Garden Blog

Będziesz lizać palce od takiej pyszności! Powiemy Ci, jak przygotować borówki na zimę

Czy Ty też lubisz jagody? Dopiero odkrywasz wieloaspektowy smak tej niesamowitej jagody? Jeśli śledzisz blog Garden Number One, prawdopodobnie wiesz, jakie są najlepsze odmiany borówki w Polsce.

Znamy świetne przepisy na jagody, którymi na pewno podzielimy się z Wami w tym artykule. Obiecujemy zadowolić Cię ciekawymi sposobami przygotowania borówek, ale nie można obejść się bez klasycznych rozwiązań. Z materiału dowiesz się, gdzie i w jakiej formie najlepiej przechowywać tę piękną jagodę oraz co można przygotować z jagód na zimę dla całej rodziny. Będzie pysznie, obiecujemy!

Borówka na zimę w zamrażarce

Czy borówkę można zamrozić na zimę, czy nie? Oczywiście, że możesz! Głównym zadaniem jest podjęcie decyzji, jak zamrozić jagody na zimę, czyli który z wielu sposobów wybrać. Polecamy Ci 3 najlepsze metody według wersji Garden Number One. 

1. Zamrażanie całych jagód. Jeśli nie uprawiasz samodzielnie, ale decydujesz się na zakup borówek, pamiętaj o umyciu ich wodą. Wskazane jest, aby nie poddawać owoców silnemu ciśnieniu wody, lecz myć je na patelni lub dużej misce. Po kąpieli jagodę wysyła się do suszenia (używamy serwetek lub ręczników). Tylko suszone jagody, które nie zawierają wilgoci, można zamrażać w całości. Owoce ułożyć w małych pojemnikach lub na tackach w 1 warstwie. Wysyłamy do zamrażarki. Za kilka godzin możesz wlać jagody do torby.

2. Jak zamrozić jagody na zimę z cukrem? To także bardzo proste. To jest drugi sposób. W takim przypadku jagody włóż do pojemnika i posyp każdą nową warstwę cukrem do smaku. Zalecamy spożywanie 6-8 łyżek cukru na 1 kg jagód. Nie będzie ani za słodkie, ani za kwaśne.

3. Cóż, trzecią metodą zamrażania są puree z jagód. Tego właśnie potrzebujesz na zimę! Można go rozgnieść zwykłym tłuczkiem do ziemniaków lub użyć blendera, w zależności od tego, jaką konsystencję chcemy uzyskać i jak bardzo chcemy poczuć strukturę jagód. Ponownie dodaj cukier do smaku.

Borówki na zimę bez cukru

Poniższe dwa sposoby są wybawieniem dla miłośników prostych i smacznych przetworów bez cukru. Do realizacji pierwszego potrzebne będą nam jagody i sok żurawinowy. Dlaczego żurawina? Jej sok jest doskonałym naturalnym konserwantem, a także nadaje dodatkowe nuty smakowe i aromatyczne. Okazuje się interesująca kombinacja jagód.

1. Bierzemy wstępnie umyte jagody i wysyłamy je do gotowania w soku żurawinowym. Doprowadź do wrzenia i poczekaj kolejne 5 minut (na małym ogniu). Sterylizujemy słoiki, napełniamy je naszą jagodową rozkoszą i zamykamy pokrywkami, po czym odstawiamy je do ostygnięcia i wysyłamy do przechowywania.

2. Drugą opcją, jak przechować borówki na zimę bez cukru, jest zawinięcie ich we własnym soku. Najpierw robimy wszystko tak samo - sortujemy jagody, myjemy je w wodzie, pozwalamy im wyschnąć. Bez względu na to, z jaką objętością pracujesz, w każdym przypadku do przygotowania soku należy wziąć jedną czwartą całkowitej masy. Przepuść przez sokowirówkę, jeśli taka jest. Jeśli nie, zmiel go ręcznie (zajmie to więcej czasu). Następnie wrzucamy jagody na patelnię, zalewamy sokiem, po zagotowaniu gotujemy około 5 minut i zamykamy.

Dżem jagodowy na zimę

Co może być smaczniejszego niż dżem jagodowy na zimę? Prosty przepis stanowi dodatkową zachętę do przygotowania tego pięknego deseru, dlatego proponujemy wypróbowanie dżemu jagodowego na zimę za 5 minut. Z nazwy prawdopodobnie zgadłeś, że będziesz musiał gotować dosłownie 5 minut, ale wszystko w porządku.

Najpierw bierzemy jagody i cukier granulowany w równych proporcjach. Zadanie polega na równomiernym wymieszaniu borówek z cukrem i pozostawieniu pojemnika z zawartością w lodówce na cały dzień. Lepiej zrobić to rano, a wieczorem można bezpiecznie przystąpić do gotowania.

Za 8-10 godzin jagoda wypuści sok dzięki cukrowi. Tego nam potrzeba! Okazuje się pachnący syrop jagodowy, który po zagotowaniu należy gotować przez około 5 minut. W rezultacie mamy najbardziej bogaty w witaminy, ale płynny dżem.

Chcesz czegoś grubszego i bogatszego? Następnie weź więcej cukru. Zalecamy stosunek 1 do 1,5. Używaj jagód nie całych, ale lekko rozgniecionych (możesz użyć zwykłego tłuczka do ziemniaków). Pozostaw jagody w cukrze na kilka godzin. Następnie gotuj na małym ogniu przez około 20-30 minut lub dłużej, jeśli chcesz uzyskać jeszcze gęstszą konsystencję.

Pastylka jagodowa

Czy można mieć jagody na zimę bez gotowania? To nawet możliwe! Najłatwiejszą opcją jest suszenie jagód w specjalnej suszarce. Otrzymasz przydatne suszone owoce, które będą przechowywane przez długi czas. Jeśli masz ochotę na coś bardziej wyrafinowanego, polecamy spróbować zrobić pastilę. Uwierzcie mi, dla samego tego dania warto uprawiać i pielęgnować borówki.

Zebrane jagody są sortowane, myte i suszone - wszystko jest w standardzie. Następnie należy ich rozdrobnić za pomocą blendera, doprowadzając do puree owocowego. Dodaj cukier. Optymalny stosunek wynosi od 1 do 5, to znaczy na kilogram jagód stosuje się około 200 g granulowanego cukru. Można dosłodzić więcej, według własnego uznania. Dobrze wymieszaj powstałą masę, aby kryształki cukru całkowicie się rozpuściły. Gotujmy na wolnym ogniu. Nasza masa powinna jeszcze bardziej zgęstnieć i nieznacznie zmniejszyć swoją objętość. Kiedy to nastąpi, zdejmij z ognia. Po wyschnięciu w specjalnej suszarce pastylka będzie całkowicie gotowa do użycia.

Można dodatkowo posypać cukrem pudrem i orzechami. Miłośnicy eksperymentów łączą jagody z malinami, borówkami i innymi jagodami.

Kompot jagodowy na zimę

Borówka z cukrem na zimę występuje w różnych odmianach. Jednym z najpopularniejszych jest kompot. No cóż, kto nie kocha kompotu? I mówimy o tym samym! Do jego przygotowania potrzebne będą świeże, soczyste jagody, najlepiej właśnie zebrane. Dokładnie je myjemy, pozwalamy wodzie spłynąć i wysyłamy na patelnię, na której przygotujemy nasz wspaniały napój. Dodajemy tam cukier (na 1 kg jagód potrzeba około 300-350 g cukru). Również kwas cytrynowy (dosłownie kilka szczypt) nie będzie zbędny. Zalać wodą (jeśli mamy 1 kg borówek to powinno wyjść około 4 litrów wody). Konieczne jest gotowanie przez 10-15 minut. Następnie rozlać do słoików i zamknąć jagodami.

Kompot na pewno będzie naparzony i stanie się jeszcze bogatszy i bardziej aromatyczny. W razie potrzeby możesz natychmiast ostudzić i wypić. Można bawić się smakami i dodawać inne jagody oraz np. orzeźwiającą miętę.

Dżem jagodowy na zimę

Do przygotowania tej słodkiej rozkoszy potrzebujemy jagód, skórki z cytryny, soku z cytryny i cukru – nic więcej. Uwaga, gotujemy bez agaru i bez żelatyny. 1 kg jagód zawiera 350 g cukru. Aby uzyskać dodatkowy aromat, możesz wziąć suszone kwiaty lawendy i najpierw zmielić je w moździerzu.

Borówki wraz z cukrem przepuszczamy przez blender. Dodać sok z cytryny, łyżeczkę skórki i wspomnianą już suszoną lawendę. Następnie wlać do pojemnika do gotowania i gotować przez 5 minut po zagotowaniu. Odstaw na około godzinę. Następnie gotuj ponownie przez maksymalnie 10 minut na małym ogniu. Już po drugiej sesji parzenia zauważysz, jak masa jagodowa staje się bogatsza i gęstsza. Odstawić na kolejne 1-2 godziny i ponownie gotować maksymalnie 10 minut. Jest to ostatni raz. Czas zamknąć zaparzone wrzątkiem słoiki. Z ciastami lub świeżymi tostami - idealny zimowy deser!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023