Garden Blog

Igliwie w ogrodzie: do czego służy i gdzie ją kupić?

Jeśli w Twoim ogrodzie lub na podwórku rosną drzewa iglaste, zapewne zauważyłeś zjawisko ich zaśmiecania. Ktoś może pomylić ją ze śmieciami, zebrać i wyrzucić do kosza, ale doświadczeni ogrodnicy z pewnością znajdą dla niej zastosowanie. Czy Ty również jesteś zainteresowany tym, jak wykorzystać igliwie, a tym samym zminimalizować ilość odpadów organicznych poprzez ich praktyczne wykorzystanie? W takim razie ten artykuł z pewnością Ci się przyda! Dziś pokrótce omówimy, czym jest ściółka iglasta, dla jakich roślin może być przydatna i jak najlepiej wykorzystać ją w ogrodzie. Patrząc w przyszłość, możemy powiedzieć, że można użyć dowolnej liczby igieł: od garści do kilku worków. Spróbujmy, dobrze?

Ściółka z drzew iglastych: gdzie znaleźć i jak zbierać

Nie będziesz miał problemów z ich znalezieniem, jeśli masz dużo drzew iglastych na swoim terenie, które z natury zrzucają stare igły. Możesz być pewien, że znajdziesz dużo igieł pod świerkiem, sosną lub tują. Warto tam zajrzeć. Możesz sam przyczynić się do powstawania ściółki iglastej, przeprowadzając planowe, sanitarne lub formujące przycinanie roślin. To zależy od Ciebie: niektórzy ludzie zbierają tylko igły, podczas gdy inni biorą igły świerkowe do przechowywania, które są używane z nie mniejszą regularnością w ogrodnictwie.

Igły nie wymagają żadnego dodatkowego przygotowania, jeśli chodzi o przygotowywanie naparów, wywarów itp. (o metodach aplikacji porozmawiamy później). Mogą być przechowywane przez długi czas: można je trzymać w torbie lub innym pojemniku. Wskazane jest, aby pomieszczenie było wentylowane i chronione przed wysoką wilgotnością.

Gdzie mogę znaleźć zgniłą ściółkę iglastą? Na przykład w lesie, gdzie rosną odpowiednie drzewa. Nie ma zakazu zbierania igieł do użytku domowego. Jeśli potrzebujesz dużej ilości igliwia i zamierzasz udać się do lasu, aby zebrać produkt, to w miarę możliwości uzgodnij tę kwestię z leśniczym, aby uniknąć problemów.

Kompost ze ściółki drzew iglastych i zakwaszenie gleby

Igły sosnowe są źródłem wielu składników odżywczych, więc mogą być używane jako nawóz. Można polegać na naturalnym procesie recyklingu, ale trwa on 4-5 lat. Jak sprawić, by ściółka iglasta rozkładała się szybciej? Wymieszaj ją z innymi odpadami organicznymi (owoce, warzywa, zioła, liście). Jeśli masz kompostownik, świetnie, wrzuć to wszystko! Nie? W takim razie weź dowolny dostępny pojemnik. Okresowe nawilżanie pomoże zapewnić szybki rozkład.

Kompost iglasty będzie przygotowany prawidłowo, jeśli będzie od czasu do czasu wietrzony. Czas gotowania wynosi do 2 lat, w zależności od warunków i stężenia igieł. Jaki jest rezultat? Otrzymasz pożywny nawóz bogaty w olejki eteryczne i fitoncydy, które odstraszają szkodniki i zapobiegają ich rozmnażaniu.

Inną ważną kwestią jest to, że próchnica z drzew iglastych jest dość kwaśna, więc służy do zakwaszania gleby. W tym samym celu można wykorzystać ściółkę z recyklingu, dodając do niej igły. Wszystkie rodzaje igieł sosnowych mają właściwości zakwaszające, ale modrzew jest najlepszą opcją.

Igliwie jako podłoże dla grządek w przydomowym ogrodzie

Porozmawiajmy trochę o tworzeniu tak zwanych pionowych, ciepłych łóżek. Można je umieścić w dowolnym miejscu: na podwórku, w ogrodzie. Ty określasz rozmiar sztucznie stworzonej grządki, jej lokalizację i ilość użytej materii organicznej. Jak to działa? Musisz wykonać lub zamówić skrzynię odpowiadającą Twoim potrzebom. Następnie należy wypełnić ją wcześniej zebranymi igłami drzew iglastych (inne odpady organiczne również zostaną wykorzystane do stworzenia niezbędnej równowagi).

Igły umieszcza się na dnie skrzyni (podstawie), dodatkowo posypując je cienką warstwą popiołu. Na to kładzie się suche liście, starą trawę, słomę i wierzchołki warzyw. Pojemnik wypełniamy tak, aby na górze pozostało 20-25 cm, które następnie przykrywamy zwykłą żyzną ziemią z ogrodu.

Najlepszą porą na stworzenie takiej grządki jest jesień. Po pierwsze, wszystkie wymienione składniki są dostępne. Po drugie, będą one miały czas, aby nieco się przegrzać podczas zimy. Jaki jest rezultat? Igły sosnowe w połączeniu z inną materią organiczną są źródłem użytecznych składników i ciepła. Oznacza to, że wiosną można sadzić warzywa w skrzyni wcześniej niż na otwartym polu i nie trzeba ich w ogóle karmić, ponieważ grządka sama dostarcza składników odżywczych. Praktyczne i przyjazne dla środowiska!

Ściółka iglasta: zastosowanie w ogrodzie przeciwko szkodnikom i chorobom

Na początku artykułu wspomnieliśmy o przygotowywaniu naparów i wywarów. Przejdźmy teraz do szczegółów... Napar z drzew iglastych jest bardzo skuteczny w zwalczaniu ryjkowców i miniarek. Do jego przygotowania potrzeba około półtora kilograma igieł, które moczy się w wiadrze z wodą i nalega na 4 dni. Należy je codziennie mieszać. Po upływie określonego czasu ciecz jest spuszczana. Powstały koncentrat rozcieńcza się taką samą ilością czystej, ciepłej wody i dodaje 2-3 łyżki zwykłego mydła antybakteryjnego w płynie. Rośliny należy traktować naparem kilka razy - przed pączkowaniem, w trakcie i po.

Alternatywną opcją jest pobranie takiej samej liczby igieł na taką samą ilość wody, ale nie nalegaj, ale gotuj przez 20-30 minut. Ludzie mówią, że takie opryskiwanie pomaga pozbyć się pcheł krzyżowych. Skuteczność naparu z drzew iglastych wynika z jego właściwości bakteriobójczych i dezynfekujących. Pomaga on między innymi zakłócać żywotną aktywność patogennej mikroflory. W rezultacie stanowi doskonałą profilaktykę wielu powszechnych szkodników i chorób krzewów i drzew ogrodowych.

Co ściółkować igliwiem: analizujemy konkretne przykłady

Początkujący ogrodnicy pytają, czy można ściółkować igliwiem? Oczywiście, że można! Igły sosnowe są źródłem środków grzybobójczych, a także pomagają zatrzymać cenną wilgoć i ciepło w glebie. Jeśli już odpowiedziałeś na to pytanie, prawdopodobnie zastanawiasz się, co można ściółkować igłami sosnowymi. Na przykład krzewy jagodowe i kwiaty ozdobne, które preferują glebę lekko kwaśną lub średnio kwaśną. Wśród tych opcji, które są najbardziej uzasadnione, znajduje się ściółkowanie truskawek i hortensji.

Igliwie dla truskawek

Ściółka iglasta nie jest odpowiednia dla wszystkich upraw, ponieważ nie wszystkie rośliny preferują zakwaszoną glebę. Jednak w przypadku truskawek za optymalną uważa się glebę średnio kwaśną, więc ściółka iglasta jest właśnie tym, co zalecił lekarz.

Zbieramy więc i przygotowujemy igły w sposób opisany w punkcie pierwszym. Czekamy na wiosnę, kiedy wierzchnia warstwa gleby jest już dobrze ogrzana. Wcześniej dodajemy do gleby popiół drzewny, który dobrze łączy się z igłami sosnowymi.

Do dołków pod truskawki można wsypać trochę torfu, co będzie miało pozytywny efekt. Następnie sadzimy truskawki zgodnie z podstawowymi zasadami sadzenia. Następnie układamy warstwę przygotowanego igliwia. Na wierzch wlewamy wodę, bierzemy grabie (lub inne narzędzie) i dociskamy iglastą ściółkę jak najbliżej ziemi. Gotowe!

Igliwie dla hortensji

Jeśli zapytasz doświadczonego ogrodnika, jakie rośliny są ściółkowane igliwiem, prawdopodobnie odpowie: hortensje! Rośliny te są ściółkowane na różne sposoby, od mchu torfowego po eksperymentalne opcje, takie jak fusy z kawy, ale igły są jedną z najpopularniejszych metod. Igły sosnowe stanowią doskonałą naturalną barierę dla dużych szkodników, takich jak ślimaki, a także odstraszają małe pasożyty. Igły można łączyć z innymi rodzajami ściółki. Na przykład z próchnicą liściową, nakładaną na nią jako dodatkowa warstwa. Można też zrobić to osobno.

Ściółkowanie hortensji odbywa się wiosną i pełni główną funkcję: zachowanie wilgoci w glebie podczas kolejnych ciepłych miesięcy.

Jakie inne rośliny można ściółkować ściółką iglastą? Na przykład lawenda lub lilia również lubią ściółkę iglastą.

Kontrowersyjną kwestią jest to, czy róże mogą być ściółkowane ściółką iglastą. Niektórzy ogrodnicy robią to z powodzeniem. Jednocześnie inni obawiają się ponownego zwiększenia kwasowości gleby, ponieważ neutralne wskaźniki są optymalne dla róż.

 

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023