Garden Blog

Co sadzić pod drzewami przydatne i piękne - rośliny do strefy korzeniowej

Drzewa w ogrodzie z reguły mają dość dużo miejsca. Jeśli uprawiasz nie tylko kolumnowe drzewa owocowe, które praktycznie nie dają cienia i zajmują minimum miejsca, zawsze aktualne jest pytanie, co sadzić pod szerokimi, gęstymi koronami. W małym ogrodzie liczy się każdy skrawek ziemi i chcesz powiększyć powierzchnię użytkową tak, aby była piękna i rosły nawet rośliny ogrodowe. A wielu ogrodników chce po prostu zoptymalizować pielęgnację ogrodu, uczynić ją minimalną i jak najefektywniej uprawiać kwiaty, warzywa i zioła, racjonalnie zagospodarować przestrzeń pod drzewami. Nasi konsultanci często są pytani: co sadzić w kręgu przy pniu, co można uprawiać pod drzewem owocowym itp.

Koło pni powinno być zadbane, można i należy z niego korzystać, ale tylko z uwzględnieniem różnic w stosunku do innych części ogrodu. Aby prawidłowo wybrać rośliny do cienia, musisz zrozumieć, jakie warunki powstają pod koronami drzew.

Cechy obrzeży wokół drzew, czym różni się przestrzeń pod drzewami od zwykłych kwietników i grządek:

 • Pod drzewami rozłożyste korony tworzą specyficzny mikroklimat. Jest to dość rozległy obszar cienia i półcienia.
 • W kręgu korzeniowym bliżej podłoża znajduje się wiele korzeni. Niektóre drzewa mają ich więcej i są bardzo płytkie, inne mają ich mniej.
 • Klimat podszytu jest różny w zależności od drzewa.
 • Odpowiednio ukształtowane jabłonie i grusze oraz inne drzewa owocowe - zapewniają miękki, rozproszony cień, który doskonale chroni rośliny przed palącym słońcem i pozostawia im wystarczającą ilość światła, aby dobrze rosły.
 • Drzewa iglaste też mają swoje cechy charakterystyczne. Duże odmiany świerków - tworzą bardzo gęstą koronę. Nawet po ulewnych deszczach, ziemia pod nimi może pozostać całkowicie sucha. Pod grupami wyższych tuj występuje też prawie całkowity cień. Sosny zapewniają mniejszy cień. Ważne: ściółka z drzew iglastych ma tendencję do zakwaszania gleby pod koroną i nie jest odpowiednia dla wszystkich roślin.
 • Nie należy kopać głęboko w glebę w obrębie korzeni, aby nie uszkodzić korzeni drzewa i nie pogorszyć jego stanu.
 • Wybieraj rośliny niskie, aby nie zacieniały pnia. Kora nawet dojrzałych drzew powinna być dobrze oświetlona i przewietrzona.
 • Strefy korzeniowe drzew w kształcie kolonii i form karłowatych nie powinny być obsadzane, należy je jedynie ściółkować.
 • W ciągu pierwszych 3-4 lat po posadzeniu nie należy sadzić bylin zielnych bezpośrednio w strefach korzeniowych młodych sadzonek, aby nie stanowiły one konkurencji dla słabo jeszcze rozwiniętego systemu korzeniowego drzew. Lepiej zastosować ściółkę lub wysiać nisko rosnące kwiaty jednoroczne, np. smagliczkę.
 • Wiele roślin doceni cień drzew, ale nie konkurencję. Zadbaj więc o terminowe podlewanie, nawożenie i pielęgnację.

 Co posadzić w cieniu pod drzewem - wybieramy rośliny ozdobne

Przed przystąpieniem do wyboru roślin do sadzenia pod drzewami należy zwrócić uwagę na to, jak gęsty jest cień w kręgu przy pniu, jaka gleba, wilgotność, oświetlenie i inne parametry. Przede wszystkim musisz spojrzeć na gęsty lub lekki cień rzucany przez koronę i ile wilgoci znajduje się w glebie. Zgodnie z nimi wybierzemy rośliny do sadzenia, pod każdym drzewem jedne dobrze się zakorzenią, a inne nie będą rosły.

Trawy i trawniki - ściółka strefy korzeniowej

Co zwykle rośnie pod drzewem w ogrodzie? Mnóstwo chwastów, które trzeba stale usuwać. Co sadzić pod drzewami z chwastów? Najbardziej efektywnym i powszechnym rozwiązaniem byłoby zasianie trawy. Trawy trawnikowe dobrze rosną i tworzą gęstą murawę, przez którą chwasty nie mogą się już przedrzeć. A ci, którzy się przeczołgają, nie wytrzymają kolejnego strzyżenia. Wybierz nasiona traw gazonowych do swoich warunków wzrostu. W przypadku obszarów półcieniowych odpowiedni jest uniwersalny trawnik, w przypadku silnie zacienionych obszarów zacieniony, a karłowy praktycznie nie można ciąć.

W kręgach przypniowych można posadzić kostrzewa, siać tawułkę czy mauretański trawnik, który prawie nie wymaga pielęgnacji. Przeczytaj o funkcjach tworzenia różnych rodzajów trawników na naszym blogu.

Dobra pielęgnacja trawników pod drzewami, podlewanie, nawożenie – poprawiają ich wzrost, produktywność, efekt dekoracyjny. Zadarnianie zatrzymuje wilgoć w glebie, poprawia się jej jakość. Owoce stają się większe i smaczniejsze, a korzenie drzew są chronione przed uszkodzeniami podczas uprawy. Ogród owocowy staje się wspaniałym miejscem wypoczynku, pięknym i przytulnym.

A najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest przykrycie pni drzew ściółką z kory sosnowej.

Jakie kwiaty i rośliny wieloletnie sadzić pod drzewami

Po południowo-wschodniej i północno-zachodniej stronie pnia, pod koronami rzadkich drzew, może rosnąć większość bylin ogrodowych. Przy silniejszym cieniowaniu będziesz musiał wybrać byliny już bardziej tolerujące cień. Zwróć uwagę na to, jaka wilgotność gleby jest najkorzystniejsza dla każdej z roślin. Oczywiście pożądane jest regularne podlewanie kręgów blisko łodygi, ale jeśli nie jest to możliwe, lepiej kupić rośliny odporne na suszę.

Kwitnące i ozdobne rośliny zadarniające pod drzewa

W miękkim rozproszonym cieniu moreli, śliwek, jabłoni itp., klombów z hostami, różnego rodzaju paprociami, bergeniami, stokrotkami, floksami szydłowymi i rozłożystymi dobrze będzie rosła astilba (tawułka).

Pod gęstą koroną orzechów włoskich itp. - sadzić konwalie, a barwinek może rosnąć nawet w miejscach, gdzie praktycznie nie ma słońca. W cieniu będą rosły stokrotki, pierwiosnki ogrodowe, rozchodniki, sedum, rojnik i inne.

 • Wiosenne rośliny cebulowe dobrze rosną w kręgach blisko pnia. Drobnobulwiaste - krokusy, szafirki, przebiśniegi, hiacynty nie wymagają corocznego kopania i dobrze rozwijają się w kręgach przyłodzeniowych, nawet mocno zacienionych. Rośliny te kwitną i aktywnie rosną na wiosnę i mają czas na więdnięcie i przejście w okres spoczynku, nawet zanim korona drzew zostanie w pełni otwarta. Dlatego mają wystarczająco dużo słońca i ciepła.
 • Z katalogów tulipanów i żonkili wybieraj gatunki botaniczne, są bezpretensjonalne i będą ozdabiać pnie drzew przez wiele lat. Nadają się do nasadzeń pod drzewami - tulipany Greiga i Kaufmana, żonkile miniaturowe, tulipany botaniczne, gatunki żonkili, różne odmiany cebul ozdobnych (alium) staną się pięknymi akcentami.
 • Bezpretensjonalny karmnik, różne rodzaje rozchodników) - zacieśnią kręgi przyłodzeniowe malowniczym dywanikiem, stworzą wspaniałe tło dla bulwiastych, a po przekwitnięciu - zamaskują zwiędłe listowie.
 • Pod koronami wysokich dużych drzew w koronkowym półcieniu można sadzić wdzięczne ukwiały, różne odmiany orlików, brunnerów, bujne paprocie itp.

Jakie krzewy posadzić w cieniu pod drzewem?

Wybierz krzewy, które mają stosunkowo mały system korzeniowy, nie będą aktywnie konkurować z drzewami. Na przykład zwarte odmiany trzmieliny, dereń itp. - mogą rosnąć przy braku oświetlenia i na stosunkowo ubogich glebach. Należy tylko pamiętać, że w takich warunkach liście różnorodnych odmian będą jaśniejsze i bardziej zielone niż w przypadku cech odmiany.

Obok drzew iglastych, przy wystarczającym poziomie oświetlenia, dobrze będą rosły rośliny odpowiednie na gleby lekko kwaśne i kwaśne - hortensje, rododendrony itp. Różne odmiany kaliny dobrze rosną w łagodnym półcieniu.

Bujnie kwitnące rośliny jednoroczne w podłoże drzew

Rośliny jednoroczne nadają się do siewu w kręgach pnia, czasem nawet lepiej niż byliny. Większość z nich jest bezpretensjonalna, kwitnie obficie od wiosny do mrozów, mają mały system korzeniowy, dzięki czemu można je uprawiać nawet w kręgach przypniowych młodych drzew. Przeczytaj o zaletach kwiatów jednorocznych na naszym blogu. Pod korony można siać smagliczkę, lobelie, iberys, sadzić sadzonki coleus, nasturcja pięknie rośnie w miękkim półcieniu, bujnie kwitnąca portulaka, z ażurowymi srebrzystymi liśćmi maczek itp. Tradycyjnie nagietki sadzi się w kręgach przypniowych, wystarczy wybrać nasiona niewymiarowych odmian.

Ogrody pod drzewami - dobór roślin jagodowych, warzywnych i aromatycznych przyprawowych

W kręgach blisko pnia można uprawiać wiele roślin ogrodowych. Oczywiście upewnij się, że mają wystarczającą ilość wilgoci, nawozu, światła i ciepła. W głuchym cieniu, z nadmiarem lub niedoborem wilgoci, oczywiście nie dostaniesz plonu. Dlatego staraj się stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do zalecanych dla każdej grupy roślin podczas uprawy pod drzewami.

Rośliny warzywne i zioła

Jednym z najczęstszych pytań jest to, czy można uprawiać pomidory i ogórki pod drzewem. Tak to jest mozliwe. Jedną z opcji jest sadzenie sadzonek w doniczkach i umieszczanie ich w najbardziej oświetlonym miejscu pod koroną.

 • Nowoczesne hybrydy i odmiany ogórków w gorące polskie lato coraz częściej muszą być chronione przed palącym słońcem. Dlatego w koronkowym cieniu pod koronami dużych drzew można ułożyć ogórek i uzyskać normalne zbiory. Wybierz odmiany, które dobrze tolerują cień i są odporne na poważne choroby, i zdecyduj się na dobre samopylne hybrydy. Aby ogórki rosły bezpiecznie w kręgach blisko pnia, stwórz im dobre warunki, główne zalecenia znajdują się na naszym blogu.
 • Pomidory mogą rosnąć również pod drzewami. Spróbuj wybrać najbardziej oświetlony obszar do sadzenia sadzonek. Do dobrych zbiorów pomidory potrzebują dużo słońca i ciepła. Według opinii ogrodnicy z powodzeniem uprawiają niewymiarowe pomidory w doniczkach zawieszonych na niższych gałęziach drzew.
 • Mięta i melisa rosną również z powodzeniem w rozproszonym półcieniu pod drzewami. Uważaj na podlewanie, aby rośliny nie doświadczyły podlewania lub suszy.
 • W cieniu drzew można wyhodować cebulę na piórku, a nawet uzyskać średniej wielkości, ale smaczne cebule. A rodzaje cebul, które rosną w gniazdach z wielu cebul, rosną jeszcze lepiej w półcieniu, na przykład szalotka i szczypiorek. Według opinii można również uzyskać dobre zbiory czosnku.
 • Wiosną i wczesną jesienią można uzyskać dobry plon sałaty liściastej. Koper i pietruszka liściasta dobrze rosną pod drzewami. Buraki w zacienionych miejscach nie rosną duże, ale soczyste i słodkie. Czeremcha i szczaw - te byliny dobrze rosną również w pniach drzew.
 • Rabarbar odmianowy - wytrzymuje również cieniowanie, jest nie tylko smaczny, ale także piękny, z dużymi liśćmi i wysokimi białymi kwiatostanami.

Rośliny jagodowe 

 • Pod koronami roślin iglastych, gdzie gleba ma odczyn kwaśny, wyrosną żurawiny, borówki brusznice i poziomki.
 • Pod drzewami owocowymi - można sadzić truskawki odmianowe bez brody i drobnoowocowe, na przykład sadzonki z pojemników.
 • Maliny mogą dawać przyzwoite plony w rozproszonym cieniu pod wysokimi drzewami.
 • Irga odmianowa to kolejny krzew jagodowy, który z powodzeniem owocuje z miękkiego półcienia. 

Co więc sadzić pod drzewami? Rozważ nasze zalecenia. Wielu ogrodników z powodzeniem używa kręgów pni do sadzenia użytecznych i pięknych roślin, klombów, jagód, a nawet ogrodów warzywnych. Stwórz najbardziej odpowiednie warunki dla roślin, podlewaj, nawoź. Przyniesie to tylko korzyść drzewom. Jeśli przeprowadzasz regularne przetwarzanie drzew owocowych, pamiętaj o tym, wybierając dla nich sąsiadów ogrodowych. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami, a kręgi prawie łodygowe w ogrodzie będą wyglądać pięknie i dawać plon.

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023