Garden Blog

Tawułka - kwitnąca w półcieniu

Tawułka ogrodowa to wspaniała i bezpretensjonalna królowa w półcieniu. Jak wybrać odmiany i mieszańce, prawidłowo sadzić i pielęgnować.

Astilba (łac. Astilbe) to wieloletnia ozdobna kwitnąca roślina ogrodowa. Krzewy są bujne, ażurowe, zwieńczone wyrazistymi jasnymi kwiatostanami. Liście są elegancko ozdobne, delikatnie zielone, czasem z czerwonawym odcieniem, pierzaste, na długim ogonku. Są to kwiaty półcieniste, świetnie czują się w miejscach umiarkowanie wilgotnych, zacienionych. Wysokość roślin wynosi średnio 50-90 cm, ale są też karłowate gatunki krótko rosnące do 20 cm wysokości. Te byliny są mrozoodporne i zimują w Polsce bez schronienia. Kwiaty zebrane są w bujne, efektowne kwiatostany. Kwitnienie astilby trwa do czterdziestu dni. Tawułka ma ponad 40 gatunków i setki odmian. Na początku XX wieku tawułki zyskały prawdziwą popularność w projektowaniu krajobrazu. Nasz sklep ogrodniczy Garden Number One oferuje nie tylko tawułki, ale również inne rośliny do ogrodu.

Tawułki – odmiany

Astilbe arendsii 

Hodowca z Niemiec stworzył kilkadziesiąt odmian astilby, które są dziś jednymi z najpopularniejszych. Do tej grupy należy wiele mieszańców zwanych jako tawułka Arendsa. Powstały odmiany o szerokiej gamie kolorystycznej, wydłużył się okres kwitnienia, poprawiono kształt kwiatostanów i sam krzew. Ta grupa to przeważnie wysokie, około 100 cm, zaokrąglone lub piramidalne krzewy. Kwitnienie następuje pod koniec czerwca i trwa około czterdziestu dni. Zwróć uwagę na te odmiany:

 • Tawułka Sister Theresa jest delikatna w różowym kolorze. Wysokość – do 60 cm. Kwitnienie – czerwiec.
 • Gęsto łososiowy odcień ma astilba Gloria, 50 cm, szypułka – do 80 cm. Kwiatostany są liliowo-różowe, duże, do 20 cm. Kwitnienie – koniec czerwca.
 • Tawułka Etna to tawułka czerwona o ciemnym odcieniu. Wysokość kwiatostanów do 60 cm.
 • Śnieżnobiała odmiana Brautschleier, krzew do 70 cm, szerokość do 50 cm. Kwiaty o delikatnym aromacie. W miarę kwitnienia lekko opadające kwiatostany stają się kremowe. Kwitnienie – czerwiec-lipiec.
 • Popielata i elegancka odmiana Bressingham Beauty ma do 50 cm wysokości, szypułki – do 80 cm, kwiatostan – 20 cm. Kwitnienie rozpoczyna się od końca maja do czerwca.
 • Głęboki łososiowy róż będziesz miał od odmiany Arendsa Anita Pfeifer. Wysokość rośliny do 70 cm, kwiatostan jest duży i gęsty. Rozeta liści do 35-40 cm wys. Kwitnienie – czerwiec.

Tawułka chińska

Tawułka chińska kwitnie nieco później niż inne gatunki, w lipcu-sierpniu. Rośliny są odporne na suszę i mogą być uprawiane w ogrodach skalnych. Dlatego są szczególnie cenne. Najlepsze odmiany:

 • Purpurkerze to potężna roślina dorastająca do 120 cm wysokości. Puszyste spektakularne kwiatostany do 30 cm.
 • Efektowna odmiana Milk Honey w pełnym rozkwicie zachwyca wzrok każdemu. Kwitnienie jest bujne: czerwiec-lipiec. Wysokość rośliny 70 cm – 80 cm.

Grupa hybrydowych tawułek

Ta grupa obejmuje do 50 odmian, które nie są ujęte w innych. Doskonała odmiana tej grupy:

 • Spektakularna liliowa Gloria Purpurea, wysokość 80 – 90 cm, oryginalne czerwone liście. Kwiatostan jest wydłużony – rombowy, do 20 cm wysokości, do 10 cm średnicy, kwitnie w lipcu. Kwitnienie trwa ponad dwa tygodnie.

Hybrydy jednolistne

Grupa obejmuje półtora tuzina odmian. Lepiej sadzić je tylko w cieniu i półcieniu. Rośliny wymagają stałego podlewania. Jednak piękno astilby z tej grupy jest cudowne.

Uprawa tawułki

Najkorzystniejsze warunki do uprawy astilby:

 • Gleby: do uprawy wymagana jest żyzna gleba uprawna, może rosnąć na terenach o dość wysokim poziomie wód gruntowych. Roślina nie toleruje suszy. Nawet jeśli rośnie w otwartym słonecznym miejscu, musisz upewnić się, że gleba jest zawsze wilgotna.
 • Oświetlenie: najlepszym miejscem do uprawy większości odmian jest półcień.

Terminy sadzenia kłączy astilby w otwartym terenie

Kłącza astilby można sadzić wiosną i jesienią na miesiąc przed nadejściem chłodów - lepiej sadzić przed końcem października.

 • Przygotowanie kłączy astilby do sadzenia

Kłącza astilby nie wymagają specjalnego przygotowania. Kłącza zakorzenią się szybciej, jeśli najpierw trzymasz je w środku ukorzeniającym.

 • Sadzenie kłączy astilby w klombach lub doniczkach

Przygotuj małe dołki o wymiarach 30 x 30 cm i głębokości do 40 cm, posyp kompostem i świeżą żyzną ziemią. Dobrze podlej po posadzeniu. Gleba w pobliżu sadzonki powinna być umiarkowanie wilgotna. Nie zagęszczać, zachować odległość między sadzonkami co najmniej 40 cm lub więcej, w zależności od odmiany. Nie pogłębiaj szyjki korzenia. Bezpośrednio po posadzeniu należy ściółkować ziemię wokół rośliny.

 • Pielęgnacja astilby

Astilba nie toleruje wysychania górnej części kłącza, która znajduje się prawie na powierzchni gleby. Ściółkowanie nasadzeń warstwą 5 cm: ściółka zmniejszy przegrzanie, zatrzyma wilgoć i pozbędzie się chwastów. Tawułka Arendsa po przekwitnięciu wymaga odcięcia kwiatostanu. Krzew może rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, po czym roślinę można podzielić. W sezonie kłącze astilby rośnie o około 5 cm. W sierpniu-wrześniu wykop kłącze, pokrój na kilka części i posadź. Przed mrozem sadzonki zakorzenią się i zachwycą kwitnieniem już na wiosnę. Jesienią trawiasta część obumiera, a w kwietniu z kłącza wyrastają nowe pędy.

 • Karmienie astilby

Astilby są szczególnie wrażliwe na brak potasu i fosforu w glebie. Wiosną musisz karmić sadzonki złożonym nawozem. Odpowiedni jest złożony nawóz. Od początku tworzenia pąków do jesieni stosować nawóz z przewagą potasu i fosforu.

 • Schronienie astilby na zimę

W miarę wzrostu kłącze wynurza się na powierzchnię. Dlatego, jeśli zima może być bezśnieżna i mroźna, ściółkuj roślinę opadłymi liśćmi, kompostem i luźną ziemią.

Cechy wykorzystania astilby w projektowaniu ogrodów

Astilba to świetna roślina na miejsca zacienione, obszary półcieniste i miejsca o rozproszonym cieniu pod koronami drzew. Świetnie prezentują się w nasadzeniach grupowych, klombach i rabatach mieszanych. Rabaty z Astilby są bardzo efektowne. Z powodzeniem łączą się z hostami, paprociami, iglakami. Nisko rosnące astilby karłowate pięknie prezentują się na pierwszym planie kompozycji kwiatowych. Zanim astilba zakwitnie na wiosnę, przebiśniegi, krokusy, hiacynty, muskari i wczesne tulipany pięknie ozdobią przestrzeń wokół nich.

Astilba ozdobi brzeg sztucznego lub naturalnego zbiornika. Podobnie astilby można uprawiać w doniczkach, zarówno w domu, jak i w kompozycjach ogrodowych na tarasach i balkonach.

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One