Garden Blog

Przygotowanie młodych drzew do zimy: jak chronić przed mrozem i gryzoniami?

Ogólnie rzecz biorąc, młode rośliny są łatwo podatne na choroby, a zimą tym bardziej potrzebują ochrony. Ważne jest, aby ich system korzeniowy rozwijał się płynnie i bez wad. Uszkodzenie kory przez gryzonie lub narażenie na silne mrozy może mieć negatywny wpływ na ich witalność.

Jednak  jak chronić młode sadzonki przed mrozem, jeśli Polska ma tradycyjnie mroźną zimę? I jak chronić młode drzewka przed gryzoniami, jeśli prawdopodobieństwo inwazji szkodników jest bardzo wysokie? To dwa często zadawane pytania, na które postaramy się znaleźć odpowiedź. Wszystkich ogrodników zapraszamy na blog Garden Number One - dziś porozmawiamy o pielęgnacji młodych drzew owocowych jesienią.

Schronienie dla młodych drzew: ochrona przed zimnem

Absolutnie wszystkie sadzonki posadzone w bieżącym sezonie powinny być dodatkowo przykryte jesienią. A wiele ciepłolubnych upraw owocowych (na przykład morela lub którykolwiek z krzewów jagodowych o cienkiej korze) wymaga obowiązkowej ochrony podczas pierwszych 5-6 zimowań. 

Jak okryć młode drzewa na zimę? Istnieje wiele opcji: wybór zależy od cech konkretnej rośliny i budżetu, który ogrodnik jest gotowy przeznaczyć na te środki. Omówmy pokrótce każdą z głównych metod stosowanych w Polsce.

► Osłanianie się warstwami papieru. Jest to najbardziej przyjazna dla budżetu metoda, którą może zastosować absolutnie każdy. Polega ona na owinięciu rośliny zwykłym papierem (gazetą lub nieco grubszym materiałem). Pień drzewa powinien być owinięty szczelnie (aby papier nie nasiąkał) - od samej ziemi do pierwszych gałęzi. Pomimo pozornej prostoty, schronienie okazuje się dość jakościowe, ale ważnym niuansem jest to, że warstwy papieru muszą zachodzić na siebie. Na koniec - pamiętaj, aby naprawić. Ta metoda jest najbardziej odpowiednia dla odmian odpornych na mróz plus/minus i dla południowych regionów kraju.

► Pokrycie naturalnymi materiałami. Pod pojęciem naturalnych materiałów rozumiemy przede wszystkim płótno, a w drugiej kolejności jutę lub coś podobnego. Juta jest bardzo popularna, ponieważ ma tę ważną zaletę, że utrzymuje korzystną temperaturę, a jednocześnie pozwala roślinie oddychać. Niektórzy ogrodnicy dodatkowo traktują płótno środkami do zwalczania szkodników, aby zapewnić podwójną ochronę. Wadą takiego materiału okrywającego jest to, że jest on podatny na zamoczenie. Jeśli zima nie jest bardzo mroźna i często pada deszcz, drzewa mogą nie czuć się komfortowo pod mokrym workiem.

► Osłony z materiałów syntetycznych. Młode drzewa owocowe są często okrywane na zimę materiałami syntetycznymi. W awangardzie jest spunbond - agrowłóknina. Niektórzy ogrodnicy używają lutrasilu, ale jest on znacznie droższy niż klasyczny spunbond, a pod względem praktyczności nie ma prawie żadnych różnic. Agrowłóknina pod wieloma względami powtarza właściwości worków: pozwala roślinie oddychać, zapewnia ochronę przed ujemnymi temperaturami powietrza i zimnym wiatrem. Może być również traktowana środkami chemicznymi przeciwko szkodnikom. Jedyną wadą jest to, że wymaga wielu warstw spunbond dla dobrej ochrony, a jeśli masz duży ogród, będziesz musiał wydać trochę więcej.

► Schronienie za pomocą materiałów budowlanych. Tę opcję mogą rozważyć ci ogrodnicy, którzy zastanawiają się, jak zaizolować młode drzewka za pomocą improwizowanych środków. Prawdopodobnie masz jakieś materiały budowlane w swoim gospodarstwie. Na przykład resztki izolacji lub papy dachowej. W rzeczywistości wszystko to wystarczy, ale wada jest oczywista: takie materiały praktycznie nie przepuszczają powietrza. Tak, będą w 100% chronić przed mrozem, ale pod nimi roślina może zabronić. Ale oczywiście takie schronienie jest dobrą barierą dla wszelkiego rodzaju gryzoni, o których będziemy mówić dalej.

► Osłona z folii. Tę opcję można rozważyć, ale pod pewnymi warunkami. Izolowanie młodych drzew na zimę folią, podobnie jak w przypadku materiałów budowlanych, stwarza ryzyko, że drzewa owocowe zaczną się rozmrażać. Jest na to sposób - można wykonać niewielkie nakłucia na całej powierzchni folii. W ten sposób zachowa ona swoje właściwości termoizolacyjne, ale będzie nieco przepuszczalna dla powietrza. Jeszcze jedno: lepiej nie używać czarnej folii, ponieważ w słoneczne dni przyciąga ona promienie UV i przegrzewa się.

► Pokrycie z gałęzi i liści. Jeśli posadziłeś młode drzewa jesienią, więc są one jeszcze bardzo słabe i niedojrzałe, a zimna pogoda już się zbliża, możesz zbudować pełnoprawne domy dla roślin. W tym celu weź worki lub duże torby, wypchaj je suchymi liśćmi i ułóż wokół roślin. Dodatkowo można ułożyć warstwę gałęzi świerkowych lub sosnowych. Aby zapobiec zawaleniu się konstrukcji pod wpływem wiatru - należy ją bezpiecznie przymocować. W rezultacie mamy niezawodne i odporne na podmuchy schronienie, które posłuży jako prawdziwa forteca dla drzewa. Jedyną wadą jest to, że suche liście mogą zawierać szkodniki lub patogeny różnych chorób. Poza tym, chociaż jest to dobra ochrona młodych drzew przed mrozem, nie chroni ich przed szkodnikami, które będą przyciągane przez "dom".

Każda z proponowanych opcji, jak izolować drzewa na zimę (przede wszystkim młode drzewa), ma prawo do życia. Wybierz najbardziej preferowaną. I przechodzimy do ochrony przed szkodnikami.

Ochrona młodych drzew na zimę: chroń je przed gryzoniami

Kora roślin owocowych jest smakołykiem dla zajęcy, myszy i nornic, którym zimą brakuje źródeł pożywienia. Najbardziej podatna na atak gryzoni jest jabłoń. Uważają ją za bardzo smaczną. Ale śliwka lub wiśnia - wręcz przeciwnie. Chodzi o to, że kora tych owoców pestkowych ma gorzki smak, a warunkowy zając będzie ją gryzł w ostatniej turze. 

Jak przykryć młode drzewa owocowe na zimę, aby szkodniki nie dostały się do kory? Zadanie jest trudne, ale wykonalne. Proponujemy podstawowe metody ochrony, które z łatwością można przećwiczyć na własnej działce.

► Siatka. Najprostsza, najbardziej oczywista i jednocześnie najskuteczniejsza metoda ochrony przed zającami. Można użyć dowolnego rodzaju siatki (jeśli metalowa, to powinna być ocynkowana, aby nie uległa zniszczeniu pod wpływem wilgoci). Rozmiar siatki dopasowuje się do pnia drzewa - tak, aby możliwe było owinięcie jej w odległości 30-40 cm od środka. Siatkę zakopuje się w ziemi na mniej więcej tyle samo czasu, aby szkodnik nie mógł wykonać wykopu. Im wyższa siatka, tym lepiej, ponieważ zimą pod drzewem mogą tworzyć się zaspy śnieżne.

► Schronienie wykonane z materiału syntetycznego. Może to być wszystko, o czym mówiliśmy w poprzednim bloku: agrofibra, izolacja, folia itp. Ta metoda ma swoje uzasadnienie, ale nie zawsze. Jeśli gryzoń bardzo tego chce, przebije się nawet przez obronę wykonaną z papy dachowej, a ponieważ pamiętamy o wadach takich schronień (kopanie drzew), nie jest to oczywiście najbardziej optymalny sposób. W tym przypadku nawet płótno ma wyższy priorytet.

► Schronienie z lapnikiem. Jest to najbardziej przyjazne dla środowiska i dość łatwe do wdrożenia. Jeśli nie wiesz, jak owinąć młode drzewka przed gryzoniami na zimę, zawsze możesz zebrać świerkowe lub sosnowe gałęzie. Należy je przymocować do pnia drzewa, aby nie było niezabezpieczonych obszarów. Aby je naprawić, zwykle używa się zwykłego sznurka lub liny domowej. Juta jest całkowicie bezpieczna dla drzew owocowych, ale ze względu na wysoką zawartość żywicy jest absolutnie nieinteresująca dla gryzoni, a niektóre z nich są nawet odstraszane. Wysokość budki powinna wynosić co najmniej 70 cm.

► Wybielanie i spryskiwanie drzew. Ta metoda została wypróbowana i przetestowana przez pokolenia. Zwykle bielenie wykonuje się przed zimą (choć nie jest to aż tak ważne). Stosuje się wapno. Czym traktować młode drzewa na zimę, oprócz wapna? Dodaje się również siarczan miedzi, aby wzmocnić działanie przeciwko szkodnikom, a także w celu zapobiegania grzybom. Czasami są one traktowane płynem, który pomaga w walce ze szkodnikami owadzimi.

► Odstraszacze gryzoni. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych rodzajów odstraszaczy gryzoni: mechaniczne, automatyczne, dźwiękowe, wibracyjne, wizualne itp. Jest w czym wybierać. Ponadto, zawsze można zrobić coś własnoręcznie. Na przykład owinąć pień młodego drzewa błyszczącą wstążką. Warunkowy zając będzie się bał nawet podejść. Albo zrobić "grzechotki" ze zwykłych puszek. Wadą takich rozwiązań jest jednak to, że przy spokojnej, bezwietrznej pogodzie w zasadzie przestają działać. Dlatego jeśli używać odstraszaczy, to tylko sklepowych. Są one znacznie skuteczniejsze.

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023