Garden Blog

Niezbędne prace w ogrodzie w czerwcu: cechy pielęgnacji roślin w okresie wegetacji

Lato to czas wakacji, gorących nocy, pachnących truskawek i świergotu koników polnych w wysokiej trawie. Nadchodzący czerwiec przynosi mnóstwo zabawy i przyjemności, a dla ogrodników i właścicieli domów - nową porcję zmartwień. Rośliny potrzebują w tym okresie intensywnego wzrostu wszelkiej uwagi i troski. A szkodniki i choroby też nie śpią. Fala upałów daje owadom pomocną dłoń, a ulewne deszcze prowokują rozwój patogenów. Dlatego lista podstawowych prac ogrodowych w czerwcu również zawiera sporą liczbę pozycji.

 

Sadzenie roślin

Choć w naszej strefie klimatycznej prace związane z sadzeniem drzew i krzewów powinny być już zakończone w czerwcu, wciąż masz szansę uzupełnić braki. Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny mogą się ukorzenić i ładnie rozrosnąć:

  • w takim czasie na rynku można jeszcze znaleźć sadzonki róż, drzew owocowych, malin, porzeczek, jeżyn i innych krzewów z zamkniętym systemem korzeniowym. To właśnie ta cecha pakowania pozwala zachować ich witalność;
  • w pierwszej dekadzie czerwca kontynuuje się sadzenie rozsady pomidorów, papryki, bakłażanów, melonów i arbuzów;
  • na początku lata kwietniki już wyglądają ładnie i efektownie, a błędy można łatwo naprawić, sadząc dodatkowe rośliny (np. nagietki, astry, begonie i wiele innych);
  • zadbaj o dekorację tarasów, pergoli, balkonów czy strychów. Możesz to zrobić umieszczając w pojemnikach zwisające petunie lub surfinie, lobelię i pelargonię.

Jeśli w tym czasie panuje upalna pogoda, rośliny nie tylko będą potrzebowały wilgoci, aby się ukorzenić, ale także cienia. Według wierzeń ludowych wszystkie prace związane z sadzeniem powinny być zakończone przed świętem Trójcy Świętej, którego data różni się w zależności od roku.

Zwalczanie chwastów

Chwasty mają potężne zdolności adaptacyjne i przetrwają nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Ich miliardy nasion są zaprogramowane na różne okresy spoczynku, dzięki czemu nowe pędy pojawiają się przez cały ciepły sezon. Sprawia to ogrodnikom wiele kłopotów, ponieważ trzeba je stale zwalczać. Jeśli zawiedzie się czujność podczas aktywnego sezonu upraw w czerwcu, można niemal całkowicie zniszczyć swoje zbiory. Usuwanie chwastów w odpowiednim czasie oraz stosowanie herbicydów i ściółkowanie ułatwi pielęgnację roślin.

Ochrona roślin przed chorobami

Mimo że hodowcy roślin ciężko pracują nad stworzeniem odmian odpornych na wiele różnych chorób, to w niesprzyjających warunkach atmosferycznych często są one atakowane przez różne patogeny. Do najczęściej występujących infekcji bakteryjnych i wirusowych należą:

  • Brunatna zgnilizna (Botrytis): może zaatakować wszystkie części rośliny przy słabej wentylacji i przy wilgotnej, chłodnej pogodzie. Konieczne jest przerzedzenie roślin w odpowiednim czasie i usunięcie resztek roślinnych z obszaru;
  • gnicie i zgnilizna korzeni: powoduje hibernację i obumieranie roślin z powodu nadmiaru lub stagnacji wilgoci;
  • antraknoza (zgorzel): rozprzestrzenia się za pomocą zainfekowanych nasion, sadzonek, gleby, patogen aktywnie rozmnaża się w wilgotnym środowisku. Pojawia się w postaci brązowych plam;
  • mączniak rzekomy: pojawia się jako bezbarwne i spleśniałe plamy na różnych rodzajach roślin;
  • choroby mozaikowe: szeroka grupa wirusów, które powodują jasne kolorowe plamy na liściach. Rozprzestrzeniają się przez zanieczyszczone narzędzia ogrodnicze, przez manipulowanie roślinami, przez szkodniki owadzie i w inny sposób.

Środki do zwalczania tych i innych chorób w szerokim zakresie dostępne w sklepie internetowym Garden Number One. Należy również zwrócić szczególną uwagę na nawożenie wszystkich rodzajów roślin w czerwcu, ponieważ jest to czas, kiedy się odbywa ich aktywna wegetacja. Najpopularniejsze, skuteczne i bezpieczne nawozy organiczne i mineralne dostępne są w odpowiednim dziale.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023