Garden Blog

Czarne kwiaty - modne i tajemnicze: jak wybierać odmiany i tworzyć kompozycje ogrodowe

Kiedy ludzie mówią czarne kwiaty, zwykle mają na myśli najciemniejsze kolory płatków, które hodowcy stworzyli w różnych roślinach. Istnieją nie tylko kwitnące, ale także czarne rośliny ozdobne z liści. Wszystkie są bardzo popularne, wyglądają niecodziennie i doskonale pasują do kompozycji ogrodowych.

Oczywiście termin czarne kwiaty nie ma bardzo ważnego znaczenia. Z reguły są to ciemne kolory z odcieniami niebieskiego, fioletowego, bordowego, purpurowego, karmazynowego, czerwonego. Mogą wydawać się tak ciemne, że naprawdę wyglądają jak czarne. Uważa się, że czarne kwiaty są rzadkością. W przypadku niektórych roślin są one naprawdę ekskluzywne, podczas gdy inne mogą oferować wiele ciemnych odmian. Kompozycje ogrodowe z czarnymi kwiatami stają się wyjątkowe, jeśli są harmonijnie skomponowane - mixbordery nabierają wyjątkowego charakteru, a rabaty kwiatowe wyglądają jak arcydzieła projektowania ogrodów.

Czarne kwiaty - cechy i przykłady kompozycji w projektowaniu ogrodów

Łącząc rośliny na rabatach kwiatowych i mixborderach, warto wziąć pod uwagę, że ani kwiaty, ani liście nie są w rzeczywistości czarne, ale mają wyraźny głęboki odcień od jagodowo-niebieskiego do fioletowo-liliowego, z niebieskawym i niebieskim odcieniem. Tylko w określonych warunkach oświetleniowych kwiaty i liście wydają się czarne. Amatorom czasami trudno jest stworzyć rabaty kwiatowe z czarnymi kwiatami. Nie bój się. Czarny to jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów, który harmonijnie łączy się z większością odcieni. A w różnych kombinacjach wygląda zupełnie inaczej nie tylko pod względem koloru, ale także stylu.

Połączenie czarnych kwiatów z białymi będzie wyglądać stylowo i trwale, spokojnie i elegancko. Kombinacje czerni i żółci są kontrastowe i wyraziste. Odcienie kolorów kwiatów zapewnią harmonijne, miękkie kombinacje. Odpowiedni będzie róż, lawenda, fiolet i inne odcienie. Kombinacje czerni i czerwieni wyglądają uroczyście i okazale. A miłośnikom spokojnych i nieco mistycznych kolorów spodoba się połączenie fioletowo-czarnych i niebieskich, fioletowych kwiatów.

Rośliny odgrywają szczególną rolę w przypadku kwiatów w ciemnych kolorach, ponieważ korzystnie je podkreślają, stają się towarzyszami i tłem. Zdaj się na swoją wyobraźnię, wyczucie proporcji i stylu. A teraz zobaczmy, jak kompozycje z czarnymi kwiatami mogą wyglądać w praktyce.

Wiosenne kompozycje z czarnymi kwiatami - ciemierniki, tulipany, jarząbek itp.

Na tle młodej wiosennej zieleni świetnie będą wyglądać czarne tulipany różnych typów: strzępiaste - Aria Cards, Cuban Night, Black Jewel, Viridiflora - Purple Doll, pełne - Black Hero, papuzi Black Parrot, Triumph - Queen of Night i Jack Pot. Oprócz tego warto wybrać tulipany i inne odmiany o podobnych lub kontrastujących odcieniach, na przykład białe. Zimozielone krzewy ozdobne również mogą stać się częścią wiosennej kompozycji. Posadź niewielki żywopłot lub grupę zimozielonych krzewów ognik szkarłatny. Podstawą i tłem mogą być zimozielone krzewy piwonii. Na ich tle czarne kwiatostany szachownicy Persica w kształcie świec będą wyglądać spektakularnie.

Niska, elegancka trzmielina Fortune zachowuje swoje liście nawet pod śniegiem i będzie harmonijnym towarzyszem dla wdzięcznych szachownicy Uva Vulpis oraz niesamowitego ciemiernika pełnego Ellen Purple.

Letnie i jesienne kompozycje z czarnymi kwiatami - różami, liliami, daliami itp.

W ogrodnictwie wertykalnym pnące czarne róże są jednymi z najpopularniejszych, są wdzięczne i dyskretne, nadają się zarówno do bujnych ogrodów barokowych, jak i do nasadzeń w stylu swobodnym.

Czarno-fioletowa ze srebrnym kwiatem Black Queen może być sadzona w kontrastowej kompozycji z białym powojnikiem lub z podobnie ubarwioną czarno-fioletową odmianą Niobe.

Klasyką stało się już sadzenie dużych róż krzewiastych o kwiatach typu angielskiego, purpurowo-czarnej odmiany Munstead Wood, w połączeniu z różowymi i kremowymi odmianami lub srebrnymi krzewami lawendy. Hybrydowe róże herbaciana o czarnych kwiatach są szczególnie lubiane przez kwiaciarnie. Wysokie pąki prawie czarnej odmiany Black Baron i aksamitnie bordowej Black Baccara doskonale wyglądają w połączeniu z białą lub różową gipsówką. To połączenie w mixborderze jest jednym z najbardziej udanych. Srebrne liście miskanta harmonijnie współgrają i służą jako tło dla czarnych kwiatów.

Odmiany o dekoracyjnych liściach tworzą piękną mozaikę ciemnych, purpurowo-czarnych liści. W połączeniu z odmianami o jasnych, zielonych liściach mogą stanowić świetny dodatek do kompozycji z czarnymi kwiatami lilii i kalii. Zwróć uwagę na odmiany kalii Odessa, Schwarzwalder i prawie czarne lilie. Lilie różnych typów mogą pochwalić się bardzo ciemnym kolorem kwiatów: lilie azjatyckie - Dimention, Mapira, luksusowa hybryda LA - Methone, hybryda LO - Night Flyer, azjatyckie tango - Tango Lion Heart itp. Dla kontrastu warto połączyć jasne i kremowe odmiany.

Ciemne liliowce należy sadzić na przemian z grupami różowych, kremowych lub zielonkawo-żółtych liliowców. Najbardziej spektakularne odmiany o czarnych kwiatach to Longfields Black Magię, Black Stockings, Burgundy Love itp.

Proces kwitnienia dojrzałego lata i jesieni kończy się kwitnieniem dalii i mieczyków. Luksusowe czerwone i czarne odmiany dalii - wysoka Arabian Night i kaktusowa Black Wizard - będą świetnie wyglądać z kremowożółtymi i pastelowymi odmianami łososiowymi. Długie kwiatostany ciemnych mieczyków w kształcie świec dobrze wyglądają na tle żywopłotów, takich jak ligustr. Bardzo ciemne, prawie czarne kwiaty mają odmiany wielkokwiatowe, takie jak Black Jack, Black Velvet itp.

Rośliny o czarnych kwiatach i dekoracyjnych ciemnych liściach nie są rzadkością w katalogu Garden Number One, można wybrać rośliny różnych typów do kompozycji ogrodowych. Czarne kwiaty dodadzą ogrodowi radości, a nawet majestatu.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik, Visions Pictures 

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One