Garden Blog

Tojeść: gatunki i odmiany ogrodowe - sadzenie i pielęgnacja

Sadzonki tojeści to ozdobna, liściasta i kwitnąca roślina ogrodowa. Doskonale nadaje się również do uprawy w doniczkach na balkonach i parapetach. Nie, nie są spokrewnione z wierzbą. Oczywiście nazwa wynika z faktu, że liście tojeści przypominają liście wierzby. A może również dlatego, że ta roślina jest bezpretensjonalna i dobrze dostosowuje się do różnych warunków uprawy. Botanicznymi krewnymi są firletka, dodecateon i pierwiosnki.

Lysimachia  w kulturze ogrodowej to wieloletnie rośliny zielne. W katalogach centrów ogrodniczych sadzonki są prezentowane jako gatunki naturalne oraz spektakularne odmiany ogrodowe i hybrydy. Należy pamiętać, że wszystkie sadzonki w naszym katalogu są odporne na mróz i dobrze rosną w otwartym terenie.

Gatunki botaniczne, hybrydy i odmiany tojeści - cechy i różnice

Istnieje wiele gatunków botanicznych tojeści, kilkaset z nich. Możesz być zaznajomiony z pnącą luźną rośliną i nie rozpoznać tej rośliny jako tojeści lub odmiany Beaujolais.

Istnieje wiele gatunków botanicznych, kilkaset z nich. Istnieją krzewy o wysokości do 100 cm ze sztywnymi pionowymi łodygami, a także pełzające rośliny okrywowe o małych szmaragdowych liściach. Poznajmy więc różne gatunki i odmiany, które są powszechnie stosowane w ogrodnictwie.

  • Tojeść rozesłana

Gatunek ten nazywany jest również nummularią. W czasach starożytnych to jadalne zioło było parzone jako napar. Obecnie do produkcji leczniczych herbat ziołowych wykorzystuje się inne rośliny. Lysimachia nummularia to jeden z najbardziej wymagających rodzajów tojeści, który dobrze rośnie na nizinach, w wilgotnych obszarach, w pobliżu zbiorników wodnych. Może rosnąć na otwartych przestrzeniach i w zacienionych miejscach. Krzewy do 5-7 cm wysokości. Pędy do 30 cm długości. Liście zaokrąglone jak monety, ciemnozielone, na krótkich ogonkach, gęsto pokrywające pędy. Stosowana jako roślina okrywowa. Świetnie prezentuje się na skarpach, tarasach, w miejscach różnic wysokości terenu - niczym płynąca zielona fala. Jest uprawiana nie tylko jako roślina zewnętrzna, ale także jako ampeliczna roślina doniczkowa. Wykorzystuje się ją również w ogrodnictwie wertykalnym, w wiszących donicach, a także uprawia w pojemnikach na balkonach i parapetach okiennych. Kwiaty są małe, żółte, o średnicy do 2,5 cm. Czas kwitnienia zależy od światła, w słońcu - od końca maja, w cieniu - od lipca do sierpnia. Kwiaty pojawiają się w ciągu 2-3 tygodni. Różni się dobrą odpornością na mróz. Wytrzymuje krótkotrwałe susze i nadmiar wilgoci.

Zaleca się sadzić ją w półcieniu i rozproszonym cieniu, aby południowe słońce nie pozostawiło oparzeń na liściach. Dobrze rośnie na lekkich, wchłaniających wilgoć glebach odżywczych. Cechą charakterystyczną tej odmiany są jaskrawożółte młode liście. Świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych i ogródkach skalnych, jako roślina okrywowa na rabatach kwiatowych.

  • Tojeść kropkowana 

Gatunek ten tworzy krzewy zielne o wysokości 50-60 cm. Sadzonki rosną dobrze, w ciągu zaledwie jednego sezonu, w dobrych warunkach, młoda roślina zamieni się w małą kępę 4-6 nowych krzewów. Liście są wydłużone, owalne, duże. Pędy są owłosione, proste, do 60 cm wysokości. Kwiaty są wyraziste, żółto-cytrynowe, zebrane w kwiatostany na szczycie łodyg. Kwitnienie - maj-czerwiec. W przeciwieństwie do poprzedniego, gatunek ten dobrze rośnie w słońcu, ale nie w cieniu. 

  • Tojeść czarno-purpurowa 

Spektakularna bylina z krzewami o wysokości 50-90 cm. Lysimachia atropurpurea jest mrozoodporna i dobrze rośnie w całym kraju. Charakteryzuje się niezwykłym kolorem kwiatów. Wysokie kwiatostany w kształcie kolców są gęsto pokryte wieloma małymi, winno-czerwonymi, prawie czarnymi kwiatami. Na tle srebrno-zielonych liści wyglądają malowniczo i bardzo dekoracyjnie. Dorosłe krzewy o średnicy do 45-60 cm z wieloma szypułkami. Kwitną od czerwca do początku sierpnia. Wzdłuż krawędzi liścia występuje lekkie pofałdowanie, szczególnie widoczne na młodych liściach. Jest jedną z najbardziej wyrazistych odmian. Dobrze rośnie na glebach obojętnych i lekko zasadowych. Preferuje umiarkowanie wilgotną glebę ogrodową i może wytrzymać krótkotrwałą suszę. Świetnie wygląda zarówno w nasadzeniach grupowych, jak i na rabatach. Może być uprawiana w pojemnikach. Kwiaty dobrze prezentują się w bukietach.

  • Tojeść orszelinowata 

Jest to również dość duży krzew o średnicy do 60 cm i wysokości 90-120 cm. Wyróżnia się wyrazistym kwitnieniem. W środku lata na wierzchołkach łodyg tworzą się wdzięczne, wąskie, piramidalne kwiatostany ze spiczastym końcem, który lekko wygina się na bok. Kwitnienie trwa do 20 dni. Wygląda spektakularnie, gdy jest sadzona w grupie. Dobrze prezentuje się po ścięciu.

  • Tojeść purpurowa 

Stosunkowo zwarty krzew o wysokości 45-55 cm i purpurowoczerwonych liściach. Na tle liści Lysimachia purpurea (L. Ciliata), jaskrawo cytrynowożółte kwiaty wyglądają szczególnie wyraziście. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Dobrze rośnie w słońcu. Harmonijnie łączy się z bylinami o srebrnych liściach.

Inne gatunki są również wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu - pospolita luźna, v. dibrovny itp.

Sadzenie tojeści na zewnątrz

Sadzonki tojeści należy sadzić w zwykłym czasie sadzenia - wiosną lub jesienią. Rośliny w pojemnikach można również sadzić latem.

  • Miejsce sadzenia 

Należy wybrać jasne, słoneczne miejsce. Wyjątkiem jest tojeść rozesłana, która powinna być sadzona w półcieniu.

  • Gleba

Może rosnąć na ubogich glebach, ale dobrze rozwija się na umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych. Ważne jest, aby gleba była dobrze przepuszczalna i pochłaniała wilgoć - niezbyt gęsta.

  • Pielęgnacja

Tojeść to świetna roślina dla początkujących ogrodników. Są łatwe w uprawie. Dobrze i szybko rosną na stanowisku. Należy pamiętać, że pełzająca tojeść łatwo rozmnaża się przez sadzonki, czyli części rośliny. W związku z tym należy być przygotowanym na ograniczenie jej wzrostu na przeznaczonej dla niej przestrzeni. W miarę wzrostu krzewy są sadzone. A jeśli posadzisz kilka sadzonek następnie za kilka sezonów będziesz mógł posadzić je na większym obszarze.

  • Przycinanie tojeści

Przeprowadza się je jesienią, gdy liście usychają. Należy odciąć łodygi kwiatowe, gdy wyblakną. Gatunki kwitnące mogą wytwarzać samosiewy. Dlatego zalecamy usuwanie kwiatostanów, gdy tylko zaczną blaknąć, zanim nasiona dojrzeją.

Tojeść może obyć się bez systematycznego nawożenia. Jesienią należy ściółkować nasadzenia kompostem, a wiosną lekko posolić nasadzenia kompletnym mineralnym nawozem uniwersalnym. Unikaj nadmiernego nawożenia, ponieważ nie jest ono korzystne dla roślin. Na zbyt żyznych glebach kwitnienie staje się skromniejsze. Krzewy zaczynają być leniwe i prawie nie wytwarzają łodyg kwiatowych. Dlatego należy zachować równowagę w nawożeniu, stosować nawóz z umiarem.

Zimą odporna na mróz tojeść nie potrzebuje schronienia. Sadząc sadzonki jesienią, należy przykryć młode rośliny liśćmi lub agrowłókniną. Później dorosłe rośliny mogą z łatwością tolerować mrozy do -30°C.

  • Szkodniki i choroby

Szkodniki nie dokuczają zbyt często, jeśli roślina rośnie w optymalnych warunkach. Czasami pojawiają się choroby grzybowe lub zgnilizna korzeni, ale fungicydy mogą łatwo zaradzić tej sytuacji.

Podczas sadzenia w skalniakach, alpejskich wzgórzach wystarczy 15-20 cm żyznej gleby. System korzeniowy jest płytki. Czasami rośliny są uszkadzane przez mszyce, wciornastki itp. W przypadku poważnych uszkodzeń należy stosować środki owadobójcze.

Tojeść w nowoczesnym projektowaniu krajobrazu

Tojeść dobrze komponuje się z innymi roślinami, które lubią rosnąć w cieniu i półcieniu - hostami, brunnerami, tawułkami itp. Na zboczach będzie dobrze rosnąć w cieniu spirei, tawuły, ligustru itp.

Gatunki kochające słońce rosną harmonijnie z owsem, miskantem i innymi zbożami ozdobnymi.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One