Garden Blog

Siarka jako mikronawóz: co lubią rośliny i jak ją stosować

Siarka jest ważna dla roślin jako nawóz mikroelementowy. Jest to substancja nieorganiczna wykorzystywana do uprawy roślin.

Główne zastosowanie siarki:

 • Składnik odżywczy, nawóz. W tym celu stosuje się bezpośrednio preparaty siarkowe lub złożone nawozy mineralne zawierające siarkę.

 • Ochrona przed chorobami. W tym celu stosuje się siarkę koloidalną jako środek grzybobójczy. Głównym zastosowaniem jest profilaktyczne i terapeutyczne opryskiwanie roztworem, głównie w przypadku mączniaka prawdziwego i innych chorób grzybiczych. Jakie rośliny są traktowane siarką? Winogrona, na przykład w przypadku uszkodzenia przez oidium.

 • Ochrona przed szkodnikami. Jako akarycyd jest to insektycyd o działaniu kontaktowym, który chroni przed roztoczami na roślinach rolniczych i domowych.

 • Regulacja kwasowości gleby. Jako składnik nawozów dla roślin, które wymagają kwaśnej gleby do dobrego wzrostu, siarka jest stosowana jako składnik nawozu i jako oddzielny element normalizujący poziom pH. Do takich roślin należą rododendrony, borówki, żurawina, niektóre rodzaje hortensji itp.

Siarka w ogrodnictwie - rodzaje jakości, zastosowanie

Siarka została po raz pierwszy użyta na początku XIX wieku jako pestycyd do zwalczania mączniaka prawdziwego i ochrony winogron przed oidium. 

Rośliny mogą pobierać siarkę zarówno z nawozów mineralnych, jak i z ziemi. Jak powstaje siarka w procesach glebowych? Gleba zawiera siarkę:

 • W postaci siarki elementarnej i form utlenionych - siarczanów, siarczków itp. W przybliżeniu jest to nie więcej niż 20% całkowitego zapotrzebowania. Zazwyczaj procentowa zawartość siarki jest niższa i zależy od gleby.

 • Większość siarki w glebie może pochodzić z pozostałości organicznych. Jest jednak jedno ważne ale! Aby rośliny mogły ją wchłonąć, materia organiczna musi ulec mineralizacji, tj. siarka musi przejść proces sulfofiksacji. Jest to proces rozkładu materii organicznej na mineralne związki siarki. Aby proces ten mógł mieć miejsce, wymagane jest spełnienie szeregu czynników: odpowiednia wilgotność, dodatnie temperatury (optymalnie 17°C-18°C) oraz dostęp tlenu do gleby. W przeciwnym razie siarka w glebie pozostanie w formie niedostępnej dla roślin. Dlatego, aby uzyskać dobre wyniki uprawy i uniknąć niedoboru siarki, nawożenie jest koniecznością.

Technologia rolnicza głównych upraw obejmuje stosowanie dwóch rodzajów siarki:

Siarka granulowana

Żółta, w postaci granulek. Siarka granulowana jest stosowana bezpośrednio do gleby jako nawóz, nawóz mikroelementowy i regulator kwasowości gleby. Granulki powoli rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu nawozy te mają długotrwałe działanie, stopniowo uwalniając główne substancje do gleby.

Siarka koloidalna

Jest to drobno zmielony proszek o żółtawym zabarwieniu. Dobrze i szybko rozpuszcza się w wodzie. Siarka dla roślin w tej formie jest stosowana do szybkiego działania, zarówno do nawożenia gleby, jak i jako nieorganiczny środek grzybobójczy i roztoczobójczy (przeciwko kleszczom, przędziorkom, roztoczom truskawkowym itp.) Siarka koloidalna jest produktem wszechstronnym.

 

Siarka dla roślin, wpływ na wzrost i rozwój

Zanim przejdziemy do zasad stosowania, zrozummy, dlaczego rośliny potrzebują siarki, co ona daje dla wzrostu, jak wpływa na rozwój, jak jest ogólnie przydatna. Dlaczego rośliny potrzebują siarki?

Rola siarki w procesie wegetacji roślin:

 • Jest składnikiem białek roślinnych, aminokwasów i enzymów.
 • Bierze udział w tworzeniu olejów.

 • Jest niezbędny w procesie metabolizmu.

 • Jest bezpośrednio zaangażowany w fotosyntezę i jest ważny dla wzrostu i rozwoju.

 • Odgrywa bardzo ważną rolę w potencjale redoks komórek roślinnych.

 • Odpowiada za odporność roślin na niekorzystne wpływy środowiska. Aktywuje procesy regeneracyjne.

Objawy niedoboru siarki i ostrego niedoboru w odżywianiu roślin:

 • Zmniejszony ogólny plon, a co najważniejsze, jakość owoców, ziaren, kwiatów itp.

 • Młode liście tracą kolor, stają się blade, jasne, szarawe. Jest to bardzo podobne do objawów głodu azotowego. Ale w przeciwieństwie do niego, przy niedoborze siarki, to nie dolne liście wysychają, ale młode liście.

 • Negatywne zmiany w rozwoju punktu wzrostu. Najmłodsze liście i punkt wzrostu stają się bardzo blade, prawie białe, a dolne liście pozostają ciemniejsze, chociaż ich rozwój jest również zahamowany.

 • Problemy z tworzeniem pąków i kwitnieniem. Jakość i dekoracyjność kwiatów zostaje utracona, stają się one małe i, przy ostrym braku siarki, zdeformowane. Na przykład przy niedoborze siarki słoneczniki słabo kwitną, nasiona w koszyczkach nie są odpowiednio zawiązane, a kwitnienie może w ogóle nie wystąpić.

 • Słabe formowanie nasion, słabe formowanie owoców.

 • Owoce tracą jakość, smak i nie zawierają wystarczającej ilości cukrów.

 • Rośliny nie tolerują suszy, nawet te odporne tracą zdolność adaptacji do warunków wzrostu.

Aby rośliny mogły wchłonąć siarkę z gleby, musi ona być w formie rozpuszczalnej w wodzie, tj. utlenionej do postaci siarczanu. Dzięki temu jest ona dostępna dla roślin.

Jeśli w glebie znajduje się wystarczająca ilość siarki, może wystąpić głód siarki z powodu słabego napowietrzenia. Oznacza to, że ciężkie gliny, gleba zapchana deszczem - musi zostać spulchniona. W przeciwnym razie, przy braku tlenu, rośliny nie mogą prawidłowo wchłaniać siarki z gleby. Oznacza to, że naruszenia i niewystarczające przestrzeganie zaleceń agronomicznych dotyczących uprawy gleby stwarzają ryzyko głodu siarki.

Należy zwrócić szczególną uwagę na brak siarki na lekkich glebach piaszczysto-gliniastych. Siarka jest podatna na wymywanie, zarówno ze źródeł organicznych w glebie, jak i z nawozów mineralnych.

Niższe temperatury mają również negatywny wpływ na wchłanianie siarki. Jeśli gleba nie nagrzeje się dobrze, mechanizm organicznego przekształcania siarki w formę dostępną dla roślin spowalnia. W takiej sytuacji należy zastosować dodatkowe mikronawozy z siarką.

Nadmiar siarki powoduje żółknięcie, zwijanie się i opadanie starych liści.

Które rośliny potrzebują siarki?

W procesie wzrostu rośliny usuwają siarkę z gleby, co prowadzi do jej niedoboru, czyli głodu siarkowego. Należy pamiętać, że im wyższy plon, tym większe zapotrzebowanie na nawóz. W przypadku roślin strączkowych optymalny poziom siarki pozwala uzyskać plon wyższy o 15-20%, a zawartość białka w ziarnie wzrasta, co oznacza, że jego jakość, cena i dobre przechowywanie stają się znacznie wyższe. W przypadku nasion oleistych, takich jak słonecznik, wzrasta zawartość i jakość oleju. W uprawach warzyw plony wzrastają o 25% lub więcej, przy znacznej poprawie jakości owoców, smaku, jakości przechowywania i prezentacji.

 

Zapotrzebowanie różnych roślin na siarkę
 Zapotrzebowanie na siarkę różnych grup roślin może się różnić. Poniższa tabela przedstawia zapotrzebowanie głównych upraw w kg na sto metrów kwadratowych:

Uprawa

Zapotrzebowanie/kg/ha

Kukurydza 0,2-0,3 kg
Zboża 0,1-0,25 kg
Burak cukrowy 0,35-0,5 kg
Rzepak 0,5-0,7 kg
Soja 0,25-0,35 kg
Słonecznik 0,2-0,4 kg
Ziemniaki 0,15-0,2 kg
Cebula 0,2-0,3 kg
Pomidory 0,3-0,4 kg
Kapusta 0,5-0,7 kg

Jakie rośliny lubią siarkę? Wysoko opłacalne uprawy wymagają siarki najbardziej. Największe zapotrzebowanie mają słonecznik, rzepak, rośliny strączkowe (soja, groch, fasola), buraki i uprawy warzywne (pomidory, kapusta, ziemniaki itp.).

Siarka ma szczególne znaczenie w uprawie sadzonek borówki amerykańskiej, sadzonek róż, różnych rodzajów hortensji ogrodowych, rododendronów, azalii itp.

Nawozy z siarką dla roślin, kiedy i jak je stosować

Siarka w różnych rodzajach nawozów, zarówno mineralnych, jak i organicznych, występuje w różnych ilościach i jest wykorzystywana na różne sposoby. Jako nawóz, produkty zawierające siarkę są najczęściej stosowane wiosną, w połączeniu z nawozami azotowymi, ponieważ siarka poprawia wchłanianie azotu z gleby przez rośliny.

Główne nawozy zawierające siarkę:

Nawóz

Zawartość siarki

Siarczan magnezu MgS04 - H20

28,6

Superfosfat granulowany                                                 9-13
Superfosfat podwójny                                                   0,5
Siarczan amonu                                                    23-24
Siarczan sodu                                                   22,6
Magnezja potasowa                                                 15
Siarczan potasu                                                     17-18
Siarczan magnezu                                                      14-17
Siarka koloidalna                                                    98
Gips 17-22
Obornik 0,1-0,3
Torf 0,02-0,06
Siarka granulowana 90

Aby zapobiec niedoborowi siarki podczas wzrostu (wegetacji), dość skuteczne jest zasilanie dna liści roztworem preparatów siarczanu magnezu i siarczanu potasu - w postaci sprayu. Ta metoda może również wspierać rośliny domowe, co jest szczególnie ważne w przypadku ozdobnych roślin kwitnących. Nawozy dla roślin domowych obejmują również siarkę.

Nawozy siarkowe stosuje się bezpośrednio do gleby zgodnie z instrukcjami dla różnych roślin. Siarka jest szczególnie ważna w uprawie róż, ponieważ wspomaga aktywne kwitnienie i wysoką jakość kwiatów.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023