Garden Blog

Od klasycznych po niezwykłe: jakie kwiaty posadzić w kwietniu na zewnątrz?

Rozpocząłeś już główne kwietniowe prace w ogrodzie i myślisz o zasianiu roślin ozdobnych, które zachwycą Cię latem, a nawet jesienią?  Oferujemy sadzenie kwiatów bez sadzonek, natychmiast w glebie, ale w tym celu musisz odpowiednio wybrać rośliny. Zajmiemy się tym w dalszej części artykułu. Redakcja Garden Number One przejrzała najpopularniejsze pozycje i wybrała TOP-6 spośród wielu opcji tego, co można zasiać w otwartym terenie w kwietniu.

Polska, niezależnie od regionu, jest całkiem odpowiednia dla roślin proponowanych w materiale, więc możesz być pewien, że sadzenie kwiatów jednorocznych w otwartym terenie zakończy się sukcesem. Najważniejsze jest kupowanie wysokiej jakości nasion na sprawdzonym miejscu i przestrzeganie technik uprawy rolniczej. Zapoznajmy się więc z naszą listą: zawiera zarówno klasyczne, jak i oryginalne, bezpretensjonalne kwiaty na otwarty teren, które już czekały na swoje pojawienie się na froncie Twojego klombu!

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu na otwartym terenie: odmiany kwiatów

 

Aksamitka

Jest to prawdopodobnie pierwsza opcja, która przychodzi do głowy, gdy zastanawiamy się, co sadzić w otwartym terenie w kwietniu. I muszę powiedzieć, że opcja jest zawsze korzystna dla obu stron, bo kto nie kocha aksamitek? Są takie słoneczne, pozytywne, długo kwitną. Spośród obowiązkowych procedur pielęgnacyjnych potrzebują tylko terminowego podlewania. Nawet uboga gleba nie będzie dużym problemem, a jeśli ją choć trochę nakarmimy – wysoka dekoracyjność gwarantowana w podwójnej objętości! Ogólnie rzecz biorąc, eksperci podkreślają tylko 5 prostych sekretów bujnego kwitnienia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że aksamitki reagują negatywnie na nadmierne przesuszenie gleby. Lubią, gdy gleba jest lekko wilgotna. Jednocześnie dobre oświetlenie to dla nich tylko plus. Najbardziej luksusowe kwiaty powstają, gdy rosną w nasłonecznionym miejscu. Są niskie i wysokie odmiany. Według koloru: żółty, pomarańczowy, bordowy itp. Możesz wybrać nasiona, w zależności od obszaru sadzenia. Nadają się do dekoracji klombów i uprawy w grupie. Dobrze komponuje się z floksem i mieczykiem.

Nagietek

Fani nagietka długo nie zastanawiają się, które kwiaty można sadzić wiosną w otwartym terenie, i natychmiast zabierają się do pracy, gdy tylko minie zagrożenie mrozem. Sadzenie odbywa się zwykle od połowy kwietnia do początku maja. Idealnie gleba powinna być wzbogacona substancjami mineralnymi. Najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem - jesienią poprzedniego sezonu. Niezależnie od odmiany nagietka wysiew nasion zajmuje dosłownie kilka minut, a dalsza pielęgnacja polega na oczyszczeniu terenu z chwastów i utrzymaniu normalnej wilgotności gleby. Ważne jest, aby wybrać dobrze oświetlone miejsce. Przy uprawie tej rośliny coraz większe znaczenie ma regularne podlewanie i spulchnianie gleby, aby nie była ona zbyt twarda. Nawozy dla roślin kwitnących należy stosować w sezonie. Nagietek to coś, co można sadzić na początku kwietnia, a już latem można cieszyć się pięknymi kwiatami, które wyglądają jak małe słońca. Rośliny są przeważnie krzaczaste, a średnia wysokość to 50-70 cm.

Ubiorek

Wśród oryginalnych i jednocześnie bezpretensjonalnych kwiatów, które można sadzić w glebie w kwietniu, należy wyróżnić iberis. Wnosi kwiatowy romans do ogrodu, jest źródłem atrakcyjnego aromatu i służy jako wspaniała dekoracja każdego kwietnika lub ogrodu. Są to doskonałe rośliny do nasadzeń rabatowych. Kwiaty są białe, różowe, fioletowe. Bardzo popularna mieszanka różnych kolorów. Kwiatostany w postaci małych parasoli przez kilka tygodni (maksymalny okres kwitnienia - do 2 miesięcy) zdobią dość gęste i jednocześnie zwarte krzewy. Śliczne bukiety wychodzą z kwiatów ubiorka. Wysokość łodyg (około 40 cm) pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji kwiatowych. Kultura słynie ze zwiększonej odporności na suszę, jest w stanie normalnie się rozwijać i utrzymywać wysoki poziom dekoracyjności na stosunkowo ubogiej glebie. Iberis to coś, co można sadzić w kwietniu i zobaczyć pierwsze pędy za tydzień lub dwa. Przy prostej pielęgnacji, która obejmuje przerzedzanie sadzonek na początkowym etapie, późniejsze podlewanie i uprawę, kwitnienie będzie niesamowite!

Bławatek

Jeśli przeprowadzisz ankietę wśród doświadczonych ogrodników na temat tego, jakie kwiaty można sadzić z nasionami od razu w glebie w kwietniu, bławatek będzie prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych odpowiedzi. To pod każdym względem lekki i romantyczny kwiat, który kojarzy się z dzieciństwem i budzi najwięcej pozytywnych emocji. Nasiona chabru są aktywnie sprzedawane wiosną, zachwycają różnorodnością odcieni, pozwalają bawić się jasnymi kolorami i tworzyć oryginalne wzory na klombie. Wzrost przeciętnego przedstawiciela tej kultury wynosi około 60 cm. Kwiaty są przeważnie bujne, o średnicy ponad 5 cm, wyrastają na smukłych łodygach, a długość całkowitego okresu kwitnienia mierzona jest w miesiącach. Z reguły chabrowa bajka zaczyna się w czerwcu/lipcu, a kończy jesienią. Do sadzenia lepiej wybrać obszar z pożywną, żyzną glebą. Rośliny powinny mieć co najmniej kilka godzin słońca dziennie. W sezonie mile widziane jest nawożenie, które przyczynia się do lepszej dekoracyjności. Chaber ze swej natury jest odporny i mało wymagający, więc nawet początkujący w uprawie kwiatów nie mają szczególnych trudności.

Maciejka

Ludzie nazywają ten wspaniały kwiat nocnym fioletem. Chodzi nie tyle o walory estetyczne rośliny, ile o jej magiczny aromat, który ujawnia się bliżej wieczora, a w ciemnej porze dnia nabiera maksymalnego nasycenia. Najczęściej jest uprawiana w pobliżu altan lub ozdabia nią ścieżki ogrodowe. Nadaje się na obrzeże mix i pozwala stworzyć piękny trawnik na działce. Daje efekt zazieleniania i nadaje klimat leśnego romansu. Wśród odnoszących największe sukcesy sąsiadów można wyróżnić popularne pachnące zioła. Pożądane jest sadzenie rośliny w drugiej połowie kwietnia, na glebie niekwaśnej. Obszar sadzenia nie powinien znajdować się w zagłębieniu, w przeciwnym razie prawdopodobna jest stagnacja wody, która jest szkodliwa dla kwiatu. Lepiej jest uprawiać na niewielkim wzniesieniu. W szczytowym okresie rozwoju roślina osiąga wysokość 40-50 cm. Kwiaty są niesamowicie urocze, mają około 3 cm średnicy. Jest ich bardzo dużo, dzięki czemu powstaje efekt bujnego i uwodzicielskiego kwitnienia, który może cieszyć oko przez kilka letnich miesięcy. Maciejka to zdecydowanie odpowiedź na pytanie jakie kwiaty sadzić do gruntu w kwietniu, aby już w czerwcu/lipcu uzyskać dobry efekt.

Godecja

Jeśli szukasz, co posadzić w kwietniu do gruntu na rabatkę, mixborder lub alpejskie wzgórze, to godecja będzie świetną opcją. Dość często uprawia się go w doniczkach lub wazonach ogrodowych, ale w otwartym terenie ten delikatny, subtelnie pachnący kwiat prezentuje się nie mniej, a czasem nawet bardziej niesamowicie. Mieszanka godecji wielkokwiatowej to szansa na uzyskanie kolorowego obrazu kwiatu dosłownie w dwa miesiące. Dziś zastanawiacie się co posadzić w kwietniu, a już w czerwcu fotografujecie cudowne kwiaty wyhodowane własnoręcznie. Tak, dokładnie tak to działa! Godecja to bardzo zwarta roślina. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Cieszy się pięknym ulistnieniem i dość dużymi, efektownymi kwiatami, których średnica może dochodzić do 10 cm. Pąki otwierają się systematycznie, zastępując się nawzajem i zapewniając ciągłość kwitnienia. Dobra dekoracyjność wymaga żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe gleby o dobrej przepuszczalności powietrza. W kwietniku godecja doskonale łączy się z równie jasną rudbekią, którą należy sadzić w otwartym terenie nieco później, bliżej lata.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023