Garden Blog

Wiosenna pielęgnacja truskawek od A do Z - co należy zrobić, aby uzyskać dobre zbiory?

Właściwa wiosenna pielęgnacja jest jednym z najważniejszych etapów uzyskania dużego i wysokiej jakości zbioru truskawek. Dla polskiego ogrodnika uprawa pachnących, soczystych, słodkich jagód to tradycyjne zajęcie. Jednak nawet najlepsze sadzonki truskawek nowoczesnych, wysokowydajnych odmian wymagają terminowego karmienia i przetwarzania na wiosnę. W tym artykule krok po kroku przeanalizujemy wiosenną pielęgnację truskawek od A do Z - co trzeba zrobić, aby uzyskać dobre zbiory.

Nawet początkujący może sadzić truskawki w ogrodzie. Krzewy sadzi się jesienią lub wiosną. Początkujący ogrodnicy-amatorzy często zadowalają się zbiorem kilku jagód z krzaka. Jednak są tak smaczne, że chce się więcej rosnąć. Najlepsze nowoczesne odmiany pozwalają uzyskać wysokiej jakości jagody, mają wysoki potencjał plonowania. Początkujący często myślą, że truskawki ogrodowe rosną same. Wystarczy posadzić sadzonki truskawek odmianowych, a one wyrosną praktycznie same. W rzeczywistości truskawki wymagają kompetentnej, starannej opieki, szczególnie wiosną. To nic trudnego, podpowiemy Ci co, jak i kiedy robić w wiosennym truskawkowym ogródku. 

Wiosenna pielęgnacja truskawki – krok po kroku

Truskawka ogrodowa to jedna z tych roślin, które budzą się dość wcześnie na wiosnę. Dzięki temu będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na wiosenną pielęgnację truskawek. Jednak ważne jest, aby rozpocząć pracę nad swoim ogrodem jagodowym na czas. Wtedy zbiory w tym sezonie będą dobre, a następny nie zawiedzie.

Krok 1. Usuwamy schronienie zimowe

Czy śnieg spadł już na Wasze truskawkowe grządki? Czy ziemia nie jest trochę sucha? Jeśli tak, to czas rozpocząć wiosenną pielęgnację truskawek. Jeśli pokryłeś łóżko włóknem rolniczym lub innym materiałem pokrywającym na zimę, usuń go. Jeśli go opuścisz, to wraz z nadejściem stabilnych dodatnich temperatur krzewy truskawek mogą dojrzewać pod osłoną. Ostrożnie usuń zeszłoroczną ściółkę. Swoje zadanie już wykonała. A teraz ściółka zapobiega nagrzewaniu się ziemi i ukrywaniu się w niej owadów i patogenów. Dlatego ostrożnie jej usuwaj, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób i szkodników

Krok 2. Czyścimy truskawkę

Pospiesz się, czas zacząć oczyszczać krzaki truskawek z resztek roślin. Usuń chwasty z rośliny truskawki, ostrożnie usuń opadłe liście, resztki roślin, gałęzie itp. Teraz musisz sam wyczyścić krzaki truskawek. Weź czyste nożyce ogrodowe lub sekatory i odetnij wszystkie stare i przemarznięte liście, które zmieniły kolor, pokryły się plamami, wyschły. Przytnij resztki starych łodyg kwiatowych i wąsów. Zostaw tylko punkt wzrostu - rozetę i zdrowe zielone liście, jeśli są. Na zeszłorocznych chorych liściach zimują larwy grzybów i szkodników. Ważne jest, aby usunąć te liście, gdy są jeszcze mokre po zimie. Po całkowitym wyschnięciu na wiosennym słońcu zaczną z nich wylatywać zarodniki grzybów i szkodniki. Dlatego należy je jak najszybciej usunąć i spalić.

Krok 3. Spulchnianie i lekkie podniesienie

Zimą grunt jest mocno ubity, co uniemożliwia rozwój roślin. Delikatnie poluzuj ziemię wokół krzaków truskawek. Wiosną ważne jest zapewnienie dostępu tlenu do korzeni, luźna gleba szybciej się nagrzewa. Użyj małych wygodnych grabi lub kultywatora, szczególnie uważaj bliżej krzaków. System korzeniowy truskawek jest płytki, staraj się nie uszkodzić korzeni. Uwaga, często po zimie część korzeni niektórych krzewów truskawek może być odsłonięta, być tuż przy powierzchni. Dlatego podczas rozluźniania należy zwrócić na to uwagę, takie krzaki należy lekko posypać, zwinąć. Ważne: w żadnym wypadku nie należy zasypiać serca, czyli punktu wzrostu. Posyp tylko korzenie.

Krok 4. Sadzenie i przesadzanie

Krzewy, które można łatwo usunąć z ziemi po zimowaniu - zabierz je, umarły. Zdrowe krzewy mocno trzymają się podłoża i nie wypadają z ziemi przy najmniejszym dotknięciu. W pustych miejscach sadzimy młode krzewy lub dzielimy stare. Młode rozety truskawek można przesadzać wiosną. Jednak pożądane jest, aby to zrobić w okresie, gdy ziemia jest wilgotna, a aktywny wzrost krzewów jeszcze się nie rozpoczął. Późniejsze sadzenie doprowadzi do tego, że przesadzone krzaki truskawek będą musiały się rozwijać w okresie, gdy słońce już wyraźnie pali w ciągu dnia, a wilgoć z ziemi szybko odparowuje. Niedawno posadzone krzewy uschną nieco w ciągu dnia z powodu braku wilgoci, jeszcze się nie zakorzeniły i pozostaną w tyle za wzrostem, ich plon spadnie. To samo dotyczy sadzenia sadzonek truskawek wiosną.

Krok 5. Ściółkowanie truskawek i wiosenne dokarmianie

Spulchnianie można połączyć z wprowadzeniem pierwszego wiosennego nawożenia truskawek. Możesz używać zarówno nawozów mineralnych, jak i organicznych. Pod krzaki wlej dobry kompost, w małej warstwie do 4-5 cm, aby nie zapobiegał nagrzewaniu się ziemi. Na początku wzrostu, krzewy truskawek potrzebują nawozów azotowych lub kompleksowych mieszanek pod truskawki z przewagą azotu. Można zastosować mocznik - około 10-12 g na 1 metr kwadratowy. Zrób małe rowki i umieść nawozy w rzędach, posyp ziemią lub poluzuj, aby granulki znalazły się w ziemi. Użyj specjalnych nawozów do truskawek zgodnie z instrukcjami. Sfermentowane odchody kurcząt mogą być stosowane jako nawóz organiczny. Dodaj 1 litr naparu do 10 litrów wody do nawadniania i nałóż 0,5 litra roztworu pod każdy krzak.

Ważne: nie przekraczać zalecanych dawek nawozów. Nie będzie lepiej. Nadmiar azotu spowoduje zbyt szybki rozwój liści. Jednocześnie nie będą tolerować spadku temperatury i staną się bardzo podatne na choroby. Przekarmione krzewy wiosną tracą produktywność, dają mało jagód lub w ogóle nie owocują.

Dobrze podlewaj po karmieniu. Uważaj na podlewanie, na początku aktywnego wzrostu ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna, bez suszy, ale też z nadmiarem wody, aby jej nie było.

Krok 6. Leczenie chorób truskawek i szkodników

Wiosenna profilaktyka truskawek to obowiązkowy program pielęgnacyjny, jeśli oczywiście chcesz uzyskać wysokiej jakości, zdrowe zbiory. Przetwarzanie wiosenne pozwala pozbyć się problemów ze szkodnikami i chorobami na długo przed dojrzewaniem jagód i ich zbiorem. Wiosną przeprowadza się 1-2 zabiegi lekami przeciw szkodnikom, oraz przeciw chorobom - Fundazol i Magnecur.

Krok 7. Tworzenie wiosennego schronienia na wczesne zbiory

Aby uzyskać wczesne zbiory, rolnicy sadzą truskawki w szklarni. Jednak możesz zrobić dodatkowe schronienie na wiosnę tuż nad łóżkiem. Umieść łuki i przykryj truskawki włóknem rolniczym lub folią. Schronienie wygładzi wahania temperatury w dzień i w nocy, krzewy będą się lepiej i szybciej rozwijać, zbiory będą wcześniejsze i obfitsze.

Krok 8. Drugie nawożenie truskawek wiosną

Przypominamy, że gdy zaczną pojawiać się łodygi kwiatowe, truskawki będą musiały być karmione nawozami potasowymi i potasowo-fosforowymi. Możesz użyć azotanu potasu - 1 łyżeczka na wiadro do podlewania, 0,5 l na krzak. Odpowiedni jest również superfosfat, monofosforan potasu, specjalna mieszanka do krzewów jagodowych itp. Dobry wynik daje również nawożenie zwykłym popiołem drzewnym. Ten etap jest bardzo ważny dla kształtowania przyszłych zbiorów. Przy braku potasu krzewy truskawek nie będą w stanie wytworzyć wystarczającej liczby kwiatów i jajników.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023