Garden Blog

Trawnik na wiosnę: zalecenia dotyczące wiosennej pielęgnacji krok po kroku

Szmaragdowo zadbany trawnik to duma doświadczonego ogrodnika. Stworzenie pięknej trawy w ogrodzie nie zawsze jest łatwe dla początkujących. Podpowiemy, jak zadbać o trawnik po zimie, co zrobić z trawą na wiosnę - krok po kroku, dosłownie miesiącami. Będziesz miał wspaniałą miękką, gęstą i bujną trawę, która nada ogrodowi przytulny i kompletny wygląd. Aby trawnik był wysokiej jakości, nie wymagał zbytniej pielęgnacji i dobrze wyglądał, ważne jest, aby kupować markowe nasiona traw.

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Wybierając konkretną mieszankę traw, weź pod uwagę nasze zalecenia, które trawy nadają się do różnych obszarów - parkingów, placów zabaw, terenów rekreacyjnych, miejsc zacienionych, nasłonecznionych itp. Właściwy wybór nasion trawy to połowa sukcesu w uprawie. Aby trawa była piękna i gęsta, a trawnik zachwycał szmaragdowym blaskiem, ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca pod zasiew. Postępuj zgodnie z zaleceniami naszych ekspertów dotyczącymi podstawowej pielęgnacji trawnika przez cały sezon. A teraz szczegółowo przeanalizujemy krok po kroku - cechy pielęgnacji wiosennego trawnika, począwszy od okresu, gdy zaczyna topnieć śnieg, aż do początku lata. Eksperci odpowiedzą na pytania: Jak dbać o trawnik po zimie? Kiedy wykonać wertykulację na wiosnę? Czy powinienem kosić trawnik na wiosnę? Jaki nawóz do trawy wykorzystać na wiosnę?

Pielęgnacja trawnika od wczesnej wiosny do wczesnego lata - krok po kroku

Każdej wiosny, w okresie topnienia śniegu i pierwszych ciepłych dni, rozpoczyna się coroczna wiosenna pielęgnacja. Podążając za pąkami pierwiosnków, pierwsze pędy młodej trawy zaczynają się zielenić. Trawnik wymaga systematycznej i właściwej pielęgnacji już od wczesnej wiosny, a potem przez całe lato będzie jasny i zdrowy. Przede wszystkim dokładnie sprawdź swoje trawniki i okolice. Zwróć uwagę na zmiany i cechy trawnika na wiosnę, gdy wychodzi on z zimy. To określa ogólny plan pracy.

  • Zwróć uwagę na obszary nierównomiernie pokryte śniegiem. Tam, gdzie śnieg leży znacznie dłużej niż w innych miejscach, może występować stojąca woda. W takich miejscach często tworzą się łysiny, trawa staje się mokra, pojawiają się choroby.
  • Zobacz, czy są miejsca, w których woda stoi, może jest pod nią skorupa lodowa. Na takich terenach trawa obudzi się po zimie później niż główna masa trawnika. Ziemia na nich jest mocno zagęszczona, a woda nie opuszcza się przez długi czas. Prowadzi to do zwilżenia części pokrywy trawiastej.
  • Być może są miejsca, w których pojawiły się łysiny, ponieważ na trawie pozostały opadłe liście lub inne szczątki roślin.

Ostrożnie usuń pozostały śnieg. Następnie rozważ poprawę systemu odwadniającego trawnika.

Przed rozpoczęciem pracy uporządkuj narzędzia i sprzęt, przygotuj się. Mokra trawa po zimie, miejsca podmokłe - lepiej nie chodzić, deptać jak najmniej. Dlaczego? Ponieważ ziemia jest miękka, bagnista, doły i dziury, mogą pojawić się nierówności, murawa jest poważnie uszkodzona. Być może na początkowym etapie wiosennej pielęgnacji trawnika potrzebna będzie drewniana drabina lub po prostu szeroka deska. Chodzić nie bezpośrednio po trawie, ale po ułożonej desce. Lub będziesz musiał poczekać, aż większość trawy wyschnie.

Marzec - rozpoczyna się etap wiosennej pielęgnacji trawnika: aeracja, wertykulacja, oprysk

Aeracja trawnika

Wczesną wiosną, gdy tylko śnieg zacznie aktywnie topnieć, zaczynają przeprowadzać napowietrzanie. Co to jest? Innymi słowy, przebija trawnik. Po co? Zapobieganie podlewaniu terenu pod trawniki. Jak to zrobić? Weź widły i zacznij przebijać darń od góry do dołu, na głębokość 10-15 cm. Nadmiar wody dostanie się do otworów, ziemia stanie się bardziej sucha, powietrze zacznie płynąć do korzeni. Napowietrzanie rozpoczyna się od najbardziej mokrych miejsc, aby jak najszybciej usunąć nadmiar wody. Stagnacja topniejącej wody i śniegu w miejscach na trawniku szkodzi trawie, krzewy stają się mokre i gniją, tworzą się łysiny. Jeśli obszar jest mały, napowietrzanie odbywa się po prostu za pomocą wideł lub chodzenia w specjalnych ochraniaczach na buty z ćwiekami. Duże obszary są traktowane specjalnymi mechanicznymi wałkami lub maszynami.

Wertykulacja trawnika

Po wyschnięciu trawy nie ma już na niej nadmiaru wody i kałuż - zaczyna się wertykulacja. Co to jest? To właśnie specjaliści od pielęgnacji trawników nazywają wiosennym czesaniem. Celem wyczesywania jest usunięcie suchych, martwych części trawy. Jak czesać trawnik na wiosnę? Do tej pracy wygodnie jest wziąć zwykłą zgrabiarkę ogrodową. Staraj się nie wyrywać trawy. Przeczesz najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika. Poluzujesz więc glebę na powierzchni, tworzysz dopływ powietrza do strefy korzeniowej - będzie to służyć jako zapobieganie chorobom grzybiczym trawy. Na dużych obszarach stosuje się specjalne maszyny - wertykulatory.

Fungicydy na trawnik

Gdy nawet w nocy nie ma ujemnych temperatur, a w ciągu dnia temperatury sięgają +10°C, czas spryskać środkiem grzybobójczym, na przykład Fundazolem. Będzie to zapobieganie chorobom grzybiczym, które wiosną często dokuczają trawnikom. Opryski zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji po trawniku i zepsuciu jego wyglądu. Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo stosować fungicydy, przeczytaj blog.

Kwiecień - drugi etap: nawożenie i przesadzanie trawników

Prace wiosenne tego etapu rozpoczynają się, gdy nastanie stabilne wiosenne ciepło, bez ujemnych temperatur.

Nawożenie trawnika wiosną

Na pierwszy wiosenny opatrunek górny musisz wybrać kompleksy mineralne z przewagą azotu. Na wiosnę polecamy specjalną mieszankę do trawników. W połączeniu z potasem i fosforem azot przyspieszy odrastanie trawy po zimie. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie przekraczaj dawki nawozu, lepiej nie będzie. Czasami można znaleźć wskazówki na szybki start trawnika, stosować tylko wysokie dawki nawozów azotowych do pierwszego wczesnego nawożenia pogłównego. Dlaczego lepiej tego nie robić w ogrodach amatorskich? Nadmierne stężenia azotu – stymulują zbyt szybki i energiczny wzrost. Liście nie mają czasu na utworzenie wystarczającego systemu korzeniowego. Źdźbła trawy stają się delikatne, wodniste, słabe. Taki trawnik nie wytrzymuje już nocnych przymrozków, bezpośredniego nasłonecznienia ani obfitych wiosennych deszczy. Dlatego najlepiej sprawdzi się opatrunek pogłówny z mikroelementami zrównoważonymi pod względem głównych składników. Aby równomiernie rozprowadzić nawóz na trawniku, użyj ręcznego siewnika.

Siew trawnika

Po wyczesaniu widoczne stają się mniej gęste obszary trawnika. Aby pokrywa trawy była grubsza, musisz ją zasiać. Jak to zrobić? Do takiego dosiewu zalecamy zakup nasion traw odpowiednich dla Twojej działki, do cienia - zacieniony trawnik, do terenów aktywnego wypoczynku - sportowych, do trawników mało wymagających - karłowaty. Do dosiewu potrzebujesz 50% zwykłej dawki nasion, czyli od 10-15 g na 1 mkw. Przypomnijmy, że minimum przy siewie młodego trawnika wynosi od 20 g na metr kwadratowy, optymalnie - 30 g. Kieruj się stanem trawnika, jeśli po zimie osłabł, a na wiosnę wygląda na wyraźnie przerzedzony – należy wysiać więcej nasion. Po wysianiu przeprowadza się lekkie mulczowanie w celu posypania nasion. Zwykle stosuje się mieszaninę piasku i torfu w równych częściach. Jednak jeśli nie, możesz wziąć drobno przesiany kompost lub po prostu ziemię ogrodową. Następnie ostrożnie podlej trawnik drobnym rozpylaczem, aby strumień wody nie wypłukał nasion i pozostały równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni darni.

Maj - trzeci etap: pierwsze koszenie, renowacja trawnika, leczenie i zabieg herbicydowy

Wiosenne koszenie trawnika

Kiedy wiosną trawa urosła do wysokości 10-12 cm, czas na pierwsze strzyżenie. Przypomnijmy, że są to zalecenia dla trawnika założonego przez dorosłego człowieka, który ma ponad 2 lata. W maju okrywę trawy przycina się niezbyt krótko, pozostawiając 5-6 cm. Jeśli trawnik nadal wygląda słabo - do 7-8 cm. Wiosną nie kosić zbyt nisko, aby trawa zregenerowała się po zimie. Ważne: używaj kosiarki wyposażonej w kosz na trawę, aby zapobiec pozostawaniu resztek trawy na powierzchni. W deszczową wiosnę prowadzi to do gnicia trawy i chorób. Nie przepełniaj kosza na trawę, opróżniaj skoszoną trawę do worka zbierającego na czas. Obszary przylegające do klombów i obrzeży, gdzie ostrza kosiarki nie mogą dosięgnąć całej trawy - użyj nożyc do trawy.

Renowacja trawnika na wiosnę

Sprawdź trawniki. Jeśli po wszystkich czynnościach widoczne są łysiny, trawa zgniła lub obumarła na skutek chorób, część poszycia trawy została z jakiegoś powodu uszkodzona mechanicznie, to trawnik należy dodatkowo odnowić. Jak odnowić trawnik? Tereny do rekultywacji skosić nisko, do 3-4 cm, dokładnie oczyścić skoszoną trawę ze skoszonej trawy grabiami wachlarzowymi. Poluzuj obszary za pomocą grabi lub kultywatora. Jeśli utworzyły się dziury, bruzdy itp., wyrównaj powierzchnię, dodaj ziemię. Trawę siać gęsto w ilości 30 g na 1 mkw. i posypać mieszanką torfu warstwą około 1 cm, rozwałkować miejsca siewu specjalnym wałkiem. Podlewaj obszar siewu i cały trawnik. Jak dbać o młody trawnik w miejscach renowacji? Jeśli nie ma deszczu, potrzebne jest regularne podlewanie, aby młoda trawa aktywnie się rozwijała i wypełniała łysiny na trawniku. Do siewu lepiej wybrać mieszanki traw z dużą zawartością szybko rosnącej życicy, odpowiednia jest mieszanka uniwersalna.

Zwalczanie chwastów trawnikowych – zabieg herbicydowy

Do połowy maja, jeśli trawnik jest mocno zarośnięty chwastami, a mechaniczne usunięcie chwastownikiem ręcznym nie wystarczy, stosuje się specjalne środki chwastobójcze do trawnika. Wymaga to selektywnego herbicydu. Tak selektywny preparat usunie chwasty, pozostawiając trawę zdrową. Przeczytaj o tym, jak stosować herbicydy na naszym blogu. Zalecamy zakup markowych nowoczesnych herbicydów na własne działki. Przy prawidłowym stosowaniu są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i pożytecznych owadów.

Leczenie trawników

Jeśli warunki pogodowe nie są zbyt sprzyjające, występuje nadmiar opadów, występowały nietypowe dla pory roku okresy suszy i upałów – trawnik może wymagać leczenia chorób. Jeśli po wcześniejszych zdarzeniach trawa nadal jest dotknięta chorobami, konieczne jest wykonanie zabiegów fungicydowych. Spryskaj cały trawnik produktem systemowym. Jeśli po 1-2 tygodniach od zabiegu nie zauważysz poprawy stanu trawy, wówczas będziesz musiał podjąć drastyczne kroki. Usuń resztki trawy, głęboko poluzuj dotknięte obszary o 15-20 cm lub lepiej, odwróć warstwę ziemi, wyrównaj, przetocz. Po tygodniu zasiej nową trawę zgodnie z opisem w części Renowacja trawnika.

Młody trawnik w drugim roku po zimie wymaga delikatniejszej pielęgnacji. Przede wszystkim jest to ostrożna, staranna wertykulacja, pierwsze strzyżenie jest o 7-10 cm wyższe. Uważaj na podlewanie, lepiej nawozić rozpuszczalnymi w wodzie mieszankami trawnikowymi, a także wykonać dodatkowe nawożenie dolistne.

Piękny, gęsty trawnik nie jest tak łatwy do wykonania, jak się wydaje początkującym, ale też nie jest zbyt trudny. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami, stosuj markowe nasiona traw i produkty pielęgnacyjne, a Twoja trawa będzie wspaniała.

 


Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One