Garden Blog

Najlepsze odmiany gloksynii: lista najatrakcyjniejszych kwiatów

Kompaktowa, bezpretensjonalna, czarująca pięknem kwitnienia - taka jest gloksynia, która już dawno otrzymała miano luksusowej rośliny. Nie jest trudno jej wyhodować. Zawsze rozpieszcza oko i nastawia na pozytywne emocje. Chcesz takie piękności dla siebie? W takim razie zapraszamy do blogu Garden Number One, gdzie postaramy się znaleźć najlepsze odmiany gloksynii.

Aby zrobić małą, ale bardzo interesującą listę, przeanalizowaliśmy popularne odmiany i nie zapomnieliśmy o aktorach drugiego planu, wśród których często znajdują się również kwiatowe diamenty. Nasza ocena obejmuje białą gloksynię, czerwoną gloksynię i inne gatunki. Wybieramy więc najlepszą gloksynię: odmiana, nazwa, opis, zdjęcie - wszystko kładziemy na półkach. 

 

Cechy gloksynii: historia imponującej popularności

Czy wiesz, że w tzw. „języku kwiatów”, według legendy stworzonej przez szwedzkiego króla Karola II, gloksynia oznacza „miłość od pierwszego wejrzenia”? Cóż, oto jest! Teraz rozumiesz, dlaczego tak bardzo podobał ci się ten kwiat. Jeśli chodzi o samą nazwę, wszystko tutaj jest standardowe - pochodzi od nazwiska botanika, który odkrył kulturę. Naukowiec nazywał się Peter Gloksin.

Dzięki odkryciu z końca XVIII wieku znamy dziś wyjątkowe odmiany gloksynii – katalog Garden number one jest tego potwierdzeniem! Na przykład można znaleźć odmiany gloksynii pełnych, których zdjęcia wypełniają tematyczne strony internetowe. Na szczycie wśród fanów kwiatów królewska gloksynia jest oczywiście piękna: odmiany są jasne i dają przyjemność estetyczną. Takie okazy są prezentowane na naszej liście: z nazwami i zdjęciami. Nawiasem mówiąc, gloksynia (nowe odmiany wtedy nawet nie istniały) została sprowadzona do Europy natychmiast po jej zidentyfikowaniu jako roślina uprawna i szybko rozprzestrzeniła się po całym kontynencie. Dziś skala sprzedaży jest po prostu niesamowita!

 

Wielu błędnie uważa, że ​​gloksynia (nawet jej najlepsze odmiany) to kwiaty babci, ale warto spędzić przynajmniej jeden sezon w towarzystwie tak wspaniałej rośliny, a zrozumiesz, że kryje się w niej cały świat, którego pragniesz dowiedzieć się więcej i więcej. Interesujące jest to, że gloksynia może mieć zaskakująco niskie tempo wzrostu w warunkach pokojowych. Czasami jego wysokość wynosi 5-10 cm. Jednocześnie gatunki i odmiany nie mają decydującego znaczenia, ponieważ na wzrost kwiatu wpływają inne czynniki: oświetlenie, wilgotność powietrza, a nawet wybór mieszanki gleby i podłoża.

Mówimy o roślinie bulwiastej, która ma swój własny cykl - zdolność do przechodzenia przez kilka głównych okresów w ciągu roku: spoczynku, aktywnego rozwoju i rekrutacji zielonej masy, a także kwitnienia. Co ciekawe, w dobrych warunkach gloksynia kwitnie długo i w kilku etapach. Nie ma wątpliwości, że jest to spektakularny widok, z którego możesz się cieszyć. Jeśli chodzi o okres odpoczynku w zimie, to jest trochę dyskusji, ale to już zupełnie inna historia.

 

 

 

Gloksynia: odmiany z nazwami i zdjęciami

 

Tigre Red

Wyróżnia się nasyconą kolorystyką i wyrazistym kształtem kwiatów, które charakteryzują się aksamitnym uczuciem, które inspiruje. Dorosła roślina odmiany Tigre Red zachowuje kompaktowe wymiary: zawsze wygląda schludnie, patrząc na świat swoimi luksusowymi kwiatowymi oczami.

 • wysokość: około 15-25 cm;
 • liście: szerokie, płaskie, ciemnozielone;
 • kwiaty: białe z czerwoną obwódką i posypką, płatki z karbowanymi brzegami, średnica 7-9 cm;
 • kwitnienie: do października.

 

Kaiser Friedrich

Wyjątkowe odmiany gloksynii, do której należy Kaiser Friedrich, są wspaniałą ozdobą pokoju. Jednocześnie na jednym egzemplarzu może znajdować się około 15-20 przekwitłych kwiatów. Połączenie soczystej zieleni liści i szkarłatno-wiśniowych akcentów zachwyca oko, podkreślając arystokratyczny status kwiatu.

 • wysokość: 20-25 cm;
 • liście: jasnozielone, soczyste z jaśniejszymi żyłkami;
 • kwiaty: podobne do pianek marshmallow z konfiturą malinowo-wiśniową, wyróżniające się białą obwódką, urzekające aksamitnością;
 • kwitnienie: od drugiej połowy wiosny do samej jesieni.

 

Mont Blanc

Białe gloksynie odmiany Mont Blanc doskonale prezentują się w doniczce na parapecie. W jednym sezonie można zaobserwować kilkadziesiąt kwiatów wyrastających ponad dość szerokie liście, które pełnią rolę żywego tła. Okazuje się, że urocza biała poduszka na jasnozielonym prześcieradle. Białe gloksynie to dobry wybór do zakupu.

 • wysokość: ok. 20 cm;
 • liście: zielone, płaskie, z falistym brzegiem i lekkim meszkiem;
 • kwiaty: lejkowate, duże, średnicy 5 cm, śnieżnobiałe, w środku słabo wyczuwalne akcenty miętowo-cytrynowe;
 • kwitnienie: od wiosny do jesieni.

 

Violacea

Czy uważasz, że najpiękniejsze odmiany gloksynii są fioletowe? W takim razie pokochasz odmianę Violacea. Wyróżnia się tak bogatym fioletowym kolorem, że czasami płynnie przechodzi w całkowicie czarne odcienie, jak w najlepszych tradycjach czarnych kwiatów. Oryginalny, bujny i dość zwarty!

 • wysokość: nie więcej niż 25-30 cm;
 • liście: zielone, szerokie u nasady, poziomo rosnące;
 • kwiaty: ciemnofioletowe, częściowo niebieskie i czarne, o średnicy około 6-7 cm, kształtem przypominają spodek lub konewkę;
 • kwitnienie: w ciepłym sezonie.

 

Red King

Niektórzy lubią nowoczesne odmiany gloksynii, inni wolą klasykę, ale wszyscy zgadzają się, że Red King ma królewską urodę. Jej kwiaty widać z daleka. Kształtem i kolorem przypominają nieco czerwone maki – są jasne i przyciągają uwagę.

 • wysokość: od 15 do 30 cm;
 • liście: zielone, szerokie, płaskie, rosnące równolegle do podłoża;
 • kwiaty: obecne są czerwone, bordowe akcenty, przypominające luksusowe kokardki dziewczęce o średnicy 5-8 cm;
 • kwitnienie: marzec-październik.

 

Crispa Meteor

Gwarancją pięknego i bujnego kwitnienia to Crispa Meteor. Kompaktowa odmiana, która doskonale czuje się w warunkach domowych. U szczytu dekoracyjności roślina wygląda jak gotowa kompozycja kwiatowa stworzona przez utalentowaną florystkę. Efektowne i niezwykłe!

 • wysokość: 20-25 cm;
 • liście: jasnozielone, wyróżniające się nieostrymi zębami wzdłuż krawędzi;
 • kwiaty: głębokie kielichy o średnicy od 5 do 9 cm, położone blisko siebie, jednocześnie na jednej roślinie może być więcej niż 10 jaskrawoczerwonych kwiatów;
 • kwitnienie: późna wiosna, lato.

Pielęgnacja i uprawa gloksynii

Gloksynia to roślina o długich godzinach dziennych, do normalnego wzrostu i rozwoju potrzebuje 12-14 godzin oświetlenia. W przypadku niedostatecznego oświetlenia, zwłaszcza w okresie początku wzrostu, rośliny są silnie rozciągnięte, co później negatywnie wpływa na liczbę składanych pąków. Będzie ich mało, a może wcale.

Po ukorzenieniu bulwy i pojawieniu się liści oświetlenie powinno być jak najjaśniejsze, wtedy łodyga rośliny będzie krótsza, będzie dużo pąków, a gloksynia zachwyci Cię obfitym kwitnieniem. Intensywność koloru przyszłych kwiatów zależy również od oświetlenia, w jasnym świetle kwiaty mają nasycony kolor, a przy słabym świetle kolor jest zauważalnie jaśniejszy.

 

Jak podlewać gloksynie

Do nawadniania należy używać miękkiej wody (stopionej, deszczowej, przefiltrowanej lub częściowo przegotowanej), chlorowanej wody z kranu należy najpierw bronić przez co najmniej jeden dzień. Lepiej podlewać z palety lub ostrożnie wzdłuż krawędzi doniczki, aby woda nie dostała się na liście i do środka bulwy (skąd pochodzą kiełki). W większości przypadków nie od korzeni, ale od góry, od punktu wzrostu, zaczyna się gnicie bulwy. Woda do nawadniania powinna być ciepła, ale jeśli gloksynia ma temperaturę +18 stopni, to wcale nie oznacza, że ​​należy ją podlewać wodą o temperaturze +25 stopni, nic dobrego z tego nie wyjdzie . Woda powinna być o 2-3 stopnie wyższa od temperatury otoczenia. Po 20-30 minutach po podlaniu spuść pozostałą wodę z patelni.

Pomiędzy podlewaniem musisz wysuszyć grudkę ziemi. Konieczne jest zmniejszenie częstotliwości podlewania w deszczową, pochmurną i zimną pogodę.W tym czasie gleba nie wysycha przez długi czas, a korzenie mogą gnić od nadmiaru wilgoci.

 

 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023