Garden Blog

Dlaczego czarne porzeczki nie owocują: 4 powody

Porzeczki występują w wielu odmianach: czarnej, białej, czerwonej. Oczywiście każdy rodzaj ma swoje zalety i fanów. Można długo wymieniać wszelkiego rodzaju przepisy na delikatne desery, pachnące dżemy i inne potrawy z tych niezwykle smacznych i witaminowych owoców. Jednak nadal to czarne jagody są uważane za najbardziej popularne i poszukiwane.

Polscy ogrodnicy doceniają czarną porzeczkę za jej wysoką wytrzymałość i dobrą wydajność. Gdziekolwiek nie zostanie posadzona, z dużym prawdopodobieństwem przyniesie doskonałe owoce. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których nie ma owoców lub jest ich bardzo mało. Pojawia się pytanie: dlaczego w porzeczkach nie ma jagód? Postaramy się na nie odpowiedzieć w naszym artykule. Jeśli Twoja czarna porzeczka nie owocuje i chcesz zrozumieć, co jest tego przyczyną, pozostań na blogu Garden Number One - wspólnie zajmiemy się tym problemem.

Czynnik pogodowy wpływający na uprawę porzeczek

Jeśli porzeczki w ogóle nie kwitną lub nie owocują, nie można wykluczyć czynnika pogodowego. Już na etapie wyboru odmiany należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne regionu, w którym się mieszka. W Polsce klimat jest zupełnie inny. Na przykład porzeczka, która z powodzeniem owocuje w regionie zachodnio-południowym, może ucierpieć w regionie północno-wschodnim. Należy zwracać uwagę na cechy poszczególnych odmian. Pożądane jest, aby dać pierwszeństwo odmianom o wysokiej i stabilnej wydajności.

Jednak nawet jeśli krzew zostanie wybrany pomyślnie, zgodnie z cechami klimatycznymi, mogą wystąpić problemy z wiosennymi przymrozkami. Niebo często wariuje w środku wiosny, uderzając niskimi temperaturami przez jedną lub więcej nocy. Skutkuje to minimalną aktywnością owadów zapylających. Nawet jeśli krzew nie ucierpiał i kwitnie normalnie, nie zawiązuje owoców z powodu braku zapylenia. Oto jeden z powodów, dla których na czarnej porzeczce nie ma jagód.

Zdarza się, że temperatura spada tak nisko, że ma to bezpośredni wpływ na roślinę, która nie wydaje owoców, a nawet nie kwitnie. Gdy już do tego dojdzie, sytuacji nie da się zmienić. Dlatego ważne jest, aby odgrywać proaktywną rolę. Pomimo faktu, że czarna porzeczka jest uważana za kulturę odporną na mróz, a na zimę rzadko jest przykryta, wiosną praktyka stosowania materiału pokrywającego jest dość powszechna. Jeśli krzew już zaczął kwitnąć, a prognozy pogody przewidują przymrozki, można zbudować tymczasowe schronienie (zrobić ramę lub czapkę), tak aby było przezroczyste i nie dotykało ani liści, ani kwiatów rośliny. Po dniu lub dwóch temperatura powietrza unormuje się i schronienie będzie można usunąć.

Niewystarczająca, nadmierna lub niewłaściwa pielęgnacja porzeczek

Jeszcze raz podkreślamy, że czarna porzeczka absolutnie nie jest kapryśną, a odporną, silną kulturą. Nie wymaga zbyt wiele opieki, ale niektórzy ogrodnicy (najczęściej początkujący) z powodu braku doświadczenia starają się jak najbardziej zadowolić krzewy i... przesadzają.

Najczęstszym błędem jest nadmierne wprowadzanie nawozów na bazie azotu. Owszem, trzeba od czasu do czasu dostarczyć roślinie trochę dodatkowego pożywienia, ale na wszystko musi być jakiś środek. Jeśli wprowadzimy dużo azotu na początku sezonu, otrzymamy wspaniałe, bujne, pięknie wyłożone krzewy, które naprawdę będą cieszyć oko. Jednak tu jest problem - takie porzeczki nie owocują! Wystarczy zastanowić się, dlaczego porzeczki mają niewiele owoców ....

W rzeczywistości, aby z powodzeniem uprawiać porzeczki, wystarczy przestrzegać 7 podstawowych zasad pielęgnacji od zbiorów do początku jesieni, a następnie 5 podstawowych zasad pielęgnacji jesiennej.

Co robić wiosną? Również nic skomplikowanego: zaplanowane przycinanie, umiarkowane (!) nawożenie, podlewanie w razie potrzeby oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami, o których porozmawiamy bardziej szczegółowo nieco później.

Tak, zdarza się i zdarza się, że przy absolutnie prawidłowej i terminowej pielęgnacji czarna porzeczka nie wydaje owoców. Co robić w takim przypadku? Trzeba znaleźć źródło problemu. Najbardziej prawdopodobne: źle wybrane miejsce do uprawy, zbyt gęste nasadzenia, niewłaściwi sąsiedzi.

Krzew nie powinien utonąć w podmokłej glebie po każdej zimie, to znaczy wilgotność gleby na miejscu powinna być umiarkowana. Lepiej nie sadzić na nizinach, a tym bardziej w dolinie.

Należy monitorować gęstość sadzenia. Jeśli czarna porzeczka przestała owocować, prawdopodobnie brakuje jej składników odżywczych, dostępu do słońca lub jest słabo wentylowana.

Czynnik wieku, który może mieć wpływ na uprawę porzeczek

Przedstawiciele tej kultury dość wcześnie wchodzą w owocowanie, ale z pewnością nie dzieje się to w roku sadzenia sadzonki. Z reguły pierwsze owoce pojawiają się w drugim lub nawet trzecim roku. Dlatego nie zastanawiaj się, dlaczego porzeczki nie owocują natychmiast po posadzeniu młodej rośliny. Po prostu daj jej czas! Wzmocni się, nabierze witalności, dorośnie i z pewnością zadowoli soczystymi owocami.

Po trzecim roku uprawy następuje szczyt produktywności, który trwa przez kilka lat i stopniowo zaczyna spadać w miarę upływu czasu. Powszechnie uważa się, że przed dekadą nadchodzi faza głębokiej starości, w której czarna porzeczka nie owocuje dobrze i jest to całkowicie normalne. Jednak jeśli zapewnisz wysokiej jakości opiekę, krzewy o dobrych cechach odmianowych mogą dość obficie owocować nawet po 10 latach.

Przycinanie odmładzające zawsze było i pozostaje najskuteczniejszym środkiem i najlepiej rozpocząć je w siódmym lub ósmym roku uprawy. Polega ono na skracaniu poszczególnych pędów i eliminowaniu nadmiernego zagęszczenia, które ma negatywny wpływ na plony. Optymalny czas na wykonanie zabiegu to głęboka jesień, kiedy liście naturalnie opadną. Przycinanie może być coroczne w trybie lekkim i może być kardynalne, jednorazowe - gdy odcina się prawie całą nadziemną część rośliny.

Pierwsza opcja jest odpowiednia dla normalnych, zadbanych krzewów. Druga - dla chorych, zaniedbanych, czyli dla tych, które wcześniej nie widziały normalnej opieki. W tym przypadku gałęzie są przycinane tak nisko, jak to możliwe, u podstawy krzewu. Nie zapomnij nasmarować miejsc nacięć środkami przeciwbakteryjnymi. Dzięki dobrej aranżacji porzeczki wyzdrowieją i zaczną normalnie owocować.

Choroby i szkodniki czarnej porzeczki

Krzew jest posadzony w idealnym miejscu, wiek rośliny jest normalny, zapewniasz wystarczającą opiekę: dlaczego więc porzeczka nie owocuje? Przyczyny czasami pod każdym względem leżą na powierzchni, gdy mówimy o chorobach i szkodnikach.

Najczęstszą chorobą jest mączniak prawdziwy, który objawia się w większym stopniu po okresie kwitnienia i bezpośrednio wpływa na ilość i jakość owoców. Głównym objawem jest to, że liście stają się nietypowo białawe. W takim przypadku konieczne jest stosowanie fungicydów i akarycydów. Preparaty tego typu będą skuteczne przeciwko innemu powszechnemu grzybowi - antraknozie.

Różne rodzaje rdzy są uważane za równie niebezpieczne, wśród których najbardziej niszczycielska jest rdza zlewkowa. Uniemożliwia ona dojrzewanie owoców. Należy ją zwalczać natychmiast po wykryciu problemu. Dzięki szybkiej reakcji i starannej pielęgnacji w następnym sezonie owocowanie powinno się unormować.

Jeśli ogród krzewów owocowych jest zaniedbany, prawdopodobieństwo wystąpienia szarej pleśni znacznie wzrasta, co można wyeliminować za pomocą preparatów na bazie miedzi.

Szkodniki są kolejnym powodem, dla którego krzew porzeczki nie kwitnie lub nie produkuje jagód. Najczęściej rośliny atakowane są przez mszyce porzeczkowe. 

Na samym początku sezonu w ogrodzie może pojawić się roztocz nerkowy, który wpływa bezpośrednio na pąki porzeczki, wywołuje ich obrzęk i śmierć. Ważne jest, aby na czas spryskać roślinę wysokiej jakości środkiem owadobójczym. 

W walce z chorobami i szkodnikami najważniejsze jest, aby nie wahać się i nie pogarszać sytuacji, w przeciwnym razie rośliny nie tylko przestaną przynosić owoce, ale ryzykują śmiercią lub zarażeniem innych mieszkańców ogrodu.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023