Garden Blog

6 zasad jesiennego podlewania drzew owocowych

Po zbiorach drzewa owocowe zaczynają przygotowywać się do zimy. W tym okresie rośliny muszą mieć czas, aby zregenerować się po aktywnym owocowaniu, uformować nowe pąki owocowe, pozwolić pędom dojrzeć i zdrewnieć oraz uformować ochronne łuski pąków. Niektórzy ogrodnicy amatorzy nie dbają wystarczająco o drzewa owocowe jesienią, zaniedbując specjalne jesienne podlewanie.

W rezultacie ich drzewa często chorują i z roku na rok dają coraz mniejsze plony, przedwcześnie się starzeją i cierpią z powodu uszkodzeń spowodowanych przez owady. Jak pomóc drzewom jesienią i odpowiednio o nie zadbać? Jak podlewać drzewa jesienią? Co to jest podlewanie późną jesienią? Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci Garden Number One.

Jesienne podlewanie i pielęgnacja drzew owocowych - zestaw zabiegów agrotechnicznych

Podlewanie drzew jest integralną częścią kompleksowej pielęgnacji ogrodu. Niektóre działania skutecznie uzupełniają inne. Ważne jest, aby nie zaprzestawać regularnego podlewania późnym latem i jesienią. Wielu niedoświadczonych ogrodników uważa, że po zakończeniu zbiorów podlewanie nie jest konieczne. Jest to jednak błąd. Rośliny potrzebują wystarczającej ilości wody, aby wchłonąć składniki odżywcze w wymaganej objętości. Nawet jeśli drzewo już zasypia, kora i system korzeniowy nie mogą wyschnąć.

 • Karmienie jest zawsze połączone z podlewaniem. Nawet najlepsze mieszanki mineralne nie wystarczą, nawet jeśli posypiesz nimi suchą glebę. Krzewy i drzewa owocowe, które dają wczesne plony - śliwy wiśniowe, śliwy, wczesne jabłonie, morele - zaczynają być podlewane i nawożone na mokrej glebie w sierpniu. Pozostałe drzewa owocowe - we wrześniu i październiku.

 • Do jesiennego nawożenia stosuje się specjalne kompleksy bezazotowe w połączeniu z podlewaniem. Ważne: dokarmianie letnie w żaden sposób nie zastępuje dokarmiania jesiennego. Jesienią nie należy stosować letnich mieszanek zawierających azot.

 • Potas i fosfor są najważniejszymi składnikami odżywczymi dla drzew jesienią i podczas przygotowań do zimy. Przyczyniają się one do dojrzewania pędów, pąków i kory. Bez wystarczającego regularnego podlewania drzewa owocowe nie mogą prawidłowo wchłaniać składników odżywczych. Nawożenie bez podlewania jest praktycznie bezużyteczne.

 • Kontynuuj pielenie i spulchnianie gleby, aby zapewnić drzewom wystarczający dostęp tlenu do korzeni.

 • Pamiętaj o stosowaniu fungicydów i insektycydów w celu leczenia i zapobiegania chorobom jesienią.

 • Drzewa owocowe, nawet te młode w przededniu zimy, nie puszczają pędów. Kołnierz korzeniowy nie powinien być zakopany i przykryty ziemią. Okrąg pnia można ściółkować luźnym kompostem, opadłymi liśćmi lub torfem, można też użyć agrowłókniny.

Dzięki terminowemu podlewaniu system korzeniowy drzew owocowych gromadzi składniki odżywcze nagromadzone latem z liści i zielonych pędów. Są to pierwiastki rozpuszczalne w wodzie, a bez odpowiedniego podlewania drzewa nie są w stanie przenieść swoich rezerw do korzeni i kory oraz zrzucić liści w normalny i terminowy sposób. Jeśli drzewa nie zrzucą liści na czas, śnieg ma tendencję do przyklejania się i łamania gałęzi. Więcej informacji na temat pielęgnacji drzew owocowych jesienią można znaleźć w publikacji. Późną jesienią przeprowadza się opryski zwalczające, jak to zrobić poprawnie - przeczytaj sekcję Środki do pielęgnacji ogrodu jesienią.

Dolewanie wody lub podlewanie drzew owocowych późną jesienią

Podlewanie późną jesienią nie zastępuje regularnego podlewania, ale je uzupełnia. Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze od końca lata i jesieni, to w przeddzień nadejścia stabilnych mrozów drzewa owocowe w większości zrzucą liście. Na kilka tygodni przed nadejściem zimy ogród jest obficie podlewany. Tak, aby głębokość wilgotności gleby przekraczała 120-150 cm. Mokra gleba zamarza znacznie wolniej niż sucha, co daje drzewom więcej czasu na przystosowanie się do mrozu. Zimą drzewa zużywają znacznie mniej wody niż latem. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie potrzebują wody w okresie spoczynku. Jeśli gleba jest sucha, wysychają również korzenie, gałęzie i kora. Często to właśnie brak wilgoci powoduje częściowe lub całkowite zamarzanie drzew. Drzewa iglaste, które pozostają zielone zimą, są szczególnie narażone na wysychanie. Wiosną wilgotna gleba szybciej się nagrzewa, a ogród wcześniej budzi się z zimowej hibernacji.

Oczywiście, jeśli jesień jest deszczowa, nie ma potrzeby wykonywania specjalnego jesiennego podlewania. Jednak w ostatnich latach jesień była raczej sucha, a niewielkie opady to zdecydowanie za mało dla drzew. Wymagane jest dodatkowe podlewanie. Jeśli masz system nawadniania kropelkowego lub automatycznego, to programując system nawadniania, nie wyłączaj go zbyt wcześnie. Aby ustalić, czy konieczne jest nawadnianie uzupełniające, należy wykopać dołek na głębokość dwóch łopat, czyli około 40-50 cm. Weź garść ziemi z dna i jeśli da się ją uformować w gęstą bryłę, nie musisz jej dalej podlewać.

Zasady podlewania zimą

 1. Pod dojrzałymi drzewami gleba powinna być wilgotna do głębokości co najmniej 1 m. Dla młodych drzew i krzewów owocowych - około 60-70 cm.

 2. Pod młode drzewo wlewa się około 40 litrów wody, dorosłe drzewa średniej wielkości potrzebują 50-70 litrów wody, a wysokie duże drzewa potrzebują 100 litrów wody na każde.

 3. Nawadnianie ładujące wodę odbywa się w kilku etapach. Ogród należy podlewać co drugi dzień, aby woda miała czas wsiąknąć w glebę, nie stagnowała i nie blokowała dostępu tlenu do korzeni.

 4. Na ciężkich, gęstych glinach szybkość podlewania zmniejsza się o 20%. Na lekkich glinach piaszczystych należy ją zwiększyć.

 5. Upewnij się, że gleba jest wystarczająco wilgotna. W razie potrzeby powtórzyć obfite podlewanie. Prawidłowe nawadnianie jest bardzo ważne dla drzew. Przesuszona kora nie chroni drzew przed mrozem, szkodniki łatwo przenikają przez drewno, a choroby atakują osłabione rośliny.

 6. Bardzo ważne: nawadnianie późną jesienią odbywa się po masowym opadnięciu liści. W tym okresie temperatura nie przekracza już +2-5°C, ruch soków w pniu i gałęziach, korzeniach jest znacznie zmniejszony, a zużycie wilgoci znacznie spowalnia. Jeśli drzewa zostaną głęboko podlane przed tym okresem, może to sprowokować nie zasypianie, ale budzenie się, co będzie miało szczególnie negatywny wpływ na młode drzewa.

Kiedy przeprowadzać nawadnianie doładowujące? To zależy od pogody i regionu. Należy śledzić prognozę pogody. Zwykle jest to listopad, kiedy temperatury są nadal powyżej zera, występują nocne przymrozki, ale ziemia nie zaczęła jeszcze zamarzać.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023