian, które nasiona lepiej wykiełkowały.
 • W przeciwieństwie do kasety, kubki można układać, przestawiać, rozsuwać, czyli zapewnić każdej roślinie niezbędne warunki wzrostu. Na przykład: część nasion już wykiełkowała - trzeba je wystawić na światło w chłodniejszym miejscu, a część jeszcze nie i potrzebuje dużo ciepła, a światło im jeszcze nie służy. Lub bardziej zwarte odmiany nie zamykają koron przez długi czas, sadzonki nie są wyciągane. Większe odmiany stają się już ciasne w kasecie, a jeśli nie ma możliwości rozsunięcia roślin, rozciągną się. Kubki można ustawić w żądanej odległości. Ważne: pamiętaj o wykonaniu otworów drenażowych w dnie miseczek, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Wygodnie jest to zrobić za pomocą szydła, przebij stos kilku szklanek jednocześnie, bliżej ścian. Teraz, gdy ustaliliśmy termin siewu, wybraliśmy odpowiednie podłoże, ustaliliśmy, w czym będziemy hodować sadzonki - możemy przystąpić do przygotowania nasion do siewu.

Przygotowanie nasion pomidorów do siewu

Powlekane, inkrustowane - wszelkie specjalnie zaprawiane nasiona nie wymagają kiełkowania ani moczenia. Możesz przeczytać więcej o specjalnie przetworzonych nasionach w naszym artykule.

Zwykłe nasiona można wstępnie wykiełkować. A nasiona kupione w niezweryfikowanym miejscu, z rąk amatorów, z własnych zbiorów - muszą być wcześniej zdezynfekowane. Można to zrobić za pomocą specjalnych trucizn, środków grzybobójczych lub mocnego roztworu nadmanganianu potasu (trzymaj w nim nasiona przez kilka minut i spłucz). Uwierz nam - warto majstrować, jeśli chcesz mieć zdrowe sadzonki i wydajne rośliny. Przypominamy: sadzonki kupione od przypadkowych sprzedawców również należy przed sadzeniem poddać leczeniu pod kątem chorób.

Możesz kupić najsmaczniejsze odmiany pomidorów, które nie wymagają od nas dodatkowej obróbki, w sklepie z nasionami Garden Number One.

A teraz zaczyna się najciekawsza część - zaczynamy siew pomidorów.

Jak uprawiać sadzonki pomidorów od siewu do sadzenia w otwartym terenie: instrukcje krok po kroku

Krok 1. Wlej glebę do pomidorów

Bierzemy podpisany (nazwa odmiany) plastikowy kubek, w którym zrobiliśmy otwory drenażowe. I wypełnij go ziemią do 3/4 wysokości. Dlaczego nie pełny - wkrótce się przekonasz. Uderz dnem szklanki w stół – gleba lekko się zgęści i zajmie 2/3 wysokości.

Krok 2. Wykonujemy pogłębienie w ziemi

Tyłem ołówka robimy zagłębienie w ziemi - miejsce na nasiona. Możesz zrobić 2-3 dołki, aby zasiać kilka nasion z rezerwą. Nadmiar można odciąć lub posadzić. Głębokość otworu wynosi 7 mm - 10 mm. Lepiej jest zaznaczyć ołówkiem, aby wszystkie otwory miały tę samą głębokość - wtedy uzyskasz przyjazne i jednoczesne schody.

Krok 3. Umieść 1-2 nasiona w każdym otworze

Jeśli wysiewasz niedrogą hybrydę, możesz zasiać kilka nasion w każdym kubku, a nawet kilka w każdym otworze. To da ci margines podobieństwa, na wszelki wypadek. Jeśli wcześniej wykiełkowałeś / namoczyłeś nasiona, nie przesadzaj. Gdy tylko pojawił się mały korzeń – natychmiast należy siać. W przeciwnym razie trudno będzie nie uszkodzić korzenia, który stał się zbyt długi.

Krok 4. Owijanie upraw

Kubek jest miękki, więc bardzo łatwo jest go ścisnąć palcami wzdłuż górnej linii gleby - i nasze nasiona są owinięte.

Krok 5. Podlewamy uprawy

Wydawałoby się, że w podlewaniu może być mądrość. Ważne: podlewać cienką strużką, aby nie zmyć powierzchni gleby, woda powinna się rozlewać. I koniecznie ciepłą wodą o temperaturze pokojowej lub nieco cieplejszej, około +20°С - +30°С. Nie podlewać zimną wodą. Przygotuj wcześniej wodę, wodę z kranu - odstaw na co najmniej jeden dzień. Lepiej jest używać miękkiej wody z filtra lub naturalnego źródła.

Krok 6. Przykryj uprawy folią

Umieść kubki w plastikowych lub innych pudełkach (połóż papier i/lub folię na dnie). 20 kubków można umieścić w zwykłym plastikowym pudełku. Bardzo wygodny. Przykrywamy uprawy szkłem lub po prostu kulą - aby zachować wilgoć.

Krok 7. Umieszczamy uprawy w ciepłym miejscu

Na etapie kiełkowania nasiona pomidora nie potrzebują światła, ale ciepło jest konieczne. Dlatego możesz postawić swoje pomidory wyżej - na szafce w pokoju lub kuchni. Optymalna temperatura do wschodów sadzonek pomidorów wynosi +23°С - +25°С.

Krok 8. Przewietrz uprawy, monitoruj wilgotność gleby

Codziennie usuwamy folię, strząśnij z niego kondensat. Pozwól ziemi oddychać przez kilka minut. Gleba powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna, w razie potrzeby - ostrożnie podlewać całą powierzchnię ziemi, nie tylko w rogach. Wygodnie jest to zrobić za pomocą opryskiwacza.

Krok 9. Obserwujemy schody

Bądź ostrożny na tym etapie. Sadzonki mogą pojawić się za 4-6 dni. Bardzo się staraj nie przegapić, gdy pojawią się pierwsze pętle. W przeciwnym razie sadzonki mogą się bardzo rozciągnąć, co nie jest pożądane.

Idealnie, każdą „pętlę” należy od razu umieścić w dobrze oświetlonym miejscu. Ponieważ każda roślina żyje w osobnej filiżance, łatwo będzie ci to zrobić. Pozostałe kubki mogą pozostać w ciepłym miejscu do pojawienia się kiełków.

Krok 10. Przesuwamy schody na jasny parapet

Jeśli nie masz czasu zajmować się każdą rośliną z osobna, po pojawieniu się pierwszych pędów postaw całe pudełko na parapecie. Tak, temperatura będzie tam niższa, a inne nasiona pokażą pętelki później. Jednak jest to lepsze niż wyrywanie sadzonek, ponieważ zmarnują energię.

Krok 11. Temperatura powietrza i właściwe podlewanie sadzonek

Po pojawieniu się sadzonek podlewaj je bardzo oszczędnie. Oczywiście nie przesuszaj, ale nie dopuszczaj do nadmiernego zwilżenia. Grozi to śmiercią sadzonek. Temperatura wzrostu nie powinna być niższa niż +15 ° C i nie wyższa niż +22 ° C. Zwykle ma to miejsce na parapecie z oknami metalowo-plastikowymi.

Krok 12. Dajemy sadzonkom dodatkowe oświetlenie

Pożądane jest, aby młode rośliny otrzymywały dodatkowe oświetlenie. Sadzonki potrzebują do 10-12 godzin światła słonecznego dziennie. Jednak pod koniec lutego - na początku marca słońce nie jest jeszcze wystarczająco wysoko i jest wiele ponurych dni. Idealna byłaby półka oświetlona lampami do uprawy roślin, ale odpowiednie są też lampy dzienne. Nawet zwykła lampa stołowa jest lepsza niż nic. Żarówka jest bardzo niepożądana, daje ciepło i przegrzewa rośliny, lepiej jest użyć diod LED.

Krok 13. Umieść rośliny na świetle

Raz dziennie obróć skrzynki z sadzonkami o 180° w stosunku do okna. Przy każdym oświetleniu domu rośliny rozwiną się w kierunku naturalnego światła. Jeśli nie będziesz ich okresowo obracać, uzyskasz jednostronny rozwój sadzonek.

Krok 14. Zastosuj nawóz do sadzonek

Kiedy roślina wykształci 2-3 prawdziwe liście, można przystąpić do karmienia. Nie daj się ponieść nawozom preferującym azot, w przeciwnym razie rośliny będą słabe i długie. Polecamy rozpuszczalne w wodzie kompleksowe nawozy mineralne. Rozcieńczyć je 5-7 razy mniej niż zalecane dawkowanie i podlewać rośliny, gdy gleba wysycha. Lepiej cały czas podawać mikrodawki niż jednorazowe dawki uderzeniowe. Jeśli kupiłeś profesjonalną specjalną glebę do sadzonek, to zawiera ona wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe, zacznij karmić nie wcześniej niż miesiąc po sadzonkach.

Krok 15. Jeśli nie wszystkie nasiona wykiełkowały, zapasowe sadzonki są odrzucane

Pamiętaj, że sialiśmy nasiona w 2-3 dołkach. Teraz możesz posadzić dodatkowe sadzonki w kubkach, w których nasiona nie wykiełkowały. Nie zapomnij zaznaczyć na szkle, że zawiera inną odmianę. Nasiona pomidorów hybrydowych wykazują najlepszą jakość kiełkowania i siewek. Nie są tanie, ale są tego warte.

Krok 16. Pomagamy roślinie wyhodować silniejszy system korzeniowy

Najpierw wsypaliśmy ziemię do szklanek tak, aby zajmowała nie więcej niż 2/3 wysokości. Jeśli twoje sadzonki są duże i nie rozciągnęły się z powodu braku światła, po prostu dodaj podłoże na górę kubka, pozostawiając tylko 5 mm wysokości do podlewania. Za kilka tygodni wokół łodygi pojawią się dodatkowe korzenie - to nieco zatrzyma wzrost sadzonki w górę, sprawi, że będzie ona bardziej krępa, a system korzeniowy będzie silniejszy i silniejszy. Na tym etapie podawać nawóz z przewagą potasu i fosforu. W tym czasie liście liścienia mogą same spaść. Ale jeśli dostanie się pod ziemię, uszczypnij go.

Krok 17. Jeśli sadzonka wyrośnie, zacznie się rozciągać - połóż pień poziomo

Nie wyobrażasz sobie, jak to jest? Bardzo łatwe. Z powodu braku światła lub niewłaściwego odżywiania sadzonki mogą stać się cienkie i bardzo długie. Nie ma problemu - jest wyjście. Pomiń kilka podlewań, aby sadzonka była lekko opadająca - zwisa uszy. Stanie się bardziej elastyczna, a Ty nie uszkodzisz jej podczas kolejnych manipulacji. Ostrożnie umieść pień pod krawędzią kubka w kółko i posyp go ziemią. Naciśnij, zagęść glebę. Pień nadziemnej części rośliny będzie opierał się o bok szyby. Tak powinno być. Podlewaj to. Jeśli roślina jest przechylona, nie martw się. Wyrównuje się w ciągu kilku dni. Roślina będzie zachowywać się tak, jak opisano w kroku 16.

Krok 18. Ciemnienie i podlewanie dorosłych sadzonek

Od połowy kwietnia rośliny należy podlewać dwa razy dziennie. Sadzonki są już duże, a słońce już mocno przypieka w tym czasie. W razie potrzeby przymocuj do szyby arkusze białego papieru biurowego, który rozproszy bezpośrednie światło słoneczne. Jeśli sadzonki zwisają uszy - nie bój się, ale obficie podlewaj rośliny. Jednak nie dotykaj ich rękami, nawet jeśli liście są obwieszone szmatami, są w tym stanie bardzo delikatne. Po podlaniu wrócą do normy.

Krok 19. 10 dni przed lądowaniem - zaczynamy utwardzać procedury

W pierwszych dniach wynieś sadzonki na otwarte słońce na 1-2 godziny. Stań przed otwartym oknem. Aby rośliny przyzwyczaiły się do ultrafioletu, szyba okienna go nie przepuszcza. Stopniowo doprowadzaj czas pobytu do pełnego światła dziennego. Rośliny przyzwyczają się też do wiatru i niskich temperatur. Przed sadzeniem rośliny powinny spędzić noc na balkonie lub w pobliżu otwartego okna. Aby rośliny lepiej zniosły twardnienie i przygotowały się do przesadzania w otwarty grunt, należy zastosować stymulatory.

Krok 20. Pakowanie sadzonek do transportu

Podlewaj sadzonki przed transportem. Pudełka z sadzonkami owijamy papierem (gazetą) do wysokości roślin. Zabezpiecz papier taśmą, owijając go szczelnie wokół pudełka. W ten sposób uchronisz liście przed uszkodzeniami mechanicznymi. Taki spinacz sprawdzi się jako cieniowanie i podtrzyma niezbędną wilgotność gleby i powietrza na drodze.

Przeszliśmy więc przez 20 kroków do doskonałej sadzonki. Na zakończenie jeszcze kilka uwag:

Jeśli uprawiasz wysokie, nieokreślone pomidory, to prawdopodobnie wiesz, że są one zwykle sadzone schodkowo i prowadzą do dwóch pni. Po wyhodowaniu dwóch roślin w jednym kubku można je sadzić w jednym dołku do sadzenia, a następnie prowadzić każdą do jednego pnia. Otrzymasz te same dwa pnie, ale na dwóch korzeniach. Ta metoda dała dobre wyniki.

Sadzenie takich sadzonek jest bardzo wygodne. Ściśnij szklankę palcami i delikatnie pociągnij za pień - roślinę można łatwo usunąć gęstą bryłą korzeni. Posadź pomidory w przygotowanych dołkach, lekko pogłębiając rośliny. Pozostaje tylko czekać na żniwa!


Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023