Garden Blog

Trójsklepka – egzotyczna i zimotrwała: jak uprawiać unikalny storczyk ogrodowy

Tricyrtis to roślina wieloletnia, której kwiaty są bardzo podobne do storczyków. Jej egzotyczny wygląd jest fascynujący, ale jednocześnie jest to roślina odporna na zimę i bezpretensjonalna. Tricyrtis wygląda dobrze w ogrodach o różnych stylach, jest wyrazista i naturalna, dobrze komponuje się ze zwykłymi bylinami.

Jakim rodzajem kwiatu jest egzotyczny storczyk? Wygląda tak nietypowo, że wydaje się, że nie jesteś w polskim ogrodzie, ale w tropikalnym lesie. Niemniej jednak wśród różnych gatunków jest kilka, które pięknie rosną na klombach i rabatach mieszanych oraz dobrze zimują w Polsce. Tricyrtis (łac.), inaczej nazywany storczyk ogrodowy jest z rodziny liliowatych. I chociaż jego kwiaty są naprawdę podobne do storczyków z punktu widzenia botaniki nie są nawet krewnymi. Ale amatorzy często nazywają tricyrtis – storczyki ogrodowe. To nie jest taka nowa roślina dla Polski, ale dopiero w ostatnich latach sklepy internetowe były w stanie zaoferować ogrodnikom holenderskie kłącza Tricyrtis wielu najlepszych odmian (zobacz zdjęcia i opisy katalogowe). Są to stosunkowo niskie rośliny, z każdego kłącza wyrasta kilka prostych łodyg do 50-70 cm, dorosłe rośliny przy dobrej pielęgnacji mogą dorastać do 100 cm. Liście u podstawy są wydłużone w kształcie serca, z wyraźnymi żyłkami, błyszczące, tworzą piękne tło dla kwiatów. Istnieją odmiany z kontrastową obwódką na krawędzi liścia, z plamami i kreskami. Kwiaty Tricyrtis są o średnicy 5-7 cm. Na początku kwitnienia kwiat trójsklepka ma kształt lejka, następnie otwiera 6 oddzielnych wydłużonych płatków o niesamowitym kolorze. Mogą być żółte, kremowe, białe, różowe, fioletowe, gęsto pokryte jasnymi kontrastującymi kropkami i kreskami. Środek kwiatu zdobi niezwykły potrójny nektarnik, przypominający śmigło helikoptera z trzema łopatami. Pąki znajdują się w kątach liści lub w lekko rozgałęzionym kwiatostanie w górnej części szypułki, po 3-10 pąków. Zimotrwałość Tricyrtis to strefa 5-6, to znaczy normalnie wytrzymuje zimy do -23°C. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa długo, aż do końca września. Większość rodzajów tricyrtis dobrze rośnie w miękkim, koronkowym półcieniu.

Trójsklepka – odmiany mrozoodporne i główne cechy

Niezwykły tricyrtis jest odporny na zimę i bezpretensjonalny w uprawie. Nic dziwnego, że popyt na storczyki ogrodowe rośnie nie z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę. Jakie rodzaje i odmiany znajdziesz w katalogu, który oferuje sklep ogrodniczy Garden Number One? Oczywiście tylko te, które można bezpiecznie uprawiać na otwartym terenie. Ważne: są też gatunki kochające ciepło, które tutaj nie rosną, lepiej kupować kłącza na wyspecjalizowanych rynkach internetowych. Nadaje się na otwarty teren:

  • trójsklepka formosana – różni się od innych gatunków specjalnymi kudłatymi łodygami. Liście są również niezwykłe, błyszczące, gęsto pokryte bordowymi plamkami. T. formosana jest dość wysoki, łodygi mogą osiągnąć 80 cm. Gatunek T. formosana jest również nazywany T. Tajwańskim. Najbardziej znane odmiany to Purple Beauty, Golden Festival itd.
  • trójsklepka szerokolistna to szczególnie wdzięczna, niska roślina (do 60 cm), z lekko rozgałęzionymi łodygami. Liście i płatki kwiatów ozdobione są grubą krepą. Kwiaty Tricyrtis latifolia są czysto białe lub zielonkawe, gęsto pokryte drobnymi plamkami. Kwitnie przed innymi gatunkami.
  • trójsklepka owłosiona lub hirta – najczęściej spotykany w ogrodach i klombach. Tricyrtis hirta może być dość mały do ​​40 cm i dość wysoki do 80 cm, w zależności od odmiany. Pędy, a nawet liście są owłosione. Kształt liścia jest bardziej wydłużony niż u poprzednich gatunków, szerokość 5 cm i długość około 15 cm. Kwiaty mają urocze fioletowe plamki, kolor kwiatów jest fioletowo-liliowy. Zobacz jaka piękna odmiana – prawie niebieski Blue Wonder. W katalogach roślin występują 2 podgatunki Tricyrtis hirta – Masamuna i czarny.

Należy zaznaczyć, że wiele ogrodowych odmian tricyrtis to mieszańce, w związku z czym trudno określić ich cechy na podstawie przynależności do konkretnego gatunku, czytaj uważnie opisy. Na przykład odmiana Raspberry Mouse ma wyjątkowy karminowo-różowy kolor.

Uprawa trójsklepki

Sadzenie trójsklepki. Sadzonki trójsklepki (kłącza) naturalnie rosną na leśnych polanach. Podczas sadzenia wybierz miejsca w lekkim półcieniu, ale dobrze oświetlonym. Najbardziej udanym miejscem do uprawy tricyrtis jest rozproszone światło pod dużymi drzewami w ogrodzie. Należy pamiętać, że aby pomyślnie wyhodować orchideę ogrodową, gleba musi być lekko kwaśna lub kwaśna, w przeciwnym razie liście żółkną i nie będzie kwitnienia. Przeczytaj o tym, czym jest kwasowość gleby i jak ją regulować w artykule, to bardzo proste. Ziemia powinna być przepuszczalna dla powietrza, luźna, zasobna w wilgoć i osuszona. Na dnie otworu do sadzenia sadzonek Tricyrtis - wsypać garść piasku lub drobnego żwiru i posadzić kłącze w mieszance ziemi, torfu i kompostu. Na gęstych glinach - dodaj drenaż, na przykład ekspandowaną glinę itd., do gleby w miejscu sadzenia.

Przed sadzeniem Tricyrtis zalecamy przygotowanie kłączy, potraktowanie ich fungicydami i biostymulantami. Sadzenie rozpoczyna się w kwietniu i maju, sadzenie jesienią - we wrześniu-październiku. Pamiętaj, że uprawa Tricyrtis z nasion nie ma sensu, chyba że jesteś hodowcą. Będziesz musiał poczekać co najmniej 4-5 lat, aby sadzonki zakwitły.

Pomimo tego, że Tricyrtis jest dość odporny na suszę, brak podlewania negatywnie wpłynie na kwitnienie. Dlatego monitoruje podlewanie, aby gleba była stale umiarkowanie wilgotna. Ściółkowanie nasadzeń torfem, drobną korą sosnową, kompostem. Ważne jest, aby nakładać opatrunek wierzchni na czas, wygodne i skuteczne jest stosowanie rozpuszczalnych w wodzie mieszanek mineralnych. W otwartym terenie większość storczyków ogrodowych praktycznie nie choruje, ale ślimaki mogą im zaszkodzić, z góry zadbaj o ochronę przed szkodnikami. W przypadku bezśnieżnej zimy trzeba odnowić ściółkowanie klombu jesienią, to wystarczy na dobre zimowanie.

 

Storczyki ogrodowe w projektowaniu ogrodów

Jak tworzyć kompozycje ogrodowe, to kwestia gustu hodowców kwiatów. Ale jedną z pięknych właściwości tricyrtis jest to, że roślina ta wygląda harmonijnie w wolnych, naturalnych ogrodach, nieformalnym świetle, delikatnym. Przy całej swojej egzotyce tricyrtis wygląda równie dobrze na alpejskim wzgórzu, w barokowej kompozycji, jak i wśród mauretańskiego trawnika i trawiastej łąki.

Doskonale nadają się do nieregularnych, swobodnych klombów, nasadzeń grupowych i mieszanych rabatek. Dobrze komponują się z bylinami, dekoracyjnymi hostami liściastymi, rozchodnikami, żurawkami, brunnerami, spadziami itd.

 

 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One