Garden Blog

Szkodniki ogrodowe: gdzie chowają się jesienią, jak zimują - najlepsze sposoby na pozbycie się ich

Zacznijmy od dobrego - jesienią lepiej pozbyć się szkodników. Pod koniec października i w listopadzie, po opadnięciu liści, kiedy już schowają się na zimę, nie latają, nie biegają, a spokojnie siedzą w miejscu i przeczekują mrozy - czas uderzyć.

Kolejna dobra wiadomość, po jesiennej kuracji przed szkodnikami - nowoczesne preparaty ogrodnicze na kilka miesięcy całkowicie rozpadną się przed początkiem wiosny. Rozkładają się na bezpieczne elementy wystarczająco szybko. Zajmuje to tylko kilka tygodni. Jednak początkujący i amatorzy często mają tak wiele uprzedzeń i błędnych przekonań na temat preparatów ogrodowych, że starają się ich unikać ze szkodą dla siebie i ogrodu. Nie będziemy Cię przekonywać. Każdy szkodzi swojemu ogrodowi jak chce. Istnieją proste mechaniczne sposoby na pozbycie się szkodników jesienią, bez chemii. Oczywiście nie są one tak skuteczne jak zabiegi preparatami ogrodniczymi, ale lepszy taki sposób niż żaden. Ogród podziękuje i za to.

Zacznijmy od tego, że trzeba poznać wroga, a także zrozumieć, gdzie dokładnie ukrywają się szkodniki na zimę.

Jakie szkodniki ogrodowe - gdzie zimują?

Szkodniki ogrodowe i warzywne dokuczają ogrodnikom przez cały sezon. Jesienią, gdy ogród warzywny został już zebrany,wszystkie owoce są umieścione w magazynie, główna praca jest zakończona - nadszedł czas, aby zepsuć zimowanie szkodników.

Szkodniki ogrodowe jesienią, gdzie się ukrywają i jak się ich pozbyć

Najczęstszymi szkodnikami sadów owocowych i krzewów jagodowych są korniki, roztocza, błonkówki, kwieciaki, mszyce, opieńki i inne. Gdzie hibernują?

W pęknięciach kory na pniu, na młodych gałęziach, pod łuskami pąków, a także w opadłych liściach, opadłych owocach i w glebie krzewu.

 • Korniki, skoczki itp. zimują pod opadłymi liśćmi.

 • Błonkówki i ryjkowce, osobniki dorosłe i larwy, zimują w glebie na głębokości 7-10 cm.

 • Szkodniki agrestu i porzeczek - zimują w glebie pod krzewami.

 • Szkodniki maliny, takie jak chrząszcz malinowy itp. zimują w glebie pod krzewami. - zimują w glebie na głębokości do 15 cm. Kwieciak malinowiec składa jaja bezpośrednio pod korą młodych pędów.

 • Roztocz truskawkowiec i inne owady psujące zbiory truskawek i poziomek ukrywają się u podstawy krzewów, w przylistkach i pod warstwą ściółki.

 • Omacnica prosowianka, która psuje owoce jabłek, gruszek, śliwek, wiśni i innych. - zimuje w fałdach kory, w opadłych liściach, resztkach roślinnych, w ziemi pod koronami drzew.

 • Wiele szkodników hibernuje w kokonach bezpośrednio na gałęziach drzew, w pozostałych liściach, w miąższu pozostawionym na drzewach.

 • Mszyce i chrząszcze miodowe zasypiają na młodych pędach, u podstawy pąków.

 • Zjadacz kwiatów, który zjada pyłek i uszkadza pąki, tak że jajnik nie powstaje, zimuje pod korą i w górnej warstwie gleby pod koronami, a wiosną wspina się po pniach do delikatnych pąków.

Szkodniki roślin warzywnych - gdzie zimują?

W miesiącach letnich aktywność owadów w grządkach warzywnych jest zauważalna po zepsutych owocach, uszkodzonych liściach i korzeniach. Jesienią ich aktywność staje się mniej zauważalna. Początkujący mają wrażenie, że w chłodniejsze dni można spuścić gardę. W rzeczywistości szkodniki pozostają przez długi czas na resztkach roślinnych, grządkach, które są późno zbierane. Zajrzyj pod liście późnej kapusty, spróbuj przekopać ziemię na grządce ziemniaków, zbadaj resztki bulw. Gdzie jeszcze ukrywają się szkodniki ogrodowe i jak zimują?

Stonka ziemniaczana i drutowce

Te bestie są w stanie całkowicie zniszczyć zbiory. Bulwy uszkodzone przez drutowce nie nadają się do przechowywania i tracą swój smak. Po pierwszych przymrozkach larwy i osobniki dorosłe zaszywają się w ziemi na okres zimowy. Zimują dość głęboko, mogą zakopać się nawet na 50 cm.

Turkuciowate

To plaga sadzonek, młodych korzeni - znienawidzona przez wszystkich ogrodników. Turkuciowate potrafią dosłownie skosić całą grządkę ogórków, pomidorów, selera, papryki itp. Zimują w ziemi na głębokości 30 cm i więcej.

Pchły krzyżowe

Nie tylko kapusta i inne rośliny z rodziny krzyżowych - rzodkiewka, sałata, rzepa, rzeżucha itp. - cierpią z powodu tego szkodnika. Są one jednymi z pierwszych, które pojawiają się w ogrodzie warzywnym, gdy tylko zrobi się trochę cieplej. Tak więc nawet najwcześniejsze zbiory rzodkiewki nie są bezpieczne przed pchłą krzyżową. Owady zimują na resztkach roślinnych, pod liśćmi w grządkach, na chwastach - ostach, taszniku i innych.

Ponadto szkodniki zimują w szczelinach ogrodzeń, konstrukcjach pergoli, szklarni, pod okapami, w szczelinach budynków ogrodowych, w pryzmach kompostu, pod stosami gałęzi itp.

Główne miejsca zimowania szkodników:

 • w koronach drzew i krzewów - na pniach w korze i szkieletach gałęzi.

 • na liściach i owocach pozostawionych na gałęziach.

 • w łodygach i u podstawy rozet wieloletnich roślin ozdobnych i jagodowych.

 • w opadłych liściach, owocach, resztkach roślinnych.

 • w glebie graniczących kręgów, rabat kwiatowych, grządek warzywnych.

 • pod stosami gałęzi, opadłych liści, chwastów.

 • w miejscach kompostowania resztek roślinnych.

 • na zimujących chwastach wieloletnich.

 • w konstrukcjach i szczelinach budynków, szklarniach, ogrodzeniach, skrzyniach i półkach, na których przechowywane są plony.

Najlepsze zabiegi zwalczania szkodników jesienią - podstawowe techniki rolnicze i preparaty ogrodnicze

Tak więc, jak już rozumiesz, chcesz pozbyć się szkodników - musisz działać zdecydowanie - na ziemi, w powietrzu. Aby radykalnie zepsuć zimowanie szkodników, najskuteczniejszy będzie oczywiście cały kompleks środków.

Czyszczenie ogrodu ręcznie

Jesienią metody mechaniczne pomogą pozbyć się szkodników w ogrodzie.

 • Sprawdź drzewa, usuń z nich liście i owoce, które nie spadły.

 • Ostrożnie oczyść korę drzew, usuń martwe części, które odpadły. Oczyść młode pędy plastikowym skrobakiem, nie skrob ich twardymi narzędziami, aby nie uszkodzić kory. Połóż szmatkę lub agrowłókninę w bryle korzeniowej, aby zebrać wszystko, co oczyścisz. Następnie drzewa należy wybielić.

 • Zbierz opadłe liście, gałęzie, owoce z sąsiednich kręgów.

 • Usuń wszystkie resztki roślinne z łóżek, usuń chwasty. Zwróć szczególną uwagę na międzyrzędzia, nawadniaj wszystkie wieloletnie chwasty.

 • Usuń wszystkie resztki roślinne i liście, aby przygotować kompost ogrodowy - przeczytaj nasz wpis na blogu, jak zrobić to prawidłowo. Jeśli masz miejsce w ogrodzie, możesz wykonać specjalne rowy i zakopać szkodniki wraz z liśćmi i resztkami roślin głębiej. Wykop dołek lub rów, wypełnij go resztkami roślin, posyp mocznikiem lub jeszcze lepiej, polej wszystko roztworem 300-500 g na 10 litrów wody. Posypać ziemią.

 • Przekopać i spulchnić glebę pod drzewami. Późną jesienią, na krótko przed nadejściem mrozów, pozwoli to dosłownie zamienić szkodniki, larwy, poczwarki, jaja owadów w mróz. W ten sposób znacznie zmniejszysz ich liczbę. Podczas kopania otworów należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

 • Tam, gdzie to konieczne, po takim kopaniu - przykryj pędy i rabaty z nasadzeniami zimowymi i uprawami świeżą ściółką. Wiosną gruba warstwa ściółki uniemożliwi pozostałym owadom wydostanie się na powierzchnię.

Jak pielęgnować ogród jesienią - przygotowania i terminy oprysków

Bez względu na to, jak bardzo staramy się usunąć wszystkie resztki roślin z ogrodu i wymrozić szkodniki za pomocą kopania i spulchniania - znaczna ich część pozostanie i na wiosnę zacznie psuć życie ogrodu warzywnego i ogrodników.

Dlatego najskuteczniejsze są oczywiście zabiegi jesienne i opryski preparatami ogrodniczymi.

Wybierając preparaty ogrodnicze do zabiegów jesiennych, należy pamiętać, że większość z nich działa skutecznie w temperaturach powyżej +10°C. Jednak najlepszy czas na zwalczanie szkodników jesienią to około +5°C. Dlatego należy dokładnie rozważyć wybór preparatów. Przypomnijmy, że w temperaturach ujemnych opryski nie są wykonywane.

Ważne: zabiegi należy rozpocząć dopiero po zakończeniu opadania liści.

Mocznik

Roztwór mocznika jesienią przed szkodnikami - stosować w znacznie wyższych stężeniach. Roztwór wynosi 200-300 g na 10 litrów wody. Takie opryskiwanie dosłownie wypala szkodniki z pęknięć na pniu, zatokach gałęzi, pędach i pąkach. Jeśli w poprzednim sezonie ogród był znacznie zainfekowany chorobami (mączniak prawdziwy,fitoftoroza) - roztwór można jeszcze bardziej skoncentrować do 400-450 g mocznika na 10 litrów wody.

Wiadomo, że mocznik jest nawozem azotowym. Opryskany wczesną wiosną stymuluje wzrost i rozwój roślin. Ale w niskich temperaturach późną jesienią, gdy rośliny zasypiają, w wysokich stężeniach - działa inaczej, usuwa szkodniki i patogeny.

Ważne: w takich stężeniach mocznik można stosować tylko późną jesienią. Wiosną - stężenia są znacznie niższe. Jeśli zostaną przekroczone, rośliny zostaną spalone i mogą umrzeć.

Siarczan żelaza

Jeden z najlepszych preparatów do późnojesiennych oprysków zwalczających szkodniki w sadach owocowych. Stosuje się go do oprysku całego ogrodu od stóp do głów, w tym drzewek, konstrukcji szklarniowych (niemetalowych), grządek i rzędów. Jeśli ogród był mniej lub bardziej zdrowy przez cały sezon, inwazja szkodników była niewielka, to aby utrzymać status quo - użyj roztworu do leczenia - 200-300 g siarczanu żelaza na 10 litrów wody. Jeśli ogród był chory, a ogród warzywny był silnie zaatakowany przez szkodniki - weź 500 g na 10 litrów wody, ale nie więcej. Aby pozbyć się porostów i mchu na pniach - użyj 3% roztworu, w nich również zimują szkodniki owadzie.

Siarczan żelaza ma jedną cechę, która może być przydatna. Jeśli późną jesienią drzewa nadal nie zrzucają liści, a prognoza zapowiada mokry śnieg i wiatry, istnieje ryzyko, że drzewa się złamią - po potraktowaniu siarczanem żelaza całkowicie zrzucą liście. W razie potrzeby można więc zorganizować sztuczne opadanie liści.

Siarczan miedzi

Skuteczny i tradycyjny preparat do pozbycia się szkodników jesienią. Oprysk wykonuje się roztworem 300 g na 10 litrów. 

Ważne: wiosną i latem siarczan miedzi stosuje się w znacznie niższym stężeniu, w przeciwnym razie liście zostaną spalone.

Przeczytaj więcej o różnicach i osobliwościach stosowania siarczanu miedzi i żelaza na blogu.

Zasady późnojesiennej ochrony ogrodu przed szkodnikami

 1. Wszystkie wyżej wymienione preparaty w określonych stężeniach stosuje się wyłącznie późną jesienią, po opadnięciu liści.

 2. Są to preparaty o działaniu kontaktowym, czyli działają tylko w miejscu, w które trafił roztwór. Dlatego, aby zniszczyć szkodniki, ich jaja, patogeny - należy opryskiwać drzewa od wierzchołków gałęzi do podstawy pnia, pnie, rabaty, rzędy, szklarnie.

 3. Jeśli to możliwe, używaj nowoczesnych opryskiwaczy, im mniejszy oprysk, tym mniejsze szczeliny, w które wniknie lek.

 4. Dodaj specjalną naklejkę do roztworów roboczych, aby zabieg lepiej pokrywał rośliny, trwał dłużej i nie spływał.

Późnojesienne opryski na szkodniki przynoszą dobre efekty. Nawet jeśli jesteś uprzedzony do preparatów ogrodniczych, wykonaj oprysk zwalczający. Twój ogród będzie znacznie zdrowszy, bardziej produktywny i piękniejszy.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023