Garden Blog

Uprawa nasturcji z nasion w Polsce: kiedy sadzić i jak o nie dbać

Czy wiesz, że w Polsce panują idealne warunki do uprawy nasturcji? Tak, od tego zaczynamy materiał o pięknej roślinie zwanej nasturcją: zdjęcie, uprawa z nasion, główne niuanse procesu - wszystko to zostanie omówione w dzisiejszym artykule.

Nie ma wątpliwości, że ten jasny kwiat jest uważany za jednego z ulubionych polskich ogrodników. Dlatego pytanie o to, jak rośnie nasturcja (uprawa z nasion w domu) jest maksymalnie istotne dla czytelników naszego bloga. W szczegółowym przewodniku rozważymy każdy etap. Czego potrzebuje nasturcja? Uprawa z nasion - łatwa czy trudna? Kiedy sadzić w otwartym terenie? Odpowiedzi w dalszej części!

Jak uprawiać nasturcje z nasion: wybór gleby i materiału do sadzenia

Jeśli preferujesz nasiona wysokiej jakości i zorientujesz się w odpowiednim czasie siewu, zrobisz ogromny krok w kierunku sukcesu! Ten z kolei składa się z pojedynczych małych kroków:

 • Wybór nasion. Kupuj nasiona odmian krajowych lub przystosowanych, biorąc pod uwagę cechy klimatyczne swojego regionu. Zwróć szczególną uwagę na nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania i odporności na choroby. Jeśli chodzi o cechy dekoracyjne, można kupić wysoko rosnącą nasturcję pełną lub nisko rosnącą. Istnieją również odmiany ampelowe. Wybierając nasiona, zwróć uwagę na okres przydatności do spożycia i pochodzenie. Im świeższe nasiona, tym większe prawdopodobieństwo udanego kiełkowania. Lepiej kupować od zaufanych sprzedawców o dobrej reputacji.

 • Przygotowanie gleby. Zapewnij glebę bogatą w składniki odżywcze, dodając kompost lub próchnicę. Zapewni to roślinom zdrowy start. Oprócz kompostu dodaj nawóz mineralny o wysokiej zawartości fosforu, aby stymulować wzrost korzeni. Dawki powinny być minimalne, ale z pewnością przyniosą efekt.

 • Metody siewu. Siew należy rozpocząć pod koniec kwietnia lub na początku maja. W tym okresie gleba jest już wystarczająco ciepła. To jest, jeśli mówimy o tym, kiedy sadzić nasiona nasturcji w otwartym terenie. Dotyczy to przede wszystkim południowych regionów w Polsce. Jeśli jest to nasturcja domowa - sadzonki z nasion są uprawiane wcześniej. W związku z tym kwitnienie może nastąpić wcześniej. W rzeczywistości warunki pogodowe nie są szczególnie ważne w uprawie wewnętrznym. Jeśli używasz nieprzygotowanego materiału nasadzeniowego, rozważ wstępne zaprawienie nasion (np. namoczenie ich w stymulatorze wzrostu), aby zwiększyć szybkość ich kiełkowania. 

Materiał do sadzenia należy wysiewać na głębokość około 1-3 cm. Odstępy mogą być różne. Dosłownie 5-10 centymetrów wystarczy, jeśli planujesz kolejne zbiory. Lub od 15 cm - jeśli nie planujesz. W każdym przypadku (sadzenie w doniczce lub na grządce) należy zwilżyć glebę. Jeśli temperatura na zewnątrz jest niska - przykryj folią. W pomieszczeniach - niekoniecznie.

Nasturcja: uprawa sadzonek z nasion

Jeśli wolisz najpierw wyhodować sadzonkę, a następnie przesadzić ją na stałe miejsce, możesz mieć pewność, że zdrowa sadzonka jest gwarancją przyszłego obfitego kwitnienia. Ważnym pytaniem jest, ile nasturcji kiełkuje z nasion? Zazwyczaj należy odczekać 2-3 tygodnie. Termin ten może zależeć od gatunku rośliny, pochodzenia nasion i warunków utrzymania. Następnie należy zadbać o młode nasturcje:

 • Warunki dla sadzonek. Konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu oświetlenia i komfortowego reżimu temperaturowego. Umieść pojemniki z nasionami w jasnym miejscu i utrzymuj temperaturę +18...+20 °C. Oznacza to, że temperatura powinna być standardowa, pokojowa. Najmniejsze przeciągi lub skoki temperatury mogą negatywnie wpłynąć na młode rośliny. 

 • Pikowanie. Gdy sadzonki osiągną wysokość 5-7 cm i utworzą dwa prawdziwe liście, należy przesadzić je do oddzielnych doniczek (lub na grządkę), zapewniając każdej roślinie wystarczającą ilość miejsca na rozwój systemu korzeniowego. Po zbiorze należy zgiąć poprzednią linię: umiarkowane nawilżanie i należy chronić młode nasturcje przed wahaniami temperatury.

 • Podlewanie i wilgotność. Należy kontrolować wilgotność gleby, unikając przesuszenia lub nadmiernego podlewania. Umiarkowanie wilgotne środowisko sprzyja zdrowemu wzrostowi sadzonek. Utrzymuj wilgotne powietrze wokół sadzonek, lekko je spryskując lub używając nawilżaczy.

Nasturcja: uprawa z nasion w otwartym terenie

Dowiedzieliśmy się więc, że niezależnie od odmiany - uprawa z nasion może być prowadzona w warunkach pokojowych lub bezpośrednio na rabacie. Co dalej? W drugim przypadku wszystko jest jasne. Ale w pierwszym musimy przeszczepić nasze piękno. Jak to zrobić:

 • Wybór miejsca. Uprawiaj nasturcje najlepiej w miejscach nasłonecznionych, chronionych przed zimnymi wiatrami. Należy wziąć pod uwagę możliwe zmiany temperatury wiosną i jesienią. Zbadaj teren pod kątem możliwych obszarów gromadzenia się wody i unikaj takich miejsc do sadzenia. Te małe niuanse decydują o tym, jak wspaniała będzie roślina. I pamiętaj: nasturcje nie lubią przeszczepów!

 • Schemat sadzenia. Powiedzieliśmy już, że minimalna odległość między poszczególnymi okazami wynosi 15 cm. Optymalnie, jeśli będzie to 25-30 cm w otwartym terenie. W takim przypadku możliwe będzie zapewnienie dobrej wentylacji świeżym powietrzem. Tak, a światło na roślinę będzie padać w wystarczającej ilości.

 • Doniczka. Tak, opcja sadzenia w doniczce pozostaje zawsze, nawet na świeżym powietrzu. Na przykład, jeśli masz małą działkę lub potrzebujesz mobilności swoich roślin, to bez problemu uprawiaj nasturcje w doniczkach. Pozwoli to na łatwe przenoszenie poszczególnych okazów. Praktyczność polega również na tym, że można chronić kwiatowe piękno przed warunkami atmosferycznymi.

Nasturcje z nasion: pielęgnacja rośliny

Aby wysiane nasiona nasturcji z czasem przekształciły się w bujne i kolorowe rośliny, konieczne jest zapewnienie minimalnej opieki. Co lubi nasturcja? Jej wymagania są standardowe i można ją łatwo zadowolić:

 • Podlewanie. Utrzymuj wilgotność gleby, podlewając nasturcje rano lub wieczorem, unikając bezpośredniego podlewania liści. W okresach suszy należy zwiększyć intensywność podlewania.

 • Karmienie. Regularnie nawozić rośliny nawozem wegetatywnym w okresie intensywnego wzrostu. Należy zwrócić uwagę na zawartość azotu, fosforu i potasu. W szczytowym okresie dekoracyjności można użyć nawozu dla roślin kwitnących. Alternatywnie można zastosować nawóz organiczny, taki jak humus lub kompost, aby poprawić strukturę gleby i wzbogacić ją w składniki odżywcze.

 • Wsparcie. Ma to niewielkie znaczenie w przypadku nisko rosnących nasturcji, ale w przypadku nasturcji wysoko rosnących i łodygowych, których pędy osiągają kilka metrów długości, ważne jest zapewnienie podparcia dla gałęzi, aby roślina nie została uszkodzona w wietrzne dni. 

 • Charakterystyka temperaturowa. Należy wziąć pod uwagę gorące lata w Polsce. Czasami mamy bardzo wysokie temperatury, które w połączeniu z palącym słońcem mogą zaszkodzić dekoracyjności nasturcji. W takich sytuacjach dodatkowe nawadnianie rano lub wieczorem nie będzie zbyteczne.

Uważna obserwacja roślin ma coraz większe znaczenie. Odpowiedzialni ogrodnicy starają się od czasu do czasu monitorować swój ogród pod kątem poważnych problemów: 

 • Szkodniki. Najbardziej prawdopodobne jest występowanie mszyc, roztoczy i innych szkodników. Należy stosować organiczne środki zapobiegawcze, takie jak nalewki czosnkowe, nalewki tytoniowe lub wywary z rumianku. Profesjonalne środki kupione w sklepie będą bardziej skuteczne. 

 • Choroby. Utrzymuj dobrą wentylację (formowanie roślin, odstępy itp.), aby zapobiec chorobom grzybiczym. Mówiliśmy już o tym wcześniej. W razie potrzeby używaj produktów bezpiecznych dla roślin, które można kupić online.

 • Powolny wzrost. Jeśli zauważysz zahamowanie wzrostu lub żółknięcie liści, zleć analizę gleby i dostosuj poziom składników odżywczych.

Jeśli problemy mają charakter globalny, a nie lokalny, opracuj plan działania na przyszłość. Konieczne może być dostosowanie warunków uprawy. Ponieważ sadzenie nasturcji z nasion i dalsza opieka nad nią - proces jest dość pracochłonny, to postaraj się natychmiast zapobiec wszystkim możliwym negatywnym momentom. Podsumowując, czeka Cię fascynująca przygoda ogrodnicza, której warto spróbować!

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023