Garden Blog

Pchła krzyżowa: jak pozbyć się szkodnika

W ogrodnictwie rzadko udaje się przejść przez sezon bez incydentów związanych z inwazją niektórych szkodników. Jeśli masz wieloletnie doświadczenie w uprawie warzyw i innych upraw, to przynajmniej z grubsza wiesz, o jakim zagrożeniu możemy mówić i jak reagować. Nasz artykuł jest bardziej przeznaczony dla początkujących ogrodników lub tych, którzy szukają, czym jest pchła krzyżowa, jak się jej pozbyć i jakie są sposoby radzenia sobie z nią. Wcześniej na blogu pisaliśmy już o skutecznej walce z przędziorkami, o sposobach na pozbycie się mszyc i innych szkodników. Dziś czas porozmawiać o pchłach krzyżowych: przede wszystkim metodach walki.

Jak wygląda pchła krzyżowa: identyfikacja wroga

Jak radzić sobie z pchłami krzyżowymi, jeśli nie wiesz na 100%, co to jest? Wielu niedoświadczonych ogrodników myli go z innymi szkodnikami. Dlatego dalsze działania mogą nie doprowadzić do odpowiedniego poziomu efektywności. Jednak wiemy, że pchła krzyżowa (zdjęcie w załączeniu) to mały (około 3 mm długości) owad z podłużnymi czułkami. Kolor szkodnika może być inny. Istnieją prawie całkowicie czarne, pasiaste lub opalizujące metaliczne odcienie. Wygląd zależny jest od gatunku, który określa stopień zagrożenia pluskwą i zakres jego działalności. Najczęstsze pchły krzyżowe na kapuście dowolnej odmiany. W mniejszym stopniu niszczą rzodkiewki, różne warzywa itp.

Pchła krzyżowa na truskawkach jest rzadka, ale takiej opcji nie można wykluczyć. Zwłaszcza jeśli dojdzie do inwazji na dużą skalę. Owady te zaczynają uaktywniać się w okresie, gdy średnia temperatura powietrza osiąga +15…+20ºC. Przede wszystkim cierpi zielona masa roślin. Charakterystyczną cechą są małe dziurki na liściach, które szybko żółkną i ostatecznie obumierają. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, kwestia czasu to dosłownie 3-5 dni. Nawet gdy roślina jest po prostu uszkodzona i nie umiera, jej ogólna odporność znacznie spada, a zatem zwiększa się bolesność. W tym przypadku sadzonki rozwijają się bardzo słabo. W połowie lata dorosłe osobniki składają larwy. Nowonarodzone pchły chowają się w wierzchniej warstwie gleby. Jeśli nie podejmiesz działań, problem zostanie przeniesiony na następny sezon. Przejdźmy zatem od teorii do działania!

Jak pozbyć się szkodników ogrodowych?

Początkowo konieczne jest dokładne zbadanie wszystkich dotkniętych roślin i określenie stopnia inwazji. Jeśli mówimy o jednorazowym działaniu +/-, gdy pcheł nie ma zbyt wiele i nie widać żadnych larw osadzonych na zielonej masie lub na ziemi, to można spróbować pokonać szkodnika w trybie lekkim. Jeśli zaobserwujesz prawdziwą okupację pcheł krzyżowych w swoim ogrodzie, należy natychmiast użyć profesjonalnych narzędzi.

Stosowanie jakiegokolwiek preparatu chemicznego powinno odbywać się wyłącznie przy suchej pogodzie, gdy nie ma wiatru, w przeciwnym razie wynik może nie zostać osiągnięty. Jeśli po opryskaniu roślin zaczął padać deszcz, procedurę należy powtórzyć. Jeśli kupiłeś środek na pchły krzyżowe na zaufanej stronie, możesz być pewien jakości produktu, ale w każdym przypadku musisz używać takich preparatów na pchły krzyżowe w rękawiczkach i ochronie twarzy.

Co jeszcze jest ważne! Walka w ten sposób z pchłą krzyżową na rzodkiewce, rzeżuchy lub innych wcześnie dojrzewających zieleniach nie jest tego warta. Składniki chemiczne preparatów utrzymują się na roślinach przez 2-3 tygodnie. Jeśli planujesz wkrótce zbiory, lepiej zastosować jedną z ludowych metod zwalczania szkodników.

Jakie są środki ludowe na pchły krzyżowe?

Oczywiście kupione w sklepie środki owadobójcze przeciwko pchłom krzyżowym są na ogół bardziej skuteczne, ale ich wadą jest składnik chemiczny. Metody ludowe nie zawsze gwarantują oczekiwany efekt, ale w zasadzie nie wpływają na jakość produktu. Jak leczyć pchły krzyżowe? Popiół drzewny jest bardzo szanowany wśród ogrodników. Po posadzeniu obszar jest nim sproszkowany lub na jego bazie sporządza się roztwór, który opryskuje sadzonki. Potrzebujesz około 200 g popiołu na wiadro wody. Okazuje się, że działa dezynfekująco i odstraszająco.

Równolegle z przebudzeniem pcheł krzyżowych bardzo aktywnie rosną i kwitną mlecze. Można je również wykorzystać w walce z insektami. Weź liście tej rośliny, dodaj piołun i czosnek. Pozwalają parzyć przez kilka dni w zimnym miejscu, aby uzyskać dość nasycony produkt, i są już spryskane kapustą, rzodkiewką itp.

Obornik kurzy jest również popularnym surowcem. Skuteczny w walce z pchłami, stosowany również jako opatrunek dolistny. Należy go rozpuścić w wodzie w stosunku 1:20. Jeśli masz w domu amoniak, możesz wypróbować tę metodę. Ogrodnicy twierdzą, że łyżeczka amoniaku rozpuszczona w 1 litrze wody daje dobry wynik.

Rzemieślnicy dość często praktykują metody mechaniczne. Na przykład pchła krzyżowa na kapuście: jak walczyć? Jeśli nie ma zbyt wielu błędów, możesz wziąć arkusz dowolnego materiału (karton, sklejka itp.), Rozłożyć coś lepkiego (klej, żywica itp.) I pomachać nim po kapuście. Robaki przestraszą się i odruchowo odbijają, przyklejając się do powierzchni. Oczywiście potrzeba kilku podejść.

Leczenie profilaktyczne w ogrodzie: co pomaga?

Jeśli chcesz ułatwić sobie życie w przyszłości, musisz wcześniej pomyśleć o zwalczaniu szkodników. Środki zapobiegawcze są zawsze łatwiejsze do wdrożenia i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Jeśli to możliwe (jeśli pozwalają na to cechy kultury), konieczne jest sadzenie roślin w ogrodzie przed nadejściem pogody korzystnej dla pchły krzyżowej. Sadzonki będą miały czas na wzmocnienie, a wtedy infekcja nie będzie już tak niebezpieczna.

W początkowej fazie uprawy regularnie podlewaj i nawoź, aby zielenina aktywnie rosła. Pamiętaj, że najbardziej atrakcyjną zdobyczą dla pcheł są młode, niedojrzałe rośliny. Konieczne jest systematyczne oczyszczanie terenu i eliminowanie chwastów, które przyczyniają się do rozmnażania szkodnika. Jeśli czosnek już wykiełkował w ogrodzie, to pobliski teren będzie doskonałym miejscem do sadzenia roślin, które często cierpią z powodu pcheł krzyżowych. Czosnek ich odstrasza. W późniejszym okresie podobną funkcję nie mniej skutecznie pełnią nagietki czy nagietek, które idealnie pasują między warzywa.

Nie chcesz dodatkowo sadzić roślin ozdobnych i dbać o nie? Możesz po prostu wyciąć piołun i umieścić go między rzędami kapusty lub innych upraw. Piołun ma charakterystyczny zapach, którego pchły nie lubią tak bardzo, że postrzegają terytorium jako wrogie i nie wtrącają się w nie. Zwykła waleriana może zapobiec pojawieniu się szkodnika.

Do wiadra z wodą podczas podlewania sadzonek można dodać dosłownie 10-20 kropli. Ważnym czynnikiem jest jesienne sprzątanie ogrodu. Musimy wszystko posprzątać i przekopać ziemię. Wtedy jest szansa, że ​​pchły wyginą zimą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023