Garden Blog

Jakie rośliny rosną na zboczu: jak wybrać sadzonki na pochyłą działkę

Jakie rośliny na zbocze warto wybrać – to pytanie często zadają naszym konsultantom ogrodnicy, którzy mają trudny teren. Nierówna działka ze spadkiem to świetna okazja do stworzenia wyjątkowego ogrodu marzeń, oryginalnego, wyrazistego. Oczywiście strona ze spadkiem ma swoje zalety i wady, cechy i możliwości. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy dobór roślin do sadzenia na zboczu i, jeśli to konieczne, środki w celu jego wzmocnienia.

Przed wyborem roślin miejsce należy przygotować do sadzenia. Jak to zrobić, zależy przede wszystkim od charakterystyki zbocza, jego stromości lub łagodności, z kroplami lub tym samym zboczem. W procesie organizowania pochyłego terenu najczęściej tworzą kilka poziomów-tarasów (skarp), które są wzmocnione murami oporowymi, wykonują stopnie, wykorzystują zbocze do tworzenia sztucznych strumieni itd.

Cechy terenu ze zboczem – przygotowanie do sadzenia

Wybierając opcje projektowania krajobrazu terenu ze zboczem, należy wziąć pod uwagę jego cechy. Układ terenu z niewielkim nachyleniem będzie się znacznie różnił od układu zbocza lub stromego zbocza. Jakimi roślinami obsadzić skarpę? Jak wzmocnić strome zbocze? Jakie rośliny na skarpę wybrać? Co dobrze rośnie na zboczach? Aby odpowiedzieć na te pytania, musisz zbadać swoją działkę.

  • Określ kąt nachylenia. Jeśli nachylenie jest małe do 10 °, delikatne, wtedy będzie można wzmocnić i ozdobić takie zbocze nawet bylinami zielnymi. Przy bardziej stromym zboczu musisz sadzić krzewy z potężnym systemem korzeniowym i często wykonywać dodatkowe prace inżynieryjne i budowlane w celu wzmocnienia terenu.
  • Zaplanuj prace budowlane, kiedy są potrzebne do wzmocnienia skarpy – tworzenie murków oporowych, organizacja tarasów, schodów itd.
  • Określ cechy gleby – rodzaj (gliniasty, piaszczysto-gliniasty itd.), niebezpieczeństwo podmycia terenu, wysokość wód gruntowych itd. Zwróć uwagę, czy teren znajduje się na wierzchołku skarpy, w środku lub na dole.

Aby uniknąć powodzi i przemieszczania się strumieni wody deszczowej i roztopowej z innych górnych obszarów, może być konieczna specjalna stabilizacja gleby i drenaż. Ważne jest, aby zorganizować układ terenu ze spadkiem, aby gleba nie ślizgała się, nie była wypłukiwana przez przepływy wody. W przypadku zboczy o nachyleniu 40-50° wzmocnienie roślinnością zwykle nie wystarcza. W tym przypadku stosowane są specjalne siatki, tworzone są masywne ściany oporowe. A potem rośliny są już posadzone, aby wzmocnić wierzchnią warstwę gleby.

Tarasowanie działek to jeden z najczęstszych i najwygodniejszych sposobów aranżacji przed sadzeniem. Jest najwygodniejszy i najbardziej funkcjonalny. Ta technika jest najczęściej stosowana w projektowaniu krajobrazu. Taras to pozioma platforma, która jest wzmocniona wzdłuż krawędzi ścianą oporową. Ze znacznym spadkiem, wzdłuż działki rozmieszczono kilka tarasów w półkach. Na każdej z tych półek tworzone są trawniki, tereny rekreacyjne, rabaty kwiatowe itd. Mury oporowe wykonuje się z dzikich kamieni, wiekowych cegieł, na niewielkich spadkach nawet z przygotowanych desek lub bali. Stanowią doskonałe tło dla roślin ampelicznych, pnących i innych, których pędy wdzięcznie opadają z górnego tarasu na dolny.

Ścieżki i stopnie – doskonale uzupełniają teren na zboczu. Kręta ścieżka prowadząca zygzakiem od góry do dołu, w malowniczym obramowaniu krzewów i bylin zielnych, dobrze sprawdzi się przy projektowaniu terenu ze spadkiem. Szerokie stopnie z jednego tarasu na drugi, czy po prostu drabina ustawiona w zboczu – pomagają w wygodnym poruszaniu się po terenie ze spadkiem. Na schodach możesz umieścić rośliny domowe na lato i stworzyć modne kompozycje kwiatowe z roślin kwitnących w doniczkach. Klatka schodowa może zmienić kierunek, przejść na ścieżkę, a następnie z powrotem na schody, przerywane podestem z ławką lub pergolą.

Rośliny płożące na skarpę – jak wybrać miejsce do sadzenia

Wybierając konkretną roślinę do wzmocnienia zboczy, należy wziąć pod uwagę położenie terenu w punktach kardynalnych.

  • Na południowych zboczach – musisz posadzić rośliny, które dobrze znoszą upały i są odporne na suszę.
  • Na północy i północnym zachodzie – odporne na cień i mrozoodporne, które nie będą cierpieć z powodu braku ciepła i światła.
  • W miejscach, gdzie woda nie zalega, skalniaki i ogrody skalne będą się świetnie prezentować z rozchodnikami i trawami ozdobnymi. Możesz wybrać też inne rośliny okrywowe na skarpy.

Należy pamiętać, że nawet przy niewielkim nachyleniu woda deszczowa i topniejąca spłynie z góry terenu na dół. Dlatego w górnej części posadź rośliny odporne na suszę, a w dolnej – rośliny kochające wilgoć.

Jeśli chcesz posadzić rośliny na określonym obszarze, aby wizualnie wyglądał bardziej równomiernie, postępuj zgodnie z zasadą: sadź wysokie rośliny na dole obszaru, a niskie na górze. Na przykład posadź byliny okrywowe na górze, takie jak powojniki lub róże okrywowe, pośrodku krzewy bzu lub forsycji, a na dole drzewa owocowe lub ozdobne. Jeśli chcesz podkreślić piękno zbocza, zrób odwrotnie, na górze – wysokie rośliny, na dole – niewymiarowe, zbocze będzie wyglądało na bardziej strome, niż jest w rzeczywistości.

Na terenie o małym nachyleniu, nie większym niż 8-10 °, glebę można wzmocnić, sadząc rośliny z rozwiniętym systemem korzeniowym. Można sadzić ozdobne krzewy, takie jak żarnowiec, czarny bez, berberys, bzy, jałowiec, a nawet drzewa owocowe, takie jak pigwa. Pomiędzy dużymi krzewami na zboczu posadź byliny okrywowe – barwinek i konwalie, bluszcz i wytrwałość. Niskie rośliny na skarpę utrzymają razem warstwę powierzchniową gleby, tworząc gęsty żywy dywan, który zapobiegnie wietrzeniu i wypłukiwaniu żyznej warstwy.

Klomby na zboczu i obszary o różnicy wysokości – są szczególnie piękne. Wybierz rośliny według własnych upodobań, pamiętaj, tylko aby wziąć pod uwagę warunki uprawy na każdym zboczu lub tarasie. Na północno-wschodnim tarasie można zasiać trawnik odporny na cień i posadzić obwódkę z hosty (inna nazwa – funkia), żurawki, tawułki. Na południowym zachodzie będą dobrze rosły trawy ozdobne, rozchodniki, bluszcz okrywowy itd. Szczególnie popularne przy sadzeniu na małych zboczach są róże okrywowe w połączeniu z jałowcem, irgą, lawendą itd.

Ogród kwiatowy w murze oporowym. Są rośliny, które bardzo lubią rosnąć w szczelinach, nadają się też na alpejskie pagórki czy skalniaki – floks szydlasty, rojnik, tymianek, sedum, lobelia, rogownica, ubiorek, czyściec itd. Rośliny te tworzą malownicze gęste firanki i dobrze chronią ziemię przed wymyciem.

Początkujący ogrodnicy czasami mają problem z miejscem na zboczu wzgórza, ale doświadczeni projektanci wiedzą, że jest to świetna okazja do stworzenia ogrodu o niesamowitej urodzie. Nasz sklep ogrodniczy oferuje całkowicie różne krzewy dekoracyjne i rośliny na skarpy.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023