Garden Blog

Te, które kwitną w czerwcu: 9 najbardziej nasyconych kolorami roślin

Wraz z nadejściem lata rozpoczynają się główne czerwcowe prace w ogrodzie - prace, które są nagradzane inspirującym kwiatowym pięknem. Wszystko wokół jest tak zielone, jak to tylko możliwe i mieni się jasnymi kolorami kwitnących roślin ozdobnych. Jeśli chcesz nie tylko mentalnie namalować ten obraz, ale także zobaczyć go w rzeczywistości, z pewnością zainteresuje Cię nasz artykuł, w którym opowiadamy o tym, które rośliny kwitną w czerwcu, jak wyglądają i jakie są ich zalety estetyczne.

Specjalnie dla czytelników bloga Garden Number One nasi redaktorzy stworzyli oryginalny TOP-9, w którym każda z roślin to osobny świat składający się z delikatności, atrakcyjności i uroku. Jeśli zasadzisz przynajmniej niektóre z proponowanych na stronie opcji, kwitnący ogród zamieni się w niezapomnianą bajkę w czerwcu. Spróbujemy?


Rośliny kwitnące w czerwcu ze zdjęciami i opisami

Goździk turecki

Istnieje wiele odmian goździka i nie będziemy lekceważyć zalet każdego gatunku, ale goździk turecki jest naszym ulubionym. Można go uprawiać w prawie każdym miejscu w ogrodzie lub na podwórku przy minimalnym wysiłku. Procedury pielęgnacyjne są tak proste, że trudno je nawet nazwać wysiłkiem.

Ten kwiat wygląda szczególnie imponująco w mixborderze, służąc jako podstawa różnorodnego kwiatowego obrazu z wieloma jasnymi kolorami. Floryści dobrze wypowiadają się o goździku tureckim: nadaje się do cięcia i tworzenia ciekawych bukietów.

Decydując się na tureckie goździki, mówisz tak nie tylko kolorowym kwiatom, ale także sennemu aromatowi, który można usłyszeć, gdy tylko zbliżysz się do rośliny.

Kwiatostany parasolowe wyglądają bardzo uroczo, a jednocześnie cieszą się sporym rozmiarem. W średnicy mogą osiągnąć 10 cm, co jest naprawdę dużo przy całkowitej wysokości goździka 40-50 cm. Okazuje się, że to niebanalny, pachnący i do pewnego stopnia nawet tajemniczy krzew, który dobrze współgra z większością sąsiadów w ogrodzie czy klombie.

 

Czosnek ozdobny

Cebulki czosnku z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i znajdują nowych zwolenników wśród miłośników kwiatów. Coraz większą uwagę zwraca się na allium olbrzymi. Spójrz na różnorodność odmian i przekonaj się sam o ogromnym wyborze jasnych odcieni.

Chyba najbardziej popularny jest czosnek ozdobny odmiany Giganteum, który wyróżnia się kolorowymi, obszernymi kwiatostanami, przypominającymi baśniowe kule. Kiedy jest dużo ozdobnych cebulek, powstaje świąteczny efekt - jakby w ogrodzie odbywał się festiwal małych balonów.

Nie trzeba szczególnie dbać o tego przystojniaka, bo bezpretensjonalność wobec warunków uprawy to jedna z jego zalet. Jedyne - staraj się nie dopuścić do stagnacji wody.

Wysokość dorosłych roślin przekracza 1 m. Aby podkreślić dekoracyjność czosnku, w pobliżu można sadzić niższe byliny.

 

Irys Bródkowy

Jakie są najpopularniejsze kwiaty kwitnące w czerwcu? Oczywiście są to irysy brodkowe, które różnią się po prostu szaloną odmianą w najlepszym tego słowa znaczeniu szalone. Żółty, niebieski, fioletowy i wiele innych opcji - możesz wybrać kolor, który w 100% będzie pasował do Twoich wyobrażeń o pięknie.

Aby uzyskać wysoką dekoracyjność, rośliny te potrzebują niewiele: ciepłej pogody, nasłonecznienia, systematycznego pielenia terytorium, sytuacyjnego lekkiego podlewania i spulchniania gleby. Rezultat będzie po prostu oszałamiający, zwłaszcza jeśli wybierzesz najlepsze odmiany kosaćców.

Możesz cieszyć się tymi roślinami bezpośrednio w kwietniku, gdzie świetnie prezentują się obok piwonii i lilii lub już w formie ciętej. Jeśli podarujesz komuś bukiet brodatych irysów, efekt wow gwarantowany. Kwiaty byliny kwitnące w czerwcu!

 

Liatris

Wysokie, smukłe, niebanalne liatris same w sobie są odpowiedzią na pytanie, które rośliny kwitną w czerwcu tak jasno i spektakularnie, jak to tylko możliwe. Zaczynają kwitnąć w pierwszych tygodniach lata i pozostają nieskazitelnie dekoracyjne przez kilka miesięcy, dosłownie do jesieni.

Ogrodnikom oferujemy szeroki wybór liatris, więc na pewno ubezpieczysz się od monotonii i nudy. Możesz eksperymentować z odmianami i tworzyć nowe kompozycje, bawiąc się odcieniami: białym, czerwonym, różowym, fioletowym itp.

Jeśli chcesz, aby w czerwcu zakwitły oryginalne białe kwiaty, koniecznie zwróć uwagę na białe liatrisy. Charakteryzuje się wysokością łodygi do 100 cm, natomiast długość kwiatostanu może dochodzić do 30-40 cm. Teraz już wiesz na pewno, co kwitnie w czerwcu i robi niesamowicie przyjemne wrażenie!

 

Lilia

Co kwitnie na początku czerwca? W tej chwili wiele odmian magicznych lilii jest już w 100% otwartych, barwiąc przestrzeń ogrodową obfitością jasnych kolorów. Według wielu znawców są to najpiękniejsze kwiaty, które kwitną w czerwcu i przez cały lipiec. Czy się zgadzasz? W rzeczywistości każda kwiaciarnia może wybrać interesującą opcję dla swojej działki.

Rosnącą popularnością cieszą się azjatyckie odmiany pełne typu Must See, które już sama nazwa mówi: trzeba to zobaczyć. Ich szypułki mają średnią długość 50-80 cm, a kwiatostany osiągają średnicę 15 cm. Jednocześnie każda cebula może z łatwością wytworzyć do 10 pąków w sezonie. Brzmi bardzo obiecująco, prawda?

Warto również zwrócić uwagę na dobrą wytrzymałość rośliny: nie boi się negatywnych czynników pogodowych, ma doskonałą mrozoodporność.

Piwonia

Te kwitnące w czerwcu byliny można rozpoznać śród setkach i tysiącach innych, nawet po zdjęciu. Tak, mówimy o wyjątkowych piwoniach, które kojarzą się z czerwcem. Ich aromat zanurza Cię we wspomnieniach z dzieciństwa i sprawia, że ​​marzysz o świetlanej przyszłości.

Piwonie są różne: niskie, wysokie, drzewiaste, hybrydy ITOH itp. Najpopularniejsze są wysokie rośliny zielne, które oferują oszałamiający wybór odmian o różnych odcieniach. Są delikatne, jasne, różnorodne, wyraziste, ciemniejsze. Co lubisz bardziej?

Wiele odmian wyhodowano w XX, a nawet w XIX wieku. Niektóre są uważane za stosunkowo nowe. Dlatego w klombie jest wystarczająco dużo miejsca na wyobraźnię i eksperymenty.

Większość piwonii jest dość rozłożysta. Wysokość - do 150 cm. Kwiaty są duże, świątecznie jasne.

 

Róża

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czy są róże, które kwitną w czerwcu? Tak, oczywiście, że są. Sporo odmian kwitnie już w pierwszym miesiącu lata. Mówimy o przedstawicielach prawie wszystkich odmian. Po prostu, kupując określone sadzonki róż, powinieneś spojrzeć na cechy, aby wybrać dokładnie taką roślinę, która zadowoli Cię wczesnym kwitnieniem.

Jedną z najpopularniejszych w Polsce jest hybryda herbaciana. Można zauważyć odmiany Avalanche i Blush. W sprzyjających warunkach szczyt ich dekoracyjności przypada właśnie na czerwiec-lipiec.

Róże są ogólnie cenione za wyjątkowe piękno ich kwiatów i różnorodność atrakcyjnych odcieni. Te kwiaty nigdy się nie nudzą i są ponadczasowym symbolem święta - kojarzą się z czymś jasnym, uroczystym, radosnym! Nie wszystkie kwitnące w czerwcu byliny mogą pochwalić się taką samą historią i powszechnym zachwytem.

 

Powojnik

Jakie kwiaty kwitną na początku czerwca, jeśli mówimy o magicznych pnączach? Można wyróżnić powojniki. Jak można się bez nich obejść? Są głównymi faworytami do zarezerwowania miejsca w pobliżu altany. Ozdabiają nieestetyczne ściany różnych budynków i ogrodzeń. Dzięki dziesiątkom i setkom jasnych kolorów każdy ogrodnik lub projektant krajobrazu może wybrać dowolną kombinację według własnych upodobań.

W razie potrzeby powojniki można uprawiać w wazonach ogrodowych lub sadzić na zewnątrz, zapewniając odpowiednie wsparcie dla rozwoju winorośli.

Szybki wzrost, ażurowe liście i wyraziste kwiaty to niezaprzeczalne zalety tej rośliny. Możesz kupić dowolną odmianę i masz gwarancję zadowolenia. W końcu to powojniki! Bezpretensjonalny luksus, który kwitnie przez całe lato.

 

Łubin

Na te kwiaty warto czekać do lata! Łubin wyróżnia się nie tylko w naszym rankingu, ale także w ogrodzie. Ma wysoką, wyprostowaną łodygę i kwiatostany w kształcie świec, które są fascynujące i zajmują lwią część całkowitej wysokości rośliny.

Łubin wygląda świetnie w połączeniu z liliami, irysami i innymi przedstawicielami TOP-9, będąc całkowicie samowystarczalnym. Ponadto można posadzić obok siebie odmiany Governor i Chandelier, aby uzyskać luksusową patriotyczną kombinację kwiatów w czerwcu: niebieski plus żółty.

Roślina rośnie bez kaprysów w prawie każdej glebie, nie wymagając zbyt wiele uwagi i ciągłego karmienia. Dorasta do 100 cm wysokości, a średnia średnica krzewu wynosi 50 cm. Wykazuje najwyższy efekt dekoracyjny w dobrze oświetlonych miejscach i lubi kąpać się w słońcu. Można liczyć na 3-5 tygodni nieprzerwanego kwitnienia arcydzieła!

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023