Garden Blog

Wiosenny szczaw na zimę: proste sposoby na jego przygotowanie

Posadziłeś szczaw i teraz nie możesz się nim nacieszyć? Jest to bez wątpienia piękne wieloletnie zioło, które przy całej swojej prostocie konsumenckiej jest bardzo popularne w Polsce. I nie jesteś jednomyślny w opinii, że szczaw jest pyszny, pachnący i przydatny. Tak myśli wielu ogrodników. Specjalnie dla fanów sałatek i zielonego barszczu na bazie tej wspaniałej pikantnej zieleni przygotowaliśmy kilka sposobów na zachowanie produktu przez długi czas. Po przeczytaniu artykułu możesz wybrać przepis na szczaw na zimę, który najbardziej Ci się podoba i z powodzeniem go wdrożyć. Obiecujemy, że będzie to łatwe, więc dla tych, którzy są nowicjuszami w ogrodnictwie, zapraszamy do przyłączenia się! Razem dowiedzmy się, jak zachować oryginalne właściwości szczawiu na zimę.

Szczaw konserwowany

W Polsce powszechne jest konserwowanie ogórków i kiszenie pomidorów. Jest to bez przesady must have dla wielu miłośników witamin i zupy solanki. Pewnie próbowałeś. Jednak jak kisić szczaw na zimę? Opiszmy wszystko krok po kroku, ale wystarczająco krótko. Zbiór szczawiu na zimę wymaga użycia produktu wysokiej jakości. Ilość dobiera się samemu z założeniem, że na 600 g szczawiu przypada 300 ml wody i około 2 łyżeczki soli. Dokładnie opłucz zioła i przepuść je przez durszlak, a następnie połóż na ręczniku (zwykłym lub papierowym). Pozwoli to pozbyć się nadmiaru wilgoci. Liście można pokroić w dowolny kształt. Najważniejsze jest, aby brać tylko świeże, nietwarde liście. W tym samym czasie można doprowadzić wodę do wrzenia. Jak tylko się zagotuje - wrzuć do miski ze szczawiem wodnym. Gotować przez 3 minuty, delikatnie mieszając. Zioła powinny wyraźnie zmniejszyć swoją objętość. Prawie na pewno jasny kolor stanie się bardziej matowy. Nic nie szkodzi, to naturalny proces. Uzyskany produkt jest przenoszony do wstępnie wysterylizowanych słoików, które są zwijane pokrywkami i odwracane do góry nogami w standardowy sposób. Przetwory należy przechowywać w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu.

Klasyczny mrożony szczaw

Jak widać, szczaw w słoikach na zimę to prosty i przystępny przepis. Ale można go zrobić jeszcze prościej. Jeśli jesteś trochę zniechęcony puszkowaniem w słoikach, sterylizacją itp., mrożenie jest wszechstronną opcją, która wymaga minimum wysiłku. Nadaje się dla każdego, kto ma przynajmniej trochę miejsca w zamrażarce.

Proces zamrażania rozpoczyna się tak samo, jak w przypadku kiszenia. Zbierz, umyj, wysusz i posiekaj. Nawiasem mówiąc, można również zamrażać całe liście, zamiast krojonych. To zależy od Państwa. Przyjrzymy się dwóm opcjom. Pierwsza - posortuj cały lub pokrojony szczaw do torebek, zawiń je w kiełbasę lub po prostu zawiąż, aby się nie otworzyły. Zalecamy zrobienie notatki na każdym worku, podając nazwę i miesiąc, ponieważ prawdopodobnie będziesz zamrażać cebulę, koperek, pietruszkę. Aby później się nie pomylić, lepiej to podpisać. A wskazana data pomoże zorientować się, jak długo produkt będzie używany.

Drugi wariant wymaga tylko drobnego siekania szczawiu. Dlaczego? Ponieważ będziemy go zamrażać w postaci kostek lodu. Potrzebna jest do tego specjalna forma. Ostrożnie wypełnij wszystkie komórki pokrojonym szczawiem. Każdą z nich zalej odrobiną wody. Odstaw do zamrożenia. Zimą wyjmij kilka kostek - wiosenny nastrój gwarantowany!

Mrożony szczaw z masłem

Dla wielu będzie to odkrycie, ale naprawdę można zamrozić szczaw na zimę z masłem. Brzmi intrygująco i całkiem apetycznie? W takim razie przejdźmy do rzeczy! Aby zamrozić szczaw na zimę w domu w ten sposób, należy przygotować zioła. Jak już wiesz z pierwszych dwóch przepisów, nie jest to wcale kłopotliwe. Wszystko robimy dokładnie w ten sam sposób i jednocześnie przygotowujemy masło. Po prostu wyjmujemy je z lodówki i pozwalamy mu się trochę roztopić. Roztopione. Nie ma potrzeby go topić, w przeciwnym razie zrujnujesz jego strukturę, a to nam nie odpowiada.

Następnie naszym zadaniem jest drobno posiekać i dokładnie wymieszać wszystkie warzywa i masło, które mamy. To Państwo decydują o proporcjach, zgodnie z własnymi preferencjami: czy chcesz więcej szczawiu, czy bardziej kremowy smak? Z reguły powstanie papkowata masa, którą wypełnimy wspomniane foremki na kostki lodu. Wystarczą 2-3 godziny i masa będzie całkowicie zamrożona. Kostki można wyjąć, włożyć do woreczka lub pojemnika i zrobić nową porcję. Kostki te można wykorzystać zimą do placków ze szczawiem lub jako doskonały dodatek do omletów.

Szczaw z solą

Jeśli lubisz przygotowywać różne gulasze warzywne i pikantne dania mięsne, solony szczaw jest najlepszym szczawiem na zimę! Prosty przepis, który wymaga minimum umiejętności i wiedzy kulinarnej. Wszystko zaczyna się klasycznie: ręcznie wyhodowany lub zakupiony szczaw jest sortowany i myty. Ale jeśli konserwowanie i zamrażanie było możliwe z ogonkami, w tym przypadku lepiej jest wziąć tylko liście, czyli tylko soczystą część. Gdy nadmiar wilgoci zniknie, posiekaj zioła na małe kwadraty. Zasadniczo każde cięcie może być dobre. Najważniejsze jest, aby posiekać je drobno.

Gdy wszystko jest gotowe - dodaj sól. Jej ilość zależy od całkowitej wagi szczawiu. Odnieś się do stosunku 1 do 10. Jeśli masz 1 kg szczawiu, sól powinna wynosić około 100 gramów. Nie bój się dodać zbyt dużo soli. Wręcz przeciwnie, niedosolenie jest niebezpieczne, ponieważ produkt może się szybko zepsuć w niewystarczająco słonym środowisku. Tak więc pozwól pokrojonym, dobrze osolonym i dokładnie wymieszanym ziołom odpocząć przez półtorej godziny. W tym czasie szczaw nabierze soku i nieco zmieni kolor. Następnie bezpośrednio zawijamy szczaw na zimę w sól. W tym celu bierzemy odkażony szklany słoik i szczelnie zakręcamy nasze przetwory. Tak mocno, aby cały płyn wyciekł i można go było odsączyć. Zamykamy pokrywką. Solony szczaw na zimę w słoikach jest gotowy!

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023