Garden Blog

Ogrodnictwo w styczniu: co należy zrobić?

Styczeń pod względem intensywności i skali prac ogrodowych nie może się równać z marcem, kiedy kładzie się fundamenty na cały sezon, ani z lipcem, kiedy nadchodzi równik sezonu, ani z wrześniem, kiedy żniwa trwają pełną parą i prace ogrodowe na jesień nie ustają. To jest fakt! Jednak doświadczony i na pewno nieleniwy ogrodnik czy letni mieszkaniec z pewnością znajdzie w styczniu coś do zrobienia w ogrodzie czy na podwórku, nawet jeśli wszystko wokół jest zasypane śniegiem. Skoro trafiłeś na tę stronę naszego bloga, pewnie też chcesz trochę popracować? Cóż, w takim razie omówmy razem główne punkty i zdecydujmy, jakie prace ogrodowe są wykonywane zimą i co możesz zrobić, aby zabić czas - co robić w ogrodzie w styczniu. W kalendarzu ogrodniczym znajduje się teraz styczeń!

Praca ze śniegiem

Śnieg jest zarówno wrogiem, jak i przyjacielem. Tak, to się zdarza. Jeśli spadnie zbyt mocno i samoistnie, młode drzewka w ogrodzie mogą cierpieć z powodu nadmiernej ciężkości. Aby odciążyć jeszcze niezbyt mocne rośliny, można strząsnąć czapy śnieżne, które utworzyły się na gałęziach po ulewnych opadach deszczu. I odwrotnie - jeśli śniegu prawie nie ma, ale pewnego pięknego styczniowego dnia w końcu spadł, możesz wziąć łopatę i zgarnąć ją do kręgów pni wszystkich tych samych drzew. W ten sposób stworzysz dodatkową ochronę. Są to proste, ale ważne prace w kraju w styczniu.

Ochrona roślin

Oczywiście, że warto zwrócić uwagę nie tylko na śnieg w ogrodzie! Kiedy przeprowadzaliście prace ogrodowe jesienią zapewne przygotowywaliście drzewa i krzewy do zimowania, stosując agrofibrę i inne materiały chroniące przed zimnem. W styczniu często wieje zimny wiatr, który w połączeniu z opadami może uszkodzić schroniska, dlatego agrowłóknina pomoże Ci chronić rośliny przed wiatrem. Z pewnością nie będzie zbędny spacer po ogrodzie: co jeśli jakieś drzewo jest nagie i cierpi z powodu zimna? To samo dotyczy ochrony przed gryzoniami. Jeśli siatka jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić. Czasami podczas inspekcji można znaleźć mieszkania myszy lub innych nieproszonych gości.

Pielęgnacja szklarni

Jeśli masz szklarnię i nie rozebrałeś jej na zimę, to na pewno masz co robić w ogrodzie w styczniu. Najważniejsze jest, aby na czas usunąć nagromadzony śnieg, aby konstrukcja nie uległa uszkodzeniu pod wpływem dodatkowego ciężaru. Jeśli ściany szklarni są wykonane z poliwęglanu, w żadnym wypadku nie używaj ostrych przedmiotów do usuwania śniegu, w przeciwnym razie trudno uniknąć powstawania przebić. Pracuj za pomocą miotły lub pędzla. Do tej pracy nie nadają się skrobaki, grabie i inne narzędzia tego typu. Jeśli często pada śnieg, będziesz musiał często pracować.

Sprzątanie terenu

Przygotowanie ogrodu na wiosnę to także eliminacja części jego mieszkańców. Na przykład stare drzewa, które już dawno przestały przynosić owoce, lub krzewy, które spontanicznie wypełniają terytorium. Mimo chłodu zimą całkiem przyjemnie jest wykonywać ciężką pracę fizyczną. Jeśli masz piłę łańcuchową i ostry topór, to styczniowe prace w ogrodzie pójdą z hukiem. Możesz zostawić pnie i po prostu oczyścić teren ze ściętych gałęzi. Pogoda jest ciepła, a ziemia absolutnie nie jest zamarznięta? Następnie możesz przeprowadzić wykorzenienie!

Przygotowanie narzędzi ogrodowych

Ogród i warzywnik śpią w styczniu, ale już niedługo nadejdzie czas zajęć, a czego będzie Ci potrzeba przede wszystkim? Oczywiście sekatory, łopaty i inne akcesoria niezbędne w życiu ogrodnika. Gdy na zewnątrz jest zimno, możesz posiedzieć w garażu lub warsztacie przez dzień, lub dwa, naprawić wszystkie zepsute narzędzia, naostrzyć i tak dalej. Jeśli masz niezbędne umiejętności i chęć, możesz samodzielnie wykonać ręcznie wykonane narzędzia. Lub skoncentruj się na zakupie nowych i gwarantowanych wysokiej jakości narzędzi ogrodowych - zaopatrz się w nadchodzący sezon.

Dobór odmian warzyw i planowanie płodozmianu

Prace ogrodowe w styczniu nie zdarzają się zbyt często, dlatego wolny czas można przeznaczyć na planowanie kolejnego sezonu. To również jest ważne! W styczniu możesz przeanalizować, które odmiany warzyw się sprawdziły, a które rozczarowały. W związku z tym będzie zrozumienie, co sadzić w nowym sezonie. Możesz szczegółowo rozpracować płodozmian, sporządzić plan i zapisać, co i gdzie zostanie posadzone. Wiosną, gdy prace trwają pełną parą, takie rozwiązania są bardzo przydatne - eliminują niepotrzebne zamieszanie i oszczędzają czas.

Sprawdzanie magazynów

W styczniu ogród jest pusty i to jest w porządku. Najważniejsze, że magazyny są pełne. Bardzo często buraki, marchew i inne uprawy psują się podczas przechowywania, nawet jeśli zapewnione są im optymalne warunki. To samo tyczy się jabłek i gruszek. Czasami gniją. Co robić? Możesz wyznaczyć jeden styczniowy dzień, aby posortować całe zbiory w magazynie: usuń zepsute owoce i zachowaj normalne. Czasami taka rewizja pozwala wykryć szkodniki gryzoni. Pozbycie się ich również wymaga czasu.

Opieka nad ptakami

Ptaki pomagają Ci przez cały sezon, opiekując się wszelkiego rodzaju szkodnikami w ogrodzie i będąc istotną częścią ekosystemu. Teraz nadszedł Twój czas, aby im pomóc! Styczniowy kalendarz pracy powinien uwzględniać zrobienie karmników, jeśli jeszcze nie wiszą na Twoim podwórku. Już? Świetnie! Następnie pamiętaj tylko o oczyszczeniu ich ze śniegu i regularnym uzupełnianiu nowymi smakołykami. Podajnik nie jest trudny i nie sprawia kłopotów. Jeśli szkoda drewna, możesz wziąć plastikową butelkę lub torebkę po soku, robiąc w nich dziury dla ptaków.​

 

Prace ogrodowe w styczniu to już pełnoprawne przygotowanie do wiosny. Można również przygotować się do siewunasion kwiatów do sadzonek. Warto zdecydować, jakie kompozycje chcesz zobaczyć latem i wybrać jasne odmiany petunii, begonii, altówek, lobeli i innych. Jeśli interesuje cię pielęgnacja kwiatów jednorocznych oraz uprawa bylin - dowiedz się o tym z naszego bloga.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023