Garden Blog

Jest dużo słońca: jak zmniejszyć negatywny wpływ ciepła na rośliny

Rozmowy o globalnym ociepleniu od dawna nie wydają się tylko rozmowami, ale mają całkiem solidne podstawy. Ostatnie lata, kiedy Polska doświadczyła nienormalnych upałów w lecie, były bardzo odkrywcze. Co tu dużo mówić, skoro nawet wczesną jesienią wskazania termometrów sięgają niekiedy +30°C. W związku z tym ogrodnicy i rolnicy podczas sadzenia roślin powinni brać pod uwagę nie tylko mrozoodporność, ale także zdolność danej uprawy do wytrzymania upałów.

Niestety, nie wszystkie kwiaty ozdobne, drzewa owocowe lub warzywa, tradycyjnie uprawiane w Polsce, mogą w 100% bezboleśnie tolerować wpływ wysokich temperatur. I tu pojawia się rozsądne pytanie: jak uchronić rośliny przed upałem? Nie trzeba daleko szukać odpowiedzi, ponieważ w tym artykule postaramy się opowiedzieć o głównych niuansach tak fachowo, jak to tylko możliwe.

Prawidłowe podlewanie

Wiemy, że wielu początkujących wątpi, czy możliwe jest podlewanie roślin w upale, i słusznie, ponieważ nie jest możliwe nawadnianie roślinności w słońcu. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, skuteczność będzie minimalna, ponieważ w intensywnym upale parowanie wilgoci jest dosłownie natychmiastowe. Po drugie, istnieje wysokie ryzyko, że zielona masa pod wpływem światła ultrafioletowego ulegnie poparzeniu słonecznemu. Dlatego nigdy nie należy podlewać roślin w upale. Eksperci Garden Number One zdecydowanie nie zalecają podlewania roślin w upalne dni. Do tej czynności należy wybrać poranek, a jeszcze lepiej podlewać w spokojny wieczór.

Jak prawidłowo podlewać rośliny w upale? Nie jest trudno zidentyfikować rośliny, które potrzebują wilgoci. Zazwyczaj mają one lekko wygięte liście. W krytycznych sytuacjach kolor liści może wyblaknąć, a kształt może się zmienić. Lepiej nie doprowadzać do takiego stanu, ale zadbać o terminowe podlewanie, do którego prawidłowego wykonania konieczne jest uwzględnienie 3 głównych czynników: rodzaju rośliny, jej wieku i poziomu naturalnego zapotrzebowania na wilgoć. Czynniki drugorzędne to warunki glebowe, strefa sadzenia itp. Istnieją rośliny odporne na suszę, które mogą obejść się bez podlewania przez długi czas, ale istnieje cała lista tych, dla których jest to niezbędne. Na przykład:

 • ukorzenione sadzonki;
 • nowo posadzone sadzonki;
 • rośliny pojemnikowe;
 • rośliny szklarniowe;
 • ponownie zasiany trawnik;
 • nowo założony trawnik (rolki).

W praktyce każdy ogrodnik otrzymuje indywidualną ilość wody na roślinę. Zalecamy mniej więcej takie ilości, w zależności od gatunku:

 • młode drzewa - 30-40 litrów/m2;
 • krzewy - 15-20 litrów/m2
 • trawnik - 15-20 l/m2;
 • kwiaty ozdobne - 10-15 l/m2.

Szczególną uwagę należy zwrócić na uprawy warzyw, które zazwyczaj są najmniej odporne na suszę. Jeśli nie nawilżysz gleby, nie możesz liczyć na dobre zbiory. Jak podlewać:

 • Pomidor - raz w tygodniu, około 5-7 litrów na krzak (podlewać pod korzeń);
 • Ogórki - raz na 3-4 dni, około 2-3 litrów/m2;
 • Kalafior i kapusta biała - raz w tygodniu, do 10 litrów/m2;
 • Papryka - raz na 3-5 dni. Około 4-5 litrów na krzak (podlewanie pod korzeń);
 • Buraki - raz na półtora tygodnia do dwóch tygodni, około 5-6 litrów/m2;
 • Cukinia - raz na półtora tygodnia, około 4-5 litrów na krzak;
 • Zioła i sałatki - raz na 3-4 dni, 5-7 litrów/m2.

Wszystkie litry podano przy założeniu, że jest to okres suszy, tj. roślinność ma wysokie zapotrzebowanie na wilgoć. W każdym przypadku prawidłowym rozwiązaniem w warunkach suszy jest najpierw zmiękczenie wierzchniej warstwy gleby, aby nie utworzyła się skorupa. Dopiero wtedy należy w pełni podlać, aby zapewnić głębokie nawilżenie. Wieczorne zraszanie roślin ozdobnych można przeprowadzać co wieczór lub co drugi wieczór.

Czym podlewać rośliny w upały? Jeśli to możliwe, należy używać wody o temperaturze co najmniej zbliżonej do temperatury gleby. Należy oszczędzać deszczówkę lub czerpać wodę ze studni i pozostawić ją na zewnątrz. Używaj uniwersalnych dysz do węża i specjalnych opryskiwaczy, które znacznie ułatwiają pracę.

Jeśli nie masz zasobów lub czasu na podlewanie, ale widzisz potrzebę odchwaszczenia działki, co możesz zrobić? Nawet jeśli w ogrodzie warzywnym jest zbyt wiele chwastów, lepiej nie usuwać ich w upale dnia (w przypadku przedłużającej się suszy), w przeciwnym razie ostatnia cenna wilgoć zniknie wraz z chwastami.

Właściwe mulczowanie

W upalne dni gleba bardzo szybko traci wilgoć. Aby spowolnić ten proces, doświadczeni ogrodnicy uciekają się do mulczowania. Zapewnia ono cały szereg korzystnych efektów dla rozwoju roślin:

 • minimalizuje parowanie wilgoci z gleby;
 • utrzymuje normalny reżim temperaturowy w glebie;
 • zapobiega tworzeniu się skorupy na powierzchni ziemi;
 • promuje normalną aktywność naturalnej mikroflory glebowej;
 • chroni powierzchniowe korzenie roślin przed negatywnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego.

Jak widać, spośród 5 głównych zalet ściółkowania, większość z nich dotyczy ochrony roślin przed słońcem i ciepłem. Do ściółkowania można użyć naturalnych materiałów, od rozdrobnionych chwastów lub skoszonej trawy po słomę, a nawet torf. Bardzo popularna jest ściółka z kory sosnowej. Nie zalecamy stosowania kamyków lub wiórów marmurowych (są one możliwe w przypadku uprawy roślin ozdobnych), ponieważ korzenie mogą gnić, gdy temperatura jest stale wysoka w słoneczne dni. Będzie to miało negatywny wpływ na całą roślinę.

Osobno powinniśmy porozmawiać o ściółce iglastej. Jest dobry we wszystkim i spełnia swoją funkcję w 100%, ale jest jeden niuans - trochę zakwasza glebę. Na przykład w przypadku hortensji, rododendronów lub wrzosów taka sytuacja mieści się w normie, ale nie w przypadku wielu innych roślin. Właściwe ściółkowanie to podstawa! W ten sposób można przynajmniej zminimalizować ilość wody zużywanej do regularnego podlewania.

Terminowe cieniowanie

W upalne dni cień jest prawdziwym ratunkiem nie tylko dla ludzi, ale także dla flory. Jeśli na działce nie ma wysokich drzew lub budynków, można sztucznie stworzyć cień. Najczęstszym sposobem jest użycie materiałów pokrywających, takich jak agrowłóknina lub płotno. Chodzi o stworzenie ekranu ochronnego. Najlepiej od strony południowej.

Należy upewnić się, że rośliny (ani gałęzie, ani nawet liście) nie stykają się z materiałem pokrywającym. Najczęściej nie da się obejść bez ramy. To rozwiązanie jest w 100% uzasadnione w kontekście niskich i niedawno posadzonych upraw, które są w fazie adaptacji. Oczywiście, jeśli mówimy o wysokich krzewach lub młodych drzewach owocowych, stworzenie cienia będzie znacznie trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.

W szklarniach sytuacja wygląda podobnie, ale jednak nieco inaczej. Tam trendem są siatki zacieniające, które służą do przykrycia półprzezroczystej folii szklarniowej. Kto ma więcej czasu i chęci - tworzy dodatkową ramę do cieniowania. Prawdziwi profesjonaliści używają specjalnych kompozycji, stosowanych na zasadzie aerozolu. Są one różne i można je dostosować do indywidualnych potrzeb konkretnej uprawy.

Dodatkowo! Warto również wspomnieć o takim pojęciu jak podlewanie na sucho. Oznacza to spulchnianie gleby, które jest potrzebne po deszczach w gorącym okresie, kiedy tworzy się skorupa ziemska. W tym przypadku rozluźnienie sprzyja normalnemu przepływowi tlenu do systemu korzeniowego. Jest to bardzo ważne. Po spulchnieniu (jeśli deszcz był umiarkowany), pożądane jest lekkie podlanie ziemi, aby znormalizować poziom wilgoci.

Rozważaliśmy główne sposoby ratowania roślin przed palącym słońcem. Najlepiej jest zapewnić kompleksową opiekę, a wtedy szanse na sukces będą znacznie większe. Życzymy udanego sezonu!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023