Garden Blog

Ziemia doniczkowa do sadzonek: jakie podłoże wybrać do wysiewu warzyw i roślin kwitnących

Ziemia doniczkowa jest podstawą sezonu ogrodowego. Wartość odpowiedniego podłoża jest trudna do przecenienia. Nawet najlepsze nasiona warzyw i kwiatów będą bezużyteczne, jeśli gleba pod sadzonki jest złej jakości lub po prostu nie nadaje się do tego zadania.

Co roku od połowy zimy – forumy ogrodnicze aktywnie dyskutują na temat uprawy sadzonek. Blogi, grupy w sieciach społecznościowych pełne są pytań: gdzie kupić ziemię do sadzonek? Jak wybrać podłoże? Jakie są recenzje? Która gleba jest lepsza, poprawna, idealna? Większość odpowiedzi to amatorskie przepisy na mieszanki glebowe w domu. Profesjonalni ogrodnicy omawiają skład gotowych podłoży i wymieniają się opiniami. Jak początkujący może ocenić wiarygodność większości porad i zrozumieć, która gleba dla sadzonek jest bardziej odpowiednia dla twoich warunków wzrostu i upraw: pomidorów, kwiatów, ogórków, bakłażanów, kapusty? Aby odpowiedzieć na wszystkie te pytania, zastanówmy się, jakie problemy z rosnącymi sadzonkami wynikają z niewłaściwego wyboru podłoża i jak ich uniknąć.

Ziemia do sadzonek - problemy niewłaściwego doboru gruntów pod uprawę

Powodzenie uprawy sadzonek zależy od sumy różnych czynników: jakości nasion, temperatury i oświetlenia, głębokości siewu itp. Jednak najważniejszym czynnikiem jest wysokiej jakości podłoże. Jeśli mieszanka gleby nie nadaje się do uprawy sadzonek, często pojawiają się problemy z kiełkowaniem i rozwojem młodych sadzonek.

 • Nasiona kiełkują powoli i nierównomiernie. Kiedy nawet najlepsze nasiona słabo wykiełkowały, niektóre kiełki pojawiły się na czas dla tej rośliny, inne dopiero po kilku tygodniach, a niektóre w ogóle nie wykiełkowały - to bardzo niefortunne. Teraz nie będzie można sadzić sadzonek w tym samym czasie, niektóre rośliny pozostają w tyle za innymi pod względem wzrostu. Nie udało się uzyskać zaplanowanej liczby sadzonek wczesnej jakości i będziemy musieli kupić więcej.

 • Nasiona wykiełkowały, ale sadzonki zostały skoszone przez czarną nogę. Ta choroba grzybicza jest prawdziwą plagą sadzonek. Dotknięte są starsze i młode sadzonki. Szyjka korzeniowa i noga sadzonki na poziomie gleby - czernieją i całkowicie obumierają. Wczoraj kiełki były jeszcze mocne i zdrowe, a rano już leżą.

 • Wzrost siewek jest hamowany przez larwy szkodników. Rośliny wyraźnie opóźnione w rozwoju, wyglądają na słabe. Podczas badania systemu korzeniowego występują uszkodzenia, poczerniałe obszary.

 • Niedobór i/lub nadmiar elementów mocy. Kolor liścia jest niejednolity, nerwy i pień główny zmieniają kolor, liść jest za mały lub wręcz przeciwnie, jest za duży, jasnozielony i cienki. Powolny rozwój roślin. Część nadziemna jest zbyt duża, system korzeniowy rozwija się bardzo słabo.

Najczęstsze problemy wynikają przez nieprawidłowy skład gleby

 • Ziemia jest bardzo ciężka, gęsta. Taka gleba nie przepuszcza powietrza, zatrzymuje się w niej woda lub wilgoć nie dociera do nasion i korzeni, a ziemia się nie nagrzewa. W rezultacie ziarno gnije, młody pęd nie może przebić się przez skorupę. Jeśli ziarno zdążyło wykiełkować, rozwija się bardzo słabo, korzenie się duszą. Nie można wyhodować dobrych sadzonek w glebie gliniastej. Dlatego zabieranie gliny z ogrodu to bardzo zły pomysł.

 • Gleba zakażona chorobami. Patogeny czarnej nóżki pozostają w słabo zdezynfekowanej mieszance glebowej. Słabej jakości gleba może zostać zarażona innymi chorobami z fytoftorozą, które zniszczą twoje pomidory, pęcherzycę, paprykę, bakłażany na etapie sadzonek, zgniliznę kapusty itp.

 • Gleba zaatakowana przez szkodniki. Zwykle sadzonki hoduje się w szklarni, w domu na parapecie i w takich warunkach trudno jest wykonać dobre leczenie insektycydami. Wiele preparatów przeciw szkodnikom ma dość intensywny zapach. Najczęściej po prostu nie ma gdzie zabrać sadzonek do osobnego ciepłego pomieszczenia. A jeśli gleba jest zainfekowana jajami ślimaków, trudno się ich pozbyć i znacznie uszkadzają sadzonki.

 • Nadmiar lub niedobór ogniw zasilających. Niezrównoważony skład składników pokarmowych w podłożu dla sadzonek prowadzi do słabego rozwoju. Przy nadmiarze materii organicznej gleba jest nadmiernie odżywcza. Azot powoduje nadmierny wzrost zielonej masy, liści i łodyg, a korzenie słabo się rozwijają. Brak potasu, fosforu i pierwiastków śladowych prowadzi do deformacji pnia, liście stają się małe, roślina pozostaje w tyle w rozwoju. Takie sadzonki źle znoszą przesadzanie, długo się aklimatyzują, są podatne na choroby i tracą produktywność.

 • Niedopuszczalny poziom kwasowości gleby. W takich warunkach główne składniki odżywcze i pierwiastki śladowe są słabo wchłaniane przez rośliny lub nie są wchłaniane wcale.

Oznacza to, że ani obornik, ani próchnica, ani kompost, ani ziemia ogrodowa, ani ziemia z ogrodu czy szklarni absolutnie nie nadają się do uprawy sadzonek.

Jaka powinna być idealna ziemia do roślin kwitnących - główne cechy

To właśnie na etapie rozsady kładzione są podwaliny rozwoju dorosłych roślin, intensywnego aktywnego kwitnienia, owocowania i jakości owoców. Nie możesz wyhodować dobrych sadzonek na pustym podłożu i nie możesz zebrać plonów. Jakie właściwości powinna mieć dobra gleba pod sadzonki, aby uniknąć problemów, o których mówiliśmy:

 • Puszysta i bogata w wilgoć. Gleba powinna mieć dobrą przepuszczalność powietrza, być lekka i luźna, dobrze ustrukturyzowana. Składniki nie powinny być podobne do pyłu, aby podłoże nie zbrylało się podczas przechowywania, nie zbijało zbytnio podczas podlewania. Na powierzchni nie powinna tworzyć się skorupa. Elementy gliniaste, w tym czarnoziemy, należy całkowicie wykluczyć. Zupełnie nie nadają się do siewu nasion na sadzonki.

 • Czyste, wolne od chorobotwórczych patogenów i szkodników. Ziemię należy odkazić. Profesjonalne gotowe podłoża poddawane są specjalnej obróbce. W warunkach amatorskich jest to trudniejsze do wykonania, ale o tym poniżej.

 • Umiarkowanie pożywny NPK zaspokaja potrzeby każdej grupy roślin. Na początku wzrostu i w pierwszej fazie rozwoju, przed pikowaniem, najlepsze słabe podłoże. Następnie, w fazie 2-3 prawdziwych liści, sadzonki zanurzają się w bardziej żyznej glebie. Optymalna zawartość składników odżywczych w nim zależy od rodzaju uprawianej rośliny, okresu przed sadzeniem sadzonek na stałe miejsce itp. Na przykład kapusta i ogórki potrzebują bardziej pożywnego podłoża. W ciągu 30-40 dni ta sadzonka osiąga już fazę rozwoju, w której jest sadzona w otwartym terenie. Pomidory i papryka potrzebują wystarczającej ilości potasu i fosforu oraz umiarkowanego azotu. Sadzonki rozwijają się stosunkowo wolno i są gotowe do przesadzania po 50-60 dniach. Dla początkujących znacznie wygodniej jest korzystać z gotowych podłoży. Np. siać w glebie pod sadzonki, a następnie zanurzać sadzonki w glebie uniwersalnej lub podłożu z biohumusem.

 • Wolny od korzeni i nasion chwastów. Przy wyrywaniu chwastów z kaset i doniczek na sadzonki oraz tabletek torfowych istnieje ryzyko uszkodzenia sadzonek. A są takie agresywne chwasty, które bardzo trudno usunąć. Dlatego gleba musi być wolna od wszelkich obcych nasion.

 • Neutralny lub lekko kwaśny. W przypadku większości kwiatów i sadzonek roślin ogrodowych odpowiednia jest kwasowość 5,5-6,5. Gotowe podłoża mają wyraźnie określoną kwasowość, wskazaną na opakowaniu. Przy nieodpowiedniej kwasowości rośliny nie są w stanie w pełni przyswoić podstawowych składników pokarmowych.

 • Bez obcych zanieczyszczeń. Dlatego składników podłoża nie można zabierać ze szklarni, ogrodu, rabaty, po uprawie grzybów, z miejsc położonych w pobliżu autostrad.

Główne składniki podłoża do wysiewu warzyw, przygotowanie i obróbka 

W tej sekcji porozmawiamy o składnikach gotowych podłoży, z których można samodzielnie wykonać mieszankę gleby. Odpowiedzmy na główne pytania naszych konsultantów: jak przygotować podłoże kokosowe pod sadzonki? Jak zrobić ziemię pod pieprz? Jak wykorzystać podłoże kokosowe do sadzonek bakłażana? Jaki jest skład gleby pod sadzonki pomidorów? Proporcje gleby pod sadzonki kapusty? I spoiler! Możesz kupić lub zrobić uniwersalne podłoże dla wszystkich sadzonek. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, jakie są składniki normalnego podłoża, co robią i jak oddziałują. To jak gotowanie. Możesz wykonać przepis mechanicznie i ocenić, czy jest smaczny, czy nie, tylko na podstawie wyniku. Normalne sadzonki wyrosły lub będą musiały zostać ponownie kupione. I możesz zrozumieć już z przepisu, co z tego wyjdzie. To łatwiejsze niż się wydaje.

 • Różne rodzaje torfu. Większość profesjonalnych podłoży wykonuje się na bazie torfu: dolnego - który nadaje mieszance glebowej wysoką zawartość próchnicy oraz górnego - luźnego i lekkiego, który zapewnia niezbędną przepuszczalność powietrza i wilgoci. W luźnym torfie system korzeniowy każdej sadzonki rośnie doskonale.

 • Agroperlit, wermikulit to naturalne minerały, które po obróbce w wysokich temperaturach nabierają porowatej struktury zatrzymującej wilgoć. Są to ekologiczne i biologicznie czyste materiały, które sprawiają, że podłoże jest lżejsze, ustrukturyzowane, zapobiegają jego zbrylaniu, poprawiają zdolność podłoża do zatrzymywania wody i przepuszczania powietrza do strefy korzeniowej.

 • Gruby piasek rzeczny. Stosowany jako środek spulchniający, dobrze przepuszcza wodę i powietrze. Wstępnie - dokładnie umyte i oczyszczone z zanieczyszczeń i brudu. Nie rozmnażają się w nim drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego piasek nawet w czystej postaci może być używany do kiełkowania nasion i ukorzeniania sadzonek. Cecha: konieczne jest ciągłe podlewanie nasadzeń roztworem złożonych nawozów i prawidłowe obliczanie jego stężenia.

 • Podłoże kokosowe. Miękki, odprowadzający wilgoć i oddychający. Są to włókna skorupy owocu kokosa. Jest czysty, nie miał kontaktu z podłożem, czyli nawet teoretycznie nie może być zakażony patogenami. Bardzo dobry do kiełkowania i ukorzeniania nasion. Sadzonki w nim nigdy nie są dotknięte czarną nogą. Włókno kokosowe dodaje się do podłoży w celu spulchnienia. Cecha: konieczne jest zapewnienie nawadniania roztworem odżywczym, dodanie biohumusu. Bardzo wygodny jako baza do przygotowania podłoża. Sprzedawane w sprasowanych suchych brykietach, które można kupić z dostawą pocztową. Brykiety są wypełnione wodą i zwiększają objętość 4-6 razy lub więcej.

 • Kompost, darń lub ziemia liściasta. W gotowych podłożach składnik ten poddawany jest specjalnej obróbce. W domu jest trochę trudniej. W gotowych podłożach składnikiem organicznym jest torf, dostarcza składnik biohumus. Jeśli nie można kupić niezbędnego torfu, biorą kompost itp. Młode rośliny są bardzo podatne na choroby. A kompost musi być zdezynfekowany. Jak to zrobić? W Internecie jest morze porad ludzi. Przed dodaniem kompostu do innych składników zdezynfekuj go osobno, a nie w mieszance, o mniejszej objętości przetwarzania. Ktoś piecze ziemię w piekarniku przez kilka godzin, jest to dość skuteczne, ktoś zalewa ją wrzącą wodą, gotuje na parze w łaźni wodnej - jest to niewygodne i często niewystarczające.

Skład gleby dla sadzonek w domu

Oto kilka możliwych przykładów uniwersalnych podłoży domowych do sadzonek, które możesz wykonać samodzielnie.

 • Opcja 1. 5 części podłoża kokosowego, 1 część kompostu, 1 część piasku.
 • Opcja 2. 5 części torfu, 1 część wermikulitu, 2 części darni, 1 część piasku.
 • Opcja 3. W przypadku ogórków i kapusty można wymieszać bardziej odżywcze podłoże. 2 części kompostu, 1 część humusu, 3 części kokosa lub torfu.

Nawóz do sadzonek,  główne składniki pokarmowe w podłoże do doniczek

Można spotkać się z opiniami, że podłoża na bazie torfu nie są wystarczająco odżywcze, a to jest wada. Tak i nie. Markowe gotowe podłoża są dodatkowo wzbogacane nawozami. W początkowej fazie wzrostu, przed pojawieniem się prawdziwych liści, nadmiar nawozów może nawet zaszkodzić uprawom. Specjalne złożone nawozy można dodawać do domowej mieszanki gleby dla sadzonek podczas przygotowywania podłoża i karmić sadzonki w miarę ich wzrostu. Najlepiej kupować zrównoważone mieszanki do pomidorów i papryki, do ogórków i cukinii, do petunii, uniwersalne nawozy do rozsady. Po nurkowaniu wygodnie jest stosować nawozy o przedłużonym działaniu.

Jak określić, jaką objętość gleby kupić dla sadzonek? Dodaj 30-40% do całkowitej objętości pojemników i pojemników na sadzonki i uzyskaj przybliżoną ilość podłoża.

Kupowanie gotowych gruntów od dobrych producentów jest rozwiązaniem wygodnym i pewnym, o ile to możliwe.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023