Garden Blog

Uprawa brzoskwini: udane sadzenie i pielęgnacja, zalecenia i zasady

Brzoskwinie są łatwe w uprawie. Oczywiście sadzonki wymagają odpowiedniej opieki, ale przestrzegając naszych zaleceń, będziesz mieć pyszne owoce i zdrowe drzewa brzoskwiniowe w swoim ogrodzie.

Brzoskwinia zwyczajna lub Prunus persica była kiedyś uważana za roślinę południowych szerokości geograficznych, ale hodowla daje nam nowe możliwości. Nowoczesne sadzonki brzoskwini są odporne na mróz, znacznie bardziej tolerancyjne na powracające wiosenne przymrozki. Cechy odmianowe brzoskwiń strefowych dla Polski - doskonałe, wyróżniają się dużą płodnością, doskonałym smakiem, dobrymi właściwościami miąższu. Przy odpowiedniej agrotechnice - brzoskwinie dają coroczne zbiory i owocują przez co najmniej 20 lat, a niektóre drzewa - nawet do 50 lat. Początkujący ogrodnicy często pytają - w którym roku brzoskwinia owocuje po posadzeniu? Zwykle 2-3 lata, w zależności od właściwości odmiany i wieku sadzonki. Nawet w roku wiosennego sadzenia brzoskwinia może zakwitnąć, ale pierwszy jajnik powinien zostać usunięty, aby dać sadzonkom szansę na wzmocnienie się. Projektanci ogrodów lubią sadzić sadzonki brzoskwini nie tylko w owocach, ale także w dekoracyjnej części ogrodu. Są to niskie drzewa, do 2,5-3,5 metra, z rozłożystą ażurową koroną. Liście ostro zakończone, wydłużone, z lekkim połyskiem. W okresie majowego kwitnienia drzewa brzoskwiniowe wyglądają równie pięknie jak kwitnące drzewa i krzewy ozdobne, takie jak sakura, migdałowiec czy śliwa.

Brzoskwinie mogą występować w kilku formach ogrodowych:

  • brzoskwinia zwyczajna - owoce, do których jesteśmy przyzwyczajeni, z dojrzewającą skórką;

  • nektarynka , która ma całkowicie gładką skórkę;

  • spłaszczona brzoskwinia, która jest tak nazywana ze względu na swój dyskowaty kształt.

Kształt owocu i pokwitanie skórki - nie wpływają na smak, agrotechnikę, wydajność brzoskwiń. Każda odmiana ma swoje osobliwości, ale zależą one nieznacznie od kształtu owocu. Zgodnie z datami dojrzałości rozróżnia się: wczesne odmiany, średnio wczesne i późne. Większość odmian brzoskwiń wymaga dodatkowych zapylaczy. W tym celu sadzi się obok siebie dwie lub więcej sadzonek różnych odmian.

Wybierając miejsce do sadzenia, należy pamiętać, że brzoskwiń nie zaleca się sadzić po truskawkach, roślinach strączkowych, psiankach, ponieważ rośliny te mają powszechne choroby, należy poczekać do 3-4 lat. Sąsiedztwo w ogrodzie brzoskwini z tymi roślinami lepiej unikać. A jeśli przestrzeń na to nie pozwala, konieczne będzie wykonanie zabiegów profilaktycznych przeciwko chorobom.

Zasady wiosennego i jesiennego sadzenia sadzonek brzoskwini

Różnice między sadzeniem wiosennym i jesiennym. Istnieje wiele porad dotyczących tego, kiedy lepiej sadzić sadzonki wiosną lub jesienią. W regionach północnych - wiosną, w regionach południowych - jesienią, ale w istocie niewiele wyjaśniają. Zrozummy, czym różnią się zasady wiosennego i jesiennego sadzenia brzoskwini? W Polsce klimat jest odpowiedni do sadzenia w obu porach roku. Dlatego warto wziąć pod uwagę specyfikę pogody w każdym przypadku. Jesienią ważne jest, aby sadzonki miały czas na dobre ukorzenienie. Wymaga to wystarczającego okresu umiarkowanie ciepłej jesieni. Jeśli jesień przyszła zbyt wcześnie z przymrozkami i zimnymi deszczami, lepiej odłożyć sadzenie na wiosnę. Lub wykopać sadzonki w ogrodzie i dobrze przykryć ich korony agrowłókniną. Podczas sadzenia wiosną ważne jest, aby sadzić sadzonki, zanim się obudzą i otworzą pąki. Pechowa wiosna będzie zbyt wczesna, gorąca, z palącym słońcem. Młode sadzonki mogą po prostu wyschnąć, zanim system korzeniowy zdąży się zakorzenić i dostarczyć wystarczającą ilość wilgoci do części nadziemnej. Nawet ciągłe podlewanie nie pomoże przy takiej pogodzie. Aby chronić sadzonki w taką wiosnę - przykryj całą koronę i pień białą agrowłókniną, stale ją nawilżaj, jeśli to możliwe, zorganizuj w godzinach południowych dodatkowe cieniowanie. Przygotowując dołek do sadzenia wiosną - dodaj złożone nawozy mineralne, jesienią - tylko bez azotu.

Przygotowanie sadzonek do sadzenia. 1-2-letnie sadzonki pozostawia się w roztworze środka ukorzeniającego i stymulatora na kilka godzin przed sadzeniem. Korzenie sadzonek są wyprostowane z opakowania, starannie przycięte do zdrowej żywej tkanki. W przypadku sadzenia wiosennego - wszystkie pędy, w tym pęd główny, skraca się o około 1/3. Przy sadzeniu jesiennym - część nadziemna nie jest w ogóle przycinana, jeśli na sadzonce pozostały liście - usuwamy je całkowicie.

Ogólne zasady sadzenia sadzonek brzoskwini. Odpowiednia jest każda gleba ogrodowa, z wyjątkiem gleb silnie zasolonych lub zasadowych. W przypadku ciężkich, gęstych gleb należy dodać drenaż na dnie. Zaleca się wcześniejsze przygotowanie dołka do sadzenia, zwykle pod koniec poprzedniego sezonu. Jego średnica powinna wynosić około 50 cm, a głębokość do 50 cm. Dodaj kilka wiader kompostu, szklankę popiołu i po 100 g nawozu mineralnego. Miejsce musi być słoneczne, osłonięte od północnych wiatrów. Schemat sadzenia brzoskwini (odległość między sadzonkami) od 2,5 do 4,5 m - w odległości rozwiniętej korony dorosłego drzewa, w zależności od odmiany. Szyjka korzeniowa jest umieszczona 3-4 cm nad powierzchnią gleby, nie jest zakopana.

Pielęgnacja sadzonek brzoskwini 

Podstawowa pielęgnacja. Brzoskwinia wymaga najbardziej typowej pielęgnacji, pielenia, przycinania, podlewania, karmienia, a dla młodych sadzonek - schronienia na zimę. Młode sadzonki w pierwszych 2-3 latach są podlewane kilka razy w miesiącu w okresie bez deszczu. Na kilka dni przed nadejściem jesiennych przymrozków - głębokie podlewanie przed zimą. Zapewnia to dobre zimowanie.

Cechy karmienia brzoskwini. Młode rośliny są karmione dwa razy w sezonie podczas kwitnienia i kwitnienia liści - do 50 g złożonych nawozów na każde drzewo, w sierpniu - do 50 g potasu i fosforu. W przypadku dorosłych brzoskwiń owocujących - ilość nawozu zwiększa się do 150-200 g, wykonując do 3 nawozów w sezonie. Dodać nawożenie liści preparatami rozpuszczalnymi w wodzie.

Przycinanie brzoskwini. Istnieje kilka schematów tworzenia skutecznej i zdrowej korony brzoskwini. Jednym z nich jest formowanie miski. Rok po posadzeniu, wiosną na pniu do wysokości 40-50 cm odciąć wszystkie pędy boczne, uformować stos. Powyżej - pozostaje 4-7 bocznych dobrze rozwiniętych gałęzi (gałęzie szkieletowe pierwszego rzędu). Powyżej - główny pień zostaje odcięty. Używaj tylko dobrych sekatorów, aby cięcia były równe i szybko się goiły. Na gałęziach szkieletowych w ciągu jednego sezonu pojawią się gałęzie drugiego rzędu. W trzecim roku przycinanie brzoskwini odbywa się w następujący sposób - skróć gałęzie 1. i 2. rzędu o 1/3 i usuń wszystkie gałęzie rosnące wewnątrz. Ważne jest, aby korona była otwarta, dobrze oświetlona przez słońce, wentylowana. Dzięki temu rośliny będą mniej chorować i dadzą lepsze zbiory.

Choroby brzoskwini. Rośliny mogą być dotknięte chorobami grzybiczymi i bakteryjnymi. Konieczne są regularne zabiegi. Minimalne - przed otwarciem pąków wiosną i po opadnięciu liści jesienią. Jeśli pojawi się monilioza i kędzierzawość - należy stosować fungicydy systemiczne.

Zimowe osłanianie brzoskwini. Młode sadzonki należy przykryć agrowłókniną. Pnie wymagają ochrony przed gryzoniami za pomocą specjalnej siatki.

Pielęgnacja brzoskwiń nie różni się znacząco od uprawy śliwek czy wiśni. A za troskę brzoskwinie odwdzięczą się pysznymi i pachnącymi owocami na stół.

Nie wiesz, jak prawidłowo przycinać gałęzie brzoskwini? Dzielimy się z Tobą naszym własnym doświadczeniem, ponieważ odmłodzenie drzewa jest istotnym elementem jego pielęgnacji.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023