Garden Blog

Żurawina ogrodowa wielkoowocowa: sadzenie i pielęgnacja

Żurawina jest bardzo cenną i pożyteczną rośliną jagodową. Sama roślina wymaga oczywiście pewnych praktyk agronomicznych podczas sadzenia sadzonek, ale są one dość proste. Być może masz idealne warunki do sadzenia i uprawy sadzonek żurawiny w swoim ogrodzie, a żurawina wyrośnie i przyniesie obfite owoce ku uciesze całej rodziny.

Żurawina (łac. Oxycoccus) to grupa roślin należąca do rodziny wrzosowatych. Żurawina ma niskie łodygi, wiecznie zielone, błyszczące, szmaragdowe liście, które wyglądają nawet spod śniegu. Odwrotna strona liścia jest matowa z lekkim woskowym nalotem, który chroni liście przed wilgocią. Pędy żurawiny, o długości do 50 cm, ukorzeniają się po opadnięciu na ziemię, co oznacza, że roślina jest rozmnażana przez pędy pnące. Wysokość rośliny może osiągnąć 60 cm. Pędy tych wiecznie zielonych krzewów mogą osiągać od 15 cm do 60 cm.

Łacińska nazwa oznacza kwaśną jagodę. W języku angielskim żurawina nazywana jest cranberry. Amerykanie nazywają tak tę jagodę, najwyraźniej dlatego, że rośnie na terenach podmokłych, gdzie żurawie lubią się wypasać.

W środowisku naturalnym rośnie w bujnych kępach, zwykle na wilgotnych terenach podmokłych, w lasach iglastych i mieszanych, wzdłuż nizinnych brzegów rzek i jezior. Żurawina ogrodowa uprawiana jest w ogrodach i na działkach przydomowych.

Kwitnie od końca kwietnia do początku czerwca, w zależności od odmiany. Jasnoróżowe lub czerwonawe kwiaty pojawiają się na wydłużonych szypułkach, a każdy kwiat pozostaje dekoracyjny przez okres do trzech tygodni. Jagody dojrzewają we wrześniu lub październiku i mogą być zbierane zimą, a nawet wiosną bezpośrednio spod śniegu. Owoce żurawiny ogrodowej są jaskrawoczerwone, błyszczące, o średnicy do 15 mm. Jagody, które zostały uszkodzone przez mróz, są słodsze, choć gorzej się je przechowuje i transportuje.

Jako roślina ogrodowa, żurawina staje się coraz bardziej powszechna w naszych ogrodach, podobnie jak popularna i również bardzo przydatna jagoda - borówka amerykańska lub borówka ogrodowa. Jagody te mają bardzo podobne warunki uprawy.

Rodzaje i odmiany żurawiny

Wyróżnia się cztery główne rodzaje:

 • wielkoowocowa 
 • olbrzymia;
 • błotna;
 • drobnoowocowa.

W kulturze ogrodowej najbardziej rozpowszechniona jest żurawina wielkoowocowa. Jest to roślina o dużej sile wzrostu. Krzewy osiągają wysokość do 30 cm i są w stanie z czasem rozrosnąć się na szerokość do 2 m. Owoce tej odmiany są bardzo duże i mogą osiągać średnicę 20 mm. Jagody są ciemnoczerwone z niebieskawym woskowym nalotem, który może pozostawać na krzewach przez całą zimę. Dojrzewanie następuje 80-90 dni po zakończeniu kwitnienia, zwykle na początku października. Pierwsze zbiory można zbierać przez 2-3 lata po posadzeniu, a w pełni owocowania roślina wchodzi w czwarty rok.

Uwaga: żurawiny odmianowe nie są rozmnażane przez nasiona, co oznacza, że właściwości odmianowe rośliny matecznej nie są zachowane. Należy kupić sadzonki.

Cechy uprawy żurawiny w ogrodzie i na daczy

 

 • Termin sadzenia sadzonek żurawiny

Sadzonki sadzi się w otwartym terenie wczesną wiosną, gdy tylko szpadel można wbić w ziemię na głębokość co najmniej 10 cm. Można je również sadzić jesienią, gdy pogoda jest chłodna i wilgotna, w październiku, a nawet w listopadzie.

 • Przygotowanie sadzonek żurawiny do sadzenia

Przed sadzeniem sadzonki można trzymać przez kilka godzin w roztworze specjalnego stymulanta. W celu zapobiegania chorobom należy dodać fungicyd. Po posadzeniu rośliny należy podlać tym samym roztworem.

 • Sadzenie żurawiny w otwartym terenie

Sadzonki żurawiny należy sadzić w dołkach o głębokości do 10 cm, wykopanych w odległości 25 cm. Sadzonki należy ściółkować.

 • Podlewanie sadzonek żurawiny

Sadzić w wilgotnej glebie i dobrze podlewać. Żurawina jest rośliną wodolubną i w naturze rośnie na terenach podmokłych. W ogrodzie należy regularnie podlewać żurawinę, zwłaszcza w okresie wzrostu i owocowania. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia gleby. Idealnie byłoby, gdyby wody gruntowe znajdowały się na głębokości około 35 cm w obszarze uprawy żurawiny.

Najkorzystniejsze warunki do uprawy żurawiny: gleba, wymagania świetlne

Aby z powodzeniem uprawiać żurawinę, gleba powinna być lekka, wzbogacona organicznie i lekko kwaśna, o pH 3,5-4,5. Gotowe podłoże można kupić w centrum ogrodniczym lub przygotować samodzielnie, jeśli w pobliżu znajduje się las iglasty. Potrzebne będą: próchnica leśna, piasek i torf w proporcji 1:1:2, można dodać jeszcze jedną część przejrzałego igliwia.

Jeśli Twoja działka ma gleby o takim składzie, które nie nadają się do uprawy żurawiny, bardzo łatwo jest stworzyć odpowiednie warunki dla rośliny:

 • Usuń wierzchnią warstwę gleby na głębokość do 35 cm. Można utworzyć ciągłą grządkę lub przygotować wykop.
 • Wyłóż wykop włóknem falistym lub innym materiałem, aby gleba się nie rozpadła.
 • Wypełnij dołek podłożem o kwaśnym odczynie.
 • Posadź sadzonki żurawiny po dwie w dołku w odległości około 30 cm.
 • Sadzonki należy ściółkować torfem lub trocinami drzew iglastych.

Do sadzenia należy wybierać miejsca nasłonecznione, ale można też sadzić żurawinę w półcieniu.

Pielęgnacja żurawiny

Podstawowe elementy pielęgnacji żurawiny

 • lekkie spulchnianie i odchwaszczanie
 • podlewanie i nawożenie nawozami mineralnymi i organicznymi;
 • lekkie przycinanie;
 • ochrona przed chorobami.

Nawożenie żurawiny

Aby uzyskać dobre zbiory żurawiny, należy regularnie dokarmiać rośliny.

Najwygodniej jest dodawać nawóz do wody podczas podlewania roślin.

 • od wczesnej wiosny do końca lipca należy zasilać rośliny złożonym nawozem mineralnym co trzy tygodnie. 
 • od połowy sierpnia zasilaj rośliny co dwa tygodnie.
 • od trzeciego roku wzrostu nawozić rzadziej, do 6 razy w sezonie.
 • ważne: Stosować nawóz w połowie zalecanej dawki.

Przycinanie żurawiny

Kiedy i jak przycinać koronę żurawiny, jak dotąd nie wszyscy ogrodnicy wiedzą. Jest to jednak bardzo proste. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami:

 • pierwsze przycinanie przeprowadza się na początku maja. W ciągu pierwszych dwóch lub trzech lat po posadzeniu roślina tworzy koronę, można ją uczynić zwartą i wyższą lub rozłożystą, łodygową.
 • aby korona była bardziej zwarta, należy odciąć wszystkie cienkie, łodygowe, rozłożyste pędy. Zachęci to pionowe gałęzie do wzrostu.
 • jeśli jednak masz ochotę na żurawinę rozłożystą, skróć pionowe gałęzie, aby stymulować wzrost poziomych pędów szypułkowych.
 • uwaga: pionowe gałęzie są lepsze do zbierania jagód, ale poziome pędy są łatwiejsze do przykrycia na zimę.
 • ważne: żurawiny nie należy przycinać jesienią.

Podlewanie żurawiny

Podczas podlewania żurawiny należy stosować złotą zasadę - gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nie mokra. Nie powinno być stagnacji wody.

Choroby i szkodniki żurawiny

Roślina najczęściej choruje na choroby grzybowe lub bakteryjne. Oczywiście łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Wiosną, na samym początku wegetacji, należy traktować rośliny preparatami zawierającymi miedź, na przykład: chlorek miedzi. Od maja do września należy stosować ogólnoustrojowe fungicydy.

Szkodniki owadzie nie mogą powodować poważnych uszkodzeń roślin, więc nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków do ich zwalczania.

Przygotowanie żurawiny do zimy

Żurawina to roślina odporna na mróz. Jednak w przypadku śnieżnej i mroźnej zimy należy okryć sadzonki żurawiny agrowłókniną.

Cechy zastosowania żurawiny, przydatne i interesujące informacje

Żurawina jest rośliną zapylającą pszczoły. Dlatego wokół plantacji żurawiny należy posadzić rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły. Pomoże to zwiększyć plony. Można użyć  macierzanki, tymianku,i alyssum.

Jesienią, podczas zbioru żurawiny, który zwykle odbywa się we wrześniu-październiku, jagody można zbierać nawet niedojrzałe, dojrzeją podczas przechowywania.

Żurawina jest niezwykle przydatna. Zawiera szeroką gamę przydatnych substancji, witamin, kwasów organicznych i pierwiastków śladowych. Żurawina jest naturalnym antybiotykiem. Żurawina może chronić organizm przed infekcjami, normalizować ciśnienie krwi, poprawiać pracę przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego, poprawiać apetyt. Ekstrakt z żurawiny wchodzi w skład skutecznych kosmetyków.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023