Garden Blog

Siew kwiatów jesienią – sekrety siewu zimowego

Kiedy kończy się sezon jesienny w ogrodzie, czas zadbać o rabaty kwiatowe. Nie bądź zaskoczony. Wiele rodzajów nasion kwiatów można wysiewać w listopadzie, a nawet zimą. Pozwoli to zaoszczędzić tak cenny wiosenny czas i pozwoli uzyskać doskonałe sadzonki roślin kwitnących i wcześniej kwitnących. A w przypadku niektórych gatunków sadzenie kwiatów jesienią przed zimą jest po prostu konieczne, do normalnego kiełkowania muszą przejść rozwarstwienie, czyli pozostać w zimnej ziemi przez kilka miesięcy. Tego często wymagają kwiaty cebulowe sadzone jesienią.

Czym jest siew zimowy w praktyce? Jak przygotować podłoże? A co najważniejsze, będziesz zaskoczony – jeśli późno wysiać nasiona kwiatów, dużo gatunków wykiełkują i dobrze urośnie na wiosnę, bez twojego udziału, dekorując rabaty i ciesząc oko.

Cechy siewu ozimego: zalety i wady

 • Absolutnym plusem jest oszczędność czasu na wiosnę. Każdy ogrodnik wie, jak cenny jest w tym okresie.
 • Jeśli zasiejesz nasiona kwiatów późną jesienią, możesz uzyskać znacznie wcześniejsze i bardziej przyjazne sadzonki swoich piękności. Klomby wejdą w okres kwitnienia 2-3 tygodnie wcześniej, co zawsze jest miłe!
 • Roztopiona woda źródlana zapewni roślinom niezbędną wilgotność gleby, a Twoje kwiaty będą dużo bujniejsze i piękniejsze niż przy tradycyjnym siewie na wiosnę. Nasiona wykiełkują, zanim nadejdzie upał i nie będziesz musiał uważnie monitorować podlewania maleńkich sadzonek i osłaniać je przed nadmiernym palącym słońcem.
 • Nasiona zaczynają kiełkować, gdy warunki dla nich są optymalne. I nie będziesz musiał tracić czasu na wiosnę, aby uczyć się i wybierać odpowiedni okres do sadzenia każdej rośliny. Natura zrobi wszystko za Ciebie. A kwiaty, jak w bajce, wyrosną same.
 • Wiosną sadzonki można sadzić tylko w odpowiednich miejscach. A jego jakość, nieporównywalna z jego kruchymi doniczkowymi odpowiednikami, jest mocna, stwardniała, ma doskonałe korzenia.

Jeśli chodzi o minusy, lepiej nazwać je funkcjami. Przede wszystkim daj sobie czas. Siew zimowy odbywa się tylko wtedy, gdy pogoda jest stabilnie zimna, bez wyraźnych długotrwałych roztopów. Zużycie nasion podczas siewu ozimego jest większe niż podczas siewu wiosennego. Mówią, że siew zimowy jest niewiarygodny i nagle następuje odwilż. Może tak być. Jednak te wiosenne są nie mniej ryzykowne. I nagle wczesne upały i susza lub wręcz przeciwnie, silne majowe mrozy. Jest więc wystarczająco dużo korzyści, aby spróbować zimowego siewu kwiatów. Następnie powiemy Ci, jak zrobić wszystko poprawnie i uniknąć błędów.

Kiedy siać kwiaty jesienią – termin siewu ozimego

Główne pytanie brzmi: kiedy? Nie spiesz się, spokojnie wykonuj ważne jesienne zadania w ogrodzie. Żeby zacząć siew kwiatów na zimę, poczekaj na niezmiennie chłodną pogodę. Nowoczesne prognozy pozwalają poruszać się po głównych parametrach nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Idealnie temperatura w ciągu dnia powinna oscylować w granicach +2-4°C, a przymrozki występowały już w nocy. Temperatura gleby nie przekracza +5°C. Ważne jest, aby na horyzoncie nie występowały długie okresy z temperaturami powyżej 7-9°C. Dlaczego? Bo w niskich temperaturach nasiona nie kiełkują, tylko śpią spokojnie do wiosny. Jeśli wyklują się podczas długotrwałych odwilży, umrą podczas zimowych przymrozków. W idealnym przypadku stabilne przymrozki powinny nadejść tydzień po siewie. Możesz siać nawet na śniegu. Jak to zrobić – czytaj dalej.

Jak siać kwiaty z nasion jesienią – technologia siewu ozimego

Jak sadzić kwiaty z nasion? Przede wszystkim wybierz miejsce wysoko położone, a nie nizinne, aby nasiona kwiatów nie uległy przemoczeniu. Ważne jest również, aby nasiona nie zostały zabrane przez stopioną wodę. Jest idealny, jeśli wybierzesz miejsce do uprawy sadzonek z małymi granicami. A teraz – krok po kroku wszystko jest bardzo proste:

 1. Rowki do siewu wykonuje się wcześniej w ziemi. Wygodniej jest robić je w niezamarzniętym gruncie. Głębokość – zależy od konkretnej rośliny. Po wysianiu gleba do wiosny zostanie silnie zagęszczona, a roztopiona woda jeszcze bardziej pogłębi nasiona. Dlatego pamiętaj – głębokość osadzenia nasion jest o połowę mniejsza niż zwykle. Wygodne jest wykonywanie rowków za pomocą sadzarki z oznaczeniami centymetrowymi. Podczas przygotowywania możesz użyć nawozów granulowanych.
 2. Z wyprzedzeniem przynieś kilka wiader ziemi do pokoju, który nie zamarza, aby się rozmroził i stał się kruchy, lub przygotuj luźne suche podłoże w workach do posypania upraw.
 3. Nasiona wysiewać gęsto z marginesem. Szybkość wysiewu wzrasta od zwykłego o 20-100%.
 4. Nie zdążyłeś siać przed śniegiem? Bez problemu! Dobrze udepcz śnieg rowkami. Zasiej w nich nasiona. Posypać ziemią. NIE? Potem śnieg. Ponownie dobrze udeptać. Większość nasion zostanie wchłonięta przez roztopioną wodę i dobrze wykiełkuje na wiosnę.
 5. Wszystkie nasiona należy wysiewać na sucho, bez moczenia i kiełkowania. Nie można stosować żadnych stymulantów. Wystarczy rozrzucić nasiona i przykryć je ziemią. Gotowe – czekamy na wiosnę!

Możesz posypać łóżka liśćmi lub niewielką warstwą kompostu. To ocieplenie ochroni młode sadzonki przed powrotem wiosennych przymrozków. Jednak większość kwiatów do siewu zimowego jest odporna na zimno.

Wybieramy nasiona kwiatów do siewu ozimego

 • Kwiaty jednoroczne doskonale nadają się do siewu późną jesienią. Kwitną nieprzerwanie przez cały sezon, a im wcześniej spadną, tym wcześniej zakwitną i dłużej będą ozdobą Twojego ogrodu. Najważniejsze, że są wystarczająco odporne na zimno. Ale, jak pokazuje praktyka, nawet nasiona petunii tradycyjnie kochającej ciepło są w stanie zimować pod śniegiem i już w kwietniu pojawiają się jako delikatny dywan. Takie rośliny jednoroczne jak smagliczka, ubiorek, pozłotka, lewkonia, maki jednoroczne, portulaka, płomyk nie lubią przesadzania. Dlatego wysiewaj nasiona kwiatów jednorocznych od razu na stałe miejsce w klombie lub mieszance rabatowej. Chociaż istnieje ciekawa opcja – zimowy wysiew kwiatów jednorocznych odbywa się w doniczkach, a następnie są zakopywane w łóżku ogrodowym, po prostu wykopane do poziomu gruntu. Następnie wiosną możesz ostrożnie przenieść sadzonki do klombów, nie uszkadzając korzeni. Oraz młode sadzonki kosmei, nasturcji, ostróżki, nagietka, astra chińskiego, szarłatu, wilca, ozdobnych odmian kapusty, mietelnika, ślazówki itd. Są dobrze przesadzone z młodymi sadzonkami. Nagietki pięknie wychodzą po zimie, rosną w siłę i zaczną kwitnąć już w maju.

 • Kwiaty wieloletnie mają jeszcze więcej wskazań do siewu ozimego niż rośliny jednoroczne. Większość z nich należy wysiewać na sadzonki. Ogrodnicy zwykle nie mają czasu na takie ćwiczenia ani wiosną, ani latem. Idealnym rozwiązaniem jest siew zimą. W przeciwieństwie do jednorocznych, kwiaty te zwykle nie kwitną w roku siewu. Jednak przy siewie zimowym niektóre rośliny mogą kwitnąć już następnego lata. I niektóre byliny, takie jak pierwiosnki a inne dobrze rosną dopiero po wysianiu w zimie, ich nasiona muszą być rozwarstwione przez zimno. Możesz bezpiecznie siać takie kwiaty jak orliki, wieloletnie astry, goździki, fiołek, łyszczec, naparstnica, dzwonek karpacki, malwy, krwawnik pospolity itd.

Według opinii ogrodników, którzy stale ćwiczą sadzenie kwiatów na zimę, ta metoda uprawy kwiatów ma więcej zalet niż wad. Dlatego zaopatrz się w nasiona kwiatów i rozpocznij śmiały eksperyment. Zobaczysz, o ile więcej kwiatów pojawi się na Twoich rabatach i o ile mniej czasu zajmie Ci ich wyhodowanie. Nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje szeroki wybór nasion roślin i zalecenia, dotyczące ich uprawy.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023