Garden Blog

Siew petunii: jak prawidłowo uprawiać sadzonki

Coraz więcej hodowców kwiatów interesuje się uprawą petunii ampelicznej lub innej z najpopularniejszych w Polsce. Czy ty też jesteś zainteresowany? W takim razie z przyjemnością witamy Cię na blogu Garden Number One, gdzie postaramy się szczegółowo porozmawiać o tym, jak sadzi się nasiona petunii i jakie wyniki można osiągnąć.

Nie ma wątpliwości, że petunia w domu w doniczce lub petunia w ogrodzie to mały zakątek raju, w którym chce się zatrzymać wzrok. Petunia to jasna, interesująca, a jednocześnie różnorodna roślina. Oczywiście istnieje zapotrzebowanie na siew petunii na sadzonki. Ten proces jest bardzo żmudny, ale jednocześnie ekscytujący. Sadzenie petunii w doniczkach i na terenach otwartych nie jest zajęciem zbyt kosztownym pod względem czasu i bez specjalnych pułapek. Po przeczytaniu artykułu na pewno nauczysz się, jak uprawiać sadzonki petunii przy niewielkim wysiłku. Miłej lektury i powodzenia w uprawie!
Jak szybko wyhodować sadzonki petunii?

Szybkość kiełkowania nasion zależy bezpośrednio od ich jakości. Doświadczeni ogrodnicy nie bez powodu mówią, że dobre sadzonki petunii mogą pochodzić tylko z dobrych nasion wyhodowanych przez dobre ręce. Jeśli jesteś gotowy ręczyć za swoje ręce, pozostaje tylko wybrać wysokiej jakości materiał do sadzenia. Ważne jest, aby dokonać wyboru na korzyść sprawdzonych i odpowiedzialnych sprzedawców, w tym naszej firmy, wtedy dostaniesz najlepsze sadzonki petunii w domu.

Jeśli chodzi o odmiany petunii, kieruj się swoimi życzeniami, a także skup się na potencjalnym miejscu uprawy kwiatu: parapecie, balkonie, tarasie itd. Mogą to być ampeliczne sadzonki petunii wyhodowane z nasion, a także miniaturowe lub wielkokwiatowe. Każda opcja jest warta uwagi, tym bardziej, gdy istnieje pewność co do nienagannej jakości nasion.

Kiedy sadzić petunie na rozsadę?

Termin siewu należy dobrać zgodnie z planami dotyczącymi przyszłości roślin. Jeśli chcesz uprawiać na sprzedaż lub do innych celów komercyjnych i masz dobre sztuczne oświetlenie, to luty to najlepszy czas na siew petunii na sadzonki. Jeśli hodujesz kwiaty wyłącznie dla siebie, musisz trochę poczekać. Wielu hodowców kwiatów zgadza się, że marzec to najlepszy czas, kiedy można sadzić nasiona kwiatów na sadzonki z pewnością sukcesu. Dni w marcu będą dłuższe niż w styczniu i lutym, a co za tym idzie, będzie więcej światła słonecznego, a to, patrząc w przyszłość, jest ważne. Świetnie, jeśli okna mieszkania lub domu nie wychodzą na północ. Kwiecień-maj to miesiące, w których można sadzić kwiaty ogrodowe na sadzonki nawet nie w specjalnych pojemnikach, ale bezpośrednio na otwartym terenie, czyli na klombie. To jest teoretyczne. W praktyce sadzenie petunii na rozsadę zależy od pogody a innych osobliwości twojego regionu, ponieważ na południu kraju może być ciepło, a na północnym wschodzie wciąż zimno.

 

Jak sadzić petunie na rozsadę?

Sadzenie petunii nie jest trudnym procesem. Jeśli wszystko jest dość proste z warunkami siewu, to technologia sadzenia nasion i kolejne procedury mające na celu utrzymanie jego żywotnej aktywności znacznie wpływają na jakość przyszłych roślin. Więc uwaga! Podłoże można kupić specjalnie dla petunii lub przygotować samodzielnie. W pierwszym przypadku zyskasz na czasie. W drugim – musisz wziąć ziemię darniową, próchnicę, torf, piasek w stosunku około 2:1:1:1 i wymieszać. Powstałą mieszaninę gleby zanurza się w pojemniku z drenażem (pudełko, doniczka lub dowolna inna opcja). Ściany pojemnika nie powinny być wyższe niż 10-15 cm.

Alternatywnie można kupić doniczki torfowe. Jest to bardzo praktyczne. Z kolei nasiona należy dokładnie wymieszać z piaskiem, a następnie rozprowadzić na glebie. Lekko podlej i posyp cienką warstwą ziemi – nie więcej niż 2 cm, całość przykryj folią lub przezroczystym szkłem.

Jakie są optymalne warunki do uprawy sadzonek petunii?

Petunia w styczniu na sadzonki wymaga dużo uwagi, przede wszystkim w zakresie oświetlenia. Jeśli zasadziłeś nasiona w marcu, wystarczy słońce i nie będziesz musiał uciekać się do sztucznych źródeł światła. Właściwe sadzonki petunii uzyskuje się, jeśli zostanie stworzony stabilny mikroklimat. W pierwszych dniach ważne jest zapewnienie nasionom efektu cieplarnianego. Pod folią lub szkłem pojawi się wilgoć. Dlatego niektórzy ogrodnicy zalecają zmianę strony materiału, którym przykrywa się pojemniki (odwrócenie go). Nie ma pilnej potrzeby podlewania wczesnych sadzonek. Użyj metody rozpylania wilgoci za pomocą specjalnego opryskiwacza. Najlepiej zachować pojemność z roślinami na parapecie skierowanym na stronę południową. Temperatura w pomieszczeniu powinna być temperaturą pokojową lub nawet nieco wyższą – należy skupić się na idealnych wskaźnikach z zakresu +22°C...+26°C.

Sadzonki petunii zaczęły kiełkować: jakiej opieki potrzebuje?

Pierwsze kiełki zawsze rozweselają kwiaciarnię. Ile rośnie sadzonka petunii? Około półtora do dwóch tygodni. Następnie temperaturę w pomieszczeniu można obniżyć o kilka stopni – do +17°C...+20°C. Wskazane jest odsunięcie roślin nieco od urządzeń grzewczych, jeśli są włączone. Pojemności można umieścić jak najbliżej szyb. Pamiętaj, że nie jest to konieczne, ale jeśli chcesz, aby sadzonki były dobrze ukorzenione i uziemione, korzystne będzie lekkie ochłodzenie po wykiełkowaniu.

Kolejnym ważnym środkiem jest wentylacja. Od momentu stawiania pierwszych kroków codziennie przez kilka minut trzeba otwierać folię lub przesuwać szybę. W końcu, jak wyhodować petunię z nasion, jeśli młode kiełki zawsze będą w szklarni? Wyrosną na słabych i nieprzygotowanych na surową rzeczywistość. Czas wietrzenia należy codziennie wydłużać.

Jak rosną sadzonki kwiatów petunii?

Nawet mały kiełek ma już kilka wydłużonych liści, jeszcze niepodobnych do prawdziwych, charakterystycznych dla dorosłej petunii. Z tym samym liścieniem należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Wszelkie uszkodzenia negatywnie wpływają na to, jaka będzie petunia (sadzonki, wzrost itd.). Później widać już pełnoprawne liście. Kiedy jest ich co najmniej dwóch lub trzech, możesz przystąpić do pikowania. Oznacza to, że będziesz musiał przesadzić rośliny z jednego dużego pojemnika (jeśli skorzystałeś z tej opcji) do mniejszych pojedynczych pojemników.

Konieczne jest przeprowadzenie takiej procedury, ponieważ chociaż sadzonki są małe, każda z nich wybiera sobie prawo do przetrwania i odpowiednio psują sobie życie. Po przesadzeniu korzenie będą rosły. System korzeniowy rozszerzy się i stanie się potężniejszy. Podlewanie stopniowo wzrasta, ponieważ rośliny zaczynają wymagać więcej wilgoci.

Czy sadzonki petunii wymagają hartowania i przycinania?

Kilka tygodni po pikowaniu sadzonka buduje mięśnie i przygotowuje się do dorosłości. Możesz jej pomóc, hartując ją. Rośliny należy codziennie wystawiać na zimno (otwierać mieszkanie, wystawiać na balkon itd.). Najpierw przez 10-20 minut. Potem coraz więcej. Rośliny będą silniejsze i będą mogły łatwo przenosić sadzenie na otwarty teren.

Kiedy po raz pierwszy przycinać petunię? W zależności od aktywności wzrostu siewek. Jeśli zaobserwujesz wyraźny centralny kiełek, który szybko rozciąga się w górę, to zdecydowanie może już mieć miejsce szczypanie. Nie wiesz, jak przycinać petunię? To jest bardzo łatwe! Nawet początkujący mogą to zrobić. Możesz wziąć nożyczki do manicure lub profesjonalne narzędzie (obowiązkowa dezynfekcja) i ostrożnie przyciąć pędy na poziomie czwartego lub piątego liścia. W ten sposób odetniesz punkt wzrostu. Świetny sposób na hodowanie bujnej petunii!

Jak wyhodować petunię w doniczce lub na klombie?

Zwrócimy uwagę tylko na główne niuanse. Przesadzanie na miejsce stałe w otwarty teren przeprowadzamy tylko przy niezmiennie ciepłej pogodzie, tj. nie wcześniej niż na przełomie kwietnia i maja. Czasem trzeba czekać nawet do czerwca. W pomieszczeniu możesz przeszczepić znacznie wcześniej. W przypadku odmian miniaturowych odpowiednia jest doniczka o pojemności 3 litrów. W przypadku dużych ampelicznych petunii należy przyjmować pojemności od 5 litrów. Ważnym punktem jest drenaż, a także lekkie, ale bogate w składniki odżywcze podłoże!

Dobre, obfite podlewanie jest nadal potrzebne podczas przesadzania. Możesz wziąć specjalne pałeczki jako zakładkę do karmienia. Najlepiej, aby rośliny były całkowicie chronione przed przeciągami i nie miały przez długi czas wpływu bezpośredniego światła słonecznego.


Zdjęcia: Depositphotos

 
Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023