Garden Blog

Klomby z roślin cebulowych i bylin: 4 pomysły na mixborder i plan realizacji

Klomby kwiatowe z cebulkami wiosennymi i bylinami są niezwykle piękne. Jesienią można sadzić mixbordery, które zakwitną od wczesnej wiosny do pierwszego śniegu. Oferujemy 4 opcje tworzenia łatwych w utrzymaniu klombów własnymi rękami.

Główne zasady sadzenia tulipanów, krokusów i żonkili w klombie razem z bylinami:

 • cebule wiosenne kwitną jako pierwsze na granicy (kwiecień-maj);
 • korony bylin w pełni otwierają się później (pod koniec maja - w czerwcu);
 • rośliny wieloletnie, przed początkiem lata pokrywają liśćmi rośliny cebulowe, które wyblakły;
 • od czerwca do jesieni - byliny zachowują swoją dekoracyjność.
 • zasadach tworzenia takich klombów, doborze roślin i wygodnych metodach sadzenia porozmawiamy na konkretnych przykładach.

Klomby przed domem i kwietniki mieszane z wiosennych kwiatów roślin cebulowych i bylin

Nowoczesne odmiany tulipanów, krokusów, żonkili i innych roślin cebulowych są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji niż stare. Są bardziej niezawodne, więc można je bezpiecznie sadzić razem z bylinami w kompozycjach ogrodowych, które prawie nie wymagają pielęgnacji. A sam zobaczysz! Istnieją tylko dwie podstawowe zasady, aby kwietnik zachwycał kwiatami i był najłatwiejszy w pielęgnacji.

Zasada 1. Gleby lekkie.

Na takich glebach większość roślin cebulowych i wieloletnich rzadko wymaga przeszczepu. Właściciele gęstych gleb na początek będą musieli rozjaśnić glebę w klombie, dodając piasek, torf i próchnicę. A jeśli masz lekką, bogatą w wilgoć i dobrze uprawianą glebę, możesz od razu przystąpić do sadzenia.

Zasada 2. Prawidłowy dobór odmian i gatunków cebul

Wybierz takie rodzaje tulipanów, szafirka, żonkili itp., które mogą rosnąć w jednym miejscu bez kopania przez 3-5 lat lub dłużej. Do tego czasu trzeba będzie posadzić byliny. Polecamy takie żarówki.

Odmiany tulipanów:

●        Tulipany botaniczne

Większość tulipanów tego gatunku jest niska, mocna, o eleganckich kwiatach. Główne cechy: wczesne kwitnienie, dobry kształt kwiatów, szeroka gama kolorystyczna (występują dwukolorowe). Bardzo odporny na warunki uprawy. Kwitnienie - od kwietnia.

●        Tulipany Greiga

Tulipany te mają bardzo duże kwiaty do 12 cm, przy zwartej wielkości rośliny około 30 cm. Piękny kształt kwiatu, szeroki u podstawy, z krawędziami płatków wygiętymi na zewnątrz. Liście są w czerwonawe smugi. Kwiaty dobrze się przechowują, do 3 tygodni. Bardzo bezpretensjonalne tulipany.

●        Tulipany Fostera

Tulipany o specjalnym kształcie kwiatu - wewnętrzne płatki tworzą wysoką szklankę do 15 cm, a zewnętrzne są wygięte na zewnątrz do środka pąka. Tulipany są mocne, od 15 cm do 40 cm, kwitną od końca kwietnia.

●        Tulipany Kaufmana

Kwiaty z cechą, do 8 cm - rozpuszczają się szeroko i wyglądają jak gwiazdy. Te tulipany zaczynają kwitnąć jako pierwsze - od kwietnia. Kompaktowe stabilne tulipany, 15 cm - 20 cm. Istnieją odmiany z ozdobnymi liśćmi.

●        hybrydy Darwina

Wysokie tulipany, kwiat o specjalnym kształcie do 15 cm, z ciężkim kwadratowym dnem. Łodygi kwiatowe - do 80 cm. Średnio wczesne, kwitną od początku maja.

●        Tulipan triumph

Duże i wysokie tulipany, do 70 cm. Kwiaty - do 14 cm. Łodygi kwiatowe - mocne. Pąki doskonale zachowują swój kształt. Kwitną od pierwszej dekady maja.

Odmiany narcyzów:

Większość rodzajów żonkili można uprawiać w jednym miejscu przez okres do 5 lat.

Rodzaje szafirka i krokusa:

Szafirek groniasty i krokusy - rosną stopniowo, tworzą gniazda. I mogą obejść się bez kopania z klombu nawet przez kilka lat.

Jak zrobić klomb

Jakie tulipany, szafirki, żonkile itp. cebulowe najlepiej nadają się na rabaty i mixbordery - już wiesz. Zaczynamy wybierać byliny. Możesz łączyć rośliny, które już masz w ogrodzie. Lub kup u nas cebulki i byliny. Jeśli sadzisz kwietnik jesienią i potrzebujesz również bylin z naszego wiosennego asortymentu, po prostu zostaw dla nich miejsce. Sadzić na wiosnę. 

Kwietnik opcja 1: Mixborder na słoneczne miejsca

Tulipany, hiacynty i żonkile doskonale dogadują się w klombie z odpornymi na suszę bylinami: rozchodnikami, krwawnikami (achillea), wieloletnimi astrami itp. Takiego klombu nie można przesadzić do 5-6 lat.

Opcja klombu 2: zjeżdżalnia alpejska i skalniak

Elementy projektowania krajobrazu z kamieniami ozdobnymi lub naturalnymi - doskonale łączą się z tulipanami, krokusami, żonkilami. Do takich łóżek lepiej wybrać niskie rodzaje żarówek. Odpowiednie dla Ciebie: krokusy, tulipany botaniczne, tulipany Kaufmana, tulipany Greiga, miniaturowe żonkile, szachownica. 

Kwietnik opcja 3: Mixborder w półcieniu

Wiosenne cebule w kwietniku aktywnie rosną i kwitną wiosną. Korony drzew, krzewów i bylin w ogóle im nie przeszkadzają. Zanim liście całkowicie się rozwiną, wiosenne kwiaty będą odpoczywać. A byliny pokryją je tak, że granica mieszanki pozostanie piękna przez cały czas. Do takich kompozycji będą Ci pasować nie tylko tulipany i żonkile, ale także cebulowe irysy. Sadzenie w klombach powinno odbywać się z uwzględnieniem wysokości roślin i czasu ich kwitnienia. Uzupełnij kwietnik bulwiastymi bylinami - tawułkami, hostami, pelargoniami itp.

Wiosną głównymi akcentami klombu będą tulipany, hiacynty, krokusy, żonkile, szafirki itp. Od początku lata - byliny: hosta zachwyci pięknymi liśćmi i okryje rośliny cebulowe, które zasypiają, do połowy lata - uwagę przykują kwitnące astilby, a bliżej jesieni - pierwsza partia wykonywane przez wieloletnie astry.

Kwietnik opcja 4: Kwietnik o ciągłym kwitnieniu z cebulek i bylin

Tworząc nasadzenia mieszane z bylin i cebul, można wykonać kwietniki o regularnym składzie, symetryczne, a także fantazyjne. Na początek zobaczmy - czy przyszły kwietnik jest dobrze widoczny ze wszystkich stron w ogrodzie? Czy tylko z trzech, dwóch lub jednego? Od tego zależeć będzie podejście do kompozycji klombu, połączenie roślin, wybór odmian tulipanów, żonkili i bylin.

Ciągłe kwitnienie kwietników bylin i cebulek - 10 prostych kroków:

 1. Główna idea klombu: byliny nie kolidują z cebulkami na wiosnę, a od początku lata okrywają je koronami. Ogród kwiatowy pozostaje dekoracyjny aż do zimy.
 2. Rozważ opcję, gdy kwietnik ma prawidłowy kształt i jest dobrze widoczny ze wszystkich stron. Znajduje się w lekkim półcieniu.
 3. Tworzymy symetryczną kompozycję z akcentem na środku klombu, okrągłym. Rośliny sadzi się w pierścieniach od środka klombu do krawędzi.
 4. Na środku klombu sadzimy wysoką bylinę - aster Royal Ruby. Możesz mieć 3-5 krzewów na raz, w zależności od wielkości klombu. Na wysokości - główna dominanta. I tło dla roślin niższych
 5. Wokół 2-3 rzędy tulipanów Triumph, są duże i będą dobrze widoczne z krawędzi rabaty. I kolejne 2-3 rzędy szafirków, które będą podnosić rzędy tulipanów, ocieniać je.
 6. Obramuj ją tawułkami Milk and Honey. Latem bylina ta będzie krótsza od astrów i uzyskamy kaskadę. Gdy te dość duże byliny zakwitną, tulipany i szafirki już zakończą kwitnienie. A zamknięte liście bylin niezawodnie zakryją wyblakłe cebulki.
 7. Sadzimy żonkile przed tawułkami. Mogą to być dowolne żonkile, z wyjątkiem karłowych.
 8. Sadzimy liczne byliny - żurawki czy małe hosty. Takie nasadzenie w kole wygląda efektownie: 2 krzewy hosty Fortunei Hyacinthina i 1 krzew hosty Patriot.
 9. Praktycznie na pierwszym planie sadzimy hiacynty i drobne rośliny cebulowe - krokusy, hiacyntowiec, miniaturowe żonkile itp.
 10. A pierwszy plan to znowu wieloletnia roślina, pelargonia ogrodowa. Wstaje dość późno, nie zacieni cebulek, tylko przykryje je później.

Takie klomby bylin i cebulek będą wymagały najprostszej pielęgnacji. I zachwycą Cię kwitnieniem od kwietnia do jesieni.

Posiadamy bogatą kolekcję wiosennych cebulek: tulipany - ponad 100 odmian, żonkile - kilkadziesiąt odmian, hiacynty, krokusy, szafirki i inne cebulki. Cebule profesjonalnej jakości firmy Garden Number One można kupić w dobrej cenie od bezpośredniego dostawcy z gwarancją. Dostawa od sklepu internetowego - pocztą na terenie całej Polski (Warszawa, Białystok, Kielce, Rzeszów itp.).


Zdjęcia: Depositphotos

 
Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023