Garden Blog

Kwiaty chroniące klomb i ogród warzywny przed szkodnikami - użyteczne piękno

Łączymy piękno z pożytecznym: rośliny ozdobne i warzywne są w stanie chronić swoich sąsiadów w ogrodzie przed szkodnikami. Niektóre odstraszają owady, inne przyciągają do siebie szkodniki. Pomogą nam też kwiaty - uchronią nas przed dokuczliwymi i gryzącymi komarami itp.

Główną zasadą ekologicznej metody zwalczania szkodników owadzich na terenie jest sadzenie mieszane. Działa to tak: nie jest tajemnicą, że większość szkodników kieruje się zapachem rośliny, na którą polują. W pojedynczych nasadzeniach, gdy te same rośliny są sadzone w smukłych rzędach, sprawia im to prawdziwą przyjemność i odwiedzają takie plantacje całymi stadami. Kolorado uwielbia sadzić psiankowate, ale nie można go spotkać w innych miejscach ogrodu. W celu zmylenia agresorów stosuje się metodę łączenia roślin różnych gatunków na jednym terenie. Większość z tych ochronnych roślin ma dość wyraźny zapach, który zwodzi wrogie owady.

W jaki sposób kwiaty chroniące ogród pomagają nam chronić ogród przed szkodnikami?

  • Rośliny odstraszające - zawierają olejki eteryczne, które swoim zapachem odstraszają lub rozpraszają owady.
  • Inne - odwracają uwagę szkodników, na przykład na mszyce - nagietek okazuje się smaczniejszy niż róża, która rośnie na ziemi.
  • Niektóre kwiaty łączą obie funkcje: niektóre owady odwracają uwagę, inne odstraszają.
  • Kwiaty ogrodowe mogą nie tylko chronić się nawzajem, ale także pomóc nam uniknąć przykrych ukąszeń komarów i innych kąsaczy.

Kwiaty i korzenno-aromatyczne rośliny mogą zarówno ozdobić nasze ogrody, jak i przynieść wymierne korzyści w walce ze szkodnikami.

Rośliny odstraszające krety, które pomagają chronić ogród przed szkodnikami i chorobami

W polskich ogrodach aksamitki są tradycyjnymi kwiatami. Nowoczesne odmiany są tak różnorodne, że każdy ogrodnik może znaleźć „styl” według własnego uznania. Dzięki ostremu aromatowi aksamitki mylą szkodniki. Uprawa aksamitki z nasion jest absolutnie mało wymagająca. Kwiaty dobrze znoszą przesadzanie nawet jako dorosłe osobniki. Posadź aksamitki między rzędami kapusty, pomidorów, sałaty, cebuli, bakłażanów, truskawek, w pobliżu róż - a zobaczysz znaczne zmniejszenie populacji mszyc i stonki ziemniaczanej. Nagietki i szkodniki glebowe są oswojone. Ani nicienie, ani drutowce, ani larwy płoci ich nie lubią. Podczas sadzenia truskawek aksamitki odstraszą wszystkie ryjkowce, które psują kwiaty. A twoje sadzonki cebuli przestaną cierpieć z powodu muszki cebulowej. Nawet w postaci suchej aksamitki odstraszają szkodniki. Nie usuwaj pędów roślin z ogrodu, ale zawiń je w ziemię.

 
 

Magiczna nasturcja pomoże chronić grządkę kapusty przed mączlikiem i ochroni rośliny w szklarni. Nasturcja pomoże również piwoniom podatnym na choroby grzybowe. Jeśli udekorujesz kręgi pni drzew i krzewów owocowych tymi uroczymi kwiatami, odstraszysz szkodniki, które wspinają się z ziemi wzdłuż pnia. Nasturcja ochroni ziemniaki i pomidory przed zarazą. Jesienią, aby poprawić glebę, owiń pędy nasturcji w ziemię. Niewiele osób wie, że nasturcja to nie tylko piękny kwiat, ale także roślina warzywna. Jej kwiaty i liście są jadalne i mają ostry smak podobny do musztardy sałatkowej. Zielone nasiona można marynować jak kapary.

Nasze ukochane nagietki od dzieciństwa przyciągają mszyce jak magnes. Jeśli posadzisz nagietek wśród róż (i obok innych roślin, które są poważnie uszkodzone przez mszyce), to na ich pędach będzie znacznie mniej kolonii mszyc. W przypadku ziemniaków i pomidorów nagietek chroni przed stonką ziemniaczaną, jego ostry zapach i puszyste liście odstraszają szkodniki. Na łóżkach z kapustą i koperkiem, papryką, truskawkami - nagietek odstraszy szkodliwe owady. Przydatne jest sadzenie pędów nagietka w glebie w celu zapobiegania chorobom grzybiczym.

 
 

Lawenda

 

Te eleganckie byliny świetnie prezentują się w ogrodach różanych. Twoje róże będą chronione przed masą szkodników. A połączenie lawendy i róż stało się ikoną stylu prowansalskiego. Lawenda pomoże również na muchy i komary. Jeśli umieścisz jej gałęzie w altanie, na werandzie, w sypialni, aromat lawendy pomoże stworzyć spokojną atmosferę zaufania, sen będzie lepszy, a owady przestaną Ci dokuczać.

 

Rośliny ogrodowe i zioła - przeciw szkodnikom

Rośliny ogrodowe takie jak bazylia, kolendra, koper włoski, trawa ogórkowa, pietruszka, zioła, rozmaryn, szałwia, tymianek itp. - w stanie odstraszyć szkodniki z ogrodu i znacznie poprawić jego zdrowotność. Fasola krzewiasta, posadzona między rzędami ziemniaków i innych psiankowatych, uratuje cię przed stonki ziemniaczanej. Bazylia ochroni paprykę i pomidory przed szkodnikami, a nawet poprawi ich smak i przyspieszy dojrzewanie. Do małych ogrodów, gdzie liczy się każdy skrawek ziemi – można zagęszczać nasadzenia. Na przykład siać marchewki między rzędami cebuli. Chroń cebulę przed muchą marchewkową, a marchewkę przed muchą cebulową. Wspólnota roślin w walce z chorobami i szkodnikami pozwala znacznie ograniczyć stosowanie preparatów ogrodniczych, zwiększa plon, a ogród staje się jeszcze piękniejszy!
 

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 
Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023