Garden Blog

Jeżyna jesienią: pielęgnacja, nawozy, podlewanie, przygotowanie do zimy

Ze względu na dość wysokie łodygi i obecność ostrych kolców w niektórych odmianach, jeżyny mogą wydawać się bardzo niezależną damą, która z łatwością poradzi sobie bez opieki. Jednak nie... Trzeba o nią dbać regularnie, począwszy od pierwszych tygodni wiosny, przez gorące lato, a skończywszy na ostatnich tygodniach jesieni.

To właśnie okres jesienny interesuje nas najbardziej. Dziś na blogu Garden Number One postaramy się zrozumieć, czego potrzebują jeżyny: przycinanie jesienią, przygotowanie do zimy, nawożenie, dodatkowa pielęgnacja. Co zrobić, aby stworzyć podstawę dla dobrych zbiorów w przyszłym sezonie? Krótko o tym, co teraz najważniejsze!

Czy jeżyny wymagają przycinania na zimę?

Wcześniej na blogu mówiliśmy już o znaczeniu i tajnikach wiosennego przycinania jeżyn. Z praktycznego punktu widzenia procedura ta niewiele różni się od podobnych działań na wiosnę, ale cel jest jeszcze inny.

Przed przycięciem krzewów jeżyn na zimę konieczne jest określenie pędów owocujących i zrozumienie cyklu życia. Istotą jest to, że jeżyny należą do roślin o 2-letnim cyklu życiowym i dają owoce na pędach z ostatniego roku. Oznacza to, że jeśli pęd w tym roku miał już jagody, to nie ma sensu go zostawiać, ponieważ ponowne owocowanie nadal nie zostało osiągnięte. Należy go usunąć!

W przypadku młodych pędów sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zadaniem ogrodnika jest utrzymanie ich w jak najpełniejszym i, co ważniejsze, zdrowym składzie, ponieważ to one będą decydować o jakości i ilości przyszłych zbiorów. Dlatego jesienne przygotowanie jeżyn do zimy zawsze obejmuje nie tylko podlewanie czy nawożenie (o czym powiemy później), ale także przycinanie. Trzeba tylko podejść do tego mądrze.

Jak przycinać jeżyny na zimę?

Pędy owocujące przycinamy tak nisko, jak to fizycznie możliwe. Idealnie byłoby, gdyby nie pozostały nawet żadne kikuty - staraj się ciąć na poziomie gruntu. Pomogą w tym wysokiej jakości sekatory. Następnie przyjrzyj się liczbie młodych pędów. Zasadniczo jeżyna ogrodowa zimą dzięki dobrze rozwiniętym korzeniom może dostarczać składniki odżywcze do 5-7 pędów. Jeśli jest ich 8 lub więcej (co nie zdarza się często, ale się zdarza), to można je zostawić (najprawdopodobniej wszystkie są zachowane) lub wyciąć najsłabsze z wyglądu.

Natura jest tak zorganizowana, że ze względu na dużą liczbę pędów jest prawie gwarantowane, że będą bolesne, słabe. Można je usunąć. Należy pamiętać o pozostawieniu pędu głównego, ale jak wyciąć pędy boczne jeżyny? Pasierbów należy przycinać przy 4-5 pąku. Zazwyczaj jeżyny dają dobre owoce i pędy boczne, więc sam zdecyduj, ile z nich zostawić. Jeśli twój krzew jagodowy w sezonie dał silny wzrost i przekroczył tempo wzrostu 200 cm, konieczne jest skrócenie długich pędów. Doświadczeni ogrodnicy zajmują się szczypaniem wierzchołków, co przyczynia się do bardziej aktywnego rozgałęziania. Ale jeśli masz ograniczoną przestrzeń, niezbyt pożywną glebę lub nie chcesz poświęcać wiele uwagi dalszej pielęgnacji krzewu, lepiej skrócić roślinę, aby możliwości systemu korzeniowego odpowiadały objętości zielonej masy, którą należy utrzymać.

Czy przykrywać jeżyny na zimę: kiedy i czym?

Nawet jeśli zasadziłeś najbardziej przystosowane do polskich mrozów wielkoowocowe odmiany jeżyn, nadal ta kultura będzie wymagać dodatkowej ochrony przed zimnem, ponieważ z natury jest dość wrażliwa na agresywne działanie czynników pogodowych. Przede wszystkim dotyczy to mieszkańców północnych regionów w Polsce. Bez odpowiedniego schronienia istnieje dość wysokie prawdopodobieństwo, że część krzewów lub nawet całe nasadzenie w całości zamarznie.

W południowej części kraju takie ryzyko jest znacznie niższe lub w ogóle nie występuje. Niemniej jednak eksperci zalecają okrywanie nawet odpornych na mróz odmian uprawianych w warunkowo ciepłych obszarach.

Kiedy i jak okrywać jeżyny? To kolejne pytanie. Konieczne jest, aby mieć czas przed silnymi mrozami na przeprowadzenie procedur przygotowawczych, do których potrzebny będzie sznurek. Z jego pomocą należy związać pędy, wcześniej zebrane w osobne wiązki, i ostrożnie oprzeć je o ziemię, o ile pozwala na to sama roślina (nie naciskać mocno). Ważne jest, aby zrobić to przed mrozem, ponieważ przy ujemnych temperaturach powietrza pędy będą miały zwiększoną kruchość. Na razie to wszystko.

Bezpośrednie przykrycie nastąpi później, gdy nadejdą przymrozki. Zbyt wcześnie, gdy jest jeszcze stabilna plusowa temperatura powietrza, okrywanie krzewów jeżyn na zimę nie jest opłacalne, ponieważ może to uniemożliwić. Jest jeszcze czas, aby zastanowić się, czym okryć jeżyny na zimę: najlepiej agrowłókniną lub innym materiałem włókninowym.

Jak prawidłowo przykryć jeżyny na zimę?

Okres przycinania jeżyn na zimę minął pomyślnie - usunęliśmy nadmiar pędów i oczyściliśmy teren. Już przycięte jeżyny zostały zebrane w pęczki i ułożone poziomo, przyciągając pędy boczne do pędów środkowych. Nie będzie zbędne tworzenieuziemienia, czyli mocowanie rośliny za pomocą zszywek, haczyków lub innych dostępnych akcesoriów.

Nawiasem mówiąc, jeśli od samego początku przyczynisz się do poziomego wzrostu krzewu, czyli skierujesz pędy we właściwym kierunku, wówczas okrywanie jeżyn na zimę będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Idealnie byłoby nie tylko grzędować rośliny, ale najpierw stworzyć dodatkową warstwę, w której będzie powietrze. Jego obecność zminimalizuje prawdopodobieństwo zamarznięcia. Roślina będzie mogła w pełni oddychać, a jednocześnie temperatura powietrza pod schronieniem będzie utrzymywana w granicach normy. Podstawą jest umieszczenie plastikowych butelek lub wymyślenie czegoś bardziej ozdobnego.

Klasyczna ściółka z drzew iglastych, trocin itp. nadaje się do graniczącego kręgu. Cóż, najbardziej odpowiedzialny moment: ostrożnie przykryj jeżynę materiałem pokrywającym, aby nie uszkodzić pędów i zapewnić 100% osłonę. Jeśli nigdy tego nie robiłeś i nie wiesz, jak okryć jeżyny na zimę, to teoretycznie procedura jest porównywalna ze sposobem okrywania róż, tylko w przypadku krzewu jagodowego jest to znacznie łatwiejsze.

Czy konieczne jest nawożenie jeżyn jesienią?

Na samym końcu przedstawimy informacje o nawozach jesiennych. Nie są one niezbędne, to znaczy bez nich roślina może poradzić sobie z utrzymaniem życia w okresie zimowym, ale właściwe stosowanie nawozów znacznie ułatwia ten proces.

W żadnym wypadku nie należy celowo stosować azotu. A jeśli go używamy, to tylko jako część kompleksów mineralnych i tylko wtedy, gdy stężenie jest minimalne. Jesienią można ograniczyć się do superfosfatu, który w razie potrzeby można zastąpić amofosem, lub siarczanu potasu, który z kolei można zastąpić kalimagnezją (ponownie, w razie potrzeby).

Zdecydowanie nie pomylisz się, jeśli zdecydujesz się na zakup dowolnego nawozu jesiennego - uniwersalnego lub specjalnie zaprojektowanego dla krzewów jagodowych. Składniki odżywcze wzmacniają odporność rośliny, dzięki czemu z powodzeniem przechodzi zimny okres roku.

Zdjęcia: Depositphotos

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023