Garden Blog

Gdzie są kwiaty? 5 możliwych powodów, dla których lilie nie kwitną

Lilie są standardem elegancji, szlachetności i wyrafinowania. Znane są jako księżne świata kwitnących ogrodów. Łączą w sobie wyjątkową estetykę z minimalną dbałością o warunki uprawy, które zależą częściowo od gatunku rośliny. Lilii i liliowców nie należy mylić: choć nazwy są bardzo podobne, istnieją zauważalne różnice. Prawdopodobnie jednak jesteś zaznajomiony z teorią w różnym stopniu, a główną rzeczą, nad którą się zastanawiasz, jest: dlaczego lilie ogrodowe nie kwitną? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższych akapitach. Zwrócimy uwagę na podstawowe błędy w uprawie, wskażemy 5 możliwych przyczyn niskiej jakości dekoracyjnej i doradzimy, jak sprawić, by lilia zakwitła, nawet jeśli mocno się temu opiera. Zaczynamy!

Nieprawidłowa lokalizacja sadzenia

Warto na wstępie zaznaczyć, że wszystkie pozostałe czynniki, o których wspomnieliśmy, nie będą miały znaczenia, jeśli początkowo użyto materiału sadzeniowego niskiej jakości. Ważne jest, aby kupować cebulki lilii od renomowanego, godnego zaufania sprzedawcy. Następnie przyjrzymy się możliwym przyczynom nieudanej uprawy.

Pierwszą i zarazem najczęstszą z nich jest niewłaściwa lokalizacja sadzenia. Chociaż lilia ogrodowa nie jest zbyt kapryśna i rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscach częściowo zacienionych, zakwitnie tylko wtedy, gdy otrzyma co najmniej dwie godziny słońca dziennie i nie ma niedoboru składników odżywczych. Jeśli roślina zostanie posadzona w pobliżu masywnych krzewów lub, co gorsza, w pobliżu drzew z silnym systemem korzeniowym, zjedzą lilię. Tak, po pierwsze zablokują dostęp do słońca, a po drugie zabiorą wszystkie składniki odżywcze z gleby. W rezultacie lilia rośnie i rozwija się, ale po prostu nie ma wystarczających zasobów, aby normalnie kwitnąć w takich warunkach.

Gleba nie spełnia potrzeb rośliny

Nieodpowiednia gleba jest jednym z głównych powodów, dla których lilie nie kwitną, które z natury lubią rosnąć w dość luźnej i przepuszczalnej dla wody glebie. Idealna jest gleba gliniasta lub piaszczysto-gliniasta. Pod względem kwasowości jest ona obojętna lub lekko kwaśna. Ogólnie rzecz biorąc, każdy gatunek ma swoje wymagania. Na przykład lilia azjatycka skłania się bardziej ku glebie obojętnej, a lilia orientalna ku glebie lekko kwaśnej. Jedną wspólną cechą wszystkich odmian jest silny negatywny stosunek do wapna. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, trudno oczekiwać pięknego kwitnienia (lub w ogóle kwitnienia), ponieważ roślina nie będzie w stanie wykazać 100% swoich walorów dekoracyjnych w takich warunkach.

Może również nie zakwitnąć, jeśli gleba jest zbyt ciężka lub zbyt mokra. Nie bez powodu doświadczeni ogrodnicy wykonują dość grubą warstwę drenażu i dodają piasek oraz torf do zwykłej ziemi ogrodowej. Sprzyja to przepuszczalności wilgoci i powietrza, które są niezbędne dla uprawy.

Nieprawidłowe nawożenie lub jego brak

Ogólnie rzecz biorąc, można uniknąć nawożenia przez kilka lat tylko wtedy, gdy gleba jest świeża, próchniczna i bardzo pożywna. Jednak w każdym przypadku rezerwy składników odżywczych z czasem wysychają. Jeśli nie zostaną uzupełnione, roślina będzie kwitła mniej pięknie, mniej intensywnie i - w najgorszym przypadku - jej walory ozdobne zostaną zredukowane do minimum. Często ogrodnicy całkowicie zapominają o nawożeniu, a potem zastanawiają się: dlaczego lilie nie zakwitły?

Są też inne przypadki, w których nawozy są obecne, ale nie są właściwe. Częstym błędem jest nadużywanie produktów azotowych. Jeśli doda się dużo azotu, roślina zakwitnie bardzo szybko, ale całkowicie o tym zapomni. Nie należy również przesadzać z nawozami organicznymi, które są pełne różnorodnej mikroflory. Rośliny źle reagują na takie nawozy i mogą zachorować.

Uzasadnionym rezultatem jest obraz, gdy lilia nie kwitnie. Co mogę zrobić? Po pierwsze, zaleca się stosowanie wyłącznie certyfikowanych nawozów mineralnych. Po drugie, aby uzyskać bujne kwitnienie, należy położyć nacisk na kompozycje potasowo-fosforowe. I stosować z umiarem.

Niewłaściwe przesadzanie i nieprawidłowe przycinanie roślin

Zdarzają się sytuacje, w których wszystko wydaje się w porządku z glebą i sąsiadami w ogrodzie, a nawozy są okresowo stosowane, ale rośliny nie są zadowolone z kwitnienia. Ogrodnicy są wtedy zdezorientowani, dlaczego lilie nie kwitną i zapominają o ważnej kwestii: mogą one z powodzeniem rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat, ale osiągają swój dekoracyjny szczyt około trzeciego lub czwartego roku. Od tego momentu, jeśli nie zostaną przesadzone wcześniej, kwiaty będą zbyt małe, mało efektowne lub w ogóle nie zakwitną. Problem polega na tym, że błędy można popełnić również na etapie przesadzania.

Łodygi nie powinny być usuwane przedwcześnie (nawet jeśli lilia nie zakwitła). Należy poczekać, aż roślina całkowicie zwiędnie, ponieważ to właśnie przez masę liści zasila cebulki ważną energią. Jeśli liście zostaną usunięte zbyt wcześnie lub łodygi zostaną oderwane, cebulki będą prawdopodobnie słabe, a kwitnienie będzie wątpliwe w następnym sezonie.

Ogólnie rzecz biorąc, przycinanie nie jest obowiązkowe w przypadku tej uprawy. Można zapytać: Jak przedłużyć kwitnienie lilii? Można po prostu usunąć zwiędłe kwiatostany.

Ignorowanie chorób i szkodników ogrodowych

Nie można lekceważyć czynnika zewnętrznego, ponieważ nawet przy odpowiedniej pielęgnacji lilie i najlepsze hybrydy OT nie gwarantują kwitnienia. Winne są infekcje lub pasożyty. Choroby mogą być przenoszone przez innych mieszkańców ogrodu. Jednak szkodniki są również bardzo skuteczne w przenoszeniu się z jednego krzewu na drugi, powoli i czasami bardzo niezawodnie zabijając roślinność. Szara pleśń, grzybica, rdza, przędziorek - to nie są imiona postaci z nowego hollywoodzkiego horroru, ale bardzo realne choroby i pasożyty, które mogą zabić potencjał kwitnienia rośliny, a nawet zabić samą roślinę.

Gdzie więc ogrodnik może popełnić błąd? Okresowo sprawdzaj lilie pod kątem widocznych wad, żółknięcia liści, osłabionych łodyg itp. Jeśli problem zostanie wykryty na wczesnym etapie, możliwe jest zwalczenie go za pomocą środka odstraszającego choroby lub szkodniki, a tym samym rozwiązanie problemu. Czasami nawet fungicydy lub insektycydy nie pomagają. Tak, to się zdarza. Wyzwaniem jest wtedy usunięcie chorej rośliny, aby nie zaraziła innych. Jeśli problem zostanie zignorowany, piękne kwiaty lilii będzie można zobaczyć tylko na zdjęciach.

Dlaczego lilie nie kiełkują?

Na tym w zasadzie kończymy i wracamy do pierwszego punktu. Tak, to często niewłaściwy materiał do sadzenia prowadzi do negatywnych doświadczeń ogrodnika. Cebulki mogą nie obudzić się po posadzeniu, jeśli pierwotnie nie nadawały się do tego zadania. Dlatego należy pamiętać, aby sadzić tylko piękne, nienaruszone, nieuszkodzone, sprężyste, jędrne cebulki. Co więcej, dodatkowe czynniki będą miały wpływ na to, czy wykiełkują. Na przykład głębokość sadzenia. Sadzenie zbyt głęboko lub zbyt blisko powierzchni może stworzyć niekorzystne warunki do kiełkowania. Idealna głębokość powinna wynosić x2 wielkości cebulki.

Stan gleby, o którym już wspomnieliśmy, również odgrywa istotną rolę. Ważne jest, aby była wilgotna, ale bez najmniejszych zastojów wody. Temperatura powietrza i gleby również mogą mieć wpływ. Zimno znacznie spowalnia kiełkowanie lub je uniemożliwia. Oczywiście lilie muszą być sadzone w miejscu, które jest przynajmniej częściowo oświetlone i nigdy w miejscu, w którym wcześniej rosła lilia chora lub uszkodzona przez szkodniki. W przeciwnym razie nowe życie może umrzeć, zanim jeszcze się rozpocznie.


Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023