Garden Blog

Byliny zielne: jesienne przycinanie - które rośliny, kiedy i jak przycinać?

Przycinanie bylin zielnych jesienią jest częścią corocznych sezonowych prac ogrodowych. Liście i pędy żółkną, a po przymrozkach i nadejściu stabilnych mrozów obumierają lub całkowicie wysychają, stając się martwym drewnem. W ciągu sezonu byliny gromadzą składniki odżywcze w liściach i pędach zielnych. A jesienią zapadają się w kłącza, wzmacniają je, przygotowują do zimy, a następnie wiosną rozpoczynają wzrost nowych pędów. Dlatego jesienią należy przycinać rośliny na czas.

Nie za wcześnie, ale też nie za późno. Niektórzy ogrodnicy całkowicie odcinają nadziemną część wszystkich bylin zielnych. Ich zdaniem w ten sposób ogród wygląda schludniej. Niektórzy pozostawiają na zimę martwe drewno zbóż ozdobnych, wysokie byliny z uschniętymi kwiatostanami, takie jak echinacea, aster alpejski, krwawnik pospolity, rumianek, rudbekia, nawłoć itp. W ten sposób ogród zimowy pozostaje bardziej malowniczy, a połączenie martwego drewna z roślinami zimozielonymi jest modnym trendem w projektowaniu ogrodów zimowych.

Spory na forach i grupach ogrodniczych dotyczące jesiennego przycinania często prowadzą początkujących do nieporozumień.

 • Z jednej strony zwiędłe liście opadają na ziemię i chronią kłącza przed mrozem.

 • Z drugiej strony mogą gnić i infekować kłącza chorobami, a także stać się zimowym schronieniem dla szkodników.

 • Jesienne przycinanie martwego drewna i liści pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na wiosenne porządki w ogrodzie.

 • Jesienne przycinanie zwiędłych liści ułatwia oczyszczenie całego ogrodu z resztek roślinnych, a zapobiegawcze jesienne zabiegi w ogrodzie są łatwiejsze i bardziej wydajne.

Przycinać czy nie przycinać bylin?

Jeśli masz wątpliwości i nie chcesz zagłębiać się w specyfikę uprawy i różnice w warunkach pogodowych w zależności od jesieni, przycinaj, z wyjątkiem niektórych roślin. A w szczegółach - zrozumiemy dalej.

Które rośliny należy przycinać jesienią?

Zalecamy przycinanie bylin o miękkich, zwiędłych liściach, aby woda nie stagnowała pod nimi podczas późnych jesiennych deszczy. Zdarza się to często w ogrodach o ciężkiej, gliniastej glebie. Jesienne przycinanie host wywołuje wiele kontrowersji. Miłośnicy host wiedzą, że z reguły do wiosny liście całkowicie gniją, a ich resztki można łatwo usunąć grabiami. Zimą liście dodatkowo chronią kłącza przed mrozem. Jeśli jednak w Twoim regionie często występują wilgotne okresy jesienią i zimą, z częstymi odwilżami, kiedy liście mogą gnić, przycinanie jest obowiązkowe nie tylko dla funkii, ale także dla wszystkich bylin zielnych, takich jak liliowce, irysy, floksy, orliki, lawenda itp. Jesienią przycina się również piwonie zielne i ITOH, wszystkie szczegóły znajdują się w artykule: Piwonie - przygotowanie krzewów piwonii zielnych, drzewiastych i ITOH do zimy.

Których roślin nie przycinać jesienią?

Eksperci zalecają pozostawienie liści na roślinach wrażliwych na zimowe mrozy. Takie byliny przycina się wiosną.

Z reguły nie trzeba przycinać niewymiarowych bylin okrywowych, takich jak floksy wichowate, rozchodniki, wilczomlecze, arabisy, żywotniki, pelargonie ogrodowe itp.

Nie należy przycinać zimozielonych bylin zielnych i roślin, które zachowują liście pod śniegiem, takich jak kadzidłowiec, barwinek, jukka, santolina, wiele rodzajów traw ozdobnych, takich jak miskant, kostrzewa itp.

Nie należy przycinać młodych rozet bylin i roślin dwuletnich, które zielenią się jesienią pod śniegiem, takich jak glistnik, pierwiosnek, brunnera, wątrobowiec, tawułki, mak orientalny itp.

Kiedy można przycinać byliny jesienią?

Nie przycinaj niepotrzebnie liści zbyt wcześnie, aby składniki odżywcze mogły dotrzeć do korzeni. Wskazane jest, aby pozwolić im zżółknąć i uschnąć samodzielnie. U niektórych roślin po pierwszych przymrozkach liście stają się wilgotne, kruche i półprzezroczyste - można je natychmiast odciąć. Pozostałe byliny zielne można przycinać po całkowitym zżółknięciu, a nawet po nadejściu mrozów. Byliny należy zwykle przycinać w październiku i na początku listopada.

Jesienne przycinanie bylin: ogólne zalecenia

 • Jako pierwsze należy przycinać rośliny o delikatnych i dużych liściach.

 • Rośliny o liściach trawiastych, które całkowicie obumierają, należy przycinać prawie do poziomu gruntu.

 • Zawsze używaj ostrych i czystych sekatorów lub nożyc ogrodowych.

 • Rośliny o sztywnych łodygach, takie jak płomyki i ciemiernik, przycina się jesienią, pozostawiając do 10-15 cm nad ziemią.

 • Rośliny o pustych łodygach przycina się na wysokości 20-25 cm.

 • Jeśli między obumierającymi łodygami znajdują się rozety młodych liści, należy przycinać je wyżej, aby nie uszkodzić zielonych grzywek.

 • Nie należy przycinać zbyt wcześnie, ponieważ może to spowodować niepotrzebne wybudzenie punktów wzrostu u niektórych roślin.

 • Nie zaniedbuj jesiennej ochrony ogrodu przed chorobami i szkodnikami. Używaj specjalnej grupy produktów do jesiennej pielęgnacji ogrodu.

 • Nie przycinaj zbyt krótko pędów roślin, które budzą się późną wiosną. Wiosną zeszłoroczne kikuty będą znacznikami, aby przypadkowo nie uszkodzić takich roślin podczas wiosennych porządków i pielenia.

Wielu ogrodników pozostawia przycinanie bylin ozdobnych na okres po babim lecie. Suszone kwiatostany nadają ogrodowi szczególnego uroku. Kłoski, wiechy, frędzle, baldaszkowate kwiatostany pokryte powojem nadają jesiennemu ogrodowi szczególnego uroku, wyrafinowania i staną się ozdobą pod sam koniec sezonu.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One