Garden Blog

Herbicydy - usuwamy chwasty, chronimy uprawy w ogrodzie i sadzie

Ciągłe pielenie, zabijanie chwastów to niekończący się i często beznadziejny proces. Nowoczesne herbicydy to chemiczne środki odchwaszczające, które sprawiają, że pielęgnacja roślin uprawnych jest łatwiejsza i lepsza.

Ogrodnicy amatorzy zadają naszym konsultantom wiele pytań na temat herbicydów: jak wybrać super herbicyd, co kupić z herbicydów od chwastów, podać herbicyd, który jest lepszy, jakie herbicydy rozpylać od chwastów? I są takie recenzje - kupił herbicyd na rynku i nic nie dał lub spryskał chwasty, a wszystkie rośliny zniknęły. W tym artykule eksperci powiedzą, co może być błędem przy wyborze konkretnego herbicydu i jego stosowaniu. Na początek zrozummy, jakie herbicydy mogą być przydatne w ogrodzie, jakie zadania mogą spełniać, co mogą zrobić, a czego nie. Aby pokonać chwasty, chronić przed nimi rośliny ogrodowe i uzyskać maksymalne plony i piękny ogród - musisz zrozumieć cel, właściwości i cechy herbicydów.

Co mogą zrobić herbicydy?

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że jeśli pielenie nie jest wykonywane, chwasty hamują wzrost roślin uprawnych, okradając je z wody, składników odżywczych, światła słonecznego i przestrzeni życiowej. Zmuszanie roślin ogrodowych do przetrwania w znacznej konkurencji z chwastami osłabia ich wigor. Drastycznie zmniejszają plony i tracą swoje piękno. Warzywne i zielne rośliny ozdobne - wszechobecne chwasty zaduszą je dosłownie w kilka tygodni. Duże krzewy i drzewa owocowe - przetrwają dłużej, ale również nie będą w stanie odzyskać miejsca w słońcu od wieloletnich chwastów, takich jak chmiel, zarośla czarnego bzu, akacji, jeżyn itp. Co mogą zrobić herbicydy:

 • W danym miejscu można usunąć wszystkie rośliny jednoroczne i byliny zielne, zarówno uprawne, jak i zachwaszczone - czyli całkowicie oczyścić teren pod rabatę lub trawnik.

 • Usunąć określony rodzaj zachwaszczonej roślinności zielnej, zachowując rośliny uprawne. Na przykład usunięcie grządki truskawek i grządki ziemniaków - trawa pszeniczna lub chwasty trawnikowe.

 • Usuń kilka rodzajów chwastów z nasadzeń, zachowując rośliny uprawne.

 • Usuwanie silnych bylin zielnych, takich jak chmiel, krzewów drzewiastych, a nawet dużych drzew.

Istnieje wiele metod pozbywania się chwastów z niechcianych roślin. Mechaniczne odchwaszczanie, przycinanie części nadziemnych za pomocą sapy lub pielnika płaskiego, ręczne wyrywanie korzeni, ściółkowanie itp. itd.

Dlaczego warto stosować herbicydy na działkach ogrodowych?

 • Zarośnięte i zaniedbane tereny. Aby uprawiać taką dziewiczą ziemię, często nie wystarczą nie tylko ręce, ale nawet środki mechanizacji, takie jak blok silnikowy, kultywator silnikowy, a nawet ciągnik.

 • Oczyszczanie dużych obszarów z chwastów. Każdy ogrodnik sam określa, co może zrobić. Ktoś jest w stanie regularnie ręcznie orać setki akrów ogrodu warzywnego i ma na to czas. A dla kogoś i mały kwietnik do odchwaszczania jest nadmiernym obciążeniem.

 • Oszczędność energii i czasu. Rozpylanie herbicydów - proces mniej pracochłonny niż ręczne lub mechaniczne pielenie, zarówno pod względem pracy, jak i czasu. Nie każdy ma możliwość codziennej pracy w ogrodzie warzywnym lub sadzie owocowym. Herbicydy szybko tworzą roślinom kulturowym komfortowe warunki do wzrostu, zachowują plony i piękno ogrodu.

 • Odporne i agresywne chwasty. Istnieją chwasty, które są prawie niemożliwe do usunięcia ręcznie. Ci, którzy od wielu lat zmagają się z trawą pszeniczną, chwastami cuchnącymi, ostami, korą brzozy, nawłocią i innymi uporczywymi i agresywnymi chwastami, wiedzą, że nie można się ich pozbyć bez herbicydów. W takim przypadku często konieczne jest połączenie mechanicznych i chemicznych metod zwalczania.

 • Niemożliwe jest dokładne odchwaszczenie gęstych nasadzeń łączonych, rabat kwiatowych, mixborderów, dojrzałych uformowanych ogrodów ozdobnych. Korzenie chwastów dosłownie wrastają w krzewy wieloletnich krzewów ozdobnych. Długie kłącza przeplatają się z systemem korzeniowym roślin uprawnych i nie da się ich rozmontować. Próbujesz wykopać wszystko do końca? Nie rób tego. Skrawki korzeni tej samej trawy pszenicznej pozostaną w ziemi i ponownie wykiełkują. Nie można też wykopywać wszystkiego z grządki za każdym razem, gdy trzeba ją wypielić. Co więcej, dla każdej rośliny - jej własny czas na przesadzanie i dzielenie krzewu, niektóre tylko wiosną, a niektóre tylko jesienią. 

Istnieją inne sposoby na pozbycie się chwastów w ogrodzie - ściółkowanie, stosowanie agrowłókniny, oczywiście pielenie ręczne. Możesz natknąć się na dziwne przydatne porady - od układania na ziemi tektury, linoleum, starych kawałków żelaza itp. po posypywanie chwastów solą lub wapnem palonym, podlewanie octem itp. Wszystkie są bardzo nieprzyjemne estetycznie. Wszystkie są bardzo nieestetyczne i często niezbyt przyjazne dla środowiska; na przykład tektura zawiera dwutlenek chloru, który nie jest dobry dla ziemi. Nie będziemy się tutaj szczegółowo zajmować takimi mądrościami, ale po prostu poprosimy o unikanie takich rzeczy. Nie ma nic rozsądnego, pożytecznego ani przyjaznego dla gleby ogrodowej.

Każdy wybiera, jak pozbyć się chwastów, aby nie zabierały składników odżywczych i przestrzeni życiowej roślinom ogrodowym i naszym uprawom. Ważne: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na podstawie wieloletnich badań stwierdziła, że herbicydy dopuszczone do stosowania w przydomowych ogródkach, warzywniakach i gospodarstwach rolnych są całkowicie bezpiecznymi środkami chwastobójczymi dla ludzi. Oczywiście pod warunkiem, że przestrzegane są zasady ich stosowania, instrukcje i dawki.

Główne grupy herbicydów, klasyfikacja i przeznaczenie

Aby wiedzieć, jak stosować herbicydy, aby zrozumieć, z jakich chwastów jaki preparat stosować, jak usunąć chwasty całkowicie lub selektywnie, aby zniszczyć złośliwe chwasty - zrozummy ich rodzaje. Herbicydami nazywa się całą grupę preparatów ogrodniczych, które są używane do zwalczania chwastów. Są to nowoczesne i skuteczne preparaty, za pomocą których można usuwać chwasty na dużych obszarach, a także działać bardzo lokalnie, punktowo.

Herbicydy przedwschodowe (naziemne) i nalistne

 • Przedwschodowe / naziemne / glebowe - wnikają do systemu korzeniowego roślin wraz z wodą i niszczą chwasty na etapie kiełkowania nasion. Na etapie kiełkowania rośliny uprawne konkurują z chwastami, których nasiona kiełkują w tym samym czasie. Odchwaszczanie takich drobiazgów jest nierealne. Musimy poczekać, aż pojawią się co najmniej 2-3 prawdziwe liście, aby odróżnić i usunąć chwasty. Do tego czasu chwasty obniżają plony. Wiadomo, że nasiona chwastów pozostają w glebie przez ponad 30 lat, a są jeszcze takie, które są przenoszone przez wiatr itp. Herbicydy przedwschodowe hamują proces kiełkowania nasion chwastów w glebie. Dzięki temu siewki roślin uprawnych na początku wzrostu otrzymują wszystkie składniki odżywcze, wodę i słońce. Istnieją preparaty, które działają przez ograniczony czas, aby zapewnić młodym roślinom wschody, a także preparaty o przedłużonym działaniu.

 • Herbicydy nalistne to produkty, które mogą usuwać chwasty po zastosowaniu na liście i łodygi. Większość preparatów dla działek przydomowych należy do tej grupy.

Istnieją preparaty, które stosuje się zarówno jako przedwschodowe, jak i powschodowe, w zależności od zastosowania - stężenie roztworu i fazy rozwoju roślin różnią się.

Herbicydy o działaniu ciągłym i selektywnym

- Preparaty o działaniu ciągłym są wygodne do całkowitego oczyszczenia obszaru z niechcianej roślinności. Jeśli masz duże obszary, które trudno jest odchwaszczać ręcznie, to preparaty o działaniu ciągłym są właśnie tym, czego potrzebujesz. Już po kilku dniach można sadzić rośliny uprawne na przygotowanych grządkach.

- Preparaty o działaniu selektywnym wpływają tylko na określone grupy chwastów, a resztę roślin pozostawiają nienaruszoną. Są to herbicydy selektywne. Na przykład, jeśli potrzebujesz oczyścić trawnik z chwastów lub oczyścić obszar z rosnącymi roślinami uprawnymi - użyj preparatów tego typu.

Herbicydy ogólnoustrojowe i kontaktowe

A teraz kolejna cecha, zgodnie z rodzajem fizjologicznego działania preparatów do zwalczania chwastów na dwie grupy:

- Ogólnoustrojowe. Substancja czynna ma zdolność przemieszczania się po całej roślinie i gromadzenia się w tkankach chwastów. Herbicydy ogólnoustrojowe to środki, które w kontakcie nawet z częścią rośliny - szybko rozprzestrzeniają się na jej górne i podziemne części, w wyniku czego chwasty są całkowicie niszczone. Do niszczenia jednorocznych i wieloletnich chwastów z rozwiniętym systemem korzeniowym najlepiej nadają się te preparaty.

- Kontaktowe. Preparaty, które usuwają nadziemną część rośliny, liście, pędy i łodygi w bezpośrednim kontakcie z roztworem - tzw. działanie kontaktowe. Są one zwykle stosowane do zwalczania zachwaszczonych roślin jednorocznych o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym.

Istnieją połączone preparaty o ogólnoustrojowym działaniu kontaktowym.

Praktyka: jakiego preparatu użyć i jak wybrać herbicyd odpowiedni dla siebie

A teraz przykład wzmacniający zrozumienie poprzednich cech herbicydów.

Przykład 1. Działka jest silnie zarośnięta wieloletnimi chwastami trawiastymi. Wszystkie porośnięte trawą pszeniczną, ambrozją itp., które obumierają na zimę, a wiosną ponownie zaczynają intensywnie rosnąć od korzeni. Co robić?

 1. Konieczne jest usunięcie chwastów, które już rosną, są liście - następnie należy zastosować herbicyd nalistny.
 2. Konieczne jest pozbycie się zarówno liści, jak i korzeni - należy zastosować herbicyd ogólnoustrojowy, który przez liście przenika do korzeni.
 3. Trzeba usunąć wszystkie rośliny bez wyjątku i całkowicie oczyścić teren - zastosować lek o działaniu ciągłym.

Tak więc nasz wybór - nalistny herbicyd systemiczny o działaniu ciągłym. Skuteczność zabiegu zależy od specyfiki aplikacji (patrz poniżej), więc czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu. Tak przygotowany obszar po kilku dniach można wykorzystać do sadzenia.

Przykład 2. Krzewy drzewiaste są zarośnięte, szybko rozprzestrzeniają się przez pędy korzeniowe. Mechaniczne usuwanie takich zarośli - zajmie dużo czasu i będzie wymagało udziału kilku osób. Jak przyspieszyć i ułatwić ten proces? Traktuj liście preparatami, jak w poprzednim przykładzie. Jednak jeśli korona jest wysoka i duża, a niezbędne rośliny rosną pod drzewem, ta opcja nie jest odpowiednia. Co należy zrobić? Herbicyd nakłada się na korę, wstrzykuje pod korę, w nacięcia i otwory w pniu itp. Zwykle robi się to kilka razy. Stopniowo krzewy przestają rosnąć, żółkną i wysychają, a suche drewno jest wielokrotnie łatwiejsze i prostsze do usunięcia niż żywe. W razie potrzeby w ten sposób można usuwać nie tylko zachwaszczone drzewa, ale także niechciane drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze itp.

Przykład 3. Przygotowanie terenu pod zasiew trawy. Usuń całą roślinność za pomocą herbicydu o działaniu ciągłym. Po kilku dniach (patrz instrukcje) zasiej trawę.

Przykład 4. Chwasty wykiełkowały i rosną na trawniku razem z trawą. Tutaj potrzebny jest preparat, który pozostawi trawę i usunie chwasty - herbicyd o działaniu selektywnym (wybiórczym). Na dojrzałych trawnikach, jeśli nie są one zbyt zapchane chwastami, zwykłe regularne koszenie trawy daje dobry efekt. Większość chwastów nie wytrzymuje regularnego koszenia.

Przykład 5. Herbicydy do ochrony roślin warzywnych. Wybieraj spośród preparatów o działaniu selektywnym. Aby oczyścić uprawy warzyw, które są sadzone przez sadzonki (nie uprawy) z rocznych kiełków zbóż i rocznych chwastów dwuliściennych pomidorów, ziemniaków i innych psiankowatych, ogórków, cukinii i innych tykw - odpowiedni herbicyd przedwschodowy. Lek zahamuje kiełkowanie nasion znajdujących się jeszcze w glebie. Da to sadzonkom możliwość zakorzenienia się i wzmocnienia. Ponadto na kiełkujące chwasty należy stosować selektywne herbicydy nalistne. 

Przykład 6. Gęste nasadzenia mieszane,mixbordery, rabaty kwiatowe, jak lokalnie usuwać wrastające chwasty. Ten schemat może być stosowany w gęstych nasadzeniach, gdy nie jest możliwe całkowite wyrwanie korzeni chwastów. W przypadku traw ozdobnych, miskanta, kostrzewy itp. należy je przykryć podczas zabiegu. Chwasty i inne chwasty wieloletnie - usuwaj je punkt po punkcie. W tym celu należy użyć preparatu o działaniu ciągłym, który stosuje się bezpośrednio na liście chwastów. Nakłada się go bezpośrednio na liście chwastów tak ostrożnie, jak to możliwe, aby nie uszkodzić roślin uprawnych, na przykład za pomocą pędzla. Po kilku dniach chwasty żółkną i obumierają. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć. Aby usunąć chmiel, jeżyny, dzikie winogrona i inne agresywne chwasty, ale ze względu na sąsiednie rośliny nie można ich opryskać - napełnij strzykawkę herbicydem i wstrzyknij preparat w pnie, szyjki korzeniowe, pędy.

Specyfika stosowania herbicydów w ogrodzie i warzywniku

Aby herbicyd wybrany do danego zadania działał skutecznie, podczas jego stosowania należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Zawsze należy uważnie przeczytać instrukcję, która powinna być szczegółowa i dokładna.

1. Większość herbicydów nalistnych stosuje się w temperaturach dodatnich, po wyschnięciu rosy, przy suchej, ale nie suchej pogodzie.

2. W gorących okresach, gdy liście stają się twardsze, stężenie produktu jest zwykle zwiększane, patrz instrukcje.

3. Preparaty potrzebują od kilku godzin do kilku dni suchej pogody bez deszczu, aby zacząć działać.

4. Używać dobrego opryskiwacza, roztwór należy rozprowadzić równomiernie na chwastach, liście są dobrze zwilżone. Wtedy chwasty również znikną bardziej równomiernie.

5. Przy prawidłowym stosowaniu - herbicydy są bezpieczne dla ludzi i całkowicie rozkładają się na bezpieczne elementy, po wykonaniu swojej pracy. Każdy produkt ma inny czas rozkładu - należy postępować zgodnie z zaleceniami opisanymi w instrukcji. Klasa zagrożenia większości herbicydów to 3, umiarkowana.

6. Podobnie jak w przypadku innych preparatów ogrodowych, należy przestrzegać normalnych środków ostrożności.

7. Aby określić dawki stosowania, kompatybilność różnych herbicydów i fungicydów w mieszaninach zbiornikowych, należy zapoznać się z zaleceniami producentów. Zwykle preparaty linii zachodnich producentów - są kompatybilne, chyba że w instrukcji podano inaczej.

Chwasty są zawsze i wszędzie, a herbicydy to leki skuteczne, ale nie magiczne. Aby nie biegać z sapką oraz prawidłowo i bezpiecznie stosować herbicydy - trzeba je zrozumieć. Nasi konsultanci w tym pomogą. Zwalczanie chwastów to złożony proces. A zadanie jest następujące - użyj głowy, wiedzy i doświadczenia. Jaka jest alternatywa? Niekończąca się praca sapą od rana do nocy, beznadziejna i daremna. W herbicydach zrozumieją ci, którzy nie chcą stać się człowiekiem-kultywatorem i czerpać z ogrodu korzyści i przyjemności.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023