Garden Blog

Odnawianie malin: jak ożywić i odmłodzić stare krzewy

Starą malinę należy odświeżyć, jeśli od wielu lat rośnie w jednym miejscu. Jeśli masz podupadłą działkę ze starymi odmianami malin, które uprawiały nasze babcie, to będziesz musiał poważnie zająć się uprawą malin, nie jest łatwo pozbyć się starych malin. Jego krzewy mogą rosnąć we wszystkich kierunkach i tworzyć nieprzejezdne zarośla ze starych gałęzi, które wyschły dawno temu, chwastów, młodych pędów itp.

Nowoczesne odmiany maliny letniej, jednoowocowej i powtarzającej się, delikatniej zachowują się w ogrodzie, nie zarastają tak bardzo, nie strzelają kiełkami na sąsiednie działki. I oczywiście dają znacznie lepsze zbiory. Najlepsze ekskluzywne odmiany mogą zaskoczyć nawet doświadczonych ogrodników. Chcesz sadzić jesienią sadzonki malin żółtych, fioletowych, czarnych, japońskich, a nawet tybetańskich? Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem sadzonek malin. Ważne: wszelkie odmiany malin muszą być starannie pielęgnowane i wiedzieć, jak prawidłowo sadzić maliny. Abyś nie musiał walczyć ze starą maliną i zajmować się jej odmładzaniem. 

Dlaczego sadzonki maliny się starzeją? 

Zdolność do zarastania i rozwijania nowych terytoriów jest wpisana w samą biologię krzewów malin. System korzeniowy składa się z jednego lub więcej pogrubionych krzewów maliny i wielu papkowatych korzeni. Korzenie wnikają w glebę stosunkowo płytko, główna masa znajduje się na głębokości 30-40 cm, część nadziemna jest dwuletnia. W pierwszym roku po posadzeniu maliny młoda roślina daje 1-2 pędy, na których tworzą się boczne gałązki z owocowymi frędzlami. Gdy jagody dojrzeją i zostaną zebrane lub opadną, pędy te wysychają. Przez następny rok z pąków odnowy poniżej szyjki korzeniowej wyrosną silne młode pędy zastępcze, które dadzą przyszłoroczne plony. Maliny dają kiełki korzeniowe, pędy korzeniowe. Są to młode pędy, które rosną wokół głównego krzaka w pewnej odległości.

Maliny dobrze rosną na glebach żyznych lekkich, luźnych, w miejscach nasłonecznionych lub w lekkim półcieniu.

Problemy starej maliny i ich przyczyny:

  •  Na ciężkich, gęstych glebach sadzonki malin tworzą powierzchowny system korzeniowy. Przy braku podlewania pędy stają się krótkie, z małymi liśćmi i owocami nawet w najlepszych odmianach o dużych owocach. Krzewy dotknięte suszą szybko się starzeją, a malina wymaga częstego odnawiania. Na glebach lekkich należy również monitorować podlewanie.

  • Maliny są mrozoodporne, ale przy niewłaściwych technikach uprawy mogą zimą zamarzać. Problem korzeni powierzchniowych w bezśnieżną zimę rozwiązuje ściółkowanie kompostem i wystarczająca pokrywa śnieżna. O tym, jak prawidłowo przygotować maliny na zimę – zalecenia ekspertów.

  • Stare odmiany tworzą dużo wzrostu korzeni na korzeniu przybyszowym. Im dalej wzrost jest od krzaka, tym jest on słabszy. Jeśli nie zostanie usunięty na czas, wyczerpuje krzak, zastępcze pędy słabną, a plon spada. Malina gęstnieje, zaczyna cierpieć z powodu chorób i szkodników. Mówią, że maliny degenerują się. W rzeczywistości malina po prostu się starzeje i wymaga odnowienia oraz odpowiedniej pielęgnacji. Nadmiar wzrostu należy usunąć na czas lub przesadzić na inne łóżko w celu rozmnażania odmiany.

  • Do jesieni młode pędy mogą osiągnąć wysokość 1,5-2 m. Są najcenniejsze, będą zbierane w przyszłym sezonie. Jeśli nie są przymocowane do kraty lub wspornika, mogą się złamać, położyć i zaplątać z powodu wiatru i śniegu. A jeśli jesienią nie zdążyliście ściąć starych gałęzi, to w malinowym ogródku zapanuje chaos młodych i starych gałęzi. Takie nasadzenia szybko się zużyją i będą wymagały odnowienia i odmłodzenia.

  • Jesienią zaczynają dojrzewać młode pędy zastępcze. Zimą powinny być dobrze zalesione, aby wytrzymać mróz. W tym okresie konieczne jest stosowanie prawidłowych jesiennych nawozów potasowo-fosforowych. W przypadku nadmiaru azotu pozostaną zielone, a zimą zostaną mocno lub całkowicie przemarznięte. Wiosną krzewy będą zmuszone do regeneracji, wydajność spadnie. Rośliny będą się szybciej starzeć, a malina będzie wymagała odnowienia.

  •  Liście malin syntetyzują składniki odżywcze, których potrzebuje cała roślina i są niezbędne do powstania plonu. W kątach liści znajdują się pąki pędzli owocowych. Należy chronić maliny przed chorobami, nawozić, podlewać, aby liście były zdrowe i dobrze rozwinięte. Jeśli drzewo malinowe przedwcześnie traci liście, staje się wyczerpane i stare.

  • Maliny powtarzające owocowanie owocują po raz drugi na pędach zastępczych. Wymaga szczególnie intensywnej i właściwej pielęgnacji. Przeczytaj o cechach nowoczesnych odmian, sadzeniu i pielęgnacji na blogu

Wśród amatorów panuje powszechny mit, że babcine odmiany rosły same, podczas gdy współczesne degenerują się. Jest to błąd. Po pierwsze, jakość i ilość zbiorów jest nieporównywalna. Właściwie lepiej jest całkowicie pozbyć się takiej starej maliny. A po drugie, czy pamiętasz stare powiedzenie: jeśli chcesz się pokłócić z sąsiadami, posadź maliny blisko granicy działki? Stara malina z roku na rok zajmowała coraz więcej miejsca, rosła i nikt jej właściwie nie uprawiał. Drzewo malinowe starzeje się, jagody maliny stają się coraz mniejsze. Nowoczesne odmiany dają znacznie większe plony przy znacznie mniejszej powierzchni, a same jagody są duże i bardzo smaczne.

W rzeczywistości nawet przy dobrej pielęgnacji, malina starzeje się w ciągu 10-15 lat bez odnowienia. A jeśli nie zaangażujesz się w systematyczne odmładzanie, pozwolisz, aby gleba została zubożona i zainfekowana chorobami, to po 5 latach konieczne będzie całkowite odmłodzenie nasadzeń. 

Odmładzanie maliny - 3 główne sposoby

1. Jak odnowić drzewko maliny zachowując stare odmiany. Jeśli masz dobre maliny, lubisz te odmiany, ale malina się zestarzała, pędy z roku na rok coraz mniejsze, a plon spada, to możesz ją w ten sposób odnowić. Sprawdź nasadzenia, wybierz najsilniejsze i najpiękniejsze krzewy. Pod koniec lata krzewy są całkowicie wykopywane. Konieczne jest wycięcie starych gałęzi, usunięcie części starego kłącza. Duże krzewy są natychmiast sadzone w nowym miejscu. Ziemia do sadzenia sadzonek jest wstępnie wzbogacona kompostem, próchnicą, dobrymi nawozami mineralnymi. Przed sadzeniem korzenie krzewów zanurza się w roztworze stymulatora rozwoju korzeni.

2. Młody, niski wzrost korzeni wykopuje się i sadzi w osobnym łóżku do uprawy. Stara malina jest ścięta i całkowicie oczyszczona. Wskazane jest przeniesienie sadzenia w nowe miejsce. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba będzie zaktualizować grunt w starym. Dobrze oczyść teren ze starych gałęzi, wybierz wszystkie korzenie, oczyść opadłe liście. Zrób rowy o głębokości 50 cm, wypełnij je kompostem, humusem, na ciężkich glebach możesz dodać torf i trochę piasku, dodaj kompletne nawozy mineralne. W następnym sezonie, wiosną lub jesienią, możesz przesadzić wyhodowane sadzonki do nowego ogrodu malinowego. W ten sposób za kilka sezonów krzew maliny zostanie całkowicie odnowiony w nowym miejscu. Wygodnie jest sadzić maliny w okopach w odległości 50 cm z rzędu. Między rzędami - od 80 cm.

3. Odmłodzenie maliny na starym miejscu. Jeśli Twoje plany nie przewidują sadzenia krzewu maliny w nowym miejscu, możesz odmłodzić stary. Jest to dość czasochłonne, ale daje dobry efekt. Najpierw usuń i odetnij wszystkie stare gałęzie, odchwaszczaj, dobrze oczyść krzak maliny z resztek roślin. Wczesną jesienią lub wiosną sprawdź krzaki. Najsilniejsze i najlepiej rozwinięte – zostaw na miejscu, aby w bieżącym sezonie nie było całkiem bez jagód. Najmniejsze i najsłabsze krzewy - całkowicie usuń. Można je sadzić w innym miejscu i uprawiać osobno. Rozpoczynamy pracę z pozostałymi starymi krzewami. Zadanie polega na pozostawieniu w ziemi części kłączy, które będą w stanie dać nowy wzrost oraz usunięciu starych części krzewu. Aby to zrobić, wokół starych pędów, w odległości 10-15 cm, wbij łopatę na całej długości, ze wszystkich czterech stron. Umieść płaszczyznę łopaty pod niewielkim kątem do krzaka. W ten sposób podcinasz korzenie i możesz usunąć stary krzak wraz z kłączem. W pozostały otwór wsypać kompost, dobrą żyzną glebę, na przykład gotowe podłoże z biohumusem. Okazuje się, że zatrzymujemy mniej lub bardziej dobre krzewy, usuwamy stare, a bardzo młode przesadzamy do innej grządki. Następnie sadzonkę maliny należy dobrze podlać, nawozić i leczyć przeciw chorobom. Z korzeni, które pozostały w ziemi, zaczną wyrastać nowe młode krzewy. W przyszłości kontynuuj aranżację drzewka malinowego, usuwaj krzaki, jeśli rosną zbyt gęsto, lub sadź nowe z wyrośniętych.

Aktualizowanie i odmładzanie drzewa malinowego to kłopotliwa sprawa. Zalecamy regularną pielęgnację malin, aby temu zapobiec. W rzeczywistości znacznie łatwiej jest stale sadzić nowe sadzonki. Katalog odmian jest co roku aktualizowany. Wygodnie jest sadzić sadzonki malin w pojemnikach o każdej porze roku.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023