Garden Blog

Jak pozbyć się muchy cebulowej?

Muchę cebulową można łatwo dostrzec gołym okiem, ale bardzo trudno jest sobie z nią poradzić bez podstawowego zrozumienia, czym jest ten owad. Na blogu Garden Number One chcemy porozmawiać o tak podstępnym szkodniku i ujawnić małe sekrety dotyczące walki z muchą cebulową. Jest całkiem możliwe, że wcześniej nie zwracałeś uwagi na tego szkodnika lub uważałeś, że nie jest zbyt niebezpieczny, ale kiedy wpływa na rośliny w dużej ilości, uzyskanie wysokiej jakości plonu cebuli stoi pod dużym znakiem zapytania. Dlatego tak ważne jest poznanie wroga! W dalszej części artykułu powiemy Ci, co jest szkodliwe dla muchy cebulowej, czym leczyć cebulę i jakie są środki ludowe przeciwko temu szkodnikowi.

Mucha cebulowa: jak wygląda i czym grozi?

Wygląda jak zwykła mucha, niczym nieróżniąca się od większości swoich krewnych. Ważne jest jednak, aby móc ją zidentyfikować w celu podjęcia właściwych decyzji w późniejszej walce.

Tak więc kolor szkodnika jest jasnoszary z lekkimi przebłyskami. Długość największych osobników sięga 0,5-1,0 cm. Samice będą większe od samców. Charakteryzują się imponującą płodnością: w ciągu sezonu wydają potomstwo w postaci dziesiątek nowych much. Pomyśleć tylko, że od momentu złożenia jaj (o średnicy około 1 mm) do narodzin larw mija dosłownie tydzień.

Larwy są niezwykle żarłoczne i powodują znaczne uszkodzenia zielonych pędów, ponieważ jest ich tak wiele. Dlatego odpowiedzialny ogrodnik powinien ze wszystkich sił starać się zapobiegać masowemu składaniu jaj.

Niebezpieczeństwo tej muchy polega również na tym, że jest zaskakująco wczesna. Dzieci szybko rosną, szkodników jest coraz więcej. Z czasem mogą migrować do innych upraw obecnych w ogrodzie warzywnym. Ale to cebula wyrządza największe szkody: wzrost cebuli spowalnia, liście żółkną, zaczyna się więdnięcie, cebulki mogą gnić. Dlatego im wcześniej zaczniesz zwalczać muchę cebulową w grządce - tym większe masz szanse na uratowanie swoich zbiorów.

Środki zapobiegawcze przeciwko muchom cebulowym

Skuteczne zwalczanie muszki cebulowej rozpoczyna się na samym początku sezonu, kiedy szkodnik nie wszedł jeszcze w swoją najbardziej aktywną fazę. Chodzi o działania prewencyjne w postaci wczesnego przekopania gleby, dzięki czemu szkodniki hibernujące w głębokich warstwach gleby unoszą się do góry. Poczwarki nie wytrzymują wpływu krytycznie niskich temperatur, w wyniku czego większość z nich ginie. Przestrzeganie płodozmianu ma ogromne znaczenie - jest to główna zasada agrotechniki przy uprawie cebuli holenderskiej i każdego innego rodzaju cebuli. Płodozmian przyczynia się do lepszych zbiorów i minimalizuje prawdopodobieństwo ponownego zakażenia roślin tymi samymi chorobami i szkodnikami, co w ubiegłym roku.

Dobry efekt dają nasadzenia mieszane. Zalecamy sadzenie cebuli obok marchwi - mają one korzystny wpływ na siebie nawzajem, z aromatami, które wzajemnie odstraszają szkodniki, w tym muszki cebulowe.

Jeśli w poprzednim sezonie wystąpiły problemy ze szkodnikami lub chorobami cebuli, prawdopodobnie wystąpią one ponownie w bieżącym sezonie. Z tego powodu wszystkie chore rośliny, które usuwasz z grządki, nie powinny trafiać na kompost lub w inne miejsce, ale powinny być eliminowane "wraz z końcami".

No i oczywiście ważne jest monitorowanie jakości materiału do sadzenia. Szkodnik może dostać się na działkę, pozostając bezpośrednio na sadzonej cebuli. Sprawdź swoje zapasy, a jeśli zdecydujesz się na zakup, to tylko produkt wysokiej jakości.

Leczenie muchy cebulowej: jakie środki kupione w sklepie pomogą?

Jeśli środki zapobiegawcze były bezsilne, a szkodnik nadal zajmował ogród warzywny, to w tym przypadku należy pomyśleć o tym, jak leczyć cebulę z muchy cebulowej. Przede wszystkim mówimy o dużych plantacjach, ponieważ jeśli posadziłeś tylko kilka kwadratów cebuli, możesz wypróbować metody ludowe (o nich - nieco później).

W przypadku masowych nasadzeń najbardziej odpowiednie będą nowoczesne środki owadobójcze, które są uważane za bezpieczne dla ludzi. Ostatnio neonikotynoidy zyskały na popularności.

Wszystkie środki wpływają na dorosłych much, prowadząc do ich śmierci. Preparaty należy stosować ściśle według instrukcji i w żadnym wypadku nie można ignorować własnego bezpieczeństwa. Lepiej jest powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek środków chemicznych co najmniej 2-3 tygodnie przed zbiorem.

Larwy muchy cebulowej: jak się ich pozbyć?

Zwalczanie muchy cebulowej nie może być uznane za skuteczne, jeśli zabiłeś dorosłe owady, ale pozostawiłeś larwy na roślinach. Zwróćmy się do środków ludowych, które okazały się najlepsze. Na przykład napar z igieł. Do jego przygotowania potrzeba około 100 g igieł sosnowych (na wiadro wody), które są moczone w ciepłej wodzie i przechowywane w tej formie przez kilka dni. Następnie roztwór odcedza się, a czystą cieczą podlewa się dotknięte muchami nasadzenia cebuli. Larwy w kontakcie z koncentratem igieł zatrzymują swoją żywotną aktywność.

Podobne opinie mają mięta i piołun, tylko trzeba je wziąć więcej na 1 wiadro wody. Stosunek z wodą powinien wynosić około 1:3 lub 1:4. Należy pamiętać, że jedno wiadro powinno wystarczyć na około 3-4 metry kwadratowe łóżka.

Pozytywny efekt może dać zwykłe mydło do prania, które ma właściwości antybakteryjne. Wystarczy wziąć jedną standardową kostkę (wstępnie pokruszoną) i rozpuścić ją w wiadrze z ciepłą wodą. Sprawdzi się również mydło w płynie do rąk (wystarczy 50 ml na wiadro wody). Takimi roztworami można traktować bezpośrednio zieloną masę roślin i ziemię. Pamiętaj, aby opłukać cebulę przed użyciem.

Amoniak na muchę cebulową: czy będzie efekt?

Tylko leniwi ludzie nie mówią o pozytywnym działaniu alkoholu amoniakalnego. Należy jednak zauważyć, że podlewanie z muchy cebulowej będzie skuteczne tylko na wczesnym etapie. Jeśli szkodnik jest w większości wzmocniony, nie jest faktem, że przy pomocy amoniaku możliwe będzie osiągnięcie pozytywnego wyniku. Ale w każdym razie możesz spróbować.

Tak więc, weź dosłownie 3-4 łyżki alkoholu amoniakalnego i dodaj je do wiadra przygotowanej ciepłej wody, intensywnie mieszając, aby produkt był równomiernie rozprowadzony i uzyskał nasycony roztwór. Płyn jest gotowy do użycia.

Wskazane jest podlewanie nim roślin w pochmurny dzień lub bliżej wieczora, gdy słońce zachodzi. Jeden zabieg nie zawsze wystarcza. Najlepiej powtórzyć procedurę po miesiącu, a następnie przeprowadzić zabieg uzupełniający w tym samym odstępie czasu. Muchy są bardzo wrażliwe na chemiczne składniki amoniaku, więc na samym początku sezonu jest to doskonały sposób, aby zapobiec masowemu pojawieniu się szkodnika.

Sól może być alternatywą dla amoniaku, ale należy wziąć pod uwagę jej negatywny wpływ na glebę. Zwykle należy użyć nie więcej niż 150-200 g soli na wiadro wody i użyć powstałego roztworu do opryskania gleby, w której mogą znajdować się zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki.

Popiół drzewny i pył tytoniowy - skuteczne środki ludowe?

Nawet jeśli nie szukasz sposobu na pozbycie się muszki cebulowej, ale po prostu chcesz zadbać o swoje uprawy, użycie pyłu tytoniowego będzie uzasadnione. Należy go rozpylać równomiernie na całej plantacji, tak aby cząsteczki tytoniu dostały się na ziemię i bezpośrednio na cebulę. Przy ostrożnym stosowaniu wystarczy około 1-2 łyżek stołowych na 1 metr kwadratowy działki. Niektórzy ogrodnicy mieszają pył tytoniowy z piaskiem rzecznym lub pokruszonym czerwonym pieprzem.

Należy zauważyć, że jest to raczej środek zapobiegawczy lub metody zwalczania much, które jeszcze nie rozpoczęły aktywnych lat. Metoda jest całkowicie nieszkodliwa - zdecydowanie można spróbować!

Podobne recenzje otrzymują popiół drzewny, który działa jako źródło użytecznych mikroelementów, a także jako obrońca przed szkodnikami. Nie musisz myśleć o tym, czym podlewać cebulę z muchy cebulowej - po prostu weź nagromadzony popiół drzewny w domu i spryskaj nim łóżko. Lub rozpuścić około 0,5 litra popiołu drzewnego w wiadrze z wodą i podlać rośliny. Na 1 metr kwadratowy działki należy użyć około 1-1,5 litra roztworu. Do wykonania zabiegu najwygodniej jest użyć opryskiwacza, po uprzednim przefiltrowaniu roztworu.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023