Garden Blog

Dlaczego liście moreli więdną i opadają: przyczyny i co z tym robić

Lato, ciepło, dużo soczystych owoców w ogrodzie: jak małe słońca, dojrzałe owoce pysznią się na gałęziach drzewa morelowego. Morela w ogrodzie ma niepowtarzalny smak, który daje uczucie świeżości i poprawia nastrój lekką kwaskowatością. Każdy początkujący ogrodnik maluje właśnie taki obraz, kupując sadzonki moreli. Jednocześnie wielu początkujących całkowicie ignoruje prawdopodobne problemy, które mogą się zdarzyć na drodze do pięknego, zdrowego i normalnie owocującego drzewa. I tak mija sezon lub dwa, ale okazuje się, że na moreli więdną gałęzie z liśćmi. Od razu pojawia się szereg pytań ... Dlaczego morela wysycha? Jaki jest problem? Jak to rozwiązać? Abyś z góry znał wszystkie odpowiedzi, specjaliści, których posiada hurtownia ogrodnicza Garden Number One, poświęcili temu bardzo aktualnemu tematowi osobny artykuł: przeanalizujemy, dlaczego liście moreli więdną po kwitnieniu lub na etapie dojrzewania owoców i jakie środki należy podjąć w tym przypadku. W naszym katalogu również znajdziesz najlepsze odmiany moreli.

Dlaczego liście wysychają na morelach?

Nie ma wątpliwości, że dobrobyt Twojego ogrodu drzew owocowych, jeśli nie w 100%, to bardzo dużo zależy od właściwego doboru odmian i sadzonek. Czasami przyczyna bolesności drzewa jest tak banalna, jak to tylko możliwe: posadzono morelę, która nie pasuje do warunków pogodowych w danym regionie. Na przykład istnieją bardzo delikatne, odporne na zimno odmiany moreli, które prawie na pewno ucierpią w centrum lub na północy kraju. W rezultacie liście moreli wysychają na wiosnę lub roślina ogólnie bardzo choruje, a następnie umiera. Wniosek jest oczywisty - ostrożnie podchodź do wyboru sadzonek i kupuj je tylko na zaufanych stronach.

Jednak są też inne powody, dla których liście moreli więdną i wysychają. Teraz modne jest mówienie, że wszystkie nasze problemy pochodzą z dzieciństwa. Tak więc przyszłe problemy niektórych moreli można również ustalić na wczesnym etapie. Na przykład sadzonki moreli były transportowane zbyt wcześnie lub ich system korzeniowy został naruszony podczas transportu, co doprowadziło do osłabienia odporności już u dorosłych roślin. Wyjściem z sytuacji jest właściwy transport, przechowywanie do wiosny w wykopie i ostrożne sadzenie. Prawidłowa uprawa moreli jest bardzo ważna.

Nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o sadzenie ... Opisaliśmy już podstawy prawidłowej techniki rolniczej. Jeśli wszystko zostanie wykonane zgodnie ze standardami, nie będzie problemów - drzewko moreli będzie dobrze rosnąć. Ale! Doświadczeni ogrodnicy zauważają, że morele mogą wyschnąć, jeśli są uprawiane na obszarze, na którym wcześniej sadzone były tykwy, słoneczniki lub truskawki. Zanotuj.

Dlaczego liście moreli więdną po kwitnieniu?

Jeżeli w złej kondycji drzew owocowych nie obserwuje się pewnej tendencji, czyli nie ma prawidłowości, to nie należy szukać przyczyn w charakterystyce odmian, a nie w powierzchni nasadzeń. Coś sytuacyjnego wyraźnie uniemożliwia roślinom normalny rozwój i owocowanie. Na przykład nagłe zmiany temperatury lub dotkliwa susza. Palące słońce w połączeniu z silnym wiatrem to największe zło. Rozwiązanie tego problemu jest trudne. Najczęściej wyraża się to charakterystyką regionu. Tylko podlewanie oszczędza, ale nie zawsze i nie do końca. Paradoks polega na tym, że długotrwałe deszcze, czyli nadmiar wilgoci, mogą również powodować więdnięcie liści i zakłócać tworzenie się owoców. Tu nie ma ratunku...

Należy jednak pamiętać, że najczęstszym powodem więdnięcia młodych liści na morelach jest brak składników odżywczych w glebie. W większości przypadków morela więdnie z powodu braku azotu, który jest odpowiedzialny za wzrost drzewa i wspomaganie żywotnej aktywności zielonej masy. Kiedy występuje krytyczny brak azotu, prędzej czy później liście moreli więdną.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości magnezu, liście mogą na ogół przybrać fioletowo-czerwonawe odcienie, nie czekając na jesień, kiedy to jest normalne. Jeśli drzewo otrzymuje mniej fosforu, cierpi przede wszystkim system korzeniowy. Ale przecież zaopatrzenie w energię nadziemnych części drzewa zależy od stanu korzeni i ich zdolności do pełnego odżywiania.

Aby zapobiec sytuacji, w której roślina więdnie po kwitnieniu, należy zadbać o nawożenie moreli. Jeśli ziemia jest zbyt uboga, konieczne jest nawożenie podczas sadzenia sadzonek i po tym. Wiosną stosuje się popiół drzewny i kompost. Z preparatów sklepowych możesz wziąć dowolne kompleksy minerałów do upraw owoców i jagód.

Morela wysycha z powodu chorób: jak przetwarzać?

Wydawać by się mogło, że gleba jest dobra, warunki pogodowe sprzyjają, wprowadzono nawożenie, roślina nie odczuwa deficytu wilgoci... Dlaczego więc w moreli więdną młode pędy w tym przypadku? Najprawdopodobniej przyczynami są choroby moreli.

Najczęstszą chorobą jest monilioza. Jest to dość niebezpieczny grzyb dla drzew owocowych, który aktywnie się rozprzestrzenia, powoduje uszkodzenia kory i ogólnie prowadzi do obumierania nawet młodych pędów, w wyniku czego drzewo morelowe wysycha i umiera. Charakterystyczną różnicą choroby jest to, że liście stają się brązowe. Jeśli zauważysz podobne objawy, musisz działać natychmiast: pamiętaj o usunięciu chorych gałęzi i potraktowaniu zdrowych pędów. Wskazane jest smarowanie miejsc nacięć smołą ogrodową.

Wertycylioza, grzyb podobny do moniliozy, sprawia nie mniej kłopotów. Jeśli zainfekuje drzewo, liście moreli więdną. Co należy zrobić w takim przypadku? Pomaga Fundazolowi - wysoce skutecznemu fungicydowi. Alternatywnie można zastosować jakikolwiek inny lek o podobnym działaniu.

Cóż, i prawdopodobnie najbardziej znaną chorobą, o której słyszeli prawie wszyscy ogrodnicy i z którą mieli do czynienia, jest kędzierzawość liści. Co to jest? W rzeczywistości ten sam grzyb, którego zarodniki z powodzeniem zimują w korze drzewa, a wraz z nadejściem wiosny zaczynają się rozmnażać. Objawy choroby to lekkie pogrubienie liści, obecność charakterystycznej płytki nazębnej, deformacja. Jeśli widzisz, że liście moreli więdną, co robić? Siarczan miedzi pomaga w przypadku kręconych włosów. Konieczne jest dwukrotne potraktowanie drzewa 2% roztworem w odstępie 3-4 dni między zabiegami.

Szkodniki - czy to jest powód więdnięcia moreli?

Ogólnie rzecz biorąc, bakterie i grzyby można również nazwać szkodnikami, prawda? To są żywe organizmy. Należy pamiętać, że najczęstsza infekcja zdrowych drzew występuje podczas szczepienia lub zabiegu szczepienia, kiedy używane są narzędzia, które nie są dezynfekowane. 

Jeśli mówimy o szkodnikach, które widać gołym okiem, to tak - są one również bezpośrednią przyczyną więdnięcia liści moreli wiosną i przez cały sezon. Mszyce, dżdżownice i inne pasożyty należy izolować. Wolą żyć z tyłu liści, więc trudno je od razu zauważyć. Już w późniejszym etapie, gdy ta sama mszyca wysysa soki z liści, pojawiają się charakterystyczne zmiany: liście zaczynają się zwijać, zmieniają kolor, a następnie całkowicie opadają. W przybliżeniu to samo dotyczy szklanej gabloty, owadów łuskowatych i innych podobnych infekcji. Środki zaradcze należy dobrać odpowiednio do rodzaju szkodnika i skali problemu. Na wczesnym etapie pomocne mogą być pestycydy kupione w sklepie.

Alternatywa - metody ludowe. Na przykład przetwarzanie drzew z naparem czosnku lub pieprzu. Skuteczność takiego zwalczania szkodników jest wątpliwa, ale czasami, jeśli dominacja owadów jest minimalna, to może być jako opcja!

Jeśli nie dbasz o ogród i nie dajesz upustu szkodnikom, to w końcu możesz stracić wszystkie drzewa owocowe, co jest znacznie poważniejsze niż zwykłe więdnięcie liści lub pojedynczych gałęzi. Jeśli drzewo z tego czy innego powodu nie mogło zostać reanimowane, musi zostać wyrwane z korzeniami. Ale! W żadnym wypadku nie należy sadzić nowej moreli w tym samym miejscu. Choroby i szkodniki mogą czekać w glebie. Lepiej posadzić coś z nasion. Na przykład jabłoń lub grusza i przymocuj nowe sadzonki moreli w innym miejscu.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023