Garden Blog

Borówki jesienią: podlewanie, przycinanie, karmienie, przygotowanie do zimy

Borówki to jedne z najpopularniejszych nowoczesnych krzewów jagodowych. Jagody są duże, słodkie i bardzo przydatne. Uprawą sadzonek najlepszych odmian borówki mogą dziś zajmować się nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy. Wartość i wysoki koszt jagód zachęcają do sadzenia jagód nawet całkiem początkujących ogrodników.

Pielęgnacja borówki, jesienne sadzenie sadzonek, przygotowanie krzewów do zimy - to tylko częściowa lista pytań, które zadają nasi konsultanci w związku z uprawą tej rośliny.

Borówka amerykańska wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby krzewy rosły i dawały coraz większe i stabilne zbiory, należy znać i uwzględniać podczas sadzenia i w procesie uprawy osobliwości jej biologii. 

Sadzenie borówek jesienią

Jeśli uprawiałeś już rododendrony lub azalie, ericas lub wrzosy, świerki i sosny, wiesz już, że rośliny te wymagają gleby o kwaśnym odczynie. Do dobrego wzrostu borówki potrzebują specjalnej bardzo kwaśnej gleby o poziomie pH 4,0-5,0. Taki odczyn ma wierzchnia warstwa torfu w miejscach, gdzie żyją przodkowie uprawianej borówki ogrodowej. Dlaczego? Mikoryza, symbiotyczny gatunek grzybów, żyje na korzeniach borówki. Dlaczego? Z pomocą grzybów systemy korzeniowe borówki przyswajają składniki odżywcze. Jeśli poziom kwasowości nie zaspokaja potrzeb rośliny, borówka nie może normalnie rosnąć, cierpi na niedobór składników mineralnych, praktycznie nie daje wzrostu i powoli umiera. Dlatego kwaśna gleba jest kluczem nie tylko do dobrych zbiorów, ale także do przetrwania sadzonek.

Struktura gleby powinna być luźna, osuszona, zatrzymująca wodę. Sadzonki potrzebują stale wysokiej wilgotności gleby, ale bez stagnacji wody.

Wybierz otwarte, słoneczne miejsce. I przygotuj odpowiedni dół do jesiennego sadzenia borówek. System korzeniowy dorosłego krzewu borówki znajduje się na głębokości do 30-40 cm i dobrze rośnie na szerokość. Dlatego głębokość dołka do 50 cm i średnica około 100 cm będą wystarczające. Możliwe jest uformowanie rowu do sadzenia. Między sadzonkami borówki w rzędzie zalecana odległość 80-150 cm, między rzędami - około 200 cm.

Ważne: borówki nie tolerują stojącej wody w obszarze korzeni. Dlatego na ciężkich glinach na dnie dołu należy umieścić warstwę drenażową o grubości 7-10 cm, grubą korę sosnową, piasek itp. Na lekkich glinach można obejść się bez drenażu. Ściany dołu są izolowane od zwykłej ziemi folią, geotkaniną, agrofibrą lub innym materiałem izolacyjnym. Dno należy pozostawić wolne, aby umożliwić swobodny odpływ wody.

Do sadzenia sadzonek borówki należy wcześniej przygotować specjalne podłoże. Potrzebny jest kwaśny torf z dodatkiem przejrzałych resztek drzew iglastych. Lepiej jest wziąć gotowe podłoże, które jest gwarantowane czyste, wolne od chorób i szkodników, nasion chwastów itp. Oprócz specjalnego podłoża dla borówek, odpowiednie jest podłoże dla rododendronów. Torf jest ubogi w składniki odżywcze, więc na każdą roślinę należy przynieść 50-70 g monofosforanu potasu, 70-100 g superfosfatu. Ponieważ kwasowość podłoża będzie stopniowo spadać, należy dodać kolejne 100-120 g zakwaszacza, preparatów siarki. W dołku do sadzenia o głębokości około 45-50 cm i średnicy 100 cm wymieszać składniki podłoża dla borówki, wypełnić dół i można rozpocząć jesienne sadzenie sadzonek. Można dodać do 20% kompostu ogrodowego i przejrzałych trocin, świeże nie są używane.

Sadzenie sadzonek borówki - będzie proste nawet dla początkujących. Sadzonki są sprzedawane w pojemnikach z kępą ziemi z dobrze uformowanym systemem korzeniowym. Podlewamy je na kilka godzin przed sadzeniem stymulantem ukorzeniania. Nie niszcz bryły korzeniowej, po prostu opuść sadzonkę do ziemi wraz z bryłą korzeniową. Nie zakopuj więcej niż sadzonka rosła w doniczce. Podlewaj zakwaszoną wodą, używaj specjalnych zakwaszaczy.

Jak dbać o borówki jesienią?

Jesienią specyfika pielęgnacji borówki jest szczególnie ważna. Tylko przy odpowiedniej jesiennej pielęgnacji krzewy będą dobrze zimować i dadzą pełne zbiory.

Nawozy jesienią, czym karmić borówki amerykańskie

Należy stosować wyłącznie specjalne nawozy dla borówek. Wynika to ze specyfiki rozwoju roślin w kwaśnej glebie. Zwykłe nawozy nie zostaną przyswojone.

  • Początek jesiennej pielęgnacji różnych odmian borówki rozpoczyna się w różnym czasie. Zorientuj się na okres początku dojrzewania jagód. Zwykle jest to jeszcze w lecie. Gdy tylko jagody zaczną zabarwiać się na fioletowo i niebiesko, zmienia się zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze.

  • W azocie - gwałtownie spada, w potasie - znacznie wzrasta. Nawozy azotowe powinny być wykluczone, prowokują wzrost pędów, które nie będą miały czasu na ukorzenienie się do zimy i umrą.

  • Czym nawozić borówki przed zimą? W sierpniu i wrześniu rośliny potrzebują fosforu i potasu. Takie nawożenie jest konieczne, aby krzewy mogły zawiązać pąki owocowe, a system korzeniowy był przygotowany na zimę. Ponadto potas zapewnia zrównoważony smak jagód, ich słodycz.

  • Nawozy mikroelementowe dla jagód jesienią powinny zawierać magnez i żelazo.

  • Nawozy rozpuszczalne w wodzie rozcieńcza się zgodnie z instrukcją i dodaje 3-5 litrów roztworu pod każdą roślinę.

  • Pod każdy krzew jesienią stosuje się 10-15 g monofosforanu potasu na 10 l wody.

  • Aby pędy dobrze dojrzały, od końca sierpnia i we wrześniu podlewaj krzew roztworem siarczanu potasu 0,8 g na litr i magnezu 0,2 g na litr - raz w tygodniu 3-4 razy.

Jaki jest prawidłowy sposób stosowania nawozu jesienią?

Przypomnijmy, że nasadzenia borówki są zawsze dokładnie ściółkowane korą sosnową, przejrzałymi trocinami lub kwaśnym torfem, warstwą do 5-7 cm. Jesienią warstwa ściółki jest dodawana do 10-12 cm. Dlatego stosuje się nawozy rozpuszczalne w wodzie.

Nie należy stosować dużych stężeń nawozów, borówki tego nie lubią.

Podlewanie borówek jesienią

Jesienią należy kontynuować podlewanie. Nawet po zbiorach nie należy zaprzestawać podlewania borówek. Upewnij się, że gleba jest cały czas wilgotna. Ważne jest, aby borówki weszły w zimę z wilgotną glebą. Jeśli gleba będzie przesuszona, szanse na bezpieczne przezimowanie borówek znacznie spadną. Oczywiście, jeśli jest wystarczająco dużo deszczu, dodatkowe podlewanie krzewów nie jest konieczne.

Przycinanie borówki amerykańskiej jesienią

Główne przycinanie odbywa się wiosną. Młode krzewy do 3-4 lat w ogóle nie wymagają poważnego przycinania. Jesienią należy usuwać tylko połamane, chore i wyraźnie zagęszczające się gałęzie korony. Upewnij się, że używasz czystych i ostrych sekatorów. Ważne jest, aby minimalnie uszkodzić pędy, aby roślina weszła w zimę bez poważnych uszkodzeń.

Leczenie borówek jesienią

We wrześniu-październiku, gdy liście borówki stają się stopniowo czerwone - należy rozpocząć leczenie fungicydami zawierającymi miedź. Pierwszy zabieg wykonuje się 1% roztworem, po 2 tygodniach - 2% roztworem, po kolejnych 2 tygodniach - 3% roztworem. Takie leczenie ochroni rośliny przed chorobami, przyspieszy dojrzewanie pędów.

Okrywanie borówek na zimę

Młode krzewy i rośliny sadzone jesienią są dokładnie ściółkowane i pokryte agrowłókniną. Dojrzałe krzewy, jeśli prawidłowo przeprowadziłeś jesienną pielęgnację - doskonale zimują bez żadnej osłony.

Jesienna pielęgnacja borówki nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Pomyśl tylko, że możesz cieszyć się luksusowymi jagodami w swoim ogrodzie od połowy lata do końca września. Przy odpowiedniej pielęgnacji krzewy będą owocować przez wiele lat, dając coraz obfitsze zbiory wysokiej jakości. Posadź kilka odmian o różnych terminach dojrzewania, od bardzo wczesnych do późnych, a będziesz mógł zbierać plony przez cały sezon.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023