Garden Blog

Wszystko o goździkach Szabo - od wyboru odmian po sadzenie i pielęgnację

Goździk Szabo to jedna z najpopularniejszych form obficie kwitnących roślin i najczęściej spotykana w ogrodnictwie. Szeroka gama nasion goździka Szabo, wiele różnych odmian, pozwala tworzyć piękne kwietniki, kompozycje doniczkowe, dekorować balkon lub parapet.

Dianthus caryophyllus var. Schabaud to roślina wieloletnia, ale w kulturze uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Dlaczego? Ponieważ w naszym klimacie odmiana Szabo - nie zimuje. Jeśli uprawiasz tę roślinę w doniczkach, możesz zostawić je w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej zera. W następnym roku zakwitną. Jednak wtedy krzewy należy podzielić i odmłodzić, aby zachowały obfite kwitnienie.

Chociaż goździk Szabo jest byliną, jest uprawiany z nasion jako roślina jednoroczna. Osobliwością tego typu goździków ogrodowych jest to, że od kiełkowania do kwitnienia mija dość dużo czasu. Potrzebują 3-4 miesięcy wzrostu sadzonki, aby rozpocząć proces tworzenia pąków, a w przypadku niektórych odmian - do 5-6 miesięcy.

Ale kwitnie Szabo - pięknie, długo, obficie, nieprzerwanie. Pąki tworzą się stale przez całe lato i jesień. Jeśli wprowadzisz rośliny do domu, przed zimnem i zapewnisz oświetlenie - będą nadal kwitnąć i cieszyć Cię nawet zimą.

Wysokość krzewów zależy od odmiany, od 30 cm do 60 cm, w doniczce - rośliny są niższe niż te, które rosną w otwartym terenie. Pędy i szypułki są zaokrąglone, z wyraźnymi węzłami. Liście są wąskie, 4-15 cm długości, około 0,5 cm szerokości, niebiesko-zielone, gęste, woskowe. W przeciwieństwie do goździków tureckich, kwiaty Szabo są pełne, bujne, z szeroką paletą odmian kolorystycznych. Te goździki wyglądają równie spektakularnie jak zwykłe kwiaty szklarniowe, które są znane z tradycyjnych bukietów ze sklepów. Tyle że są bardziej miniaturowe i można je uprawiać samodzielnie w ogrodzie lub w domu. Kwiaty mają średnicę do 7-10 cm, są pachnące i zachowują swoją wartość dekoracyjną na krzaku przez długi czas, do 10 dni. W cięciu również utrzymują się długo, ponad tydzień. Dlatego Szabo są poszukiwane przez kwiaciarnie do bukietów. Płatki - wdzięcznie zakrzywione, pofałdowane, złożone, głęboko rozcięte.

Roślina ta lubi światło i ciepło, kwiaty wytrzymują spadki temperatury do +2-3°C, liście wytrzymują niewielkie ujemne temperatury. System korzeniowy jest mały i rozgałęziony.

Jak wyhodować sadzonkę goździka Szabo z nasion?

Kiedy wysiewać goździk Szabo na sadzonki?

Termin siewu zależy od tego, kiedy można sadzić rośliny w otwartym terenie lub sadzić je w doniczkach na balkonie, lub parapecie domowym.

Pamiętaj, że siew odbywa się w styczniu i lutym, a do kwitnienia powinny minąć co najmniej 3-4 miesiące, więc nie zwlekaj.

Jak wyhodować sadzonkę goździka Szabo?

Zaczynamy od wysiewu nasion.

  • Aby wyhodować sadzonki, należy wziąć lekkie podłoże do sadzonek. Lub wymieszaj 2 części ziemi ogrodowej, 2 - torf, 2 - torf, 2 - kompost, 1 - piasek i koniecznie potraktuj go fungicydem, aby oczyścić go z patogenów.
  • Przygotuj pojemniki, mogą to być kasety, tabletki torfowe itp. o głębokości 5-6 cm.

Jak rośnie goździk Szabo z nasion?

  • Na początek należy rozłożyć nasiona na wyrównanej powierzchni podłoża w odległości 1 cm od siebie.
  • Posypać cienką warstwą ziemi 3-4 mm i zwilżyć opryskiwaczem.
  • Przykryć przezroczystą folią lub szkłem.
  • Optymalna temperatura kiełkowania wynosi +15-20°C.
  • Gdy górna warstwa ziemi wyschnie, zwilżyć ją opryskiwaczem.
  • Okresowo usuwaj skropliny z folii, nie dopuszczaj do stagnacji wilgoci, kiełki goździka tego nie lubią.

Kiedy nasiona kiełkują?

Pierwsze kiełki pojawią się w ciągu 4-6 dni. Zazwyczaj masowe pojawienie się sadzonek następuje w ciągu tygodnia. Umieść sadzonki na południowym parapecie, najlepiej w jasnym i stosunkowo chłodnym miejscu, optymalna temperatura do uprawy sadzonek wynosi około +15-17°C. Zapewnij dodatkowe oświetlenie, w okresie styczeń-luty światło dzienne nie jest wystarczające dla sadzonek. Jeśli sadzonki są zbyt wydłużone, posyp je odrobiną ziemi aż do liści.

Jak zbierać sadzonki goździka Szabo?

Ze względu na fakt, że warunki uprawy sadzonek tego typu goździków są długie, konieczne będzie wykonanie dwóch zbiorów.

  • Pierwszy zbiór w fazie dwóch prawdziwych liści. Ostrożnie posadzić sadzonki w różnych kubkach lub komórkach kasety sadzonek o średnicy około 4-5 cm.
  • Drugi zbiór - w fazie 4-5 liści właściwych. Wraz z grudą ziemi ostrożnie usuń sadzonki i przesadź je do pojemników o średnicy 10-15 cm.

Podczas przesadzania nie zakopuj roślin, chyba że się rozciągnęły. Jeśli dolna część krzewu jest zbyt długa, uzupełnij glebę, ale nie więcej niż 2 cm.

Pielęgnacja i zbiór sadzonek goździka Szabo

Czy muszę szczypać sadzonki goździka Szabo? Tak. Gdy roślina utworzy 5-6 par liści - należy uszczypnąć wierzchołek, następnie zaczną pojawiać się pędy boczne, krzewy będą bujne, a następnie utworzą wiele łodyg kwiatowych z pąkami.

Nawożenie sadzonek. W gotowych podłożach i podkładach dla sadzonek - istnieje niezbędny zapas nawozów. Dlatego karmienie można rozpocząć po uszczypnięciu wierzchołka. Możesz używać uniwersalnych nawozów rozpuszczalnych w wodzie zarówno do dokarmiania korzeni, jak i dolistnego - postępuj zgodnie z instrukcjami.

W tym samym czasie należy rozpocząć hartowanie sadzonek. Wynieś je na świeże powietrze i słońce najpierw na kilka minut, a następnie na godzinę. Zwiększaj czas spędzany przez sadzonki na zewnątrz, tak aby do czasu posadzenia ich w otwartym terenie były już zahartowane.

Sadzenie sadzonek goździków w otwartym terenie - pielęgnacja, uprawa

Gdy temperatura w nocy nie spada już poniżej +10°C, można rozpocząć sadzenie zahartowanych sadzonek na rabatach kwiatowych oraz w doniczkach na tarasach i balkonach. Dobre sadzonki mogą wytrzymać krótkotrwałe przymrozki do -1-3°C.

Gleba

Goździki dobrze rosną na każdej żyznej glebie uprawnej o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Na zbyt gęstych glinach i ubogich glebach piaszczystych rośliny nie rosną dobrze.

Przygotowując miejsce do sadzenia w ogrodzie - jesienią pod kopanie należy wsypać 45 g superfosfatu i kilka wiader kompostu na metr kwadratowy.

Schemat sadzenia wynosi 25 cm x 25 cm.

Miejsce sadzenia. Do uprawy na rabatach i w doniczkach należy wybrać jasne, słoneczne miejsce, osłonięte od silnych wiatrów i przeciągów.

Podstawowa pielęgnacja

Utrzymuj optymalną umiarkowaną wilgotność gleby, rośliny nie powinny być nadmiernie podlewane ani przesuszane. Nawozić złożonymi nawozami mineralnymi i organicznymi.

Ważne: nie należy stosować świeżych nawozów organicznych, obornika kurzego i odchodów, ponieważ goździki zginą.

Pielenie i spulchnianie należy wykonywać ostrożnie, system korzeniowy goździków jest płytki, staraj się go nie uszkodzić. Lepiej jest ściółkować nasadzenia, aby wilgoć została zatrzymana, a gleba nie była zbyt ubita po deszczach.

Po silnych wiatrach i deszczach łodygi kwiatowe mogą nie być w stanie utrzymać dużych, bujnych kwiatów, dlatego należy zadbać o podwiązywanie krzewów.

Czy muszę przycinać? Jeśli chcesz uzyskać największe kwiaty do cięcia, musisz usunąć wszystkie pędy boczne i pąki na szypułkach. Pozostaw tylko górną część.

Usuń zwiędłe kwiaty, co pobudzi pojawienie się nowych pąków.

Goździki Szabo zimą

Jeśli chcesz zachować krzewy, to jesienią odetnij je i przenieś kłącza na zimę do chłodnego pomieszczenia, pozostaw je w doniczkach do wiosny, ziemia powinna być lekko wilgotna. Według opinii, w łagodne zimy rośliny mogą zimować w otwartym terenie ze schronieniem.

Szkodniki i choroby

Przy odpowiedniej pielęgnacji goździki rzadko chorują. Jednak w okresach deszczowych mogą zostać uszkodzone przez choroby grzybowe. Wówczas konieczne jest stosowanie fungicydów.

W warunkach domowych goździki Szabo rosną doskonale. Sadzenie i pielęgnacja są takie same jak w przypadku uprawy na rabatach kwiatowych.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023