Garden Blog

TOP-6 największych! Wybieramy najlepsze odmiany krokusów wielkokwiatowych

Warto wyczekiwać wiosny, choćby dlatego, że właśnie wtedy pojawiają się wielkokwiatowe krokusy. Pieszczą oczy elegancją kielichowego kształtu i inspirują nasyceniem kolorów. Oczywiście na tle całej tej różnorodności rodzi się dylemat: jakie krokusy wybrać? Krokus złoty, niebieski czy co? Nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One i jej redaktorzy starali się ułatwić Ci zadanie i stworzyli ranking, który zawierał naszym skromnym zdaniem najlepsze odmiany krokusów.

W tym artykule znajdziesz ciekawe informacje o krokusach: opis odmian, najpopularniejsze odmiany ze zdjęciami i nazwami. Czeka na Ciebie ciekawa podróż w świat kwiatowego romansu! Wybraliśmy TOP-8 największych krokusów: najlepsze odmiany krokusów ze zdjęciami i datami sadzenia, ale możesz uzupełnić tę ocenę własnymi ulubionymi. Zastanówmy się razem, jakie są rodzaje krokusów wielkokwiatowych, poznajmy wszystkie cechy.

Krokusy: uprawa w ogrodzie odniesie sukces! Co? Jak? Dlaczego?

1. Jak wyglądają cebule krokusów?

Prawie nie różni się od cebulek innych kwiatów. Ich średnica rzadko przekracza 3-4 cm, pokryte są charakterystyczną łuską, która może naturalnie złuszczać się po wyschnięciu i długim przechowywaniu materiału sadzeniowego. Nie trzeba go specjalnie usuwać, ponieważ może być szkodliwy.

2. Jak sadzi się krokusy?

Przekop ziemię. Jeśli jest ciężka, pamiętaj o uformowaniu osuszonej warstwy i dodaniu przynajmniej odrobiny piasku. Przygotowane wcześniej do sadzenia cebule, które można przechowywać w specjalnym koszyczku, sadzi się na głębokość około 5-10 cm. Sadzenie można rozpocząć od drugiej połowy września. Kiedy sadzić krokusy w doniczce zależy od indywidualnych życzeń.

3. Jak sadzić krokusy?

Zaletą tej kultury jest jej różnorodność. Masz do dyspozycji wiele ciekawych odcieni. Możesz bawić się kolorami i tworzyć kontrastowe zestawienia. Najważniejsze, aby nie pomylić cebul, aby zachować wyraźne granice, a wzór kwiatowy wyglądał jak pełnoprawny żywy obraz na wiosnę.

4. Gdzie najlepiej sadzić krokusy?

Są to rośliny bardzo odporne na zimno, ale pomimo całej swojej mrozoodporności kochają słońce, więc obszar powinien być otwarty na światło słoneczne. Uprawa krokusów nie jest trudna. Najważniejszą kwestią jest możliwość odprowadzania wody, aby nadmiar wilgoci nie gromadził się, co powoduje gnicie cebul. Gleba powinna być osuszona, żyzna.

 

 

5. Kiedy kwitną krokusy?

Pierwsze kwiaty można zaobserwować, gdy ledwie cofnął się mróz i spadł śnieg. Najpopularniejsze rośliny cebulowe nawet nie myślą jeszcze o tym, by zadowolić swoim kwitnieniem, a krokusy już w pełni, tworząc atmosferę romansu.

6. Jak rosną krokusy?

Są najbardziej podatne na rozmnażanie. Co roku z jednej cebulki może powstać para lub troje dzieci. Po kilku latach prowadzi to do tego, że miejsce jest całkowicie zarośnięte krokusami tak chaotycznie, jak to tylko możliwe. W celu uporządkowanego rozmnażania kultury cebule są wykopywane co roku.

7. Krokus w ogrodzie i w projektowaniu krajobrazu?

Istnieje wiele opcji! Są sadzone wzdłuż obwódek, wymyślając ciekawe zestawienia z wczesnymi tulipanami, nisko rosnącymi żonkilami, a także hiacyntami. Popularna jest wersja dywanowa klombu, a także tworzenie jasnych kręgów wokół drzew owocowych w ogrodzie, gdy pnie są całkowicie otoczone krokusami. Świetnie prezentują się krokusy na trawniku.

 

Najlepsze odmiany krokusów wielkokwiatowych

 

Krokus wielkokwiatowy Yellow

Żółte krokusy na zdjęciu na wiosnę to kolejny powód do uśmiechu i radości z długo wyczekiwanych ciepłych dni. Będziesz miał taką możliwość dzięki tej jasnej, słonecznej odmianie. Krokus żółty można uprawiać w doniczce.

 • wysokość: ok. 15 cm;
 • kwiaty: średnicy 4-5 cm, zaokrąglone, żółte kielichy, otwierające się w szczycie kwitnienia, pięknie kontrastują z zielonymi liśćmi i resztkami topniejącego śniegu;
 • kwitnienie: połowa marca - początek kwietnia;
 • sadzenie: druga połowa września - październik.

Krokus wielkokwiatowy Jeanne d 'Arc

Studiując krokusy (odmiany jesienne) musiałeś być zaskoczony ich barwnością, ale ta śnieżnobiała piękność należy do jasnych, kolorowych okazów. Te białe krokusy nie pozostawią obojętnym nikogo. Daleko mu do gigantycznych krokusów na świecie, ale jest dość duży i wyrazisty.

 • wzrost: waha się między 15-17 cm;
 • kwiaty: 4-5 cm; delikatne białe kielichy z pomarańczowymi pręcikami, tworzące piękną grę kontrastów;
 • kwitnienie: marzec-kwiecień;
 • sadzenie: pierwsza połowa jesieni.

Krokus wielkokwiatowy Negro Boy

Krokus fioletowy zawsze będzie zachwycać wzrok! Ponadto ta luksusowa odmiana ma niesamowity ciemnofioletowy kolor. Cieszy się dość dużymi kwiatami, które w kwietniku prezentują się po królewsku.

 • wysokość: 15 cm lub nieco więcej;
 • kwiaty: do 5-6 cm; gęsty, elastyczny, w postaci wykwintnych ciemnofioletowych szkieł, z których zalotnie wyglądają pomarańczowe pręciki;
 • kwitnienie: w kwietniu;
 • sadzenie: wrzesień-październik.

Wielkokwiatowy krokus Zonatus

Jeśli lubicie czerwone krokusy, których zdjęcia zawsze płoną namiętnością, to na pewno nie będziecie obojętni na fioletowo-różowe cudo Zonatusa. Odmiana ta jako jedna z pierwszych pojawia się zaraz po zimie, wyróżnia się widocznymi z daleka kwiatami.

 • wysokość: w granicach 15-20 cm;
 • kwiaty: 4-5 cm, kielichowate, jasnoróżowe, w miarę kwitnienia stają się bardziej fioletowe;
 • kwitnienie: w marcu trwa około 1,5-2 tygodni;
 • lądowanie: rozpoczyna się we wrześniu.

Wielkokwiatowy Krokus Vanguard

Ta odmiana to mistrz reinkarnacji. Na początku jej pąki są prawie całkowicie białe, ale gdy się otwierają, zaczynają pojawiać się delikatne odcienie bzu. Wyjątkowy kwiat, który można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach wewnętrznych.

 • wysokość: ok. 15-18 cm;
 • kwiaty: do 5 cm średnicy, fioletowo-liliowo-białe kielichy ładnie prezentują się na tle podłużnych zielonych liści;
 • kwitnienie: około 10-12 dni w marcu lub na początku kwietnia;
 • sadzenie: od września do końca października.

Krokus Flower Record

Dość późna odmiana w porównaniu do wielu innych krokusów. Kwitnie, gdy wiosna ma pełną kontrolę nad pogodą. Zachwyca nasyceniem fioletowych barw - idealna opcja do ogrodów skalnych, rabat i innych nasadzeń.

 • wysokość: nie więcej niż 13-15 cm;
 • kwiaty: 4-4,5 cm, klasyczne fioletowe kielichy z pomarańczowymi pręcikami;
 • kwitnienie odmiany: kwiecień, czasem nawet początek maja;
 • sadzenie: można rozpocząć w połowie września i do końca października.
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023